האייפון X מול האייפון 7- האם קיבלנו מסך יותר טוב?

אפל טוענת שהאייפון X כולל מסך מהפכני, אז מדדנו ובדקנו אותו בהשוואה לאייפון 7. התוצאות הפתיעו גם אותנו

19:00
  /  
25.11.2017
  
מאת: עפר לאור

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?

למרות שטכנית האייפון X (או אייפון 10 בעברית) איננו הפעם הראשונה שאפל משתמשת במסך OLED (שעוני Apple watch משתמשים כבר כמה שנים במסכים כאלה), זו הפעם הראשונה שמוצר כל כך פופולרי ומהפכני מקבל מאפל מסך OLED.

מסך ה-OLED הוא מתוצרת של סמסונג, שלפי הדיווחים עולה לה פי 3 מהעלות של מסך ה-LED של האייפון 7 – עליה מ-50 דולר ל-150 דולר לפי הדיווחים של IHS (או 120 דולר לפי KGI). כלומר, לפי הערכות מדובר על כמעט שליש מעלות כל החומרים במכשיר. מדובר ברכיב בעייתי במיוחד (אם כי לפי הדיווחים, דווקא מקרן ה-dot specle של faceID הוא צוואר הבקבוק של הייצור של המכשיר) שכן כרגע מדובר בספק יחיד שעומד בתנאי האיכות של אפל והיא האוייבת הגדולה ביותר של החברה… לפי הדיווחים, סמסונג מרוויחה יותר פר אייפון-X שנמכר מהרווח שלה מטלפונים מתוצרתה.

עם כל הנתונים האלה, חשוב להבין כיצד הרכיב הזה מתפקד והאם הוא באמת היה שווה את כל המאמץ שאפל השקיעה בו. 

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?

נתחיל במבנה הפיקסלים של האייפון X. אפל טוענת לדחיסות גבוהה במיוחד שכן מדובר על מסך בעל רזולוציה של 2436X1125 עבור מסך בגודל 5.8" – דחיסות של 458PPI. אבל אפל לא ציינה שהיא משתמשת בתצורת Pentile בפיקסלים שלה. שיטה זו מאפשרת איזון בין אורך חיים של המסך, רזולוציה וחדות. היסטורית היו מספר מבנים דומים שחלקם היו לא מוצלחים וחלקם היו סבירים… בדרך כלל אנחנו רגילים שלכל פיקסל יש 3 תת פיקסלים: כחול, ירוק ואדום תצורה שנקראת בוידאו 4:4:4. 

בתצורת Pentile לכל פיקסל יש מספר תת-פיקסלים שמשתפים בינהם רכיבים וזאת מתוך התובנה שהעין רגישה יותר לעוצמת אור ופחות לרזולוציית צבע.בשיטה של אפל, כל פיקסל מקבל תת-פיקסל ירוק אחד ומחצית תת-פיקסל אדום וכחול… בוידאו שיטת כיווץ זו נקראית 4:2:2 chroma upsampling.

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?מקור: Techcrunch

וזאת לעומת הפיקסלים של האייפון 7:

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?
מקור: BGR

באייפון 7, כל פיקסל מקבל שלושה צבעי יסוד ואין כיווץ צבע.

הסיבה לסיפור הזה הוא כמובן גם דגש גדול יותר על קונטרסט (העין הכי רגישה לירוק ולכן הוא משמש כ "עוגן") ורזולוציה לעומת רזולוציית צבע. יש פחות "חיישני צבע" בעין לעומת "חיישני עוצמת אור". הפיתרון של אפל, כמו גם של חברות רבות אחרות, גורמת לכל תת פיקסל להיות מיקס של נתונים מתוך מספר פיקסלים (לרוב מיקס של 4 פיקסלים סמוכים) מה שנותן לתמונה תחושה חלקה יותר אך גם פחות חדה. הדחיסות של מסך האייפון X מחפה על התופעה ובפועל אין תחושה של פיקסליזציה למרות שניתן לראות שה-fill ratio (האזור שמפיק נטו את האור לעומת המסגרת השחורה) קטן בהרבה מזה של האייפון 7.

חשוב לציין: מדובר בהבדל מהותי בין שיטה זו של OLED לבין השיטה שסמסונג או LG משתמשים במסכי ה-OLED הניידים שלהם ומאוד שונה מהשיטה של LG למסכי OLED קולנוע הביתי שלה (שיטת RGBW שנותנת לכל פיקסל לא פחות מ-4 תת פיקסלים, ולא 1+0.5+0.5 כמו כאן).

מדידות

לצורך הבדיקה השתמשנו במספר תבניות בסיס מבוססות פרופיל צבע שונים – כולל sRGB (שמשתמש ב-REC709) ו-DCI-P3. עם זאת התכנים שבדקנו היו SDR בלבד וזאת למרות שידוע שהמסך של אפל מסוגל להפיק תמונת HDR. בנוסף, אפל עושה משחקים מורכבים מאוד של עוצמות אור והטיית צבעים בכדי לספק תמונה טובה יותר וגם לשמור על חיי המסך. לדוגמא, החברה מזהה את עוצמת האור האמביאנטי ומשנה את עוצמות האור של המסך בהתאם. היא גם מזיזה את הפיקסלים של התמונה באופן מתוחכם בכדי למנוע צריבה ועושה התאמות עוצמות וכיבוי מסך אגרסיבי כאשר היא מבינה שמישהו אינו צופה במסך (ולשם כך היא משתמשת מדי פעם בסנסור זיהוי הפנים שלה במצלמה!). כל זאת בכדי לסייג את חלק מהתוצאות שעלולות להפתיע.

נתחיל בקונטרסט ובעוצמת האור של המסך. במדידה בתוך בית קיבלנו 361 ניטים, בהשוואה ל-490 ניטים של האייפון 7 בתנאים זהים (ככל הנראה הודות לשכבת QD). כלומר, 73% מהמקסימום עוצמה של האייפון 7. אך אי אפשר מתוך זה להסיק שהמסך פחות בהיר מהאייפון 7 וזאת בשל העובדה שאפל משתמשת כאן בטכניקות מתוחכמות בכדי למתן את צריבת המסך ולשמור על אורך חיים ארוך.

 

באור חזק חיצוני, המסך הגיע ל-650 ניטים (כאשר האייפון 7 נשאר סביב 500 ניטים). חשוב לציין שהמסך החדש הוא גם אחת הסיבות להוספה על זמן הבטריה של האייפון X שכן פיקסלים כבויים ב-OLED אינם צורכים חשמל וזו גם הסיבה שרצוי שלא תשתמשו בעוצמת אור חזקה באייפון X אלא תתנו לו לנהל את עצמת האור של המסך באופן אוטומטי.

נשווה עכשיו את הקונטרסט של האייפון X לאייפון 7. כידוע, OLED מתגאה בקונטרסט גבוה במיוחד. לפי המדידה, האייפון 7 מגיע ל-3700:1 (מדידה מרשימה במיוחד למסך LED). לעומת זאת, ה-OLED פשוט מגיע לקונטרסט אינסופי. הדבר מתבטא בשחורים מדהימים אבל חשוב לציין שבניגוד לטלויזיה שמשתמשים בה לרוב בתוך הבית, האייפון הוא מוצר שמשתמשים בו המון באור שמש ולכן כל טיפת עוצמת אור חשובה. 

כיווניות המסך היא נקודת תורפה. בעוד שהאייפון 7 נותר כמעט ללא שינוי ללא קשר לזוית הצפיה, האייפון X הופך לכחול סביב 60 מעלות off axis. חשוב לציין שאם לא הייתי מחפש תופעה שכזו (שקיימת בכל מסכי OLED הניידים) לא בטוח שהייתי שם לב לתופעה. 

נתחיל עם REC709. ניתן לראות שהאייפון X נותן כיסוי מושלם ומדוייק להפליא לטווח הצבע הזה.

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?

אבל האם זה שיפור ביחס לאייפון 7? כך נראה האייפון 7:

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?

אם נמדוד את נקודת D65, נקבל 6443K לעומת 6743K באייפון 7. כלומר, מדוייק יותר, אבל עדיין לא באופן דרמטי. בקיצור, האייפון 7 כל כך טוב ב-REC709 שפשוט אין מקום לשיפור…

לאייפון יש תמיכה ב-True tone. לפי שיטה זו, סנסור אור חיצוני מבין את עוצמת האור שמזהה ומתקנת לא רק את נקודת האיזון הלבנה אלא מתאימה את כל הצבעים לאור הרקע וזאת בכדי לגרום לעין לחוש שמדובר בתמונה מושלמת. ניתן לראות שבתאורה ביתית ההבדל שזה גורם למסך הוא דרמטי במיוחד!

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?

המסך של ה-iPhone X תומך גם ב-HDR ובדולבי ויז'ן (עדיין אין תוכן בדיקה שניתן להשתמש לבדוק זאת) כאשר המשמעות העיקרית היא תמיכה ב-10 וב-12 ביט, קונטרסט משמעותי יותר וטווח הצבע המורחב של DCI-P3. איך משתווה האייפון X לאיייפון 7 בזירה הזו?

גם כאן אנחנו רואים כיסוי מושלם של הטווח כאשר רק הצבע הצהוב מעט לא מדוייק על המסך של האייפון X. 

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?

אבל איך זה ביחס לאייפון 7? התשובה היא די מדהימה. האייפון 7 גם כאן מגיע לתוצאות כמעט זהות וכמעט מושלמות גם בזירה הזו.

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?

לבסוף, נשווה את היעילות של שני סוגי המסכים בעזרת פרופיל ספקטוגרפי של שני המסכים:

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?
האייפון X

מסך האייפון X - האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?
האייפון 7

הפרופילים שונים למדי, אבל שניהם יעילים מאוד מבחינה אנרגטית. ניתן לראות שהפרופיל של האייפון X מעט פחות יעיל (יש יותר שטחים משותפים בין צבעי היסוד) וגם ניתן לראות כיצד החיזוק של הירוקים מוצדק ופועל כאן.

מסקנות

כפי שניתן היה להבין כבר במהלך הכתבה, האייפון 7 מגיע כיום לדרגת שלמות שמאוד קשה לעבור. האייפון X בסופו של דבר מצליח להגיע לתוצאות טובות יותר אך לא בכל הזירות. בחדר עם אור רקע רגיל, האייפון 7 היה בהיר יותר ומבחינת הכיווניות שלו הצליח לשמור על הצבע בעוד שהאייפון X הופך לכחול יותר.

בתאורת חוץ, האייפון X בהיר יותר. הקונטרסט שלו חזק יותר, כלומר השחורים שלו עמוקים יותר מה שתורם לתחושה של תמונה עם עומק תלת מימדי בעיקר בתוך הבית ובחושך. המסך חסכוני יותר מבחינה אנרגטית אך הוא גם נכבה וננעל במהירות רבה וללא הרבה אפשרויות התאמה.

אבל השיפור הכי משמעותי במסך האייפון X הוא True tone. פיצ'ר זה שגם קיים באייפד פרו מצליח להפוך את המסך של האייפון ממעולה אך דומה מאוד לאייפון 7, למסך יוצא מהכלל. 

השיפור מורגש ומרשים אך עם זאת, יש לציין שהשיפור של ה-OLED פחות משמעותי מכפי שציפיתי. המסקנה שלי היא שככל הנראה אפל היתה יכולה להמשיך ולהשתמש במסך LED ולהגיע לתוצאות מעולות על ידי הוספת יכולת ה-true tone למסך האייפון 7. למסך OLED של האייפון X יש יתרונות לא מבוטלים אך הוא בשום אופן איננו מושלם. 

עריכה: בעיה נוספת עם העיצוב של המסך הוא שכאשר המסך כבוי קשה לדעת מה החלק העליון ומה התחתון. קורה לי לא פעם שאני אוחז במכשיר הפוך ולא מבין מדוע הוא אינו מתעורר…

לדיון בנושא: מסך האייפון X – האם הוא שדרוג משמעותי כמו שאפל טוענת?


19:00
  /  
25.11.2017
  
מאת: עפר לאור

1