סרט לסופשבוע: ג'ומנג'י – שורדים בג'ונגל

זוכרים את גומנג'י? נו, מותחן ההרפתקאות מלפני 20 שנה בכיכובו של רובין וויליאמס? יופי, עכשיו תשכחו שזכרתם. ג'ומנג'י מודל 2017 ...

17:00
  /  
21.12.2017
  
מאת: עידן שרון
תארו לעצמכם שאתם הולכים לסרט החדש בסדרת "המסור", ובמקום סרט אימה-פסיכולוגי אתם מקבלים סרט מדע בדיוני שמתרחש על פלוטו. אולי זה סרט טוב, אולי זה סרט רע, אבל מה קשור "המסור"? עוד מישהו עלול לחשוב שההפקה רכשה את הזכויות למותג מצליח וכעת משתמשת בו כדי לשווק סרט שלא קשור כלל לסרטים הקודמים בסדרה. ובכן – קבלו את ג'ומנג'י מודל 2017.

"ג'ומנג'י" המקורי (1995) היה סרט הרפתקאות לכל המשפחה, עם ניחוחות אימתיים ואפקטים מרשימים למדי לתקופתו. רובין וויליאמס, אז בשיא הקריירה, בתפקיד שנחרט בזיכרון הקולקטיבי ואף עשה קאמבק בשנים האחרונות הודות ל-meme אינטרנטי פופולארי מאוד:

סרט לסופשבוע: ג'ומנג'י - שורדים בג'ונגל

 

ג'ומנג'י הראשון היה סרט נהדר. היה לו סיפור מרתק, שחקנים טובים, רגעי מתח ואימה לצד הרפתקה אמיתית ומורכבת. הוא גם היה מועמד לתשעה אוסקרים וזכה בארבעה, והיה הצלחה כלכלית בינלאומית כשהכניס פי חמישה מהתקציב שלו. אין ספק שהנתונים הללו עברו בראש של המפיקים כאשר בחרו בפרנצ'ייז של ג'ומנג'י לסרט החדש שלהם. מה שפחות עבר להם בראש הוא שצריך להיות קשר כלשהו בין סרטים הנושאים את אותו המותג. כך יצא שג'ומנג'י החדש הפך לקומדיית מצבים שמתרחשת בג'ונגל – לכאורה הג'ונגל שבו היה כלוא אלן פאריש (רובין וויליאמס מהסרט המקורי), ובכך מסתכם הקשר בין הסרטים. אני לא משפטן גדול, אבל אני מזהה כאן עבירה מוסרית על כללי האתיקה הקולנועית. הטעיית הצופים, או משהו.

ג'ומנג'י הוא משחק לוח, ובימינו משחקי לוח הם, ובכן, פחות פופולאריים. בסרט הראשון, הילדים שמוצאים את המשחק הקטלני מתיישבים לשחק בו. בסרט החדש, שמתרחש יותר קרוב לימינו, בני הנוער שמוצאים את המשחק פשוט מניחים אותו על המדף ומתעלמים ממנו. סוף.
רגע, מה סוף? המשחק לא מוותר כל כך מהר. הוא הופך את עצמו בין לילה למשחק וידאו שמתאים לקונסולה ישנה! ואיפה יש קונסולה ישנה? במרתף של בית הספר. כך קורה שארבעה בני נוער סטריאוטיפים (החנון, החנונית, החזק והיפה) שנשלחים למשימת ניקיון המרתף – נשאבים אל המשחק ואל הג'ונגל, וחייבים לסיים אותו על מנת לחזור למציאות.

סרט לסופשבוע: ג'ומנג'י - שורדים בג'ונגל

 

אז הסרט אולי לא קשור לקודמו, את הנקודה הזו כבר הבהרנו, אבל האם הוא טוב ועומד בפני עצמו? האמת שהוא חביב מאוד, גם אם נוסחתי וצפוי. ארבעת בני הנוער בוחרים באוואטרים (דמויות במשחק הוידאו) ונשאבים לתוך גופן של הדמויות שמופיעות בתמונה לעיל, מה שיוצר רצף בלתי פוסק של בדיחות ורגעים קומיים שנובעים מההבדלים בין האופי והיופי של הדמויות בעולם האמיתי והוירטואלי. ג'ומנג'י מודל 2017 הוא קומדית מצבים, ומצחיקה למדי! למותר לציין את ג'ק בלאק שמתעלה על כל האחרים וקיבל תפקיד שפשוט תפור למידותיו המשונות – תרתי משמע. מה אני אגיד לכם, פשוט צחקתי בקול.

ג'ומנג'י 2017 אינו מה שציפיתם, אבל הוא יעביר לכם שעתיים בכיף בלתי-זכיר של כתיבה קומית צינית ומודעת לעצמה. הסרט מאוד מודע לכך שהוא מתרחש בתוך משחק וידאו, וכל המאפיינים הוותיקים של משחקי וידאו נמצאים כאן: חיים מוגבלים, חוזקות וחולשות של הדמויות, אויבים בנאליים, נקודות ציון, מפת המשחק, ועוד. הסרט עושה שימוש נהדר בכלים העומדים לרשותו ובמסגרת שבו הוא תחם את עצמו, והתוצאה הסופית משעשעת מאוד.
אף אחד לא יזכור את ג'ומנג'י 2017 בעוד עשרים שנה. ג'ומנג'י היה ונותר סרט ההרפתקאות ההוא עם רובין וויליאמס. אבל אם, בלי קשר לג'ומנג'י, בא לכם לצפות בקומדיה מצחיקה בג'ונגל (מי אמר "רעם טרופי"?) – הגעתם למקום הנכון, ואפילו לא תרגישו שעשו עליכם סיבוב.

ג'ומנג'י: שורדים בג'ונגל (Jumanji: Welcome To The Jungle)
ארה״ב 2017

בימוי: ג'ק קסדן
תסריט: כריס מקנה, אריק סאמרס

שחקנים:
דווין ג'ונסון – ספנסר
ג'ק בלאק – בת'אני
קווין הארט – פרידג'
ניק ג'ונאס – אלכס
קארן גילאן – מרתה

אורך הסרט: 119 דקות
הסרט מופץ בישראל ע"י א.ד מטלון ופורום פילם ועולה לאקרנים ב- 20.12.2017

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: ג'ומנג'י – שורדים בג'ונגל


17:00
  /  
21.12.2017
  
מאת: עידן שרון

1