סרט לסופשבוע: קרב המינים

בשבועות האחרונים, בכל העולם המערבי קמות נשים ומספרות על הטרדות מיניות שעברו, צעד נוסף בדרך לשיוויון בין המינים. גם ב- ...

17:00
  /  
23.11.2017
  
מאת: עידן שרון
טניס זה ספורט קשה, ואת זה אני אומר מניסיון. הוא קשה פיזית, הוא קשה נפשית, הוא דורש כושר גופני גבוה, חוזק, אתלטיות, ולא מעט מיומנויות מנטליות. קריירה של טניסאי יחידני היא אינטנסיבית ומתישה, אבל לפחות שכר בצידה: למשל, באליפות ארה״ב הפתוחה לשנת 2017, המנצח בקטגוריית היחידים לגברים יזכה ב- 3.7 מיליון דולר, ואילו המנצחת בקטגוריית היחידים לנשים תזכה ב… 3.7 מיליון דולר. רגע, מה אתם עושים לי פרצוף של "ברור ששני המנצחים מקבלים אותו דבר! מה פה לא הגיוני?".
לאיגוד הטניס בארה״ב, ממש עד לא מזמן, נשמע הרבה יותר הגיוני שסכום הזכייה בטורניר גברים יהיה פי שמונה משל טורניר נשים. לא מתאים לכן? מצטערים, זה מה יש. מה למה? כי ככה. עוד פעם למה? כי ככה אמרנו! די להתווכח!

בילי ג'ין קינג (אמה סטון) היא טניסאית אמריקאית מובילה בת 29. השנה היא 1973, והפרסים בעולם הטניס הם הרבה יותר צנועים מאשר כיום, והם צנועים במיוחד עבור נשים שכאמור מקבלות רק שמינית ממה שגברים מקבלים – וגם זה במקרה הטוב. בילי היא בחורה אסרטיבית, קשוחה ועקשנית, ובצד הקריירה המצליחה שלה היא מנהלת מאבק פמיניסטי חשוב: השוואת תנאי הנשים בענף הטניס לאלה של הגברים, וזה כולל את הפרסים הכספיים. המאבק אינו נושא פרי, איגוד הטניס האמריקאי לא מתרשם מההסברים המנומקים של בילי וחברותיה הטניסאיות (כמו למשל שמספר הצופים במשחקי גברים ונשים הם זהים), אולי מכיוון שמנהלי האיגוד – רובם ככולם גברים. בצר להן מחליטות הטניסאיות האמריקאיות ליזום טורניר לנשים בלבד, שעה שהאיגוד האמריקאי מדיר אותן משורותיו ומנסה לדכא את אש המרד.

סרט לסופשבוע: קרב המינים

 

על אף שהסרט מבוסס על סיפור אמיתי, התסריטאי עשה בחוכמה כאשר הוא לא צלל עמוק מדי לנבכי הפוליטיקה של עולם הטניס בשנות ה-70. זה אולי מרדד את השיח ומשטיח את המורכבות ההיסטורית, אבל העיקר הוא לעסוק בעיקר: שיוויון מגדרי ופריצת גבולות, ועל הדרך גם משברים אישיים וקונפליקטים מיניים.
החיוך של אמה סטון ממיס לבבות, אבל כאן תראו אותו פחות מבדרך כלל: בילי ג'ין קינג יודעת עליות ומורדות פרסונליים ומקצועיים, ולכן לאורך רוב הסרט היא רצינית עד-אימה ומלאת התחבטויות וסתירות פנימיות. לזכותה ייאמר שלפחות היא חדורת מטרה, והמטרה היא אחת: לנצח את בובי ריגס.

בובי מי? הו, בובי ריגס. צריך להעניק פרס מיוחד למי שליהק את סטיב קארל לתפקיד הנהדר הזה, שפשוט תפור למידותיו בצורה מושלמת: הוא משעשע, הוא תחמן, הוא נודניק חסר-תקנה. הוא פשוט סטיב קארל!
ריגס הוא טניסאי ותיק בן 55, לשעבר אלוף ווימבלדון ואליפות ארה״ב הפתוחה, שבזמנו הפנוי עוסק בהימורים על כל מה שזז (בעיקר על עצמו, במשחקי טניס של חובבים). ריגס הוא שוביניסט מוצהר ובעל-פה גדול ומלוכלך, ובאקלים התרבותי של שנות ה-70 אין לו שום כוונה להתבייש בזה. מבחינתו, מעמד האישה היא הבלטה שמתחת לכיור, והשקפת עולמן היא החלון במטבח. ריגס דווקא חושב שיש מקום לנשים על מגרש הטניס – בתור אוספות הכדורים, והוא לא חושש להביע את דעתו בשידור חי בטלוויזיה בכל הזדמנות שנקרית בדרכו. למעשה, טניסאי-העבר בובי ריגס נשאר בתודעה הציבורית בעיקר הודות לעקיצות הללו, והוא מנסה לסחוט עד תום את תהילת העבר שלו כדי לגרוף עוד כמה גרושים. או אם לצטט:

!I'm gonna put the show back in chauvinism

סרט לסופשבוע: קרב המינים

 

דמותו הצבעונית והיהירה של בובי ריגס פשוט מוציאה מהכלים את בילי ג'ין קינג. הוא מזלזל בה, היא שונאת אותו, והדרך אל "קרב המינים" סלולה. בובי ריגס הוא אולי ליצן אינטרסנט (ונוגע ללב, יש לומר), אבל הוא גם טניסאי מיומן. העליונות המקצועית שלו על פני טניסאיות ממין נקבה הופכות אותו לתקרת זכוכית שניצבת בפני התנועה הפמיניסטית של אותם ימים. הסרט מצולם כולו באווירת וב-"פרודקשיין ואליו" המתאים לתקופה, עוד בחירה נכונה של הבמאי. דמויותיהן של אמה סטון וסטיב קארל דומות פיזית לגיבורי האירועים בפועל, ונעשה שימוש בצילומים אמיתיים וסצינות שהתרחשו במציאות, מה שמוסיף נופך של אמינות לכל הסיפור. בשבועות האחרונים, בכל העולם המערבי קמות נשים ומספרות על הטרדות מיניות שעברו, צעד נוסף בדרך לשיוויון בין המינים. גם ב- 20.9.1973 התחולל צעד כזה – על מגרש טניס. או בעגה המקצועית: נקודת שבירה.

קרב המינים (Battle of the Sexes)
ארה״ב 2017

בימוי: ג'ונתן דייטון, ואלרי פאריס
תסריט: סיימון ביופוי
הפקה: דני בויל, כריסטיאן קולסון, רוברט גראף

שחקנים:
אמה סטון – בילי ג'ין קינג
סטיב קארל – בובי ריגס
אליזבת' שו – פרסילה ריגס
שרה סילברמן – גלדיס הלדמן

אורך הסרט: 121 דקות
הסרט מופץ בישראל ע"י א.ד מטלון ופורום פילם ועולה לאקרנים ב- 23.11.2017

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע: קרב המינים


17:00
  /  
23.11.2017
  
מאת: עידן שרון

1