סרט לסוף שבוע: Star Wars: The Last Jedi

כמה חיכינו לפרק 8, האם הוא עומד בציפיות שתלינו בו?

13:00
  /  
14.12.2017
  
מאת: עפר לאור

כמובן שביקורת זו לא תכלול ספויילרים, אז אל חשש לקרוא אותה. לא תתאכזבו.

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

בתור חובב גדול של מלחמת הכוכבים, כמה חששתי לצפות ב-Last Jedi… שלישית הפריקווליים כמקשה אחת כידוע היתה "בסדר" (חלק מהפרקים פחות "בסדר" וחלק יותר "בסדר"), אבל באמת רק רידדה את העלילה ולא באמת הצליחה להביא אותנו לאותה התרגשות של הסדרה המקורית עליה גדלנו כילדים. החשש הגדול היה שמעורבותו של ג'י ג'י אברהמס, והמעבר של לוקספילמס לידי דיסני יקלקל עוד יותר את הסדרה ויהפוך אותה לעוד סדרת סרטים רקנית ואין סופית כפי שסרטי מארבל הפכו להיות בשנים האחרונות.

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

עם זאת, שני הסרטים האחרונים מבית היוצר של דיסני היו בכלל לא רעים (rogue one היה מצויין בעיני) מה שהוסיף הרבה כבוד לדיסני בכלל ונטע בי תקווה ש-Last Jedi יעמוד בציפיה הגדולה ששמו על כתפיו. מדוע זה סרט כה חשוב? סרטי הסנדוויץ' (האמצעיים בכל אחד מטרילוגיות) קובעים עד כמה בינוני או טוב תהיה הטרילוגיה. הסרט הטוב ביותר בשתי הטרילוגיות הקודמות היו אבני בוחן לשאר הסרטים ולמלחמת הכוכבים בכללה.

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

 בפרק הקודם נותרנו עם המון שאלות, ברור לנו שלוק מתחבא ומתבודד באי מסיבה לא ברורה, שקיילו רן הוא רע מאוד (ע"ע הסצינה שלו ושל האן סולו) וכבר אין כל סיכוי שהוא יחזור לצד הטוב, הבנו שכבר לא נותר הרבה מהמורדים אחרי שסנוק וה-first order עשו עבודה יסודית הרבה יותר מהאימפריה. לא היה ברור ההיררכיה והמהות של המסדר הראשון וסנוק בראשו. לא היה ברור ההיררכיה בין קיילו רן לבין גנרל האקס או מי הם משמר הסית' של קיילו רן.

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

אז נתחיל בברכות – The last jedi עומד בכבוד בכל הציפיות ששמתי בו. זאת ועוד. הסרט מצליח להוסיף הרבה מאוד דמויות משנה ולתת עוד הצצה והבנה לדמויות הראשיות. הסרט מעמיק, יסודי, ולמרות שהוא לא נותן את כל התשובות, הוא ממלא הרבה מאוד חורים בהבנה שלנו של מה קרה במהלך השנים והמוטיבציה של הדמויות השונות. הסרט לא מאכזב באף זירה – הוא מלא הומור (הוא מצחיק ומשעשע יותר מכל סרט מלחמת הכוכבים שקדם לו) הוא מלא באקשן מהפנט, העלילה כמעט ואינה מתברברת בכל מני מחוזות לא ברורים (אך יש פה ושם התעקשות על עלילות משנה מיותרות) והוא כולל תלת מימד מושלם וללא רבב. והכי חשוב, הוא מתייחס בכבוד לכל הדמויות גם אם לא בקדושה (ליאה מטופלת בכפפות של משי לאורך הסרט). אין דמויות רעות באופן מוחלט, חזקות באופן מוחלט או טובות באופן מוחלט (למעט ליאה, שמטופלת כאמור בכפפות של משי). זה נותן הרבה יותר נפח לדמויות שאינן קרטוניות כמו בפריקוולים למשל.

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

בקיצור, אם אני מסתכל באופן אובייקטיבי על כל הסרטים עד כה ומתעלם מהנוסטליה של הסרטים הראשונים, מדובר בסרט כמעט מושלם וכזה שמצליח אפילו להאפיל על המיטב שבטרילוגיה הראשונה (הוא טוב יותר בעיני מהאימפריה מכה שנית). 

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

אבל לא הכל מושלם כמובן, מוזיקת הרקע חלשה ביחס ליצירות של הטרילוגיות הקודמות, והסרט ארוך. ארוך מאוד, ארוך מדי. שעתיים וחצי לסרט כל כך אינטנסיבי זה פשוט הרבה, ולמרות שאני שמח שהסיפור מושלם (זה לא הרגיש כאילו שקטעו לנו את הסיפור באמצע אלא זה הרגיש פרק שלם וקוהרנטי) היה אפשר לקצץ בשומן (סצינות כוכב הקזינו למשל שהיו משעשעות אך לא קידמו את הסיפור כמעט) ולתת לנו את הגרסא הזו בבלוריי כגרסאת במאי.

הבעיה האחרונה (לא באמת בעיה, סתם מציק לי) זה שלמרות שלמדנו הרבה על מה שאירע בין הטרילוגיות, עדיין חסר לנו לא מעט נתונים על כמה דמויות מרכזיות, כולל כאלה שמתו בחיים או מתו בסרט ולא קיבלנו את הסיפור שלהם במלואו. הייתי מאוד שמח אם לוקספילמס היו יכולים לסתום לנו חלק מהחורים וסיפורי רקע על חלק מהדמויות ולא להשאיר אותנו עם התשובה "קיבלתם את מה שצריך בשביל לקדם את הסיפור".

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

אבל זהו, אלה הטענות שלי ועבור סרט כל כך חשוב בקאנון של סדרת הסרטים הזו, ומדע בדיוני בכלל. הסרט לא רק שאינו מאכזב אלא שלטעמי הוא סרט ה-Star wars הטוב ביותר שנוצר עד כה באופן כללי. הסרט משאיר הרבה מאוד טעם טוב הלאה ולמרות שהסיום שלו מאתגר, הוא משאיר הרבה מקום לספקולציות מה יהיה הלאה.

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

סרט Star wars יכול לסבול ממשחק בינוני (הסרטים הראשונים לא כללו משחק מבריק במיוחד), או כתיבה בינונית (הפריקוולים ובמיוחד the phantom menace סבלו מכתיבה בינונית) אך מה שבאמת מציל סרט הוא בימוי הדוק.  סרט מבריק הוא כזה שאינו לכוד במסגרת הציפיות שלנו (The empire strikes back למשל) אלא כולל הומור, בימוי וצילום מתוחכמים ודמויות ומשחק מעניין. למעט פספוסים קלים (לורה דרן בדמות מרגיזה למדי), כמעט כל הדמויות כאן משחקות משחק מצויין (בניסיו דל טורו – אני מדבר אליך), אבל מה שמעלה את הפרק לדרגת "מעולה" זו הכתיבה של ריאן ג'ונסון אשר ביחד עם ג'ורג' לוקאס נתן לכל דמות דיאלוג שמתאים בדיוק לאיך שאנשים מדברים. העלילה פשוט זורמת וחדה, הדיאלוגים מוצלחים ונשמעים אותנטים. זה לא משימה של מה בכך ביחוד לאור הדיאלוגים החלשים בשלושת סרטי הפרילוגיה.

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

אבל ג'ונסון לא הסתפק בזה והתגלה כבמאי כשרוני באופן יוצא דופן. בעיני הוא הכוכב הגדול ביותר של הפרק הזה גם כבמאי וגם ככותב התסריט. לא רק שהוא לא הלך בדרכים הצפויות או הפשוטות אלא שהוא איתגר אותנו כבר בדקות הראשונות של הסרט עם הומור והפתעות שלא הפסיקו לזרום (ע"ע הסצינה המבריקה בין צ'ובקה הרעב והמשועמם והציפורים שבאות לבקר אותו באי). ראוי לציון גם הסצינות שבהן פו (טייס הקרב) מצליח לגרום להאן סולו להתבייש בפינה עם ביצועי טייס וקרב שבהן ממש החזקתי בכיסא בשביל לא ליפול…  שלא לדבר על סצינות קרב שלא ראינו כמותן מעולם (מתחרות בכבוד בסצינות הלחימה בשר הטבעות).

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

סרט לסוף שבוע: Star wars: the last jedi

ההקרנה עצמה בוצעה ב-IMAX 3D ביס פלאנט ברשל"צ שהצליח לעשות הקרנה מעולה שהיתה מלאה בחובבי מלחמת כוכבים לבושים במיטב מחלצותיהם ותחפושותיהם. הבעיה העיקרית בהקרנות כאלה זה שהם הפכו לפרנואידיות יותר ויותר, עם החרמת טלפונים בכניסה ותצפיתנים סמויים בכל מקום. בחייאת, זה ממש מעיק והפך למגוחך באמת.

סיכום: רוצו לראות וחובה לעשות זאת בקולנוע טוב ואם אתם חובבי תלת מימד, לא לפספס הקרנה תלת מימדית.

"Star wars: the last jedi" – ארה"ב 2017. שעתיים ו-32 דקות. תסריט ובימוי: ראיין ג'ונסון (עם סיוע מג'ורג' לוקאס). שחקנים: מארק האמיל, קארי פישר, אדם דריבר, דייזי רידלי, ג׳ון בויגה, אוסקר אייזק, לופיטה נוינגו, אנדי סרקיס, דונל גלייסון, אנתוני דניאלס, גוונדלין כריסטי, קלי מארי טרן, לורה דרן ובניסיו דל טורו.

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע: Star Wars: The Last Jedi


13:00
  /  
14.12.2017
  
מאת: עפר לאור

1