סרט לסוף שבוע: אל האור Radiance

סרט יפני מרגש על מהות האור הקולנוע וצילום.

7:00
  /  
14.12.2017
  
מאת: עפר לאור

סרט לסוף שבוע: אל האור Radiance

יש מספר סוגים של סרטים דרמטיים – כאלה שמנסים לעשות עליכם מניפולציות שתפקידן ללחוץ על בלוטות הרגש והדמעות, וכאלה שמציגים נושא באופן שמרגש אתכם באופן טבעי. סרט כמו "פלא" הוא לגמרי מהז'אנר הראשון – זה שבאופן מחושב ומתוכנן מיועד לגרום לכם להזיל דמעה. אל האור, סרטה של נעמי קוואסה ("אן") הוא מהז'אנר השני – זה שבאופן טבעי ואורגני מרגש אותך באמת. 

אולי זה הצד הציני שבי, אבל אני לא אוהב מניפולציות. מרבית סרטי הדרמה שאני נתקל בהן מרגישים לי מניפולטיבים ומלאכותיים. הסרט הקודם של נעמי קוואסה, הסרט "אן" הצליח באופן מדהים לדבר ללב הקולקטיבי גם אם הוא עשה זאת דרך אמצעים מאוד יפניים – מחית שעועית מתוקה. דרך המנגנון הבסיסי הזה הצלחנו להכנס לעולמם המיוחד של כוכבי הסרט ולהתרגש באמת.

עם "אל האור" הבמאית והתסריטאית המוכשרת עושה זאת שוב ומקבלת גם את פרס המועצה האקומונית בפסטיבל קאן היוקרתי.

סרט לסוף שבוע: אל האור Radiance

הסרט נכנס לעולמם הפנימי של מיסאקי, שמקריאה טקסט תיאור בסרטי קולנוע, לבין נקמורי – צלם לשעבר שבשלבים האחרונים של איבוד הראיה שלו. מיסקאי מתגלה כאומנית של ממש אשר מלאכת תיאור הסרטים קרוב לליבה והיא חוקרת כל פרט מהסרט ומלאכת תיאור הסרט שלה הוא אומנות לא פחותה מיצירת הקולנוע אותה היא מתארת.

סרט לסוף שבוע: אל האור Radiance

מצד אחד האכפתיות של מיסאקי מרגשת, אך הצד השני – של נקמורי, צלם לשעבר שנתלה בשאריות הראיה שנותרו לו – זה כבר ממש נוגע ללב. התיאורים של מיסאקי עבור נקמורי והחיבור בינהם הוא מרגש באמת. המשחק של נקמורי (מסאטושי נגאשה ששיחק גם בסרטה הקודם של הבמאית) מבריק באמת ומצליח לרתק את הצופים. סצינת גניבת המצלמה שלו הצליח לשאוב אותי פנימה לחלוטין.

מדובר בסרט מיוחד, נוגע ללב ולמרות שהוא מתחיל באופן איטי, הוא מצליח לגעת בלב ולרגש באמת. 

"אל האור" – יפן 2017. 101 דקות. תסריט ובימוי: נעמי קוואסה. שחקנים: מסטושי נגאשה, איאמי מיסאקי

 

לדיון בנושא: סרט לסוף שבוע: אל האור Radiance


7:00
  /  
14.12.2017
  
מאת: עפר לאור