B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

אחרי שהם נכנסו בסטייל לשוק האוזניות המודרני עם המותג BeoPlay, החליטו ב- BANG & OLUFSEN להוסיף להיצע זוג אוזניות In ...

8:00
  /  
09.10.2016
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

B&O או BANG & OLUFSEN הוא יצרן למוצרי צריכה אלקטרונים אשר נוסד בדנמרק בשנת 1925 על ידי Peter Bang ו Svend Olufsen. החברה מתמחה בציוד אודיו ויז'ואל שכולל מערכות סאונד ומסכי טלוויזיה עם דגש חזק בכל הקשור לעיצוב חיצוני. כיום החברה גם מתכננת מערכות סאונד לחלק מהדגמים היוקרתיים של יצרני הרכב, כאשר מותג ה B&O PLAY או BeoPlay משמש ליצוג המוצרים היותר ניידים כמו אוזניות ורמקולים אלחוטיים.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

על האוזניות

אוזניות ה- H5 הן דגם ה- IEM השלישי בהיצע של מותג BeoPlay והראשונות שעובדות בשיטה אלחוטית. בעוד שאוזניות ה- H3 קיימות בשתי גרסאות חוטיות, ה- H5 הן אלחוטיות בלבד ויותר מכוונות למשתמש הספורטיבי.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

ה- H5 לא באות לחדש כלום מצד אחד, אבל מצד שני הן כן עושות דברים במעט יותר "סטייל" בהשוואה לאוזניות אחרות בסגנון. לדוגמא, כאשר האוזניות אינן בשימוש, ניתן להצמיד אותן אחת לשניה מסביב לצוואר בעזרת המגנטים שיש בכל אוזניה. יתרה מכך, אותה הצמדה דואגת על הדרך לכבות את האוזניות.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

מכיון שהטענה עם כבל USB זה כבר פאסה, החברה מ- B&O הלכו על משהו יותר אופנתי. על מנת להטעין אותן, ה- H5 כוללות "תחנת הטענה" שמצד אחד מתחברת ב- USB ומצד שני, תוך שימוש באותם המגנטים שבאוזניות, מאפשרת "עגינה" של האוזניות על מנת להטעין אותן. אמנם זה משהו פשוט שלא באמת מביא יתרונות כאלה או אחרים, אבל זה כן נראה ומרגיש כאילו החברה ניסתה קצת יותר מאחרים.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

כמובן שהאוזניות עובדות בתקן ה- Bluetooth, כאשר ישנה תמיכה ב- aptX וגם ב- aptX LL. השני מיועד לספק Low Latency של 40ms בממוצע על מנת לטפל בבעיה של סינכרון קול בוידאו עם אוזניות Bluetooth. זמן הנגינה מוגדר כ- 5 שעות בעוצמת האזנה בינונית, כאשר זמן ההטענה עומד על כשעתיים.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

מבחינה חיצונית מדובר באוזניות נאות, אך בעלות מראה פחות מיוחד מהאוזניות הגדולות של החברה. איכות הבניה מצויינת החומרים איכותיים כמו שהתרגלתי לצפות מהחברה. האוזניות, כצפוי, יותר גדולות מאוזניות IEM חוטיות, זאת אל אף השימוש בדרייבר קטן מהממוצע בקוטר של 6.4mm, אבל הן עדיין יחסית קומפקטיות בהשוואה לאלחוטיות דומות.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

ה- H5 קיימות בשתי גרסאות צבע – וורוד ושחור. ההבדל היחידי נמצא בלוגו שעל כל אוזניה והכבל. הכבל אגב, עטוף בבד על מנת לשפר את העמידות שלו, וכולל שלט עם מתגי שליטה סטנדרטים ומיקרופון. החבילה כוללת את האוזניות, נרתיק אחסון רך, תחנת הטענה, קליפסים לכבל, מתאמי סיליקון ומתאמי ספוג מסוג Comply. מה שלא כלול הן "סנפירים" – תוספת נפוצה באוזניות ספורט אשר מיועדים לעזור על מנת שהאוזניות ישארו באוזן בזמן פעילות ספורטיבית.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

B&O מספקים למשתמשי האוזניות אופציה להורדת אפליקציית ה- BeoPlay. האפליקציה אינה משמשת לניגון מוזיקה, אלא יותר לשליטה וכוונון סאונד. מעבר לשליטה בעוצמת השמע, אפשר לעצור/להעביר שירים שמתנגנים ברקע על ידי האפליקציה שבחרתם וקבלת חיווי זמן סוללה, אבל השוס העיקרי נמצא בפונקציית ה- ToneTouch. במילים פשוטות מדובר ב- EQ, אבל כזה שמעניק שליטה פשוטה ואינטואיטיבית למשתמש שאינו יודע או רוצה להתעסק עם EQ גרפי/פרמטרי.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

פונקציית ה- ToneTouch מורכבת ממסך שמחולק ל- 4 טעמים: מרגש, חם, בהיר ורגוע. המשתמש מזיז את הנקודה הלבנה בכל איזור המסך על מנת לבחור את ה- EQ הרצוי, כאשר לאחר מכן הבחירה נשמרת.  מי שרוצה חיים עוד יותר קלים יכול פשוט לבחור באחד מתוך 4 מצבים מוגדרים מראש. בנוסף, ישנה אופצייה להפעלת אפקט אשר מיועד לעניק יותר תחושת מרחב לבמה. האפליקציה עושה את העבודה, אבל לא היה מזיק קצת יותר השקעה מצד B&O. אם אפשר לדלג בין השירים אז למה האפליקציה כבר לא מאפשרת ניגון מלא תוך תמיכה בספריות או רשימות השמעה? בנוסף, כל פעם כאשר נכנסים לאפליקציה היא צריכה להתחבר לאוזניות מחדש, וזה די מעצבן.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

מבחינת נוחות, גם בהנחה שמצאתם את הראשים שמתאימים לכם, ה- H5, כצפוי מאוזניות בסגנון, הן פחות נוחות מאוזניות IEM סטנדרטיות. אמנם מדובר באוזניות מעט יותר קטנות בהשוואה לאלחוטיות דומות, אבל הן עדיין אוזניות יותר גדולות מאוזניות IEM חוטיות. אני באופן אישי לא הסתדרתי איתן ב- 100%, אבל הנושא הוא מאד אישי שכן לכל אחד יש מבנה אוזניים מעט שונה. בזמן אימון לאוזניות היתה נטיה פה ושם לצאת מהאוזניים ברמה שמאבדת את האטימה. שימוש בראשים מסוג Triple Flange, שלא מסופקים באריזה, עבד יותר טוב במקרה שלי, אבל ה- H5 אינן מיועדות להן וכל הוצאה של האוזניות השאירה את הראשים בתוך האוזן…

דברים שכן מאד עזרו היו הקליפסים של הכבל שמאפשרים "קיצור" שלו על מנת שהוא יהיה יותר צמוד מאחורי הראש, ככה שבזמן אימון הכבל לא נתפס בצוואר, מה שהיה גורם לשליפה של אחד הצדדים מהאוזן. הפיתרון שהכי עזר לי היה הכנסה של האוזניות בשיטה של כבל מאחורי האוזן. ה- H5 לא תוכננו לעבודה שכזו והעניין גם דורש הפיכה של הצדדים ככה שצד שמאל נמצא באוזן ימין וההיפך, אבל ככה העסק היה הרבה יותר יציב והאוזניות לא איבדו את האטימה.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

מדידות 

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

Frequency Response: ישנה התאמה טובה בין צד שמאל וימין למעט בתדרים הגבוהים. 

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

האזנה

ציוד: Samsung Note Edge

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

בשימוש סטנדרטי וללא משחקים מצד אפליקציית ה- BeoPlay, ה- H5 בעלות מצגת יחסית מאוזנת על הצד המהנה. מה זאת אומרת? יש להן בס מאוזן, מלא ואולי אף מעט מודגש, מידריינג' יחסית ניטרלי ותדרים גבוהים מעט בהירים. זוהי חתימת סאונד שאני בהחלט מצפה לקבל מאוזניות שמיועדות למשתמש האקטיבי, למרות שחלקם אולי יעדיפו חתימה מעט יותר "סלחנית", אבל עם ה- H5 זה לא באמת נגמר פה.

קודם כל, עם תוכן איכותי התדרים הגבוהים דווקא נשמעים מפורטים וצלולים, אבל מי שהולך להתאמן עם האוזניות כנראה יאזין להקלטות פחות איכותיות ופה ה- H5 הן אוזניות פחות סלחניות, מה שגורם לתדרים הגבוהים להישמע מעט חדים מדי. שימוש באפליקציית ה- BeoPlay מסוגל לשנות את המאזן הזה, אבל רק עד לגבול מסויים. שימוש בראשים שונים (ספוג, סיליקון וכדומה) גם כן ישנה מעט את הקצה של תחום הטרבל.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

מבחינת שאר הספקטרום, ה- H5 הן כאמור מהנות למדי. הבס הוא אחד היותר איכותיים ששמעתי באוזניות IEM. הוא הדוק למדי וגם יורד נמוך באופן מספק במיוחד. יתרה מכך, הוא אינו מושך תשומת לב לאספקטים ספציפים בתדרים הנמוכים, מה שאומר שאין בבס אלמנטים בומים או קופסאתיים. מה שכן, מי שרוצה תוספת של "קיק" עם קטעי ההאוס או היפ הופ האהובים עליו, כנראה יצטרך להשתמש באפליקציית ה- BeoPlay ו/או באפליקציית- EQ אחרת. לעומת זאת, חובבי מוזיקה אינסטרומנטלית לדעתי יאהבו את התוצר בנמוכים שגם משתלב יפה עם המידריינג' שאינו שקוע או בולט.

אפליקציית ה- BeoPlay מחלקת את הסאונד לארבע "טעמים", וכל אחד די תואם את השם שלו. מצב Warm מוסיף בס ומעט מוריד מהתדרים הגבוהים, מצב Bright מוסיף לתדרים הגבוהים, מצב Exited מוסיף גם בבס וגם בתדרים גבוהים וכן הלאה. משחק עם נקודת הכיול שעל המסך מאפשר לשנות את האיזון בזמן אמת, כאשר אפשר לשים אותה בין שני טעמים שונים ועל ידי כך לשלב קצת מכל אחד. מה שכן, מהרגע שנכנסים למצב כזה או אחר, הזזה של הנקודה על המסך באותו האיזור של טעם ספציפי, לא עושה שינויים מאסיבים בתוצאה הסופית. מי שמעוניין יכול גם להשתמש בפונקצייה אשר מיועדת "להרחיב" את הבמה על מנת לקבל סאונד שמעט יותר יוצא החוצה מראש. האפקט כולל כמה רמות, אבל בפועל התוצאה הסופית הרגישה מלאכותית ואני אישית לא אהבתי להשתמש בה.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

טווח העבודה האלחוטי של ה- H5, במקרה שלי בכל אופן, היה תלוי בסביבה. בבית קיבלתי עבודה נקיה גם מטווח של 10 מטר והאוזניות המשיכו לעבוד גם אחרי שעברתי לחדר אחר. מצד שני, בעוד שהנחה של מכשיר הטלפון על הספסל במכון הכושר וביצוע תרגיל ליד היתה ללא בעיות, טיול של 5 מטרים אל מתקן המים גרמה לקיטועים בסאונד, וזה היה ללא שום מכשול בדרך. אני רק יכול להניח שמכיון שבמכון ישנם הרבה מתאמנים עם אוזניות דומות, אז לפעמים יש קיטועים, ולכן מומלץ לא להתרחק ממכשיר הטלפון.

מה לגבי המתחרים? ה- H5 הן האוזניות IEM האלחוטיות הראשונות שאני בחנתי אז נכון לזמן כתיבת המאמר אין לי מקור להשוואה ישירה, אבל מבין הדגמים החוטיים שבחנתי ישנן אופציות מעניינות. ה- P1 של MEE Audio לא מכוונות לשימוש ספורטיבי למרות שמבחינת איכות בניה וחומרים הן עמידות למדי ומציגות רמה גבוהה יותר של גימור בהשוואה ל- H5. אלו אוזניות יותר נוחות לשימוש וגם נשמעות יותר טוב לאורך כל הספקטרום למעט בבס, אבל הן כמובן לא אלחוטיות ולא כוללות אפליקציה יעודית. אוזניות נוספות, אך יקרות יותר הן ה- UE900s של Ultimate Ears. אלו אוזניות עוד יותר נוחות וקלות משקל, כאשר העיצוב של כבל מסביב לאוזן עובד יופי כאשר מתאמנים. יש להן חתימת סאונד טיפה יותר מאוזנת, אך כמו ה- P1, הן לא עמידות לזיעה ולא כוללות אפלקיציה יעודית.

B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים

סיכום

בסופו של דבר ה- H5 הן עוד אוזניות IEM אלחוטיות שמצטרפות למגוון רחב של מתחרים בשוק. מה שכן, הקטע של ה- H5 הוא הסטייל שבו B&O עושים דברים. האוזניות אופנתיות, בעלות איכות בניה מצויינת ואמורות לעמוד בשימוש אינטנסיבי.

יחד עם אפליקציה יעודית, ה- H5 יכולות להפיק מגוון רחב של חתימות סאונד. ללא ה- EQ של אפליקצית ה- BeoPlay, ה- H5 בעלות מצגת מעט בהירה עם בסים איכותיים והדוקים, אך לא ברמה שתרשים את מי שמחפש מיד בס מודגש. משחק עם הגדרות ה- EQ יכול לשנות את הסאונד לכאן או לכאן, אך הוא לא תוכנן להעניק למשתמש את הגמישות של EQ ידני.

אלוהים בפרטים הקטנים, וזה משהו שדי אופייני ל- B&O. ה- H5 עושות שימוש במגנטים שמאפשרים להן לשבת בנוחות מסביב לצוואר, כוללות כבל עמיד מצופה בד ומגיעות עם תחנת הטענה מדליקה במקום סתם כבל USB. אמנם מדובר בפרטים קטנים ולא מרחיקי לכת, אבל לפעמים זה כל מה שצריך.

B&O BeoPlay H5 – מחיר מומלץ לצרכן: 1,099 ש"ח.

מוצרי B&O משווקים בישראל על ידי "ביקונקט טכנולוגיות".

לדיון בנושא: B&O H5 – ספורט ואופנה מתמזגים


8:00
  /  
9.10.2016
  
מאת: איתי חזום

1