OLED: תמונת מצב שוק המסכים

עדכון לגבי מצב טכנולוגיית OLED נכון לרבעון שלישי 2017


OLED פורח

עם כל טכנולוגיה חדשה עולה השאלה מתי הרגע הנכון לאמץ אותה – האם זו טכנולוגיה שתכבוש את השוק או ברת חלוף. כמובן שזו שאלה לקהל הרחב ולא רק למאמצי הטכנולוגיה המוקדמים (early adopters) שנוטים לאמץ כל טכנולוגיה חדשה. עם OLED, אנחנו רואים שה-early adopters כבר מזמן גילו את OLED, אך עולות לא מעט שאלות מהקהל הרחב על הטכנולוגיה ולכן הגיע הזמן להגיש "תמונת מצב" של OLED ושל היצרניות שאימצו אותה.

OLED מבוסס על טכנולוגיה אורגנית (השם הוא Organic Light Emitting Diodes) ומבוסס על מולקולות אורגניות ליצירת דיודה מאירה. פיקסלי OLED מאירים בכוחות עצמם ואינם זקוקים לתאורה אחורית כמו טכנולוגיית LCD/LED. טכנולוגיית OLED נמצאת במחקר שנים רבות, אך פריצת הדרך בתחום הקולונוע הביתי הגיעה עם המעבר של חברת LG Display למבנה פיקסלים בתצורת RGBW אשר כולל 4 תת פיקסלים – אדום/ירוק/כחול ועוד פיקסל לבן רחב יותר אשר מאפשר הגברת עוצמת האור. 

LG - ביקור במפעל מסכים

תהליך הייצור של OLED מזכיר הדפסה על זכוכית (או פלסטיק) בעזרת מדפסת ink jet, מה שמאפשר למסכים להיות דקיקים במיוחד – עוביים הוא אפסי ביחס לחומר שעליו הם מודפסים. כיום ניתן להדפיס את המעגלים על חומרים כגון אלומיניום, פלסטיק או זכוכית שאינם חייבים להיות שטוחים ואפילו יכולים להיות גמישים. המגבלה העיקרית של הטכנולגיה היתה תפוקה (Yield) מכיוון שמדובר בטכנולוגיה שהיסטורית היה מאוד קשה לייצר ללא תקלות, מה שהפך אותה ליקרה. עם השנים, תהליך הייצור השתפר ואחוז התקלות ירד – מה שאפשר העלאת הרזולוציה ל-UHD (כלומר 4K) ושימוש בפלטות זכוכית גדולות יותר (55 אינץ', 65 אינץ' ולאחרונה 77 אינץ').

בתחום קולנוע הביתי, רק יצרנית אחת (LG כמובן) מייצרת מסחרית פאנלים של OLED במפעלים שלה בפייג'ו שנמצאים בצפון מדינת דרום קוריאה. למרות ירידת המחירים, כשאנחנו מדברים על OLED אנחנו עדיין מדברים על מסכי פרמיום – אותם מסכים שעושים לחברות את מרבית הרווחים שלהם. חברת LG משתמשת בחברת בת שמייצרת את המסכים שנקראת "LG Display" והיא זו שמייצרת גם ל-LG עצמם את המסכים, אך היא מספקת גם פאנלי OLED ליצרניות מסכים אחרות שמעוניינות בכך. 

נכון לכתיבת מילים אלה, ברבעון האחרון של 2017, ניתן לראות שהרבה מותגים מאמצים את הטכנולוגיה ברמה אסטרטגית ובתערוכת IFA שנערכה בברלין בספטמבר, ניתן היה לראות מספר רב של מותגים שהציגו דור שני ושלישי של מוצרים אמיתיים ולא רק מסכי קונספט. 

אז מי במשחק?

בתערוכת IFA הגדילה לעשות חברת פנסוניק שהכינה מעבר מיוחד לחובבי קולנוע ביתי שבו הייתם צריכים לנסות ולנחש מי מתאי הפרחים הוא אמיתי ומי נוצר על ידי OLED… הדרך היחידה שניתן היה לעשות זאת היה לרמות – להביט מהצד וכך להבחין שחלק מהפרחים תלת מימדי…

בהמשך אותה הדגמה השתמשו במסכי OLED על מנת להציג כיצד טכנולוגיות שונות מציגות תמונה כאשר ה-OLED היה ה-reference של החברה לתמונה הנכונה. למרות הרצון להקים מפעל OLED משותף עם סוני, המסכים של פנסוניק משתמשים בפאנלים של LG. 

OLED: מה מצב השוק?

זו לא שנה ראשונה שפנסוניק מציגה מסכי OLED אלא שבשנים שעברו היה או מדובר על מסכי קונספט או על מסכים שכמעט ולא ניתן היה להשיגם בשל כמויות יצור מזעריות. השנה מדובר על מסכים בייצור מסחרי והמוני, ולא מדובר על דוגמאות אלא על מודלים עם מפרטים טכנים, מחירים ועוד. אין ספק שפנסוניק רציניים ועברו מלדבר על OLED לשלב המסחרי. בתערוכה השיקה החברה מסך 77 אינץ'.

OLED: מה מצב השוק?

סוני, לעומת זאת, הציגה מספר רעיונות וקונספטים, כולל מסך OLED חצי שקוף. במקרה של סוני, מדובר על היצרן הראשון שייצר OLED באופן מסחרי לפני שנים רבות אך לא הצליחה לעבור את המכשול הטכנולוגי של ייצור מסחרי של מסכים למטרת קולנוע ביתי. כיום החברה עדיין מייצרת פאנלים ומסכים למטרת מוניטורים בלבד בכמויות מזעריות ובמחירים שאינם שווים לכל נפש (סביב 50,000 דולר למוניטור של כ-27 אינץ'). 

עם זאת, המסכים של החברה, אשר משווקים גם בישראל בגדלים "55 / "65 / "77 עם בעלי עיצוב מיוחד ("הפירמידה") שבהם המסך עצמו הוא גם הרמקול והחלק האחורי של המסך משמש כסאבוופר. מסכים אלה משתמשים בפאנלים מתוצרתה של LG Display כאשר כיום  לא ברור גורל המיזם המשותף של סוני עם פנסוניק להקים מפעל משותף לפאנלים של OLED.

OLED: מה מצב השוק?

יצרנית גרמניה שאימצה כבר לפני כמה שנים את ה-OLED במרץ היא לווה. זו השנה השניה שאנחנו רואים אותה מציגה אך ורק OLED. כל המסכים בביתן של החברה היו מבוססים על OLED כאשר הם היו גאים לדווח שגם הם משתמשים בפאנלים של LGD. גם במקרה הזה, המסכים משווקים על ידי היבואנית בישראל – ט.ר.

OLED: מה מצב השוק?

OLED: מה מצב השוק?

פיליפס, לשעבר חברה הולנדית וכיום בבעלות TPVision הטאיוונית, הציגה בתערוכה זו שנה שניה מסכי OLED עם תאורה אחורית מסוג Ambilight. האפקט מרשים, אך קשה לדעת עד כמה החברה רצינית באמת בקידום התחום והם כמעט לא נשמעים בישראל. כלל לא ברור אם המסכים ישווקו אי פעם בישראל, לאור לאור התהפוכות בפיליפס עצמה והיבואנית שלה בישראל אלקטרה. גם הפאנלים של פיליפס הם של LG Display.

OLED: מה מצב השוק?

חברות רבות אחרות הציגו מסכי OLED, כולל טושיבה שירדה מגדולתה בשנים האחרונות, לאחר כשלון פורמט ה-HD DVD שהיא קידמה, וכמובן שחברות סיניות כמו Skyworth התגאו באיכות התמונה שהן מצליחות להפיק ממסכי ה-OLED שלהן.

חברות המדבקה הטורקיות והסיניות גם הן מתחילות להציג מסכי OLED, אך בשל העובדה שהן מתמקדות בנישה של מחירים סופר זולים – יש פחות עניין בכך מכיוון ש-OLED צפוי להמשיך לשמש מסכי פרמיום בשנים הקרובות.

LG עצמם

אבל כמובן שהמלכה של תחום ה-OLED היא LG שבכל שנה מפתיעה עם השקעה גדולה יותר עם מסכי OLED. הפעם זה היה מעבר ענק (יותר גדול ממרבית הביתנים בתערוכה) שמורכב ממאות מסכי OLED מעוגלים ואשר יוצרים מנהרה חיה. 

IFA 2017: המסכים בביתן של LG

אם הייתם באירוע ה-OLED השנתי שלנו אתם כבר יודעים מה הציגו בתערוכה – מסכי W שעוביים דקיק ואשר מיועדים לשמש כ-Wallpaper (טפט) ומתמגנטים לקיר. מסכים OLED של LG מגיעים בגדלי 55 אינץ', 65 אינץ' ולאחרונה גם ב-77 אינץ'. 

LG היא לא רק היצרנית הגדולה של פאנלי OLED, אלא גם יצרנית מסכי הטלויזיה המובילים בתחום הזה, ובתערוכה היא הפגינה זאת בעזרת שטח ביתן עצום אשר היה מלא במסכי OLED להדגמות של טכנולוגיות שונות.

IFA 2017: המסכים בביתן של LG

IFA 2017: המסכים בביתן של LG

OLED במכשירים ניידים

עבור מסכים של מכשירים בניידים יש מספר מאוד קטן של יצרני OLED, כאשר שתי החברות המובילות בתחום הן סמסונג ו-LG שכל אחת משתמשת בטכנולוגיה מעט שונה.

LG כיכבו באחת ההכרזות המשמעותיות ביותר בתערוכת IFA 2017, הלא זה טלפון ה-V30 של החברה (שמהווה גם את הבסיס ל-Pixel 2 של גוגל). הטלפון, שהעיצוב שלו נראה מדהים, כולל את אחד ממסכי ה-OLED הדחוסים ביותר של החברה עם PPI של 537 – יותר מהאייפון X. 

OLED: מה מצב השוק?

OLED: מה מצב השוק?

עוד מכשיר אשר הושק לאחרונה הוא ה-Note 8 אשר כולל מסך Super Amoled ענקי של "6.3 עם 521 PPI והוא משתמש בפאנל AMOLED מתוצרתה של סמסונג.

אחרי שנתיים של ציפייה, איך ה Note 8 עמד במבחן שלנו?

אפל

יש כמה סיבות לחיבה הגדולה של מכשירי הדגל החדשים ביותר למסכי OLED. הסיבה היא שפיקסל כבוי איננו צורך אנרגיה, מה גם שעם עוצמות האור הגבוהות של התצוגות הללו, הן מתאימות לשימוש בחוץ. היצרנית הגדולה האחרונה שהחלה להשתמש במסכי OLED היא כמובן אפל שהמסך הראשון מסוג OLED שהיא עשתה בו שימוש הוא שעון ה-apple watch שלאחרונה הוכרז עם דור שלישי. לא דווח מי היצרן של הפאנל, אך ככל הנראה מדובר בחברת LG.

החברה גם משתמשת במסך OLED בפרופורציות לא סטנדרטיות בתור פס הכפתורים העליון עבור מקלדת ה-Macbook pro שלה.

האייפון X הגיע - עכשיו עם יותר מסך מתמיד: הנה כל ההכרזות מהאירוע של אפל

אבל כמובן שהאייפון X קיבל את כל תשומת הלב, עם מסך OLED (עדיין לא לגמרי ברור אם גם LG וגם סמסונג ייצרו את המסך) שככל הנראה משתמש במסך מוצלח מאוד אך עם 458 PPI "בלבד"). 

האייפון X הגיע - עכשיו עם יותר מסך מתמיד: הנה כל ההכרזות מהאירוע של אפל

סיכום

מההתרשמות משנה לשנה, ניכר שהחברות שמות את מסכי ה-OLED שלהם יותר ויותר בקדמת הבמה. מסכי "55, ו-"65 ברזולוציית 4K זה כבר הסטנדרט של כל יצרניות ה-OLED ואנחנו מתחילים לראות פריצה של מסכי "77 לשוק. המחירים עדיין אינם עממיים והחברות עדיין מכוונות את המוצרים הללו לשווקי הפרמיום, אך המוצרים נראים בשלים ויש לקוות שהמחירים בשנים הקרובות יהפכו ליותר עממיים לאור העובדה ש-LG צפויה לשדרג את מפעלי היצור שלה.

עם המחירים המוזלים והרחבת ההפצה של טכנולוגיית OLED, האם גם אתם צפויים לרכוש מסך OLED? אם כן, ספרו לנו של איזו חברה ומדוע בחרתם דווקא אותה.

 

לדיון בנושא: OLED: תמונת מצב שוק המסכים


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל באמצעותם.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

20:40
  /  
26.10.2017
  
מאת: עפר לאור

1