פייסבוק הפסידה: תחזיר את הדף סטטוסים מצייצים

דף הפייסבוק סטטוסים מצייצים ניצח. פייסבוק תיאלץ להחזיר את הדף ולשלם יותר מרבע מילון שקל

16:00
  /  
14.12.2017
  
מאת: אלי חבוש

דף הפייסבוק סטטוסים מצייצים, בבעלות אבי לן, היה בין הקבוצות המוכרות והפופולאריות ביותר בישראל. זאת עד שבתחילת שנת 2015 החליטה פייסבוק לסגור את הדף לצמיתות וזאת מהסיבה שלדבריה הדף הפר את החוזה בין הצדדים והציג פרסומים בדף מבלי לקבל את אישורה של פייסבוק לעניין.

החוזה אליו מתייחסת פייסבוק הוא תנאי המשתמש עליו כולנו חתומים בכך שאישרנו אותו כשפתחנו את דף הפרופיל או הקבוצה. לטענת פייסבוק, הדף סטטוסים מצייצים הפר את ההסכם ועל כן, ללא הודעה מוקדמת וללא אפשרות לתקן את ההפרה, הסירה פייסבוק את הדף בתחילת 2015.

כשנתבקשה פייסבוק להחזיר את הדף וכשאבי לן שלח לפייסבוק מכתב והודעה לפיהם הוא הבין את העניין וההפרה לא תחזור עוד, שלחה אליו פייסבוק תשובה לפיה הדף נמחק לצמיתות.

מכן, באמצעות עורך הדין גיא אופיר, הגיש אבי לן תביעה נגד פייסבוק שם דרש לקבל פיצוי כספי עבור הנזק שנגרם לו בסגירת הדף וכן להורות לפייסבוק להשיב את הדף לפייסבוק.

בפסק דין מהיום, 14.12.17, קבע ביהמ"ש המחוזי, באמצעות השופט רחמים, כי אכן היתה הפרה של ההסכם אלא שאותה הפרה לא היתה הפרה יסודית והפרה שאינה הפרה יסודית, ניתן לתקנה וחובה לתת אפשרות לתקנה. גם ניסיון ההיתלות של פייסבוק על סעיף בחוזה לפיו היא יכולה בעצם לעשות כל שברצונה במידה וישנה הפרה כלשהי של ההסכם או אף רוח הדברים, ובין השאר גם למחוק פרופילים למשתמשים.

ביהמ"ש לא קיבל את הטענה הזו ואמר שלא ייתכן שלפייסבוק תהיה שליטה מוחלטת כלכך מבלי לתת אפשרות ללקוח שלה לתקן את ההפרה ולא יתכן שכל סעיף, ברוח סעיף ההפרה הזה, יהפוך לפתע לסעיף שהפרתו תהיה הפרה יסודית.

בסופו של דבר פסק ביהמ"ש המחוזי לטובת אבי לן וקבע כי הדף סטטוסים מצייצים יחזור לפעילות כפי שהיה ערב הסרתו. בנוסף פסק ביהמ"ש הוצאות נגד פייסבוק בסך של 75,000 ש"ח לטובת אבי לן וכן 150,000 ש"ח שכר טרחת עו"ד.

לא מדובר בפסק דין מלא שכן התביעה כללה רכיבים נוספים אליהם ביהמ"ש כלל לא נכנס – כך למשל האם פייסבוק נחשבת למונופול? האם היא כפופה לכללי המשפט הציבורי?  כמו כן לא התייחס ביהמ"ש לטענות בגין ההפסד הכספי שנגרם לתובע עקב הסרת הדף וטענות לשון הרע שנגרמו לו.

בשורה התחתונה, פסק וקבע ביהמ"ש פייסבוק אינה יכולה למחוק סתם כך פרופילים ודפים ככל העולה על רוחה ואינה יכולה להסתתר מאחורי אותו סעיף 14 שלה המאפשר לה לעשות את זה. כמובן שביהמ"ש מבין שכל עניין לגופו ועל כן אינו מכריז על הסעיף כתנאי מקפח בחוזה אחיד ואינו מורה למחיקתו, אך בעתיד פייסבוק תצטרך לאפשר ללקוחותיה לתקן את ההפרה בטרם תמחק להם את הפרופיל באופן חד צדדי וללא כל הודעה.

 

לדיון בנושא: פייסבוק הפסידה: תחזיר את הדף סטטוסים מצייצים


16:00
  /  
14.12.2017
  
מאת: אלי חבוש

1