סרט לסופשבוע: האמן הגדול מכולם – The Greatest Showman

מחזמר קליל, זורם, דל קלוריות שלוקח אפס סיכונים, המתאר באופן כמעט חסר קשר למציאות את קורותיו של המליונר האמריקאי הראשון ...

17:00
  /  
28.12.2017
  
מאת: עידן שרון
פיניאס טיילור בארנום (1810 – 1890) היה אמרגן אמריקאי שהפיק מופעים ביזאריים, קרקסים ומתיחות שונות במאה ה-19, ובדיעבד תיפקד כאחד מאבות הרייטינג והשואו-ביזנס. הוא היה ביזנסמן ספקולטיבי ותחמן לא קטן, הסתבך בפלילים ונחקק בזיכרון הקולקטיבי גם בזכות המשפט "Every minute a new sucker is born", שייתכן ולא אמר מעולם. מסופר כי בירידים שלו היה עומד שלט ובו כתוב "To the egress this way". מסתבר שהמילה egress משמעותה "יציאה" באנגלית עתיקה, וכך האנשים שלא הבינו את הכתוב יצאו מהיריד ונאלצו לשלם שוב 25 סנט לכניסה. טיפוס מורכב ומיוחד שעבד בקצב מטורף ויזם ירידים, הדפיס עיתונים, הקים תיאטראות, אירגן תחרויות יופי, רץ לפוליטיקה, ועוד ועוד. קצרה היריעה מלתאר את שפע עסקי השעשועים שבהם עסק לאורך חייו, אז נעצור כאן.

סרט לסופשבוע: האמן הגדול מכולם

פיניאס טיילור בארנום האמיתי. דומה ליו ג'קמן כמו שאני דומה לבר רפאלי.

יש בעיה קטנה עם האמת ההיסטורית הזו: הסיפור שלה לא מתאים למחזמר הוליוודי קליל ונחמד לכל המשפחה, עם מוסר השכל חשוב לילדים ("תאמינו בעצמכם, או משהו"). כאילו, ההפקה מחזיקה בזכויות על סיפור חייו של "פי.טי. בארנום", דמות ידועה בהיסטוריה האמריקנית, אבל אין מה לעשות עם הזכויות הללו. מה, הם יפיקו סרט על אמרגן מכוער ותחמן שמציג לראווה פגועים ומעוותים פיזית בקרקסים שלו במטרה יחידה ומצוטטת: "להכניס כמה שיותר כסף לכספת שלי"? זה כבר סרט אחר, תרתי משמע. סרט שלוקח סיכונים, סרט שמעורר עניין, סרט יותר כבד שכנראה גם יעורר דיון על דמותו של בארנום לטוב ולרע. הלו, מי צריך את זה? אנחנו (כלומר האולפן) – ממש כמו בארנום עצמו – פחות מתעניינים באומנות ויותר בכסף קל ומהיר, ולעזאזל ההיסטוריה, הערכים או האמת. אנחנו הרי בשואו-ביזנס, ואם צריך לשטח את הדמות של בארנום, להוציא ממנה את כל המרכיבים השליליים והמעניינים, להפוך אותה לגיבור סקסי ונוגע ללב, להמציא לו סיפור רקע ולרקום לו משפחה אמריקאית אוהבת – המטרה מקדשת את האמצעים! היי, אולי בכל זאת למדנו משהו מבארנום.

סרט לסופשבוע: האמן הגדול מכולם

 

יו ג'קמן הוא ליהוק מצויין למחזמרים: הוא יודע לשיר, לרקוד ולהנחות ומחליק בקלות לנעליים שנתפרו בדיוק למידותיו – האב הרגיש שרק רוצה לפרנס את בנותיו ואשתו האוהבת (שנטשה את משפחתה העשירה כדי לחיות עם בארנום התפרן – עוד המצאה של התסריטאים). כדי לפרנס אותן ולאחר כמה כשלונות עסקיים, בארנום מהמר על פריק-שואו שבו משתתפים שלל טיפוסים דחויים שסובלים מניכור ציבורי: גמדים, ענקים, לוליינים, פיתומים, לבקנים, אנשים שמנים במיוחד, שעירים במיוחד או מקועקעים במיוחד. המופע זוכה להצלחה ומוביל את בארנום לעליות ומורדות רגשיים ועסקיים, רובם ככולם צפויים עד כדי גלגול עיניים. בשביל מחזמר-קרקסי ושירי אהבה וקבלת האחר, לא צריך את המותג פי.טי. בארנום שמעולם לא ייצג ולא התיימר לייצג את הערכים הללו.

סרט לסופשבוע: האמן הגדול מכולם

 

מה שכן, בתור מחזמר חלול וקל-משקל הוא בהחלט מהנה ומספק בילוי נעים. השירים אמנם מבוצעים בפלייבק מלא וגס וזה ניכר על המסך, אבל הם עדיין חביבים בדרכם והכוריאוגרפיה מקסימה. יתרון בולט נוסף היא העריכה הזורמת של הסרט – כל הכבוד לעורכים ולבמאי. על אף סיפור ה-"עלייה מאשפתות-נפילה בחזרה-עלייה לאושר ועושר" הצפוי והגנרי, האירועים בסרט רודפים האחד את השני והשוטים קצרים וקצביים, אין רגע דל והסרט גדוש בשחקנים, בסיפורי-משנה ובצבעוניות שמבויימת היטב.

מישל וויליאמס בתפקיד אובר-מתאמץ ולא אמין כרעייתו של בארנום, רבקה פרגוסון בסצינת שירה מהממת, וזאק אפרון הוא, כרגיל, לא שחקן קולנוע. הקטנטנות אוסטין ג'ונסון וקמרון סילי גונבות את ההצגה כבנותיו של בארנום. יש לציין שצ'אריטי, אשתו האמיתית של בארנום האמיתי, נישאה לו בגיל צעיר וליוותה אותו במשך עשרות שנים – עד מותה. חודש לאחר מותה הוא נשא אישה אחרת, שצעירה ממנו ב-40 שנה. טיפוס מורכב, כבר אמרנו. הסרט דווקא פשוט מאוד.
מה לעשות, שואו-ביזנס.

האמן הגדול מכולם (The Greatest Showman)
ארה״ב 2017

בימוי: מייקל גרייסי
תסריט: ג'ני ביקס, ביל קונדון

שחקנים:
יו ג'קמן – פיניאס טיילור בארנום
מישל וויליאמס – צ'אריטי בארנום
רבקה פרגוסון – ג'ני לינד
זאק אפרון – פיליפ קרלייל
זנדיה – אן וויילר

אורך הסרט: 105 דקות
הסרט מופץ בישראל ע"י א.ד מטלון ופורום פילם ועולה לאקרנים ב- 28.12.2017

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: האמן הגדול מכולם – The Greatest Showman


17:00
  /  
28.12.2017
  
מאת: עידן שרון