GoPro hero5 – גיבורה בצילום

אלי חבוש לקח את ה GoPro Hero5 החדשה לסדרת בדיקות בשטח ואפילו במים. מהם הטריקים החדשים ואיך היא בהשוואה ל Hero4 הקודמת?

7:00
  /  
23.10.2016
  
מאת: אלי חבוש

אפשר לומר ש- GoPro היא מהחלוצות בתחום צילום האקסטרים ומצלמות השטח שיצאה איתן עד כה היוו מודל לחיקוי אצל מתחרות רבות כשהיום ניתן להשיג מצלמות שטח במגוון מחירים ודגמים אבל GoPro עדיין מובילה את התחום וכעת היא מוציאה שני דגמי מצלמה חדשים: ה Hero5 Black וה Session. אנחנו קיבלנו מ GoPro חבילה מפנקת שבה נחה לה מצלמת ה Hero5 המיובאת בארץ על ידי DAA, הנה מה שחשבנו עליה:

בנייה

אחד הפרמטרים החשובים במצלמת אקסטרים זה הבנייה של המצלמה והנוחות שלה. ה Hero 5 בנוייה כמו קודמיה כשהיא עטופה  ובנוייה במעין גומי מחוספס סביבה, דבר שמעניק הרגשת יציבות בכף היד שלנו ומה יותר חשוב מלצלם את עצמנו גולשים בסקייטבורד במורד רחוב תלול מבלי לדאוג שהמצלמה תעוף לנו מהיד בכל רגע?

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

מעטפת גומי. מרגישה יציבה ביד

הרמקול שלה נמצא בצד התחתון והמיקרופונים נמצאים למעלה ובצד בצורה כזאת שגם אם נאחוז את המצלמה ביד, זה לא יפריע לשמע. ואם כבר התייחסנו לשמע, אז הקלטת הקול ב Hero 5 יוצאת איכותית יותר ומסנן הרעשים באמצעות שני המיקרופונים נעשה בצורה טובה. בהשוואה ל Hero 4, הסאונד גם יוצא חזק וברור יותר.

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

הרמקול בתחתית המצלמה. הרבה חורים לאיסוף חול ים

עדשת המצלמה, המרובעת, ניתנת להחלפה במקרה ונשרטת ולצידה יש את חלונית המידע שם יוצגו לנו נתוני הזיכרון, כמות התמונות או הוידאו שנותר לצלם ואת מצב הצילום הנוכחי.

בצידה האחורי יש את מסך המגע בגודל 2 אינץ, עליו נדבר בהמשך.

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

חלונית המידע מקדימה

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

כפתורים

בצד ימין נמצא את כפתור ההפעלה והכיבוי. לחיצה קצרה תדליק את המצלמה ולחיצה ארוכה תכבה אותה. הכפתור הזה משמש גם ככפתור מעבר בין מצבי צילום – וידאו – סטילס – צילום רצף – צילום Time Lapse.

בראש המצלמה, כפתור צילום שלחיצה עליו תבצע צילום, וידאו או סטילס. לחיצה נוספת במצב וידאו, תעצור את ההקלטה. היתרון הגדול שיש לכפתור הזה הוא שהוא פעיל גם כשהמצלמה כבויה. לחיצה קצרה עליו תדליק את המצלמה, תיקח צילום או וידאו ותכבה מיג לאחר מכן את המצלמה שוב. פשוט מעולה לצילומים מהירים. הדלקת המצלמה בכלל נעשית בצורה מהירה יחסית כך שלמעשה יש לכם מצלמה שמוכנה כמעט תמיד לעבודה.

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

כפתור הצילום, Shutter, משמש גם כלחצן צילום מהיר

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

לחצן ההפעלה, הכיבוי, התפריט וחזרה אחורה. הכל בכפתור אחד

כן, אם יש לכם דגם קודם שמתם לב בוודאי שחסר כאן כפתור, הקדמי ששימש בעיקר למעבר וגלילה בין אפשרויות התפריט. גופרו הסירה אותו והשליטה היום נעשית באמצעות צג המגע.  

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

בהשוואה ל Hero 4 silver (מימין)

אשנבים

ישנם שני אשנבים ב Hero5, האחד בצד שמאל והשני בתחתית המצלמה. את שניהם ניתן לפתוח על ידי לחיצה על הכפתור והסטת האשנב הצידה. פתיחת האשנב השמאלי תחשוף את חריץ ההטענה מסוג USB C ולידו את יציאת המיני HDMI. פתיחת האשנב התחתון תחשוף את הסוללה וחריץ הרחבת הזיכרון מסוג מיקרו SD.

בין אם זה בגלל האטימות למים ובין אם לא, שני האשנבים הללו קשים מאוד לפתיחה ולרוב צריך לדחוף ציפורן פנימה על מנת להסיט את החלונית הסוררת.

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

האשנב השמאלי – USB C ויציאת HDMI

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

האשנב התחתון – סוללת 1220 מילי אמפר וכרטיס זיכרון

סוללה

אם כבר נגענו בסוללה, אז נספר שהגודל שלה הוא 1220 מילי אמפר שזה שיפור כלשהו מה Hero4 אבל לא משהו מטורף. כך או כך, התחושה היתה שהסוללה נגמרת מהר מידי ולא מספיקה ליום שלם של פעילויות. על הנייר היא אמורה להספיק לכשעתיים של עבודה שזה אמור להספיק אבל אם אתם בונים על יום פעילויות, סביר להניח שתצטרכו להטעין או להחליף סוללה במהלך היום.

ואם בהחלפות סוללה עסקינן, אז הנה משהו שיבאס את מחזיקי ה Hero4. הסוללה הקודמת שלכם לא תתאים למצלמה החדשה. גופרו שינתה במעט את מבנה הסוללה כך שאם תרצו סוללת גיבוי נוספת, תצטרכו לרכוש אחת חדשה לגמרי.

צילום

הצילום במצלמה מתחלק לארבעה חלקים עיקריים  וידאו – סטילס – צילום רצף – צילום Time Lapse, ביניהם ניתן לעבור כאמור עם הכפתור בצד ימין.

בצילום וידאו ניתן לצלם במגוון רזולוציות: 4K, 1080, 2.7K, 2.7K 4:3, 1440, 960, 720, 480.

מי שחשב שהפעם גופרו תשלב צילום 4K ב-60 פריימים לשניה, יתאכזב אולי לגלות שעדיין ניתן לצלם רק ב 30 פריימים לשנייה. צילום ב 60 פריימים לשנייה ניתן לבצע ברזולוציות נמוכות יותר כמו 1080. שם אגב ניתן גם לצלם ב 80, 90 ו- 120 פריימים לשנייה.

צילום סטילס הוא באיכות של 12 מגה פיקסלים ובמצב BURST (צילום רציף), ניתן לצלם רצף של 3,5,10 ו-30 תמונות.

מצב TIME LAPSE יצלם תמונה כל כמה שניות שנגדיר לו לקבלת אפקט של זמן זז. מעולה לצילומי זריחות, שקיעות, פרח פורח, ליווי הליך בנייה של משהו ועוד…

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

מסך צילום הוידאו

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

מגוון רזולוציות לבחירה

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

מגוון פריימים לשנייה לבחירה

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

מסך צילום סטילס. 12 מגה פיקסלים 

איכות הצילום מעולה והצילום יוצא חד למדי כשלפעמים נדמה שדווקא ברזולוציות הנמוכות יותר, הצבעים יפים וחיים יותר. עדיין לפעמים נדמה היה לנו שהצילום יוצא חיוור מידי.

חובבי האקסטרים שאוהבים לצלם את חוויות הרכיבה או הגלישה שלהם, ישמחו לגלות שהפעם שולב מייצב תמונה דיגיטלי ב Hero5 לקבלת צילום חלק יותר ונטול רעידות.

מייצב תמונה דיגיטלי EIS (בניגוד לאופטי OIS) מבצע חיתוך של התמונה בקצוות שלה על מנת שיוכל ליישר בלייב את התמונה במהלך הצילום. החיתוך כמובן גורם לאיבוד כלשהו של איכות ורזולוציה אבל בצילום ברזולוציות גבוהות זה לא ממש מורגש ועדיף על פני סרטונים עם קפיצות.

Having said that, מייצב התמונה לא עובד בצילום באיכות 4K או בצילום של 60 פריימים לשניה ומעלה שדורשים עיבוד הרבה יותר מורכב ומאמץ גם ככה.

כשלקחנו את המצלמה לשטח, ניסינו את המצלמה פעם  עם מייצב תמונה ופעם ללא ייצוב תמונה. התוצאות בהחלט מורגשות וה Hero5 מצליחה לייצב את הוידאו בהצלחה רבה ונתנה לנו וידאו חלק ורציף.

דוגמאות לכידת וידאו לצד ה Hero 4 Silver

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

דוגמאות צילום סטילס:

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

 

שטח צילום

ב Hero5 תקבלו 5 שטחי צילום, החל מצילום SuperView שיבצע צילום רחב כשיותר אובייקטים ייכנסו לתמונה, דרך צילום WIDE, מדיום וצילום לינארי רגיל.

צילומי הזוית הרחבה יכניסו אמנם יותר פריטים לתמונה אבל גם יעוותו אותה בסגנון "עין הדג" כשקווים ישרים בתמונה יעוגלו. הצילום הלינארי יתן לכם צילום זהה לצילום במצלמת סלולר מבחינת זוית צפיה.

סגנון צילום נוסף הוא צילום NARROW, צר שיתמקד על האובייקט העיקרי שלכם (זום אין).

חווית הצילום המקצועי לא מסתיימת בזה וגופרו מוסיפה אפשרות לצלם ולקבל קבצי RAW של הצילום שלכם על מנת שתוכלו לשחק בפרמטרים של התמונה מאוחר יותר.

מאפיין חדש נוסף הוא GPS מובנה במצלמה. אלא שה GPS המובנה לא יתן לכם יותר מידי מלבד Geotag של התמונה שלכם שתוכלו לדעת היכן בדיוק צולמה. הנתון הזה לא מספיק למצלמת אקסטרים ולא מחדש דבר והציפייה לקבל מניפולציות של המידע בצורה טובה יותר כמו למשל מהירות רכיבה, גובה וכו'. בתקווה שהדבר פשוט יתווסף בעדכון התוכנה הבא.

המסך

כמו בגרסת ה Hero4 silver, גם כאן שילבה גו פרו מסך מגע לשליטה בפרמטרי הצילום השונים. מסך המגע הוא בגודל של 2 אינץ ומופעל על ידי מחוות שונות להגעה למסכי הגדרות שונים – החלקת האצבע משמאל לימין תפתח את מסך המולטימדיה שיציג לנו את התמונות והסרטונים שצילמנו, החלקה מלמעלה למטה תפתח לנו את מסך ההגדרות והחלקה מימין לשמאל תפתח לנו את מסך המאפיינים המיוחדים כמו שמירת קבצי RAW, ייצוב תמונה ועוד…

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

החלקת האצבע מלמעלה למטה תציג את מסך ההגדרות

בחלק העליון של המסך נראה את סטטוס המצלמה – וויפי, GPS, מספר צילום… החלק התחתון שמור להגדרת פרמטרים בסיסיים ועיקריים כמו רזולוציית צילום, מספר פריימים לשנייה ועוד, הכל לפי מצב הצילום בו אנחנו נמצאים כעת.

השימוש במסך המגע יכול להיות לפעמים מתסכל. המסך קטן מאוד והממשק נראה שאינו מתאים למסך מגע כלכך קטן, במיוחד כשתצטרכו לגלול בין תפריטים. זה לרוב עובד, אבל לפעמים כשרוצים לגלול מתבצעת בחירה ולפעמים כשרוצים לבחור מתבצעת גלילה. גם כשהכל עובד כמו שצריך, עדיין התפריטים והשימוש בהם לא הכי נוח לשימוש באצבע.

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

צריך לגלול ולבחור עם האצבע

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

העניין הזה רק מתגבר כשתרצו להשתמש במסך אחרי טבילה במים. אמנם המסך עובד לגמרי לאחר הטבילה ואפילו תוכלו להשתמש בו לביצוע שינויי רזולוציה אך כשתצטרכו לגלול במסך רטוב, כאן זה כבר יהפוך מתסכל.

אחרי הכל, הגדרות המצלמה אמורות להתבצע אחת ל… ולא בכל פעם ולכן סביר להניח שלא תצטרכו להתמודד עם הבעיות האלה בכל רגע. הדרך בה פתרה גו פרו את העניין הזה בדגם הקודם של המצלמה נראה לנו הגיוני יותר למסך כה קטן – כפתור נוסף שפשוט מבצע גלילה. או שפשוט תשנו ממשק למשהו נוח יותר לשימוש במסך קטן.

המסך שנראה טוב יותר מהמסך ב Hero4, בהיר למדי וקריא גם באור יום ושמש חזקה אך גם כאן היינו מעדיפים שהקונטרסט של התפריטים היה בולט יותר ולא בצבע כחול על גבי שחור במקרים מסויימים.

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

מסך ה Hero 5 משמאל, ה Hero 4 מימין

עמידה למים

המצלמה החדשה עמידה למים, ככה פשוט מהאריזה וללא צורך בשום כיסוי נוסף. המצלמה עמידה למים עד לעומק של 10 מטרים. מעבר לכך, לחצי המים פשוט יכניעו אותה ולכן עדיף שלא לנסות לצלול לעומקים גדולים יותר. העמידות למים היא מאפיין מעולה שנותן לנו למעשה אפשרות ניידות קלה יותר עם המצלמה ופחות סירבול בנשיאת כיסוי נוסף שהוא נגד מים.

חשוב לזכור עם זאת שהעמידות היא עד 10 מטרים בלבד, כך שצוללנים ייאלצו לרכוש כיסוי מתאים לצלילות עמוקות יותר, כיסוי שהגיע עד כה כחלק מרכישת המצלמה וב Hero5 נעדר ממנה. 

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

לטבול במים. לא לצוללנים

בכלל, יש לשאול עד כמה העמידות למים נחוצה כאן ולמי היא מיועדת – עמידות למים עד 10 מטרים תתאים בעיקר לגולשים ולכל מי שעושה ספורט מים, כמובן לא לצוללנים, אלא שגם אלה שעושים ספורט ימי, יידרשו בוודאי להתקין את המצלמה איכשהו על גופם או על הגלשן, ואז יהיה צורך בכיסוי כלשהו שיתאים למתקני חיבור. אז נכון שלא יהיה צורך בכיסוי מוגן מים במקרה של ה Hero5 אבל עדיין יהיה צורך בכיסוי, דבר שמחזיר אותנו ליתרון הסרבול והנשיאה של מתקן נוסף שהופך כאן למיותר. הרי לא תחזיקו את המצלמה ביד בביצוע ספורט ימי. מה שמביא אותי למסקנה שהמאפיין הזה מיועד יותר לצלם החובב המשתכשך במים.

תאימות אחורה

אחד הדברים שחברות עושות, שאנחנו לא אוהבים, הוא שינוי החומרה באופן כזה שלא ניתן יהיה להשתמש בציוד שרכשתם והשקעתם בו עבור הדגם הקודם בסדרה. גו פרו אמנם אינה היחידה לעשות זאת ולמעשה אנחנו נתקלים בזאת ביום יום בהמון מוצרים טכנולוגים אך זה עדיין מעצבן.

גו פרו שינתה כאן כמה דברים. ראשית, מבנה הסוללה שונה כך שלא תוכלו להשתמש בסוללה הקודמת שלכם עם המצלמה החדשה. כאלה שמשתמשים במצלמת גו פרו באופן קבוע, רכשו סוללות גיבוי נוספות ובשדרוג למצלמה החדשה, לא יהיה להם ממש מה לעשות איתם.

גם מבנה המצלמה שונה מעט וכעת הוא לא יתאים לכיסוי הפלסטיק שקיבלתם עם ה Hero4 שלכם שמגן מפני מים לצלילה של עד 40 מטרים. מכיוון שה Hero5 עמיד מפני מים עד לעומק של 10 מטרים, צוללנים ייאלצו לרכוש כיסוי חדש.

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

ה 4 וה-5. דומות אך שונות

המחברים והמתאמים נותרו כשהיא אך למי שזה משנה לו, חריץ הטעינה השתנה ל Usb C כך שיש להחליף גם את כבלי הטעינה והמידע והמוצרים המשלימים.

לדבר עם המצלמה

GoPro, צלמי וידאו, GoPro, קחי תמונה. עם ה Hero5 אפשר היום לדבר ולפקוד עליה לבצע פעולות מסויימות בלי ממש לגעת בה. זה מאפיין חשוב מאוד למי שנמצא רחוק מהמצלמה בזמן ביצוע הפעילות (למשל בשימוש במוט סלפי או כשהמצלמה מחוברת לראש או למתקן) וכך ניתן להתחיל ולהפסיק צילום כשהידיים פנויות לגמרי.

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

גופרו – צלמי אותי!

המאפיין הזה עובד טוב למדי כשהתנאים מאפשרים זאת אך פחות טוב בתנאי רוח למשל, אז יהיה קשה עד בלתי אפשרי לפקוד על המצלמה לעבוד. השליטה הקולית עבדה טוב בחדר בו השמע היה טוב ועבדה די טוב גם בחוץ, בים או באגם כשהיו אנשים מסביב, למרות שהמבט של אנשים כשאתה צועק למצלמה להתחיל לצלם הוא די מביך.

צריך ללמוד את הפקודות הקוליות שרשימה שלהן נמצאת במסך ההגדרות במכשיר ולקח זמן עד שהבנתי מה כל פקודה עושה ושחשוב להגיד אותה ולא משהו דומה.

GoPro hero5 - גיבורה בצילום

רשימת פעולות קוליות

סיכום בנקודות:

אהבתי

  • הגנה מפני מים – מעולה, אך לא מתאים לצוללנים
  • מייצב תמונה דיגיטלי – עובד מעולה
  • איכות צילום – נשארה כשהיתה מעולה
  • GPS מובנה – טוב שיש, מחכה לשדרוג גרסה להצגת מידע נוסף
  • שליטה קולית – לא תמיד תעבוד אבל מסייעת מאוד כשכן
  • לחצן צילום מהיר – היה ונשאר הדבר הטוב לצילום מהיר גם כשהמצלמה כבויה

פחות אהבתי

  • אין תאימות אחורה של הסוללה והכיסוי נגד מים
  • אשנבים קשים לפתיחה
  • ממשק שאינו מתאים למסך מגע קטן

 GoPro hero5 - גיבורה בצילום

Hero 4 Silver משמאל, Hero 5 Black מימין

בסופו של יום, אנחנו מקבלים מצלמה מעולה שמוציאה תמונות וסרטונים איכותיים וזה הדבר החשוב באמת. נוחות השימוש ב Hero5 טובה למדי והעמידות למים תקרוץ היטב לצלם החובב או הסמי מקצוען וכך מקרבת את עצמה גו פרו גם לנישה שאינה רק אקסטרים קיצוני ומהצד השני מחזקת את עצמה באיכות הבנייה, שילוב מייצב תמונה ופרמטרים מקצועיים יותר. אז נכון שיש חלופות זולות יותר בהרבה ממצלמות גו פרו כשה Hero5 נמכרת ב 400 דולר בחו"ל ו 1,999 בארץ, אך כיום, זו כנראה מצלמת השטח הטובה ביותר שתוכלו למצוא.

לדיון בנושא: GoPro hero5 – גיבורה בצילום


7:00
  /  
23.10.2016
  
מאת: אלי חבוש

1