מהפך: ערוצי הברודקסט פוצלו, ועברו ל-HD

מהפך היסטורי, ערוץ 2 פוצל וכעת אין יותר זכיניות - רשת/קשת וערוץ 10/14 משדרים ב-HD

0:50
  /  
01.11.2017
  
מאת: עפר לאור

מה זה זכיניות ומה זה רשיונות?

המעבר לערוצים החדשים מהווים שלב חדש בשידורי הברודקסט הישראלים. אין יותר איום על קיום הערוצים (לפחות לא מהרגולטור). הן משדרים בערוצים יעודיים. החובות הרגולטוריות של החברות ירדו משמעותית.

רשת וקשת פוצלו לערוצים יעודיים ושילמו לא מעט כסף בשביל הזכות לקבל את מספרי הערוץ 12 ו-13. ערוץ 10 לעומת זאת שומר על השם הקודם שלו ועובר לאפיק 14. הם יודעים שהמספרים כבר לא באמת משנים.

למה בכלל משנים ערוצים? מדובר ביוזמה של שר התקשורת דאז, כחלון, אשר האמין (וכנראה בצדק) שהענף דורש ניעור ולכן עדיף להזיז את כל הערוצים ממקומותיהם ולאפשר לצרכנים לבחור בהעדפות שלהם מחדש.

השידורים הראשונים

המעבר נעשה בחצות 1/11/17 ועבר כראוי. ערוץ 10 החל לשדר את החדשות ב-HD, כאשר עדיין לא הכל היה תקין. תקלות קלות במסכי ה-LED מעל השדרנית (תמר איש שלום) והמיקום של הלוגו של הערוץ עולה על שאר האייקונים בשידור – כנראה שיש עדיין חבלי לידה. הפרסומת האחרונה והראשונה בערוץ 2 (כלומר רשת/קשת) היתה פרסומת של גל גדות לסרטה החדש "ליגת הצדק" שהוגש בקסם האישי המיוחד של גל.

מהפך: ערוצי הברודקסט פוצלו, ועברו ל-HD

בערוץ 12 קשת, מרוב חגיגות עם ארז טל שכחו לעבור ל-HD בזמן ועברו לשידור ב-HD רק כמה דקות לאחר השידור…

מהפך: ערוצי הברודקסט פוצלו, ועברו ל-HD

ברשת 13 החלו בשידורי ה-HD בזמן וניסו להסביר לצופים כיצד לעבור לערוץ 13 "תוך כדי דילוג מעל הספרה 2". אאוץ'. שידורי הבוקר נראו מצויין אך סבלו מבעיות תזמון צליל/תמונה (lipsync) שלא היו קיימות בתכנים אחרים. הלוגו של הערוץ כולל את המילה HD גם בגופי שידור שאינם משדרים ב-HD.

מהפך: ערוצי הברודקסט פוצלו, ועברו ל-HD

איך קולטים את השידורים ב-HD?

עד לרגע האחרון לא היה ברור מי ישדר HD ואיך זה יפעל. אז מה קרה בפועל?

  • עידן+ : מערך עידן+ הרחיב את מספר הערוצים ומוסיף את ערוצים 20 ו-24 אך כרגע רק ערוץ כאן בהרצה משודר ב-HD. הערוצים המסחריים משודרים כרגע ב-SD בלבד, אך באיכות גבוהה יחסית בשל השיפור באיכות המקור.
  • עידן+ בלויין: פוצלו הערוצים בהצלחה ועברו לתדרים חדשים בלויין אך השידור לא יהיה ב-HD. 
  • יס: משדרים את כל הערוצים ב-HD באיכות מעולה.
  • הוט + NEXT: עברו לשדר את כל הערוצים באיכות טובה אך פחות טובה מיס.
  • סלקוםTV: למרות ניסויים בליל ההשקה, סלקום נותרו עם שידורי SD. איכות התמונה טובה משמעותית ממה שהיה עד אתמול (הודות לשיפור במקור) אך עדיין איכות התמונה פחות טובה.
  • פרטנרTV: בערב ההשקה נראה שיש תקלות וערוצי רשת וקשת לא עלו כראוי. יש להניח שבעיות אלה זמניות. 
  • StingTV: כל הערוצים עלו ב-HD ונראים טוב אך יש מדי פעם הפרעות דיגיטליות שאינן קיימות ביס.
  • טריפל C: הערוצים עלו ב-HD אך איכות התמונה נמוכה מזו של הוט ויס (ביטרייט נמוך יותר ומריחה משונה בתנועה). 

המנוחה והנחלה?

איכות התמונה שופרה, אז הכל טוב? ממש לא. מערך עידן+ לא ערוך לשדר ב-HD ונדרשות החלטות קשות – האם לוותר על ערוץ אחר או שאולי צריך להוריד באיכות התמונה של ערוצים 10, רשת וקשת. האפשרויות לא ברורות והאופציה הטובה ביותר היא פשוט להוסיף עוד תדר שידור במערך השידור. מדוע אותו הגוף (הרשות השניה) שאילץ את הערוצים לעבור ל-HD אינו ערוך לשדר באיכות HD כלל לא ברור.

מבחינת איכות תמונה, אנחנו צפויים לראות עדיין שידורי SD מהארכיונים לאורך לא מעט זמן, ויתכן שגם חלק מהפרסומות ישאר ב-SD לפחות בינתיים. 

מבחינת תוכן, הערוצים צפויים להשיק לא מעט תוכן בשלב הראשון בכדי לנסות ולמשוך אל הצופים ולהרגיל אותם לערוצים. צפו לקידום בלתי נלאה של מספרי הערוצים החדשים. עם זאת, העתיד לא ברור שכן לא ידוע אם יש מספיק כח פרסומי בשוק שיכול לממן 3 ערוצים מסביב לשעון. יתכן מאוד שבעוד שנתיים נבדוק את עצמנו ונגלה שבמקום התוכן הקיים (שלדעת רבים הוא ממילא לא מהאיכותיים ביותר) נראה עוד יותר ראליטי זול  להפקה (לא "השרדות" או "האח הגדול" אלא יותר "מבשלים בבית") ושעשועונים זולים.

חדשות ערוץ 2 ישדרו במקביל בערוצים 12 ו-13 תחת המותג "החדשות", מה שיגרום ככל הנראה ללא מעט בלבול. בעוד שנתיים ככל הנראה גם חדשות אלו יפוצלו ונראה תחרות נוספת בעולם החדשות. המטרה היא כמובן לגרום להחלשת הרייטינג ואיתם גם כח החדשות של הערוצים השונים. נותר רק לקוות שהחדשות החדשות ישכילו להיות אינטליגינטיות ומספיק מעניינות בכדי לשמר את כוחן לאחר המעבר.

לדיון בנושא: מהפך: ערוצי הברודקסט פוצלו, ועברו ל-HD


0:50
  /  
1.11.2017
  
מאת: עפר לאור

1