LG V30 – כולו מסך וצלצולים

הבטיחו שהוא יהיה מכשיר השנה - חודש לאחר שקיבל לידיו את ה V30, מסכם אלי חבוש את דעתו. מי אתה ...

9:00
  /  
05.12.2017
  
מאת: אלי חבוש

השנים האחרונות לא ממש היטיבו עם חברת LG בתחום המובייל בתקופה שנעה בין מכשירים תקולים (G4), קונספט חדש שלא התרומם (G5) וציפיות גבוהות מה G6, מכשיר טוב לכשעצמו, שלא התממשו. אלא של LG יש סדרה מקבילה בשם קוד V הנמצאת בקטיגוריית – פאבלט – מכשיר בעל מסך גדול, מפרט טוב יותר (בד"כ) והמחיר בהתאם. מאז ה V10 הראשון הסדרה הזו הצליחה, יחסית כמובן, וכאן נכנס ה V30 שבגדול לא רק שהשאיר את הרושם החיובי בסדרה הזו, אלא אף העצים אותה.

ה V30 הוא המכשיר השלישי בסדרה והוצג לפני מספר חודשים בתערוכת IFA בברלין ורק היום, באיחור בלתי מוסבר, מגיע גם לישראל. המכשיר שהגיע אלינו לביקורת לפני כחודש הוא ה V30 בעוד שהמכשיר שנמכר בארץ הוא ה V30 פלוס. מה ההבדל ביניהם? למעט זיכרון אחסון גדול יותר בפלוס (128 לעומת 64), ואזניות B&O שתקבלו בגרסת ה V30 הרגילה, אין שום הבדל. 

אז נכון שאנחנו מדברים על סדרת פאבלטים אך הקווים כבר מתחילים להיטשטש בין סדרת פאבלט לסדרה הרגילה, לפחות בכל הקשור למראה וגודל. ה V30 נמצא כאמור בקטיגוריית הפאבלטים אך הוא דומה מאוד ל G6 וההשוואה הנכונה חייבת להיעשות גם לגביו.

ביקורת הוידאו (עדיין לא רשומים לערוץ שלנו? הירשמו עכשיו לערוץ היוטיוב לקבלת הסרטונים לפני כולם):

עיצוב ובנייה – קלללל

בואו נתחיל מהחלק הקל. הבאמת קל. ה V30 הוא מכשיר קליל באופן מפתיע ומורגש. המשקל של הפאבלט עומד על 158 גרם בלבד כשלשם השוואה, הנוט 8 למשל עומד על 195 גרם מה שאומר שה V30 שוקל כ-20% פחות ממקבילו. הגרמים האלה בהחלט מורגשים כשהתחושה הראשונה שתהיה לכם היא כאילו מישהו שכח לשים את הסוללה בפנים, בדיוק כפי שהיה לפני כמה שנים עם הסמארטפונים והסוללה הפריקה.

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

ה V30 בעל מידות של 151.7 מ"מ –  75.4 מ"מ – 7.39 מ"מ וכמכשיר שנמצא בקטיגוריית פאבלט הוא מרגיש קטן ביד ויחד עם זאת בעל מסך ענק.

LG צמצמה יותר את המסגרת בדגם הזה ומשאירה מסגרת דקיקה בשוליים הצדדיים והעליוניים. בהשוואה ל G6 הקודם שלה השינוי לא גדול ונראה שהחברה מפחדת ממש לגעת בשוליים. בשולי המסגרת הצדדים המסך אמנם מגיע עד לקצה אך לא ממש, עדיין נותרים שוליים דקיקים. מבחינת עיצוב ברור שהיינו רוצים לראות מכשיר שכולו מסך אך כשאנחנו מגיעים לפן הפרקטי, לפעמים אולי עדיף שישנה מסגרת כלשהי ששומרת על המסך מפגיעות אקראיות.

את העיצוב של הגב פחות אהבתי והוא נראה פשוט מידי. המראה המתכתי לא מוסיף לו יופי מה שהוביל אותי למסקנה שייתכן שעם צבע גב אחר, הרשמים האישיים שלי היו משתנים.

על כפתורים, נוחות שימוש וחיישן ביומטרי

לא תמצאו כאן כפתורים רבים. בפני המכשיר אין שום כפתור פיזי, כפתורי הווליום ממוקמים בצד שמאל והם נוחים למדי לשימוש ואיתורם "על עיוור". כך גם כפתור ההדלקה והכיבוי הממוקם בגב המכשיר ומשמש גם כחיישן ביומטרי להדלקת המכשיר באמצעות טביעת האצבע שלנו.

LG כאילו עשתה "דווקא" לסמסונג. בעוד שהחיישן של סמסונג נמצא קרוב וצמוד לעדשות המצלמה, LG כאילו בהתרסה, מיקמה אותו כמה שיותר רחוק משם. החיישן שנמצא מתחת לעדשות המצלמה, נמצא במקום אידאלי והאצבע מגיעה אליו בקלות רבה מבלי שתפגע חלילה בעדשה. התגובתיות של הכפתור מעולה ולא קרה פעם אחת שהוא פיספס את האצבע ולא הדליק את המכשיר. קחו בחשבון שמיקום חיישן טביעות האצבע מאחור יאלץ אתכם להרים את המכשיר בכל פעם שתרצו להדליק אותו והוא נמצא על השולחן. אפשרות נוספת היא להשתמש בטפיחה הכפולה על המסך ולהזין את הקוד.

עדשות המצלמה ממוקמות טיפה (או בעצם כמה טיפות רבות) מעליו וכמעט כמעט מוטמעות בגוף המכשיר עם בליטונת בלתי מורגשת מעליו. כל הכבוד LG.

מסך – "כשהינשופים מיוחמים"

בואו נגלה לכם את השורה התחתונה כבר כעת – המסך מדהים.

ב V30 אנחנו מקבלים מסך POLED בגודל של 6 אינצים שתופס כמעט את כל החלק הקדמי שלו והוא מרשים עוד יותר כשהוא דלוק, כי אז רואים פשוט מסך (משפט טיפשי מיסודו). מבחינת רזולוציה,אנחנו מקבלים 1440 על 2880 ואם תעשו את החישוב ממש מהר תגלו שזה בעצם יחס של 1:2 או בעצם יחס של 18:9. את יחס המסך הזה ראינו כבר והכיוון של החברות להוציא מסכים ביחס המסך הזה מאלץ את מפתחי האפליקציות להתאים את עצמם כי בסופו של דבר, אפליקציה שאינה נתמכת בסוג מסך שכזה תציג שוליים שחורים או בזמן מתיחתה על המסך, נאבד מידע.

LG מאפשרת לכם להחליט איזו אפליקציה תימתח ואיזו אפליקציה תישאר במצבה הרגיל ומשאירה את השיקול של פסים שחורים או איבוד מידע, בידי המשתמש.

גודל המסך משפיע גם כמות הפיקסלים לאינץ כשב V30 אנחנו מקבלים 537 פיקסלים לאינץ. מה זה אומר? ככל שהמספר הזה גבוה יותר כך התמונה תהיה חדה יותר וכאן המספר בהחלט מספק. בנוסף, המסך של ה V30 תומך ב HDR (טווח דינאמי גבוה) וזה אחד הדברים החשובים שעליכם לבדוק כשאתם קונים מסך חדש (במיוחד מסך טלויזיה). הצבעים ב HDR נכונים יותר במיוחד ברמת השחור.

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

אבל לא נתעלם מהבעיות שעולות ברשת המיוחסות למסך – ביקורות ראשונות בעולם שעלו לפני יותר מחודש טוענות שישנן בעיות במסך – הוא לא נראה טוב במצבים מסויימים ויש כאלה שאף התפלאו כיצד LG מוציאה מכשיר עם מסך שכזה.

לביקורת שלי על המסך הגעתי טעון ומוכן לחשוף את החברה במערומיה ולהצביע לכם על הבעיות במסך. לא הצלחתי. באמת שניסיתי – עבדתי איתו בחושך, ביום, בחדר, בלילה, בשרותים…לא זיהיתי כל בעיה במסך.

אם תשאלו את סמנכ"ל השיווק של רונלייט, היבואנית, הוא דווקא מכיר את הטענות של הבעיות הללו אך יגיד שאולי אולי, בירח מלא, כשהינשופים מיוחמים ובדיוק פתחתם ברז במקלחת, תבחינו במשהו, כלשהו, במסך (מילים שלו. נשבע!). למען האמת גם את זה לא ראיתי. גילוי נאות – הירח היה אמנם מלא ואת הברז פתחתי, אבל אין לי מושג איך בודקים את מצבם של הינשופים.

גילוי נאות שני – כשפתחתי את המכשיר בפעם הראשונה והדלקתי אותו, הדבר הראשון שחיפשתי היה אישוש לטענות לגבי המסך…חשבתי שמצאתי כשראיתי במסך פס ברוחב פיקסל בהיר יותר שהיה ממש צורך להבחין בו במיקרוסקופ. מיד הערתי את תשומת לב היבואנית אך למחרת, בדרך פלא, "הבעיה" נעלמה ולא חזרה שוב.

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

הוא פשוט צף לו

אם אהבתם את המסך המשני שהיה נחלתם של אבותיו של ה V30 (ה V10 וה V20), תתאכזבו שלא תמצאו אותו כאן. אני לא התאכזבתי. המסך המשני שתיפקד בעיקר כמסך קיצורי דרך היה די מיותר ולא היה שמיש עבורי. אבל אם התגעגעתם ואתם כן עושים שימוש במסך קיצורי דרך תגלו ש LG העבירה את המסך הקטן הזה כסרגל קיצורי דרך צף אותו ניתן להציב בכל מקום על גבי המסך.

מי שלא השתמש במסך המשני עוד קודם לכן, הסרגל הצף לא יועיל בהרבה, מה גם שלדעתי סרגלים צפים כלל אינם נוחים ולמי שכן, ישמח ש LG לא זנחו אותו לחלוטין.

מצלמה

LG שמה דגש מאוד חזק על מערך המצלמות שלה ובכלל על אפשרויות המולטימדיה במכשיר כשהיא משווקת את ה V30 כמצלמה מקצועית לוידאו וסטילס, לא פחות. בפועל זה פשוט נחמד. המצלמה של ה V30 אמנם מצלמה טובה מאוד אך היינו מצפים ממנה ליותר בעיקר לאחר ההבטחות הרבות.

התמונות שמפיק ה V30 הן תמונות טובות וחדות, במיוחד באור שמש. המצב קצת שונה בתאורה חשוכה יותר שהמצלמה עדיין מתקשה להתמודד איתה. אותה המסקנה גם בצילומי וידאו.

ב V30 אנחנו מקבלים שתי עדשות – האחת היא 16 מגה פיקסל והשנייה 13 מגה פיקסל כשמפתח הצמצם עומד על 1.6 ו-1.9 בעדשה השנייה שהיא גם עדשה רחבה יותר המצלמת בזוית של 120 מעלות ועדשה קדמית באיכות  5 מגה פיקסל לתמונה שמוציאה תמונות סבירות ולא יותר.

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

LG תומכת את מערך הצילום שלה בתוכנות ותכונות שאמורות לעזור לנו להפיק תמונות וסרטונים טובים ומקצועיים יותר. אפשרות CINE למשל תאפשר לנו להחיל פילטרים שונים על הסצנה שלנו כש LG אומרת שאלה לקוחים מעולמות הקולנוע. אבל בואו, בסופו של דבר מדובר בפילטרים שראינו גם במכשירים אחרים כש LG רק קוראת להם בשמות אמיתיים ולא פלצניים. תרצו לצלם סצינה דרמטית, תבחרו פשוט בפילטר הנקרא "דרמה". סצינת אקשן אתם רוצים? תבחרו בפילטר הנקרא – ניחשתם נכון – אקשן. ציניות בצד, לא מובן איך לא עשו את זה קודם.

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

אפשרות נוספת כאן היא ביצוע זום "קולנועי". לא מדובר בזום הרגיל שאנחנו עושים בזמן צילום וידאו ובפועל מתקבל זום מקוטע על האובייקט שלנו, אלא בזום חלק שמתקרב לאובייקט המסויים שלנו בצורה איטית ונכונה יותר.

דוגמאות צילום:

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

המצלמה הקדמית. פחות טובה מהאחורית

LG V30 - כולו מסך וצלצולים

קושי מסויים בצילום בתאורה חשוכה. חסכתי מכם את צילומי הסלפי בתאורה הזו

 

LG היא לא הראשונה להטמיע שתי עדשות במכשיר שלה כמובן וכל חברה משתמשת בעדשה הנוספת לצרכים אחרים. LG למשל משתמשת בעדשה השנייה לצילומים רחבים בזוית של 120 מעלות. הצילום בעדשה הזו מוציא צילומים מיוחדים ומרשימים ובצילום קבוצתי זו דרך טובה להכניס את כל הקבוצה פנימה. ב V30 שיפרה LG את העדשה והיום היא פחות מעוותת את השוליים.

מה שלא תמצאו כאן זה מצב "בוקה" שאולי אתם מכירים אותו כמצב LIVE FOCUS או מצב PORTRAIT באייפון – כשהאובייקט הקדמי חד והרקע מטושטש, מה שנותן לנו תמונה עם עומק שדה מלאכותי שמשווה לה איכות של מצלמה איכותית. 

ביצועים

קשה לדבר היום על ביצועים של מכשירי דגל ולו בשל העובדה הפשוטה שקשה למצוא מכשיר שאינו מבצע את העבודה בצורה טובה. אנחנו עדים בתקופה האחרונה לרוויה מסויימת כשהחומרה מקדימה את דרישות התוכנה וכך כמעט כל דבר שנזרוק על המכשיר פשוט יעבוד. ה V30 עמד בגבורה בכל מה שזרקנו אליו, כולל שימוש במסך מפוצל ואפליקציות כבדות יותר.

אם אתם מתעקשים על מפרט אז המעבד ב V30 הוא הסנאפדרגון 835 של קואלקום עם מעבד גרפי ADRENO 540 וזיכרון עבודה של 4GB (יש גבוהים ממנו). כאמור, גרסת הבדיקה שלנו היתה V30 בדגם הרגיל. בארץ נמכר הדגם פלוס שמגיע עם זיכרון של 128GB.

בכל הקשור לביצועי סוללה, פה היתה לי קצת אכזבה. הסוללה היא בקיבולת של 3300 מילי אמפר, קיבולת זהה למשל לזו של הנוט 8. אלא שהסוללה לא הצליחה להחזיק לי יום שלם וברוב הפעמים הייתי צריך לטעון אותה כבר בשעות הצהריים/אחר הצהריים המוקדמות.

על מנת לשים את הדברים בפרופורציה, אני משתמש כבד מאוד בסמארטפון והמסך שלו דלוק ברוב שעות היממה, לכן הנתון הזה סביר לשימוש שאני עושה בו. יחסית למכשירים אחרים (שגם אותם הייתי צריך לטעון שוב במהלך היום), הסוללה הרגישה לי טובה פחות.

עריכה לאחר פרסום הביקורת: בכל הקשור להשוואת הסוללה לנוט 8, החלטתי לבדוק את הנושא בצורה מדעית והשוויתי ביצועי סוללה לאחר מספר מבחנים זהים בין ה V30 לנוט 8. בשורה התחתונה – ה V30 ניצח. צפו כאן במבחן ובתוצאות המלאות

מי שהוא משתמש ממוצע ומטה, יצליח לסחוט ממנה עד סוף היום.

ה V30, כמו קודמיו, עמיד למים בתקן IP68, מה שאומר שתוכלו לטבול אותו למשך חצי שעה עד לעומק של מטר וחצי. כמובן במים מתוקים, אל תנסו להכניס אותו למי ים.

השורה התחתונה

ה V30 הוא מכשיר מעולה, בעל ביצועים טובים, מסך מדהים ובנייה שמרגישה ממש נוחה ואיכותית ביד שלנו. LG היתה יכולה להתאמץ קצת יותר באיכות העדשות שלה ובביצועי הסוללה, במיוחד במכשיר שהיא משווקת כמכשיר מולטימדיה. ניכר גם שהחברה מפחדת מידי לצאת מהקופסא במכשירים החדשים שלה ומעדיפה ללכת על בטוח, הן מבחינת הבנייה שאין בה חידוש מיוחד והן מבחינת המפרט, אחרי הכל ה V30 דומה למדי ל G6 שלה. אך בסופו של דבר אפשר להכריז על ה V30 כהצלחה של LG (טפו טפו טפו) ומבחינת LG היא תסתפק כנראה במכשיר שלא יהיו בו בעיות.

ומה לגבי המחיר? המחיר של ה-V30 פלוס עומד על: 3,400 ש"ח. ה V30 הוא בהחלט מכשיר טוב אך LG שהקפידה תמיד לתת תחרות גם במחיר, לא עושה זאת הפעם. 

  

לדיון בנושא: LG V30 – כולו מסך וצלצולים


9:00
  /  
5.12.2017
  
מאת: אלי חבוש

1