נבחרי השנה של HT בקולנוע לשנת 2017

שנת 2017 בקולנוע המשיכה במגמה של קודמותיה: קולנוע בירידה לעומת טלוויזיה בעליה. ובכל זאת - סיכום קצר ואלטרנטיבי לעוד שנה ...

19:10
  /  
23.12.2017
  
מאת: עידן שרון
נבחרי השנה של HT בקולנוע לשנת 2017
שנת 2017 מחשבת את קיצה לאחור.
גם בשנת 2017, כמו ברוב השנים האחרונות, הקולנוע נמצא בעמדת נחיתות ובצילה של ההמצאה החדשנית: הטלוויזיה.
יותר ויותר כסף מושקע בסדרות ולא בסרטים, והדבר ניכר באיכות ההפקה הטלוויזיונית המשתפרת (תסריטים, שחקנים, אפקטים, כל הג'אז הזה) ומנגד התוצרים הקולנועיים שלעיתים מחווירים לעומת הקולנוע של שנות ה-90 והאלפיים. אין ספק, זהו תור הזהב של הסדרות הטלוויזיוניות, ואלו אינן שנים שהקולנוע ישמח לזכור.
ואף על פי כן, כמה המלצות קולנועיות לא רעות בכלל.

סרט השנה בקטגוריית "דרמת פשע מוזיקלית" – בייבי דרייבר. 

אדגר רייט בסרטו ההוליוודי והבנאלי ביותר, ויחד עם זאת נוטף סגנון, קצב, וערוך לעילא. בייבי הוא נהג שודים צעיר ומהיר לאללה, שנאלץ לחזור מפרישה מוקדמת כדי לבצע ג'וב אחרון ומסוכן ביותר. בייבי סובל מטינטון באזניים, מה שמאלץ אותו להקשיב למוזיקה קצבית לאורך רוב שעות היממה וגורם למרדפי המכוניות השזורים בסרט להיות מענגים במיוחד. גם קווין ספייסי בהופעה משובחת, אם עדיין מותר להזכיר את השם הזה.
שורה תחתונה: בימוי מבריק, שחקנים מעולים, מהוקצע וכיפי.
סרטי השנה שלי

 


 

סרט השנה בקטגוריית "מותחן אימה בדיוני" – סימן חיים.

המבקרים לא נפלו מהסרט וטענו שהוא חיקוי חיוור ל-"הנוסע השמיני". אני לא מתווכח, אבל החיקוי הזה חדשני, יעיל, מקפיץ וקצת אינטליגנטי. ג'ק ג'ילנהול ורבקה פרגוסון לא בתצוגות בלתי נשכחות, אבל התפקידים כופים עליהם לספק את הסחורה. הכוכב המרכזי היא צורת החיים שקוטלת את צוות תחנת החלל, ולטעמי היא נותנת פייט רציני לייצור מ-"הנוסע השמיני" שמרגיש קצת אולד-סקול.
שורה תחתונה: אולי לא קלאסיקה, אבל בהחלט מודרנית.

סרטי השנה שלי

 


 

סרט השנה בקטגוריית "דרמת הקומיקס המלנכולית" – לוגאן

ליו ג'קמן נמאס מהדמות של וולברין, ותכל'ס אחרי תשעה סרטים באמת הגיע הזמן לומר די. פרידה יפה, מרגשת, איטית, לא מטומטמת מדי כמו רבים מהסרטים בסדרה, גולשת לקלישאות אבל זה בכל זאת סרט קומיקס. לפעמים לא צריך מיליון מוטאנטים וסצינות מפוצצות, אלא אקשן בסיסי וסיפור שמחזיק. פטריק סטיוארט (צ'ארלס אקסבייר) ודפני קין (לורה) נותנים הופעות טובות, וסצינת הסיום נחרטת בזיכרון.
שורה תחתונה: היה טוב, וטוב שהיה.

סרטי השנה שלי


 

סרט השנה בקטגוריית "מותחן פסיכולוגי מקורי" – תברח

הפקה קטנה ודלת-תקציב שזכתה לביקורות מהללות מקיר לקיר בכל העולם, ובמידה רבה של צדק. מותחן שמדביק את הצופה לכיסא מן הדקה הראשונה ועד האחרונה, עם טוויסטים מפתיעים ופתרון מקורי. דניאל קלויה, אליסון וויליאמס וקתרין קינר בתצוגות משחק חזקות שמותירות חותם, במיוחד על רקע התחדשות עימותי השחורים-לבנים בארה״ב שחזרו לכותרות בשנה-שנתיים האחרונות.
שורה תחתונה: סרט קטן וחכם, שמשחק מצויין על הגבול הדק שבין מתח לאימה.

סרטי השנה שלי


סרט השנה בקטגוריית "המשכון לקלאסיקה מודרנית" – טריינספוטינג 2

כל כך מתבקש שסרט ההמשך של "טריינספוטינג" הגאוני לא יעמוד בציפיות ואף יבזה את קודמו, וכל כך משמח שזה לא קרה! טריינספוטינג 2 שמתרחש (גם במציאות וגם על הסט) עשרים שנה לאחר עלילת הסרט הקודם, רוחש ים של כבוד למקום ממנו הוא מגיע. לא מנסה להמציא את הגלגל מחדש אלא לאוורר את הצוות המנצח – רנטון, סיק-בוי, ספאד ובגבי – ולהפיח בהם רוח חדשה. ישן לצד חדש, התקדמות לצד נוסטלגיה, דני בויל הצליח לא לפשל במלאכה העדינה הזו – ואפילו יצא סרט ממש מוצלח! 

שורה תחתונה: סרט שלוקח על עצמו אתגר עצום – ועומד בו בגבורה.
סרטי השנה שלי

 

לדיון בנושא: נבחרי השנה של HT בקולנוע לשנת 2017


19:10
  /  
23.12.2017
  
מאת: עידן שרון

1