Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

החברה מ- Blue Microphones כבר עשו רעש עם אוזניות ה- MO-FI בעלות העיצוב הלא שגרתי. האם דגם ה- ELLA מראה ...

20:40
  /  
02.12.2017
  
מאת: איתי חזום

על היצרן 

Blue Microphones הוא יצרן אמריקני אשר נוסד ב- 1995 על ידי המוזיקאי Skipper Wise וטכנאי הסאונד Martins Saulespurens. Blue מתמחים בתכנון ויצור של, איזו הפתעה, מיקרופונים, כאשר ב- Blue הכוונה ל- Baltic Latvian Universal Electronics. לחברה מגוון מוצרים רחב שכולל גם מיקרופונים מקצועיים וגם מיקרופונים לשימוש ביתי, אבל ב- 2014 החברה החליטה להיכנס גם לעולם האוזניות, בתחילה עם דגם ה- MO-FI ובהמשך עם דגמים נוספים. 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

על האוזניות 

ה- MO-FI היו האוזניות הראשונות של Blue, אבל מאז העניינים התקדמו והחברה הוציאה עוד ועוד דגמים. ה- ELLA מהוות את הדגם הבכיר בהיצע האוזניות של היצרן. כמו בכל שאר הדגמים, מדובר באוזניות סגורות, רק שפה זנחו את השימוש בדרייבר דינמי והלכו על דרייבר מסוג Planar

בשונה מאוזניות בעלות דרייבר דינמי, אוזניות Planar עושות שימוש בדרייבר שכולל ממברנה שטוחה ודקה עם סליל אשר מודבק על פני השטח שלה ויושב בשדה מגנטי. היתרון העיקרי לשיטה זו הוא ממברנה שמסוגלת לזוז בצורה יותר ליניארית לכל שטחה, במקום סליל שמרוכז בחלק קטן של ממברנה קונית בדרייבר דינמי. 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

בדומה ל- MO-FI, הדבר הראשון ששמים לב אליו עם ה- ELLA הוא כמובן העיצוב שלהן. מדובר באוזניות Over the Ear שבפירוש נראות כמו משהו שלקוח מסרט מדע בדיוני או כמו איזה אב טיפוס של קונספט שמעולם לא הגיע לפס היצור. אני אהבתי את העיצוב כי באמת נמאס לי לראות את אותה הנוסחה חוזרת על עצמה בעיצוב אוזניות, אבל כאשר הראתי אותן לאנשים קיבלתי תגובות מעורבות. Blue כנראה השקיעו לא מעט בעיצוב ולכן, על מנת לחסוך, ה- ELLA נראות כמעט זהה לשאר הדגמים בהיצע. איכות הבניה של האוזניות היא מעולה, והאוזניות מרגישות כמו מוצר איכותי ועמיד. 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

למרות שאוזניות Planar בדר"כ פונות לקהל היותר "אודיופילי", החברה מ- Blue דווקא מכוונים את ה- ELLA לקהל רחב של משתמשים, אבל הטיפוס הראשון שהם מכוונים אליו הוא זה שמשדך את האוזניות שלו למכשיר הנייד, בעיקר הסמארטפון. מדוע? מעבר לכבל קצר ונתיק עם מתגי שליטה ומיקרופון, שזה דבר ברור מאליו, ה- ELLA כוללות גם מגבר פנימי. לא מדובר על מגבר פנימי בגלל שהאוזניות אלחוטיות, הן לא, ולא מדובר במגבר פנימי שכולל ממיר DAC, אלא פשוט במגבר שמיועד לקחת את יציאת האוזניות של המכשיר שבשימוש ומשם להוציא את המקסימום מהאוזניות האלו, ועם אוזניות Planar, שבדר"כ מצריכות הגברה בריאה, מדובר ברעיון שימושי למדי. 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

Blue מתעקשים שהכל מגיע מתוך קו מחשבה "אנלוגי", שכן המגבר הפנימי אינו כולל שום סוג של עיבוד DSP כזה או אחר ואינו באמת "עוקף" את ההגברה של המכשיר שבשימוש. את האוזניות מחברים ליציאת האוזניות של מכשיר כזה או אחר והכל עובד כרגיל, אבל במידה ולא מדובר במכשיר בעל הגברה טובה, הזזה של מתג באוזניה השמאלית תפעיל את המגבר הפנימי, כאשר השליטה בעוצמה נעשית ללא שינוי, מה שבעצם אומר שהתפקיד של המגבר הפנימי הוא אכן להגביר את הסיגנל שיוצא מהמכשיר אליו מחוברות האוזניות. היתרון לפי Blue הוא כפול, גם מקבלים איכות שמע משופרת וגם מקבלים עוצמת האזנה גבוהה יותר שלא כל מכשיר נייד מסוגל לספק. אם ההגברה הפנימית לא מספיקה, Blue גם הוסיפו מצב שני בו עובד המגבר ומוסיף תגבור בבס, שוב, באופן אנלוגי חלוטין. 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

אחרי מבט באוזניות אפשר לתהות, איך זה להניח דבר כזה על הראש? ובכן, ה- MO-FI לא התקבלו כל כך יפה באספקט הזה, כאשר הטענה העיקרית היתה שהן לוחצות חזק מדי על הראש. Blue הקשיבו לביקורות ושיפרו את הנושא עם הדגמים שיצאו אחרי, אבל במקרה של ה- ELLA נראה לי שהם קצת נסחפו. אם ה- MO-FI לחצו מדי, אז ה- ELLA לא לוחצות מספיק, לפחות על הראש שלי… מעבר לזה מדובר באוזניות נוחות, עם פדים גדולים ורכים אשר מכסים את כל האוזן, אבל החלק הפנימי שלהן עדיין נוגע באפרכסת. בתור אוזניות סגורות יש להן אטימה סבירה, אבל לא יוצאת דופן, כאשר עם 481 גרם, אלו עדיין אוזניות כבדות למדי וכאלה שאינן מתקפלות. בנוסף, היה נחמד אם היתה אופציה לפדים מבד כגון Velour אשר יותר יתאימו לקיץ הישראלי. 

בכל הקשור לתפעול המגבר, משהו קטן ש- Blue לא שינו מספיק הוא מתג ההפעלה שאינו נותן חיווי טוב במיוחד בזמן תפעול, כי במקום "קליק" איכותי, כל הזזה שלו חלקה מדי, למרות שעדיין מדובר על שיפור מדגם ה- MO-FI. מצד שני, מי שתמיד ישתמש במגבר יכול להשאיר את המתג על On מכיון שכל הסרה של האוזניות מכבה את המגבר אוטומטית על מנת לחסוך בסוללה.  

ה- ELLA מגיעות באריזה גדולה שכוללת בנוסף לכבל הקצר, גם כבל ארוך, מתאם ל- 6.35mm, כבל USB להטענה ונרתיק רך. הכבלים, כולל ה- USB, מצופים בד ובנויים ברמה יותר גבוהה מכבלים סטנדרטים. הנרתיק אמנם מרגיש איכותי ואף כולל כיס פנימי לכבלים, אבל במחיר הזה הייתי מצפה לפיתרון אחסון קשיח. בהיבט הטכני, האוזניות עושות שימוש בדרייבר Planar במידות 50X50mm ועכבה של 50Ω, כאשר נתון הרגישות אינו מוצהר. המגבר הפנימי מפיק כ- 250mW ויספק כ- 12 שעות עבודה לאחר טעינה מלאה של 3-4 שעות. 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

מדידות

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה. 

מצב פאסיבי 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

Frequency Response: בסה"כ תוצאה פחות מאוזנת ממה שאני רגיל לראות עם אוזניות Planar. ישנה התאמה סבירה בלבד בין צד שמאל וימין. התוצאה עם ההגברה הפנימית של האוזניות היתה זהה למצב הפאסיבי. 

Impedance: ל- ELLA יש עכבה יציבה אשר עומדת על 50Ω ותואמת למפרט הטכני.  

מצב On Plus 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

Frequency Response: בגרף האדום ניתן לראות את התוצאה בערוץ השמאלי, כאשר הגרף הכחול מראה את מצב ה- On Plus אשר מתגבר את התדרים הנמוכים. התגבור מתרכז באיזור הבס הגבוה, אבל די מכסה את כל טווח הבס של ה- ELLA.  

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

האזנה 

ציוד: 

  • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Burson audio HA-160D.
  • Samsung Galaxy Note Edge. 

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן. 

אוזניות ה- MO-FI היו, ועדיין, אוזניות סגורות מהטובות ששמעתי, ככה שהאזנה ל- ELLA גררה ציפיות מסויימות מצידי. במילים פשוטות, הייתי מגדיר את ה- ELLA כאוזניות Planar שלא נשמעות כמו אוזניות Planar טיפוסיות, אלא יותר כמו אוזניות סגורות ברמה גבוהה. זה יכול להיות סוג של מחמאה, וזה יכול להיות סוג של עלבון, תלוי איך מסתכלים על זה. 

ה- ELLA בראש ובראשונה אינן אוזניות לחובבי הבס המודגש או לחילופין לחובבי הניצוץ האולטמטיבי בתדרים הגבוהים. מצד שני, גם לא מדובר באוזניות בעלות חתימת סאונד "יבשה". לדעתי מדובר במצגת "בוגרת", כזו על הצד החמים ויחסית מאוזן. מה זה אומר? הבס נעים ורך, אבל לא עמוק, הגבוהים שם, פשוט לא מוגזמים והמידריינג' בעל נוכחות מעט בולטת מהרגיל. 

אני מאזין לכל מיני סגנונות מוזיקה ולא רק כאשר אני בוחן מוצר אודיו כזה או אחר, והרושם שלי הוא שה- ELLA מתמודדות יפה עם הכל, אבל יותר מצטיינות עם תוכן אינסטרומנטלי או ווקלי איכותי. מה שכן, הן גם יחסית סלחניות עם הקלטות בהירות. הסגנון שלהן מעניק להקלטה סוג של נינוחות ונעימות, אבל כזאת שלא מרדימה את המאזין. קולות נשיים וגבריים מקבלים תשומת לב ברמה שנותנת הרגשה שהזמר/ת נמצאים יותר בקדמת הבמה, אבל לא באופן שגונב את ההצגה. בסופו של יום הסאונד של האוזניות האלו לא מיועד לגרום למאזין לומר "וואו", אלא יותר להעריך אותו לאחר האזנה ממושכת. כיאה לאוזניות Planar, ה- ELLA מתמודדות יפה עם עוצמות האזנה גבוהות ולא נכנעות תחת הלחץ. 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

בכל הקשור למגבר הפנימי, יש לו פה יותר תועלת בהשוואה ל- MO-FI. הגברה חיצונית לא התקשתה עם ה- ELLA, אבל ה- Note Edge שלי כן, לפחות בכל הקשור לעוצמת האזנה. כאשר המגבר מופעל, האוזניות בהחלט פורחות בצורה יותר ראויה. מה שכן, בדומה ל- MO-FI, גם פה הרבה תלוי בעוצמה של יציאת האוזניות במכשיר אליו משדכים את האוזניות. לא לשכוח שההגברה הפנימית רק מגבירה את יציאת האוזניות, ככה שאם היציאה מלכתחילה אינה איכותית, ואני לא מתכוון רק לעוצמה המקסימלית, אז המגבר של ה- ELLA לא יכול לעקוף את זה. שימוש במצב ה- Plus, שמתגבר את הבס, נתן תוספת ראויה לתדרים הנמוכים, אבל לא גרם לאוזניות להפיק בס יותר עמוק, אלא רק מעט יותר הדגיש את הקיים. עם הקלטות מסויימות זה נשמע מעט עמום ומנופח, אבל בסה"כ יותר שימושי ממה שחשבתי במקרה של ה- MO-FI

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

בסופו של יום האוזניות לדעתי יותר מומלצות למי שמחפש מצגת יחסית חמימה, ולא משהו ש- "פותח" הקלטות. כנ"ל בכל הקשור לחובבי מוזיקה עשירה בבס. לאוזניות יש בס איכותי, הוא פשוט לא מודגש, בכלל, ולא עמוק במיוחד. הן כן נכנסות למשבצת שאני קורא לה סאונד "אורגני", אבל פחות עשיר מהטובות בסגנון הזה ויותר Laid back. 

מה לגבי המתחרים? הראשונות שקופצות לי לראש הן ה- Sine של Audeze. אמנם לא מדובר באוזניות בעלות מגבר פנימי, אבל מי שמשתמש במוצרי Apple יכול לרכוש כבל אשר כולל מגבר וממיר DAC חיצוניים. ה- Sine הן אוזניות On Ear מה שאומר שהן מעט פחות נוחות להאזנות ארוכות בהשוואה ל- ELLA, אבל הן כן יותר קלות ויותר קומפקטיות. מבחינת חתימת הסאונד שלהן, ה- Sine יותר מאוזנות ומפיקות גם בס בעל יותר נוכחות, אבל הסאונד פחות "רגוע" מזה של ה- ELLA וגם מסתדר פחות טוב עם הקלטות לא איכותיות. 

עוד מתחרות ראויות הן ה- PM3 מבית OPPO. יותר נוחות, יותר קלות ופחות מצועצעות, ה- PM3 נשמעות כמו גרסא יותר מוקצנת של ה- ELLA, תוך שמירה על אותו אופי בסיסי. כדאי לקחת בחשבון שהן אינן כוללות מגבר פנימי ולדעתי הן יכולות להרוויח מהגברה חיצונית. 

Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים

סיכום 

Blue Microphones בהחלט לוקחים את נושא האוזניות ברצינות, וה- ELLA הן הדוגמא האחרונה להתקדמות שלהם. העיצוב עדיין בדיוני, המשקל עדיין גבוה והמחיר כעת עלה לקבוצה יותר בכירה, אבל יחד עם זה נשארו גם איכות הבניה הגבוהה והמגבר הפנימי. 

מי שמחפש אוזניות סטייל Beats יכול לדלג הלאה, ה- ELLA יותר יתאימו לדעתי לקהל שמחפש סאונד "בוגר" ויחסית רגוע. הן יחזיקו מעמד בעוצמות האזנה גבוהות בקלות, אבל לא ישרפו את האוזניים ו/או ירעידו את הראש בדרך. אם זה מה שאתם מחפשים, והתקציב מתאים, שווה לבדוק. 

Blue Microphones ELLA – מחיר מומלץ לצרכן: 2,950 ש"ח.

לדיון בנושא: Blue Microphones ELLA – אבולוציה של הקיים


20:40
  /  
2.12.2017
  
מאת: איתי חזום

1