פוג'י X-E3 – סקירה

האם הנסיון של פוג'י לייצר מצלמה קומפקטית ואיכותית הצליח?נסעתי לטייל ברחובות פריז כדי לבדוק את ה- X-E3. 

19:00
  /  
13.01.2018
  
אייל גורביץ'

לפני שנתחיל בסקירה, צריך לחלק כמה תודות. הראשונה הולכת לחברה בה אני עובד, שחייבה אותי לקחת את כל ימי החופש שלי לפני סוף השנה. השניה לחבר שלי שניצל את ההזדמנות והזמין אותי להצטרף אליו לחופשה בפריז. השלישית מגיעה לשמעוני שנענו מיד והשאילו לי את המצלמה, והגדולה מכולן, לאשתי שאפשרה לכל האירוע הזה להתרחש ולי לזנוח אותה ואת הילדים בבית כשאני מבלה בנעימים ומצלם בנחת בחו"ל.

 

פוג'י X-E3 - סקירה

 

דבר ראשון שעשיתי כשהתחלתי לתכנן את הנסיעה היה לחשוב על איזו מצלמה אני הולך לקחת איתי. בגלל שתכננתי לנוח ולעשות מעט ככל שאפשר, לא רציתי לסחוב איתי את ה-DSLR הכבדה שלי. מצד שני, לא רציתי להתפשר על האיכות ולקחת את ה-LX100 שלי, קומפקטית ויעילה ככל שתהיה. היא טובה מספיק לצילומים משפחתיים, אבל מה שבאמת רציתי היה חיישן גדול בגוף קטן.

ה X-E3 היא בדיוק זה. כשביקשתי משמעוני ללוות את המצלמה קיוויתי שהיא תתאים לפאוץ' שמחובר לחגורה, בו אני מחזיק בדרך כלל את המצלמה שלי. הוא לא אביזר הלבוש האופנתי ביותר עלי אדמות, אבל הוא המועדף עליי כשאני מסתובב עם מצלמה קטנה – שולף אותה בקלות ובמהירות כשאני צריך אותה ומשאיר את הידיים, הכתפיים והצוואר פנויים מרצועות או תיקים נוספים. לכן ביקשתי לקבל את העדשות הכי קומפקטיות שיש לפוג'י להציע. ככה אוכל לראות מה אפשר להשיג עם מערכת קטנה שכזו, ולא עם עדשות כבדות ומסורבלות, למרות שהאיכות שאפשר לקבל מהן גבוהה משמעותית בוודאות. ויתרתי על עומק השדה הנמוך של ה 56 1.2, או על האיכות הנפלאה של ה 35 1.4 ועל עוד רבות אחרות, זו היתה עסקת החבילה שעשיתי במודע ובמטרה ברורה.

 

פוג'י X-E3 - סקירה

 

כמו רוב הצלמים, מה שמעניין אותי בעיקר חוץ מאיכות התמונות, הוא תפעול המצלמה. המינימום המוחלט הוא שיהיו לה גלגלת לפיצוי חשיפה ושתי גלגלות לשליטה על הצמצם ועל התריס. ל X-E3 יש את כל אלה ועוד הרבה מעבר לזה. בנוסף הפלט שלה מגיע מחיישן ה X-trans III על כל 24 המגהפיקסלים שלו, ושלל הפילטרים של פוג'י, כולל ה-Acros וה-Classic Chrome שאני כל כך אוהב. כבר נשמע טוב, נכון? "אבל זה לא הכל, הו לא, זה לא הכל", יש לה שתי גלגלות שאפשר גם ללחוץ עליהן, גלגלת ייעודית למהירות התריס ואחת נוספת לפיצוי חשיפה. כל אלה מהווים נתוני התחלה מצויינים. מה שמייחד אותה יחסית למצלמות פוג'י אחרות הוא השילוב של גוף מלבני קטן, ג'ויסטיק במקום פקד ארבע-כיווני, קישוריות בלוטות' בנוסף ל-wifi, ומסך מגע שכולל פתיחת תפריטים בתנועות אצבע.

 

פוג'י X-E3 - סקירה

בחירת נקודת פוקוס על ידי הג'ויסטיק

דבר ראשון, נדבר על הג'ויסטיק. זה פיצ'ר חשוב ב X-E3 מכיוון שזו המצלמה היחידה של פוג'י שכוללת אותו ואין לה כפתור שליטה ארבע-כיווני על הגב. בשורה התחתונה – הוא מעולה. נוח מאוד להשתמש בו, גם לשיטוט בתפריטים, לבחירת אפשרויות ובעיקר לבחירת נקודת פוקוס.

 

פוג'י X-E3 - סקירה

בחירת אפשרויות נוחה על ידי הג'ויסטיק

מסך המגע של ה X-E3 אמור לפצות על העדר הכפתור הרגיל בגבף זה שמאפשר בדרך כלל פתיחה של תפריטים שונים בכל כיוון שלו לפי בחירה. בראש ובראשונה, מסך המגע מאפשר לגעת בו כדי לציין נקודת פוקוס או איזור פוקוס או ממש לצלם מיידית תוך כדי שימוש באותה נקודת פוקוס. הבונוס שפוג'י מציעה כאן מגיע בצורה של אפשרות לפתוח תפריטים על ידי תנועת אצבע על גבי המסך באחד מארבעה כיוונים.

 

פוג'י X-E3 - סקירה

 

פתיחת תפריט על ידי משיכה על גבי המסך

כשמבצעים את התנועה על המסך באחד הכיוונים, נפתח תפריט אחד מתוך מגוון תפריטים אפשריים. אז אפשר לבצע שינויים או לבחור אפשרויות מתוך אותו תפריט על ידי מסך המגע, אבל לפעמים צריך להשתמש בכפתורים הפיזיים כדי להשלים את הפעולה. במקרים מסויימים, כמו בקביעת מאפפיני ה-ISO האוטומטי או בפיצוי איזון הלובן, צריך להשתמש בכפתורים כדי לצאת מהתפריט – אי אפשר לעשות את זה עם מסך המגע למרות שהשתמשנו בו כדי לפתוח את אותו תפריט.

כשלקחתי את אפשרות הצילום על ידי מסך המגע לסיבוב נסיון מצאתי שחלק לא מבוטל של לחיצות על המסך גרמו לתפריט כלשהו להפתח במקום לצלם תמונה בנקודת הפוקוס בה נגעתי. לפעמים קרה הדבר ההפוך – כשרציתי לפתוח תפריט כלשהו, המצלמה חשבה שאני מתכוון לנגיעה ולא למשיכה וצילמה תמונה. אולי העובדה שזה היה תוך כדי הליכה תרמה לחוסר הדיוק הזה, אבל הרי ככה התכוונתי להשתמש בה בכל מקרה. בנוסף, במצב שבו המכסה על העדשה ובמקרה מהירות התריס מכוונת לאוטומטית – זמן החשיפה היה ארוך והייתי צריך לחכות שיסתיים או לכבות ולהדליק את המצלמה.

פוג'י X-E3 - סקירה

נגיעה במסך קובעת נק' פוקוס ומצלמת תמונה

אני מבין את הרעיון שפוג'י ניסתה להשיג ולהציג עם ה X-E3 – מצלמה שקורצת למשתמשים קלילים יותר, מעבר קל יותר עבור צלמי סמארטפון, חסכונית יחסית בכפתורים ומסתמכת על מסך מגע, אבל עם כל אפשרויות השליטה הידניות המתקדמות שצלמי פוג'י יודעים להעריך. אני בטוח שיש מי שיתלהב מאופי השימוש בה, אני מצאתי את השימוש בג'ויסטיק נוח מאוד, אבל לא התלהבתי ממסך המגע שלה. בעניין זה, העדפתי להסתמך על הכפתורים ועל הגלגלות המסורתיים.

תוספת משמעותית נוספת היא השימוש בקישוריות בלוטות'. זו המצלמה הראשונה של פוג'י שנכנסת לתחום הזה שהופך להיות סטנדרט במצלמות חדשות שמכבדות את עצמן ומציעות קישור אלחוטי שלא מכביד על הסוללה. מהנסיון שלי עם מצלמות קודמות של פוג'י אני יודע שהאפליקציה של פוג'י מצויינת. גם העברת תמונות מהמצלמה לטלפון וגם שליטה על צילום ממנו מצבצעות בצורה חלקה ונוחה.

תוספת הבלוטות' אמורה ליצור חיבור קבוע בין המצלמה לטלפון – אבל כדי לראות את התמונות שיש במצלמה מהטלפון או לשלוט ממנו על המצלמה ולצלם איתו, צריך להפעיל בנוסף את חיבור הווייפיי. המעבר הזה בין בלוטות' לווייפיי הוא מסורבל, איטי, דורש שתי לחיצות אישור על המצלמה, ובאופן כללי לא יציב. אולי העברת תמונות אוטומטית בבלוטות' תעבוד בסדר, אבל בשביל שאר הפעולות לדעתי עדיף להסתמך על קישור ווייפיי ישיר וידני כמו שעשיתי עד עכשיו עם הדגמים האחרים של פוג'י.

פוג'י X-E3 - סקירה

 

למרות שעדשת ה-18 מ"מ לא ידועה בתור האיכותית ביותר בליין העדשות של פוג'י, היא הייתה המועדפת עליי באופן קל וברור בשוטטות ברחובות, תוך שהיא נכנסת עם המצלמה לתוך הפאוץ' הקטן והמגניב שלי. ה-27 מ"מ קומפקטית עוד יותר ואיכותית יותר 'על הנייר', אבל היא עניינה אותי פחות בסיטואציה הזאת. איכשהו ה-18 מ"מ נתנה לי בדיוק מה שרציתי, מבחינץ אורך מוקד, צמצם מקסימלי, ותחושת 'פופ' מסויימת – איכות תלת מימדית לתמונות שהיא מייצרת.

באופן שאולי לא מפתיע, התרשמתי עמוקות מאיכות התמונה ורמת הפרטים שהחיישן החדש הזה של פוג'י יודע לתת. תהליך יצירת התמונה (חיישן, מעבד) זהה ל- X-pro2, אז צפוי לקבל פלט שכזה, וכיף לקבל אותו ממצלמה קטנה שגם כיף לצלם איתה. לא לקחתי את ה- X-E3 לקצות גבול היכולת שלה מבחינת מהירות פוקוס, זה צילמתי אירועי ספורט או משהו דומה לזה. למרות זאת, היא הוכיחה את עצמה כמהירה ומדויקת באופן עקבי.

 

דוגמה ל-ISO גבוה:

פוג'י X-E3 - סקירה

 

קרופ 100%:

פוג'י X-E3 - סקירה

 

ה- X-E3 היא נסיון של פוג'י ליצור מצלמה עוצמתית וידידותית. לא גדולה מדי, עם מסך מגע אופנתי, מערכת פוקוס חזקה וכל היכולות הטמונות בחיישן החדש ביותר של החברה. מי שמחפש מערכת שלמה כולל מגוון עדשות זום ופריים גדולות ויבחר במצלמה הזו, יאבד את יתרון הקומפקטיות שלה. במקרה כזה, מסך המגע (שקיים גם ב- X-T20), וידאו 4K (שעושה דרכו לשאר המצלמות של פוג'י על ידי עדכוני קושחה) וקישוריות הבלוטות' לא מהוות יתרון משמעותי של המצלמה הזו על פני אחיותיה.

אל תבינו אותי לא נכון, ה X-E3 היא מצלמה מצויינת, ממש. היא מייצרת תמונות משובחות עם צבע נפלא וטונות של פרטים, וכל זה בגוף קטן ונוח לשימוש. היתרון שלה הוא בקומפקטיות, שלא מתפשרת על נוחות תפעול או על איכות תמונה. אני בטוח שהיא תעלה חיוך של שביעות רצון על פני כל מי שישדך לה עדשה קטנה וטובה.

 

דוגמאות:

 

פוג'י X-E3 - סקירה

פוג'י X-E3 - סקירה

פוג'י X-E3 - סקירה

פוג'י X-E3 - סקירה

פוג'י X-E3 - סקירה

פוג'י X-E3 - סקירה

פוג'י X-E3 - סקירה

פוג'י X-E3 - סקירה

פוג'י X-E3 - סקירה

 

לדיון בנושא: פוג'י X-E3 – סקירה


19:00
  /  
13.1.2018
  
אייל גורביץ'

1