הצצה ראשונה: ממיר 4K של יס: yes Ultra (יס אולטרה)

הצצה ראשונה על ממיר ה-4K של חברת יס: ממיר יס אולטרה

7:00
  /  
07.02.2017
  
מאת: עפר לאור

הצצה ראשונה בוידאו של yes Ultra:

הממיר ב-4K

הממיר 4K של יס: yes Ultra

לפני מספר חודשים הזמינה חברת יס את העיתונאים למסיבת עיתונאים סודית שבה החברה חשפה את הצעד הטכנולגי הבא שלה: כניסה לעולם ה-4K עם ממיר חדש בשם yes Ultra.

כיאה למאה ה-21, הממיר החדש של יס מקבל את תכני ה-4K שלו דרך האינטרנט לתוך ספריית ה-VOD של יס. הממיר משתמש במעבד חדש שכולל מספר רב של יחידות פיענוח וידאו שניתן להשתמש בהן למטרות שונות שעוד מעט נעבור עליהן. אבל הדבר הכי מעניין שהממיר מסוגל לעשות זה כמובן להוציא וידאו 4K, בקצב 25FPS. ניתן גם להוציא 1080P, למי ששואל.

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הממיר בערך באותו הגודל כמו ה-yes Quatro (מעט רחב יותר, אבל דקיק יותר ומעוגל), כלומר קטן מהממירים הישנים של יס. הוא לא מתחמם במיוחד וכולל את כל היציאות המתבקשות. חיבור הרשת של הממיר תומך לראשונה ב-1Gbps. הממיר הגיע עם דיסק 1TB שלמעט האיזור המוקדש לטובת הקלטות Primetime ניתן להשתמש בכל השטח הזה לטובת ההקלטות. הממיר כולל הכנה לטכנולוגית RF4CE שמרמז שיתכן שיס עובדת על שלט חדש מבוסס RF. מעניין.

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הממשק של הממיר דומה מאוד ליס קוואטרו, עם שיפור של ביצועים ואנימציה יותר חלקה. השינוי הכי מהותי בממשק הוא הוספת חיפוש במספר מקומות מפתח. הכי בולט הוא חיפוש מהמסך הראשי שמחפש במקביל ב-VOD ובלוח השידורים.

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הממיר 4K של יס: yes Ultra

החסרון העיקרי בשיטה הזו היא שהקלדת הטקסט בממשק נותר קשה ולא נוח במיוחד דרך כפתורי הספרות בשלט של יס (מספר לחיצות על כל כפתור מספר בכדי להקליד את האותיות השונות. יש פתרונות אחרים שיכולים היו לשדרג את החוייה בעזרת מקלדת וירוטאלית.

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הממיר 4K של יס: yes Ultra

UHD

הממיר 4K של יס: yes Ultra

אין צורך או רצון מצד יס להכנס לשידורים חיים או לפתוח ערוצי 4K בשלב הזה, הלויין פשוט לא ערוך לזה. מצד שני, האינטרנט של אנשים כבר עבר מזמן את המינימום הנדרש בכדי להוריד את תכני ה-UHD של יס. תכני ה-4K של יס מועברים ב-HEVC (קידוד יעיל במיוחד שמתאים לכך) בקצב ממוצע של סביב 17Mbps. רצוי כמובן להשתמש בחיבור רשת גבוה משמעותית מכך. בחיבור של 40Mbps שיש לי בבית, היו לי תקיעות ובעיות רק כאשר אחרים בבית ניצלו את הרשת לצפות בוידאו או להעלות תכנים לרשת. במרבית הזמן לא היתה בעיה לצפות בתכני ה-4K בזמן אמת. 

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הממיר 4K של יס: yes Ultra

מבחינת איכות התמונה, היא פשוט מעולה, הסדרות והסרטים שבדדקתי איתם נראים פשוט מעולה על גבי מסך ומקרן 4K. האיכות דומה לתכני 4K אחרים שראיתי. כיום התכנים שונים למדי ממקורות אחרים שזמינים לנו ב-4K, ולכן עדיין לא ניתן לבצע השוואה אחתד לאחד עם Netflix למשל. יתרון אחד בולט של יס בזירה הזו היא ש-Netflix עובדים בשיטה אדפטיבית  כך שאם יש קשיים ברשת או תקיעות, הם יורידו את איכות הוידאו (כלומר ברוחב הפס המנוצל) בכדי לשמר את רציפות התוכן – הדבר יכול לגרום להורדת איכות התמונה מבלי שהצופה יכול לדעת מכך. יס, לעומת זאת, עובדים בשיטת progressive download שבה קצב הנתונים תמיד מקסימלי ואם יש תקינות, מורידים את הסרטים או את התוכניות לדיסק של הממיר במקביל לצפיה. בשיטה זו ניתן להבטיח שאיכות התמונה לא יכולה להפגע.

הממיר 4K של יס: yes Ultra

בשלב זה, קשה לשפוט לגבי כמות התוכן ורמתו מכיוון שהחברה עדיין בשלב ניסויים ועדיין לא מגלה מה בדיוק היא מתכננת לעלות. יש מספר של סרטים וסדרות והחברה כבר הודיעה שתכנים שהחברה מפיקה יצולמו ויועבדו ב-4K (לדוגמא העונה השניה של פאודה). ניכר מההשקעה של החברה שהיא מתכננת לרכוש ולהפיק לא מעט תוכן ב-4K, ועל כך נותר רק לברך.

כדאי לשים לב שהממיר כבר ערוך לשדר ב-HDR10 ותומך ב-HLG, כך שהוא כבר בנוי לנצל את היכולות של הדור הנוכחי של תכנים. מן הסתם יקח זמן עד אשר נוכל לראות תכנים מסוג זה דרך הממיר, אבל יס בהחלט מכוונת גבוה בתחום הזה.

תכני SD ו-HD

השאלה המתבקשת היא לא רק איך תכני 4K נראים (כאמור, מעולה), אלא מה הממיר הזה יודע לעשות עם SD ו-HD. כמובן ש-SD זה אתגר לא קטן בגלל קצבי הנתונים הנמוכים והעובדה שתכני מקור כמו ערוצים 2 ו-10 פשוט נראים מיושנים ורע על גבי מסכים מודרנים של 4K. על כך אין לנו מה לעשות למעט מלרטון ולקוות שהזכיניות בשלב כלשהו ישתדרגו.

המעבר מ-576P (כלומר PAL) ל-4K דורש upscaler רציני בדיוק מהסוג שנמצא בממיר yes Ultra החדש. היס אולטרה מצליח להמיר את התכנים הללו ל-4K באיכות מפתיעה. לא מדובר בשדרוג דרמטי ביחס לממירים קודמים של החברה, אבל ביחס ליס Quatro הרגשתי בהחלט שיפור קל בתחום זה. גם האפרפרות שאפיינה תמונה בממירים קודמים של יס, נעלמו כאן. התמונה פשוט מעולה.

תכני HD מורגשים באיכות גבוהה יותר, והמעבר ל-4K עושה להם רק טוב.

הטיונרים הנוספים

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הממיר מגיע עם טיונרים וירטואלים, אשר מאפשרים לממיר לעשות מספר רב של פעולות במקביל. הממיר יודע להקליט 4 תוכניות מערוצים שונים במקביל, לשתף את התכנים שלו לשלושה סטרימים לממירים אחרים במקביל. הממיר גם יודע לנגן VOD, למשוך ממירים אחרים באותו הבית וכמובן שתוכנת ה-Primetime (הקלטה של 6 שעות בשני ערוצים מובילים בשעות הפרייםטיים, גם אם לא הקלטתם תוכניות ספציפיות) נשמרה כאן. בעצם, הממיר הזה לא מאבד אף יכולת מתוך היכולות של הממירים הקודמים, כולל תמיכה אפילו ביס סטרימר שאני כבר לא מכיר אנשים שעדיין משתמשים בו.

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הפיצ'ר המעניין ביותר שעושה שימוש בטיונרים הוא PIP – תמונה בתוך תמונה. מדובר בפיצ'ר שרמזו עליו בעבר. ניתן לראות במקביל שתי תוכניות, אחת בגדול על גבי המסך ובמקביל חלונית קטנה מראה תוכן נוסף. נוח כאשר רוצים לבלות את זמן הפרסומות בצפיה במשהו מעניין יותר מבלי להפסיד דקה. צריך כמובן להזהר מצריבה במסכי OLED ו-פלזמה. הפרוצדורה להפעיל את היכולת הזו מורכבת למדי ולא טיוויאלית – כאשר צופים בתוכנית ופותחים את התקציר ולחיצה על החץ למעלה יפעיל את הפונקציה. לאחר שה-PIP פעיל ניתן להשתמש בכפתורי הצבע בכדי להחליף בין התוכנית הראשית למשנית, לבטל את החחלון או לפתוח את שני המסכים בתצורה אופקית זה לצד זה (תמונה לצד תמונה).

החסרון הכי גדול ב-PIP זה הדרך שבה ניתן להפעיל אותו. בשיחה עם יס הבנתי שגם הם מעוניינים למצוא פתרונות אלטרנטיביים שיקלו על השימוש בפיצ'ר הזה. אם יש לכם הצעות או רעיונות, רשמו אותם בתגובות של מאמר זה.

הממיר 4K של יס: yes Ultra

המערכת גם מגיעה עם פיצ'ר נוסף שהובטח מהחברה בעבר – Start Over מאפשר לכם לגלוש לערוצי הבית של יס שתומכים בכך. ברגע שמזפזפים לערוץ בית (רק ערוצי בית תומכים בפיצ'ר הזה) ניתן לראות 3 תוכניות אחורה (התוכנית הנוכחית פלוס שתי הקודמות) וניתן לראות אותן מההתחלה. בפועל מה שזה עושה זה מתחיל את התוכנית מה-VOD כמובן.

הממיר 4K של יס: yes Ultra

הממיר החדש של יס דורש חיבור רשת של 25Mbps לפחות ואת שירות ה-VOD של החברה. המוצר נכנס לניסוי לקוחות כבר החודש וצפוי להיות מושק רשמית בשבועות הקרובים.

לדיון בנושא: הממיר 4K של יס: yes Ultra


7:00
  /  
7.2.2017
  
מאת: עפר לאור

1