סרט לסוף שבוע: על גוף ונפש – On Body and Soul

אם תצליחו לצלוח את עשר הדקות הראשונות של הסרט, שאר הסרט יפצה על כך ובריבית דה-ריבית. לא סתם קיבל הסרט ...

11:10
  /  
28.12.2017
  
מאת: עפר לאור

סרט לסוף שבוע: על גוף ונפש

לסרט על גוף ונפש הגעתי לא ידע מוקדם. זה דבר טוב, מכיוון שיש סיכוי לא רע שהייתי מגיע עם דעות קדומות לא מוצדקות על סרט שבו עדיף שהגעתי ללא ידע מוקדם.

מדובר בסרט הונגרי שמערבב מספר נושאים שפשרם מובן רק בהמשך הסרט. הסרט מתחיל בשתי סצינות שההסבר עליהם מגיע רק לקראת אמצע הסרט – פתיחת הסרט הוא שני איילים בטבע הקפוא של החורף (צילום מרהיב במיוחד) שורדים ואף מתגפפים זה בזה. 

סרט לסוף שבוע: על גוף ונפש

ומיד לאחר סצינה זו, אנחנו מגיעים לסצינה לא מאוד סימפטית שגרמה ללא מעט צופים להתכווץ אל תוך הכיסא במקרה הטוב. הקונטרסט בין שתי הסצינות היה כה קיצוני עד כדי כך ששקלתי לצאת מבית הקולנוע מתוך כעס על המניפולציה שעשתה עלי יוצרת הסרט…

אבל טוב שלא פעלתי כך. המניפולציה הזו היתה קיצונית אך הסצינה הלא פשוטה הזו נחוצה בכדי לתת קונטקסט לסצינה לא פחות קיצונית בהמשך הסרט. 

תקציר העלילה – בית חרושת לבשר מוקפד שהעובדים שלו גאים לעבוד בו, מקבל מבקרת איכות חדשה ויפה במיוחד. אבל משהו לא ממש בסדר איתה. היא מתבודדת, לא מתקשרת וגם בהפסקות יושבת קפואה מול המחשב שלה.

סרט לסוף שבוע: על גוף ונפש

עובדי המפעל מתחילים ללחשש עליה, ושולחים את החשב הכללי, בחור מעט מסוגר ומופנם עם נכות קלה  – אשר מנסה לתקשר איתה וגם הוא יוצא ללא הצלחה יתרה. 

סרט לסוף שבוע: על גוף ונפש

אירוע שמתרחש במקביל משנה את כל הסיטואציה במפעל ומכריח את העובדים לפנות לפסיכולוגית אשר מזהה קשר מוזר בין שתי הדמויות הללו – כל אחת עם המגבלות הנפשיות והפיזיות שלה. 

סרט לסוף שבוע: על גוף ונפש

הסרט מדגיש במספר דרכים קשרים שונים בין בני אדם ועושה זאת בעזרת שתי דמויות שבורות למדי. על פניו נראה שלא יתכן קשר בין הדמויות השונות שבסרט, אשר נראות כאילו הן נמצאות כל אחת בסרט נפרד משל עצמם. האפקט מתרחש לא רק עבור הדמויות הראשיות אלא גם עבור דמויות משניות – המנקה שמתבררת כנימפומנית, זוג ששברור שיש להם בעיות קשות בזוגיות, ואפילו היחסים בין הדמויות הראשיות למקורביהם (משפחה, מטפל, וכו') הקרובים ביותר.

הסרט נע בין צילומים מרהיבים של האיילים בטבע, צילומים שהשאירו אותי לא פעם ללא מילים, לבין תמונות שגרתיות במפעל הבשר שמהווה את מרבית עולמם של הדמויות בסרט. ראוי שוב לציין את האסטטיקה המופלאה של הסרט גם כאשר הצילומים פחות נוחים לצופה וגם כאשר מדובר בצילומי טבע בחורף הקפוא של הונגריה. הסרט מתקדם לאיטו אך ככל שהוא נע, אנחנו מתחילים להבין מה עומד מאחורי כל דמות וכיצד כל אחת מהדמויות שבורה בדרכה האישי. האפקט מצליח לחבר בין הצופה לבין הדמויות ובמיוחד למוזרות שבינהן.

אם תצלחו את עשר הדקות הראשונות של הסרט, תרוויחו סרט מופלא ומעניין – שאר הסרט יפצה על כך ובריבית דה-ריבית. לא סתם קיבל הסרט את פרס "דוב הזהב" בפסטיבל ברלין 2017.

"על גוף ונפש" – הונגריה 2017. 116 דקות. תסריט ובימוי: אילדיקו אניידי. שחקנים: אלכסנדרה בורבלי, גזה מורצ'אניי

 

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע: על גוף ונפש – On Body and Soul


11:10
  /  
28.12.2017
  
מאת: עפר לאור

1