התחממות כדור הארץ משפיעה על גידולי הקפה

אחרי שטראמפ אמר שלא מתכוון להשקיע בנושא ההתחממות הגלובאלית, האם זה אומר שאנחנו צריכים להתחיל לאגור קפה?


לפי התחזיות, אזורי גידול הקפה בדרום אמריקה, שהם הגדולים ביותר בעולם, יכולים להצטמצם ב- 88%  עד שנת 2050 כתוצאה משינויי האקלים. כתוצאה מכך הביקוש לקפה צפוי להתגבר ואף עלול להפוך למוצר נדיר ויקר. כתוצאה מכך כלכלת המדינות תשפיע לרעה למשל בניקרגואה, הונדורס וונצואלה.

התחממות כדור הארץ  משפיע על גידולי הקפה

על פי תרחיש של חימום ברמה בינונית או גבוהה (מעל 2 מעלות צלזיוס) עד שנת 2050, תפוקת פולי הקפה תופחת מ- 73% ל- 88% באזורי הגידול הטובים ביותר, תחת ההשפעה המשולבת של היעלמות של חלק מהדבורים ושל צמחי הקפה. כמו כן, מודל זה מציע ירידה של מגוון דבורים מ 8% ל -18% באזורים אלה.

מי יכול להציל את המצב הקריטי הזה  ? מסתבר שהרבה תלוי בדבורים. הכיצד?
מחקר שנעשה באקדמיה הלאומית למדעים (
PNAS) בשם "שירותי האבקה תחת שינויי אקלים והתאמה לקפה" המדווח כי פרנסתם של מיליוני חקלאים קטנים ברחבי העולם תלוי בגידול פולי הקפה והדבורים מספקות את האבקה לגידולים. המחקר נערך באמצעות מודלים מתקדמים, ניתוח מרחבי ונתוני שדה אשר סיפקו אסטרטגיות לשיפור צמיחת הקפה ואבקת דבורים. על פי טאיילור ריקטס, מפרסם המאמר, הקפה הוא אחד המוצרים היקרים ביותר על כדור הארץ וצריך אקלים מתאים ודבורים מאביקות לגידול קפה טוב. זהו המחקר הראשון המראה כיצד גורמים אלה צפויים להשתנות כתוצאה מהתחממות הגלובלית.

התחממות כדור הארץ  משפיע על גידולי הקפה

במקביל, זיהה המחקר גם אזורי גידול קפה עתידיים, שבהם מספר הדבורים צפוי לגדול.

המדענים חזו עלייה קלה של כושר גידולי הקפה במקסיקו, גואטמלה, קולומביה וקוסטה ריקה, בעיקר באזורים הרריים, שבהם הטמפרטורות צפויות לעזור בגידולי הקפה ובאוכלוסיות הדבורים החזקות יותר.

אם ישנם דבורים בשדות הקפה, הם מאוד יעילות וטובות מאוד בהאבקה, כך שהפריון עולה וגם את משקל הפירות.

לדיון בנושא: התחממות כדור הארץ משפיעה על גידולי הקפה


7:00
  /  
20.09.2017
  
מאת: צבי וורובל

1