מיני PC של של Minix – ה-Neo Z83-4 Pro

Minix מרעננים את המיני PC המצליח שלהם, עם מעבד עדכני, Windows 10 Pro והתקן VESA כלול לחיבור נוח של המחשב ...
18:50
  /  
23.09.2017
  
מאת: דורון נמרוד

הקדמה

חלפה לה כמעט שנה מאז סקרנו את הדגם הקודם של Minix, שעל פי Minix מדובר בדגם ה-Mini PC הכי נמכר שלהם אי פעם, וקיבלנו את ה-Minix Neo Z83-4 Pro, מיני PC שהוא למעשה עדכון של הדגם הקודם. כמו קודמו, הוא בעל קירור פסיבי, רק שהפעם המחשב מגיע עם Windows 10 Pro במקום Home ועם מעבד חדש יותר, ATOM X5-Z8350 במקום X5-Z8300. 

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

כמו כן, מגיע הדגם החדש עם מתאם VESA המאפשר תלייה קלה של במחשב מאחורי מסך שיש בו הכנה מתאימה. 

נתונים טכניים 

 • מעבד: אינטל ATOM X5-Z8350, הרץ במהירות מירבית של 1.92GHz (לעומת 1.84 ב-X5-Z8300), שייך למשפחת ה-Cherry Trail, וכמו קודמו, בעל הספק ממוצע נמוך במיוחד של 2W.
 • זכרון: מגיע עם 4GB DDR3L (לא ניתן להרחבה).
 • איחסון: כונן eMMC מובנה בגודל 32GB. בנוסף, ישנו חריץ Micro SD חיצוני.
 • יציאות וידאו/אודיו: Mini DP + HDMI 1.4
 • גרפיקה (מובנית מעבד): Intel HD Graphics 400 (עדכון גרפי מהמעבד הקודם). תמיכה בבלו ריי מלא וב[email protected] אך לא בבלו ריי תלת מימד (3D ISO המוציא פורמט MVC), לא באודיו HD ולא ב-HDR.
 • אודיו: דיגיטלי – דרך יציאת ה-HDMI. כמו כן, ישנו שקע אודיו אנלוגי (ללא יציאה אופטית).
 • רשת: קווית (1 ג'יגה-ביט), Dual Band אלחוטית (802.11ac), בלוטות 4.2
 • מידות המחשב: 12.7×12.7×3.0 ס"מ.

מה בקופסא

ה-Minix Neo Z83-4 Pro מגיע בקופסה כחולה המזכירה בעיצובה את מארז סדרת ה-NUC של אינטל: 

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

בתוך הקופסא נמצא את הפריטים הבאים:

 • המחשב עצמו.
 • התקן VESA לקיבוע קל ונוח של המחשב באחורי המסך.
 • שקית ברגים לחיבור התקן ה-VESA אל המסך.
 • אנטנת Wi Fi באורך 13.5 ס"מ וברוחב 1.7 ס"מ.
 • ספק כוח חיצוני (עם כבל חיצוני, לא נכנס ישירות לשקע החשמל) המוציא מתח של 12V בזרם מקסימלי של 3A.
 • כבל חשמל קצרצר באורך 40 ס"מ – אנחנו קיבלנו כבל עם תקע מערב אירופאי הכולל הארקה. מומלץ להחליף אותו עצמאית לתקע תקני ישראלי.
 • כבל HDMI באורך 1 מטר.
 • חוברת הוראות מהירות ו-Leaflet פרסומי המציג את קו מוצרי המיני PC של Minix.

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

ה-Minix Neo Z83-4 Pro

כמו הדגם הקודם, חיפוי המחשב עשוי מפלסטיק קשיח בעל מראה הדומה לאלומיניום מוברש המכסה את כל פאותיו למעט התחתית.

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

בפאה השמאלית נמצאים 4 שקעי USB, כאשר הימני ביותר הוא 3.0 ושלושת האחרים הם 2.0, חריץ לכרטיס Micro SD וכפתור הפעלה: 

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

בפאה השמאלית נוכל למצוא שקע קנסינגטון לנעילה נגד גניבה (שימושי, למשל, עבור הימצאות המחשב במקומות ציבוריים כמו ספריות) ואת החיבור לאנטנת ה-Wi Fi: 

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

בפאה האחורית נמצא את כניסת מתח ההפעלה, שקע Ethernet במהירות 1Gbps, שקע HDMI 1.4, שקע Mini DP ושקע 3.5 מ"מ עבור יציאת אודיו אנלוגי / אוזניות וכניסת מיקרופון.

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

מהו בעצם ההבדל בין Windows 10 Home ל-Pro?

כאמור, דגם זה מגיע עם גירסת Pro של Windows 10, ובאתר מיקרוסופט ניתן לראות בפירוט את ההבדלים מול Home. למעט אולי תמיכה מובנית ב-Remote Desktop המאפשר שליטה על המחשב מרחוק (לא חסרות תוכנות דומות שניתן להתקין כמו Team Viewer, למשל), רוב היתרונות של ה-Pro מתרכזים בתכונות עבור המגזר העסקי והארגוני, ולהערכתי משתמש ביתי ממוצע לא ימצא בהם כלל שימוש.

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

התקן ה-VESA

ההתקן איתו מגיע המחשב מאפשר להצמיד אותו בקלות רבה לאחורי המסך, בתנאי כמובן שהוא כולל חורים כאלו:

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

בתמונות הבאות ניתן לראות את ההתקן מוצמד למסך מחשב בגודל 19". יש לציין שלא כל מסך מחשב או טלוויזיה הנמכרים כיום מגיעים עם חורי VESA להצמדת מיני PC, ואז לא תוכלו להשתמש בברגים להצמדת התקן ה-VESA כמו בתמונה אלא בפתרונות יצירתיים אחרים כמו דבק דו צדדי.

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

הפעלה ובדיקות

ההתקנה הראשונית של המחשב קלה למדי, וכמו כל מחשב הנמכר עם Windows 10 עליו, יופיע בפעם הראשונה שתדליקו את המחשב חלון הרישום של Windows 10, כאשר בהמשך יתחיל סבב עדכונים אוטומטיים של מיקרוסופט ומופע הפתיחה של Windows 10.

מחשב זה, כאמור, כולל מעבד ATOM מסדרת ה-Cherry Trail, שבה יש דגש רב על חסכון באנרגיה. זה כמובן כולל פשרות מסויימות בביצועים. כמו כן, ביצועי המחשב הכלליים מאכזבים קצת לעומת הדגם הקודם, שנתן תוצאה טיפה גבוהה יותר:

 מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

במעבד הקודם (X5-Z8300) ההתקן הגרפי מובנה המעבד היה מסוג Intel HD Graphics כאשר במעבד הנוכחי (X5-Z8350) ההתקן המעודכן הינו Intel HD Graphics 400, שבו ישנו שיפור מינורי בתוצאות בדיקות הביצועים הגרפיים לעומת הקודם:

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

בדיקת משחקי רשת קלים כמו Diep ו-Slither הראתה ביצועים דומים למדי לדגם הקודם, אך טיפה פחותים ועם קצת יותר קרטועים כאשר יש הרבה אובייקטים על המסך.

כמו בדגם הקודם, התקן האיחסון המובנה הינו מסוג eMMC שהוא למעשה כרטיס זכרון Flash בודד המולחם אל לוח האם. בדיקת הביצועים מראים תוצאות טיפה טובות יותר מהדגם הקודם:

 מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

במודול ה-Wi Fi המובנה והאנטנה הגדולה המצורפת, קיבלנו מהירות העתקה טובה של כ-30 מגה ביט לשנייה, שהם כ-3.5 מגה בייט לשנייה. התוצאה קצת פחות טובה מהדגם הקודם. יש להניח שבחיבור לנתב עם יכולת לתקן המתקדם יותר 802.11ac, נקבל מהירויות גבוהות יותר.

 מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

גם הפעם למחשב אין עינית IR מובנית עבור שלט רחוק תואם MCE IR או שלט IR אוניברסלי הכולל תמיכה ב-MCE IR כמו השלטים של לוג'יטק ו-one for all. המשמעות היא שתצטרכו להוסיף עינית IR חיצונית לאחת משקעי ה-USB אם תרצו בכך, או להשתמש בשלט בלוטות כמו זה המסופק ע"י Minix בעצמה. שימו לב שבמחשב זה ישנם רק מצבי Sleep וכיבוי מלא, כאשר מצב Hiberbate אינו נתמך, והפעלת המחשב מהשלט ממצב כיבוי מלא אינו אפשרי. אך למעשה, מדובר במצב שינה די מיותר בגלל צריכת ההספק הנמוכה מאוד של המעבד והמחשב.

למי שממש חשוב לו להפעיל מרחוק את המחשב ממצב כיבוי מלא, יוכל ע"י איפשור תכונת Wake on LAN ב-BIOS להדליק אותו ממצב זה מכל מחשב בבית או אפליקציה בסמארטפון המחובר לרשת ה-Wi Fi שלכם:

 

למעבד ה-X5-8300 וליציאות ה-HDMI 1.4 וה-Mini DP שבמחשב אין יכולת להוציא 4K ב-60FPS ו-HDR, והמקסימום האפשרי הוא 4K ב-30FPS ו/או פענוח HEVC ב-8 ביט, כאשר פענוח HEVC ב-10 ביט לא נתמך בפענוח חומרה ע"י הצ'יפ הגרפי, ואז המעבד לא מספיק חזק לפענוח תוכנה. למרות זאת, הצלחתי לנגן ללא קרטועים סרטון יוטיוב 4K ב-60FPS ב-downscale למסך 1080P (אין ברשותי מסך 4K), כאשר רמת ניצול המעבד עמדה על 35-55%.

כמו כן, כמו כל מעבדי אינטל שהם לא Core i3 ומעלה, ניתן לנגן תכני בלו ריי מלא רגיל ותכני 3D SBS, אך לא ניתן לנגן 3D ISO (בלו ריי מלא עם תלת מימד).

גם עם הגירסה העדכנית לדרייברים של אינטל, אין תמיכה במעבד הזה בפורמטי אודיו מתקדמים (זה נכון גם לדגם הקודם כמובן). קודי יודע לפתוח Dolby TrueHD ל-Multi PCM באיכות זהה, ומ-DTS-HD הוא ישלוף עבורכם DTS Core (כאן האיכות לא זהה).

במחשב זה, ככל הנראה בגלל בעיות תאימות של ה-BIOS, לא ניתן להתקין את ההפצות של OpenELEC ו-LibreELEC (לינוקס הכולל בתוכו קודי).

מיני PC של של Minix - ה-Neo Z83-4 Pro

סיכום

חברת Minix, הידועה באיכות הגימור הגבוהה שלה, ממשיכה להציג מוצר מוקפד ואיכותי, שאפשר לשים אותו בכל סלון, חדר ילדים, חדר שינה או חדר עבודה, עבור גלישה, עבודה משרדית וניגון מדיה, כאשר הפעם גם מספקת התקן VESA המקל על הצמדתו לאחורי מסך המחשב או הטלוויזיה. מי שאוזנו רגישה לרעש גם כאן ישמח מאוד לקבל מחשב שהוא שקט לחלוטין בגלל קירור פסיבי והיעדר חלקים מכניים כלשהם בתוכו, כמו גם החסכון הרב שלו באנרגיה.

קצת התאכזבתי מביצועי ה-X5-Z8350, שגם על פי אתר CPU Benchmark מדובר במעבד חלש יותר מה-X5-Z8300 הקיים בדגם הקודם.

בסך הכל, תמורה טובה למחיר, שעבורה אתם מקבלים מחשב קטן, שקט ומעוצב באיכות גימור גבוהה עם מערכת הפעלה Windows 10 Pro והתקן VESA כלול.

אציין שישנם למוצר מתחרים לא מעטים ברמות גימור ובמחירים גבוהים ונמוכים יותר, ביניהם ניתן לציין את ה-Wintel CX-W8 Pro שעולה בערך חצי ואת ה-NUC של אינטל הכולל עינית IR מובנית ומעבד חזק יותר בכ-70%.

מחיר (הכולל התקן VESA, רשיון מלא ל-Windows 10 Pro, זכרון פנימי 4GB וכונן eMMC 32GB פנימי, לא כולל מיסים ומכס): $199

קישור Affilite לרכישה תמורת $199 עם משלוח חינם: Minix NEO Z83 4 Pro

קישור לרכישת השלט התואם (מומלץ): MINIX NEO A3 Gyroscope

לדיון בנושא: מיני PC של של Minix – ה-Neo Z83-4 Pro


18:50
  /  
23.9.2017
  
מאת: דורון נמרוד

1