של מי המצלמה הטובה יותר? התוצאות

לקחנו ארבעה סמארטפונים בעלי שתי מצלמות אחוריות. נוט 8, אייפון 7 פלוס, שיאומי 6 וואווי P10. מי מצלם בוקה הכי ...


לקחנו לבדיקה ארבעה מכשירים בעלי שתי מצלמות אחוריות שמבטיחים לנו לבצע צילום "בוקה" איכותי. אחרי שבדקנו את כל הארבעה והגענו למסקנות האישיות שלנו, החלטנו לשתף את צוות ההנהלה ולבדוק איתם, מבלי להגיד להם מי צילם מה, מי לדעתם צילם הכי טוב את הבוקה.

אלא שהתוצאות היו מפתיעות למדי ותהינו אם גם אתם, הגולשים תחשבו אותו הדבר, ולכן העלינו סקר לפני מספר ימים בו הסתרנו את שמות המצלמות ושאלנו אתכם, בכל קטיגוריה, מי לדעתכם צילם את התמונה הטובה ביותר באפקט הבוקה.

חשוב להזכיר ולהדגיש – המבחן לא היה בתנאי מעבדה, התמונות לא היו זהות ונלקחו במרווח של שניות האחת מהשנייה. את התמונות לא העברנו בשום אפקט או עורך תמונות כלשהו, לא שיחקנו עם הפרמטרים במכשירים והעלינו אותן כמו שהן לאתר לשיפוטכם. למעשה, ככה היינו רוצים לראות את המצלמות מתמודדות עם הסצנה – מדליקים את המכשיר, מעבירים למצב בוקה ופשוט מצלמים.

אז לפני הכל, מה זה אפקט בוקה?

צילום באפקט בוקה הוא צילום בו אנחנו מקבלים עומק שדה בתמונה – האובייקט המרכזי שלנו חד ובולט בעוד הרקע מטושטש. יישום האפקט הזה על גבי תמונות מבליט את האובייקט שלנו ומקפיץ אותו החוצה. כך אנו מקבלים מאפיינים של מצלמה מקצועית בסמארטפון משוכלל.

אמנם ניתן לשחק עם הפוקוס הידני במכשירים התומכים בשינוי הפרמטרים הידניים אבל זה מעיק ומבזבז זמן לרוב והתוצאות לרוב פחות טובות מאפקט הבוקה המתבצע אוטומטית.

אפקט הבוקה אינו פשוט ליישום מבחינה טכנית. הסמארטפון צריך לזהות איזה אובייקט הוא האובייקט המרכזי ומה מתוך הסצנה שלנו הוא הרקע. קל מאוד להתבלבל – למשל צילום זכוכית שקופה יכול לטשטש את הזכוכית ביחד עם הרקע שלה או צילום אדם עם שיער פזור לרוב מטשטש גם את קצוות השיער בשל היותן דקות מכדי שיחושבו נכון. שימו לב למשל במבחן הסקר שפעמים רבות המצלמות טעו ונכשלו במקומות הללו.

בגדול, חלק מהסמארטפונים הם בעלי שתי עדשות כשהאחת מונוכרומית והאחרת RGB. מטרת העדשה המונוכרומית היא לזהות את עומק הסצנה ולמפות כל חלק בה כחלק קדמי או אחורי. אפקט הבוקה המתקבל בסמארטפונים הוא למעשה אפקט שמדמה את האפקט האמיתי שנקבל במצלמות DSLR, אך בעוד שהוא לא אמיתי ועדיין תוכלו לזהות הבדלים בין המצלמה המקצועית למצלמת הסמארטפון, היצרניות הצליחו להגיע לאיכויות מרשימות למדי.

ועכשיו לתוצאות

ארבעת הסמארטפונים שלקחנו לבדיקה הם (גם לפי סדר המספור בסקר):

  1. ה HUAWEI P10
  2. האייפון 7 פלוס
  3. הגלקסי NOTE 8
  4. ה Xiaomi Mi 6

(במועד צילום התמונות, האייפון 8 עדיין לא יצא)

הוואווי למעשה היה הראשון מבין הארבעה להציג צילום בוקה כבר בדגם ה P9 שהוציאה החברה ואחריו יצאה אפל עם האייפון 7 פלוס שלה (בשונה מהאייפון 7 הרגיל בעל עדשה אחת וללא צילום בוקה) ולאחרונה הצטרפו לחגיגה גם סמסונג עם הגלקסי נוט 8 החדש והשיאומי MI 6 (חשוב לזכור שיש עוד שיודעים לצלם בוקה).

ניתן לזהות הבדלים באיכויות הצילום בין המכשירים השונים ואפקט הבוקה כשלכל אחד יש יתרונות וחסרונות משלו. מכשיר האייפון למשל אינו מסוגל לבצע שינוי החלק המטושטש בעוד שבגלקסי נוט 8 ובשיאומי ניתן לשנות את החלק המטושטש גם בזמן צילום וגם לאחר הצילום. כך למשל ניתן להחליט שדווקא הרקע יהיה חד והאובייקט המרכזי יהיה מטושטש.

המנגו

 

השוואת צילומים

הצילומים באייפון 7 פלוס יוצאים דהויים למדי בהשוואה לצילומים שהוצאנו מהמצלמה של סמסונג שהיו מלאי חיים וצבעוניים ומומלץ להעביר את התמונות של האייפון בתיקוני צבע לפני השימוש בתמונה.

בתמונת המנגו ניתן לראות את אפקט הטשטוש חזק בתמונת האייפון אלא שאם תשימו לב, ישנה מריחה של הטשטוש שחרג מהגבול ועבר גם לגדר הבמבוק. אנחנו לא רוצים לראות את זה בתמונה.

התמונה של הנוט 8 יצאה צבעונית, בהירה ובעלת פרטים ברורים של הפרי. האחרות חשוכות מידי בהשוואה לנוט ואם תשאלו אותנו, התמונה של השיאומי הגיעה כאן למקום השני.

ומה אתם חשבתם?

37.4% מכם אהב את תמונת הנוט יותר מהתמונות האחרות. האייפון 7 פלוס הגיע למקום השני עם 29.2%, השיאומי במקום השלישי והוואווי במקום הרביעי.

ארבעה ראש בראש. מי יצלם יותר טוב?

 

העששית

 

ארבעה ראש בראש. מי יצלם יותר טוב?

בתמונה של העששית, שוב קיבלנו טשטוש עמוק מאוד של האייפון 7 פלוס, עמוק עד כדי איבוד פרטים מסויימים בדרך כמו החוט המחזיק את כד החימר וגם את הדוגמא על חלון הזכוכית של העששית.

למעשה, המצלמה היחידה שביצעה הפרדה נכונה והציגה את הדוגמא על גבי הזכוכית היתה המצלמה של הוואווי P10 שגם לא החביאה את החוט אך התמונה הכוללת היתה חסרת חיים. לטעמנו גם הגלקסי נוט 8 הוציא תמונה טובה למדי והשיאומי אמנם הוציא תמונה כהה יותר אך גם חדה יותר של הפרטים.

ומה אתם חשבתם?

במקום הראשון  הצבתם את מכשיר האייפון עם 46.6% מההצבעות כשאחריו נמצא הגלקסי נוט 8 עם 32.9% מההצבעות. שוב במקומות השלישי והרביעי באחוזים כמעט זהים, נמצאים הוואווי P10 והשיאומי MI6.

ארבעה ראש בראש. מי יצלם יותר טוב?

תמונת דיוקן

 

ארבעה ראש בראש. מי יצלם יותר טוב?

בתמונת הדיוקן, הגלקסי נוט 8 הוציא כבר תמונה טובה פחות וגם אתם חשבתם כך. התמונה דהוייה מידי והאובייקט לא חי מספיק ולא קופץ לעין כמו שהיה צריך להיות. בכל הקשור לפספוסי טשטוש, אז כאן ביצענו את מבחן השערה. שערות הן דבר מאוד דק ורוב הסיכויים שהמכשירים יפלו כאן ואכן, כל המצלמות נפלו במבחן השערה במקום כזה או אחר כשניתן לראות שבמקומות מסויים ישנו טשטוש שערות בגבולות.

התמונה שלקחנו עם הנוט יצאה אמנם אנמית מידי אך טשטוש השיערות היה מועט כאן ביחס לשאר. התמונה שנלקחה עם האייפון יצאה גם היא דהוייה למדי וחסרת צבע וקצוות השיער מטושטשים.

מה אתם חשבתם?

כמעט חצי מהנשאלים בחרו בתמונה שצולמה על ידי האייפון כתמונה המועדפת כשהבאה בתור במקום השני היא מצלמת השיאומי ואחריהן בפער ניכר מצלמות הנוט 8 והוואווי P10.

ארבעה ראש בראש. מי יצלם יותר טוב?

 

תמונת הטי רקס

ארבעה ראש בראש. מי יצלם יותר טוב?

תמונת הטי-רקס יצאה דומה למדי בין כל המכשירים למעט התמונה שנלקחה עם הנוט 8. התמונה הזו יצאה דהוייה ובהירה למדי ובשילוב מיעוט הטשטוש של הרקע האחורי, קיבלנו אובייקט שלא קופץ לנו החוצה מן התמונה והאפקט לא נראה לעין.

התמונה של הוואווי P10 יצאה מטושטשת בגבולות הפה של הדינוזאור לרקע.

מה אתם חשבתם?

המנצחת כאן לראשונה היא מצלמת השיאומי MI6 שקיבלה 45.7% ובצדק – הצילום יצא חד למדי אם רמת טשטוש נכונה ברקע. במקום השני קיבלנו את האייפון 7 פלוס עם 33.3%, אחריו הנוט 8 עם 17.4% ובסוף, כרגיל, נמצאת מצלמת הוואווי P10.

ארבעה ראש בראש. מי יצלם יותר טוב?

 

סיכום

גם הבדיקה שלנו וגם הסקר עליו עניתם הראה תוצאות מפתיעות למדי. מבחינתכם הוואווי P10 הגיע למקום האחרון בכל הקטיגוריות למרות שלדעתנו בלפחות קטיגוריה אחת הוא לא הגיע אחרון. הפתעה נוספת היתה איכות מצלמת הנוט 8. מצלמת הנוט 8 היא מצלמה איכותית למדי אך נראה שבמצבי בוקה היא מתקשה מעט ביחס לאחרות במיוחד בתנאי תאורה קשים יותר. בצילום באור יום, בחוץ, נקבל צילומים מרביהים ואכן הנוט 8 זכה במקום הראשון בקטיגוריה הזו ובמקום השני. כשהכנסנו אותו פנימה, התוצאות השתנו מעט. ציפינו ליותר ממצלמה של מכשיר מוביל.

הפתעה נוספת היתה המצלמה של השיאומי MI6. במבחן המצומצם בצוות ההנהלה של האתר, מצלמת השיאומי זכתה ברוב הקטיגוריות וגם כאן בסקר, נראה שהיא נותנת פייט רציני למצלמות היוקרתיות יותר.

בסיכומו של דבר  אף מצלמה לא היתה אידאלית ובכולן היה פספוס פה ושם. כמו בצילום במצב רגיל, גם כאן הצילומים הטובים יותר נעשו באור יום. המאכזבת בתמונת המנגו היתה המצלמה של האייפון 7, דבר שכאמור הפתיע אותנו (ועל כן ניסינו מקצה שיפורים). המצלמות שאכזבו בתאורה חשוכה היו המצלמות של שיאומי ווואווי.

בכל הקשור לטשטוש החלק האחורי, כאן זה כבר עניין של העדפה. יש כאלה שאוהבים שהחלק האחורי מטושטש מאוד ויש כאלה שירצו עדיין לזהות פרטים מאחור. האייפון 7 פלוס הוא בעל הטשטוש הגבוה ביותר ללא יכולת לשנות את עומק הטשטוש בעוד שהנוט 8 מטשטש את הרקע הכי פחות מבין הארבעה.

בשקלול הנקודות, נראה שאהבתם יותר את הצילומים של האייפון 7 פלוס על פני השאר שזכה פעמיים במקום הראשון ופעמיים במקום השני.

בהמשך תוכלו לראות את התמונות בחלוקה לפי מכשירים, צילומים נוספים שביצענו עם המכשירים ואת ההערות שלנו לגבי כל צילום.

 בדפים הבאים תוכלו לצפות בתמונות המקוריות ללא חיתוך כולל ההערות שלנו על התמונה

לדיון בנושא: של מי המצלמה הטובה יותר? התוצאות

HUAWEI P10

 

השוואת צילומים

האובייקט חד וחי

הרקע מטושטש אך לא מידי

 

השוואת צילומים

ניתן עדיין לזהות את הדוגמא על גבי הפנס (לא מובן מאליו)

ניתן גם להבחין בחוט של כד החימר שלא טושטש

האובייקט חד בצורה טובה והרקע מטושטש במידה

השוואת צילומים

תמונה מלאת צבע. האובייקט חד למדי וכמות קצוות השיער שטושטשו, מועט

 

השוואת צילומים

 

הדמות המרכזית (הדינוזאור) חשוך למדי

השוואת צילומים

 

בתמונה הזו רואים את הגבול המטושטש בין הפה לרקע

השוואת צילומים

השוואת צילומים

 

הדמות המרכזית חשוכה למדי

השוואת צילומים

 

כאן נכנסה יותר תאורה והגבולות, כולל השיער, טובים למדי 

 

XIAOMI MI6

 

השוואת צילומים

 

צבעים יפים ונכונים. האובייקט ברור וחד וניתן להבחין בטקסטורה על המנגו. הרקע מטושטש מספיק כדי להבליט את האובייקט הראשי.

 

השוואת צילומים

 

התמונה עם צבעים טובים והרקע מטושטש במידה הנכונה.

יש כאן כמה טעויות – הדוגמא על הזכוכית של הפנס טושטשה גם היא ביחד עם הרקע וכך גם החוט שתופס את כד החימר

 

השוואת צילומים

 

שוב, השיאומי יודע לטשטש במידה הנכונה את הרקע.

התמונה צולמה בתוך חדר ללא תאורה מספיקה וניתן לזהות רעש בתמונה. מלבד זאת ניתן להבחין שגם השיער (למעלה ושמאל) טושטש ביחד עם הרקע. 

 

השוואת צילומים

 

שוב תמונה בתוך חדר. האובייקט לא יצא חד מידי. הרקע מטושטש טוב. שימו לב שגם הזנב שמתרחק מהאובייקט, מטושטש.

השוואת צילומים

 

תמונה קשה לביצוע. חלק מהתמונה שרוף בגלל הרקע הבהיר והאובייקט יצא קצת רועש.

פספוס קטן בשיער ליד האוזן שיצא מטושטש עם הרקע 

השוואת צילומים

האובייקט עדיין רועש. השיער יצא חד קצת יותר אבל אם תסתכלו טוב על השיער בצד שמאל, יש פספוס קטן בטשטוש  

 

IPHONE 7 PLUS

 

השוואת צילומים

 

הרקע מטושטש בצורה גבוהה, דבר שמבליט את האובייקט יותר.

האובייקט חד.

התמונה עצמה אנמית מידי וחסרת צבע. בנוסף, נראה שיש חישוב מוזר בטשטוש בין גדרות הבמבוק כשחלק מהמריחה גלש לבמבוק 

 

השוואת צילומים

 

האובייקט נראה טוב וחד והרקע מטושטש היטב.

האפקט מחק לחלוטין את הדוגמא על גבי הזכוכית. כמו כן הגבולות, במיוחד בכד, נראים מלאכותיים מידי

השוואת צילומים

השוואת צילומים

 

האובייקט חד למדי ביחס למיקום והתאורה. הרקע מטושטש מאוד.

טעויות מינוריות בגבולות השיער והתמונה אנמית מידי וחסרת צבע

 

השוואת צילומים

 

הרקע מטושטש כראוי עם הבלטת האובייקט.

האובייקט חשוך מידי וקשה להבחין בטקסטורה

)השוואת צילומים

 

האובייקט רועש למדי (צילום בתוך בית עם תאורה אחורית)

השוואת צילומים

השוואת צילומים

 

השוואת צילומים

 

מקצה שיפורים – צילום בתנאי חוץ עם האייפון 7 פלוס

השוואת צילומים

 

Samsung Galaxy NOTE 8

 

השוואת צילומים

האובייקט חד, מלא צבע וחיים

הרקע מטושטש אך עדיין ברור למדי 

השוואת צילומים

השוואת צילומים

האפקט מחק את הדוגמא על גבי הפנס

האובייקט חד למדי עם טשטוש מספק ברקע

התמונה צבעונית וחיה 

השוואת צילומים

 

תמונה רועשת וקצת מרוחה. קצוות שיער טובים

הרקע מטושטש אך עדיין ניתן לזהות מה קורה מאחור

השוואת צילומים

 

האובייקט בהיר מידי ודהוי

הרקע לא מטושטש דיו כדי להבליט את האובייקט שנבלע בתמונה

השוואת צילומים

 

תמונה חדה, בהירה מספיק וקצוות השיער מספקים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לדיון בנושא: של מי המצלמה הטובה יותר? התוצאות


חלק מהתכנים באתר כוללים מעת לעת קישורים לתוכניות שותפים, שעבורם האתר מקבל עמלה עם רכישה בפועל.
עמלה זו איננה מייקרת את עלות הרכישה של המוצרים.

7:00
  /  
28.09.2017
  
מאת: אלי חבוש

1