Vorke V1 – מחשב זעיר, זול ושימושי

ה-Vorke V1 הינו מיני PC מבוסס מעבד אינטל J3160 אשר יכול להריץ Windows ולינוקס ואידאלי כמחשב רב שימושי, בין אם ...

14:35
  /  
05.10.2016
  
מאת: דורון נמרוד

הקדמה

קיבלנו לסקירה מ-GeekBuying, אתר הקניות הסיני, את ה-Vorke V1, מיני PC המגיע עם Windows 10 Home המותקן בו יחד עם רשיון חוקי על כונן SSD מובנה בנפח 64GB.

המחשב מגיע עם מעבד סלרון J3160 שהוא מעבד חזק יחסית הנותן כחצי מכוח העיבוד של מעבד מתקדם ויקר יותר עבור מחשבים ניידים וזעירים הנמכר בתקופה זו, כמו ה-Core i3-6100U, והינו בעל כוח עיבוד דומה ל-N3700, המעבד הבכיר יותר שניתן למצוא בסדרת הכניסה של מחשבי האינטל NUC. בנוסף לכונן ה-SSD, המחשב מגיע עם זכרון בנפח 4GB ושלל חיבורים כולל חיבור SATA נוסף עם מקום לכונן נוסף בגודל 2.5" וכן חריץ לכרטיס פלאש מסוג Micro SD.  

Vorke V1

נתונים טכניים

 • מעבד: אינטל סלרון J3160, הרץ במהירות מירבית של 2.24GHz, שייך למשפחת ה-Braswell, ובעל הספק מירבי של 6W.
 • זכרון: מגיע עם מודול זכרון בודד של 4GB DDR3L, ניתן להרחבה עד 8GB.
 • איחסון: מגיע עם כונן SSD מובנה מסוג mSATA בגודל 64GB של חברת Foresee. בנוסף, ישנו חיבור SATA נוסף לכונן פנימי בגודל 2.5" וחריץ Micro SD.
 • יציאות למסכים: HDMI 1.4 (דיגיטלי) ו-VGA (אנלוגי).
 • גרפיקה (מובנית מעבד): Intel HD Graphics 400. תמיכה בבלו ריי מלא וב[email protected] אך לא בבלו ריי תלת מימד (3D ISO המוציא פורמט MVC).
 • אודיו: תמיכה מלאה בהוצאת אודיו ביציאת ה-HDMI כולל DTS-HD ו-Dolby TrueHD (תחת לינוקס/LibreElec. תחת Windows תתבצע המרה ל-LPCM7.1). כמו כן, ישנו שקע אודיו אנלוגי (ללא יציאה אופטית).
 • רשת: קווית (1 ג'יגה-ביט), אלחוטית (802.11ac), בלוטות 4.0
 • מידות המחשב: 15.4×15.4×3.8 ס"מ.

מה בקופסא

הקופסא בה מגיע ה-Vorke V1 מציגה עיצוב ספרטני אך נעים לעין בצבע קרטון בסיסי:

Vorke V1

Vorke V1

 ה-Vorke V1 מגיע עם אבזור בסיסי למדי הכולל את:

 • המחשב עצמו.
 • ספק כוח חיצוני (עם כבל חיצוני, לא נכנס ישירות לשקע החשמל) המוציא מתח של 12V בזרם מקסימלי של 3A.
 • כבל חשמל – אנחנו קיבלנו כבל עם תקע מערב אירופאי הכולל הארקה. מומלץ להחליף אותו עצמאית לתקע תקני ישראלי.
 • ערכת חיבור כונן נוסף בגודל 2.5" הכוללת Bracket מפח, מדבקה דו-צדדית קטנה וברגים לקיבוע אל הכונן ופנים המחשב.
 • חוברת הוראות מהירות.

Vorke V1

כפי שניתן לראות, מתאם הקיבוע לכונן הנוסף בנוי בצורת האות ח'. בפרופיל המתאם ישנם חורים לקיבוע שלו אל הכונן, וממנו יוצאות 2 אוזניים עם חורים לקיבוע אל פנים המחשב.

Vorke V1

וכשפותחים את המחשב מצידו האחורי (פותחים 3 ברגים ומסובבים את המכסה), הדבר הראשון שרואים הוא המקום לכונן הנוסף, וכאן ניתן לראות איך משלבים את המתאם הזה:

Vorke V1

ה-Vorke V1

חזית המחשב כוללת 2 שקעי USB וחריץ לכרטיס זכרון פלאש חיצוני מסוג Micro SD. מימין לחריץ כרטיס הזכרון ניתן לראות עינית IR האמורה לעבוד עם שלט רחוק, אך נכון לזמן כתיבת שורות אלה, לא הצלחתי להפעיל אותה עם שלט תואם MCE IR שיש אצלי, גם לא לאחר עדכון ה-BIOS.

Vorke V1

 אחורי המחשב כוללים (מימין לשמאל) את החיבורים הבאים:

 • שקע 3.5 מ"מ לחיבור אוזניות ומגברים אנלוגיים.
 • 2 שקעי USB 3.0.
 • שקע Ethernet התומך במהירות מירבית של 1 ג'יגה-ביט לשנייה.
 • יציאת VGA אנלוגית – שימושית עבור חיבור למסכים ומקרנים שאין להם כניסת HDMI.
 • יציאת HDMI 1.4a.
 • כניסת מתח הפעלה – מתחברת לספק הכוח.

Vorke V1

הפאה העליונה של המחשב מגיעה בגימור שחור פיאנו מבריק, ובה נוכל למצוא את כפתור ההפעלה (Power) שגם נדלק בצבע לבן כאשר המחשב פעיל.

Vorke V1

 בפאות הצדדיות נוכל למצוא חורי אוורור:

Vorke V1

ומה בתוך המחשב? 

בפאה התחתית, כאמור, ניתן לפתוח את המחשב ולהתקין בו כונן פנימי נוסף בגודל 2.5" ובעובי של עד 8 מ"מ, כלומר: סה"כ יכולים להיות במחשב 2 כונני אחסון. מתי זה שימושי? למשל, כאשר תרצו בנוסף למערכת ההפעלה והתוכנות הנמצאות על הכונן הראשון גם לאחסן כאן תכני וידאו/אודיו ומסמכים על כונן קשיח הכולל כמה מאות GB ואפילו 1TB: 

Vorke V1

כדי להגיע אל לוח האם של המחשב, יש לפתוח בורג פנימי אחד ולהסיר את הפאה העליונה (עם מברג שטוח או כלי פלסטיק מיוחד השומר שלא יהיו מכות ושריטות), המוצמדת בעזרת תופסני פלסטיק נסתרים:

Vorke V1

כפי שניתן לראות, המחשב הינו בעל קירור אקטיבי המגיע כמאוורר קטן למדי בקוטר 3-4 ס"מ. זהו מאוורר קטן יותר משמעותית מהמאוורר הנמצא בשימוש במחשבי ה-NUC של אינטל, וזה בא לידי ביטוי בפעולה פחות שקטה שלו, אם כי אני יכול להעיד שהיא עדיין שקטה ברמה כזו שניתן לשמוע אותו ממרחק כמה ס"מ רק כאשר יש שקט מוחלט בחדר.

Vorke V1

מלבד המאוורר, ניתן לראות כאן את מודול הזכרון מסוג DDR3L 4GB של ADATA:

Vorke V1

 את מודול ה-Wi Fi והבלוטות:

Vorke V1

את מודול כרטיס ה-Micro SD ומקלט ה-IR (נכון לכתיבת המאמר, כאמור, לא הצלחתי להפעיל את ה-IR):

Vorke V1

 ואת אחורי הכונן הפנימי מסוג mSATA SSD:

Vorke V1

שליפת ה-SSD חושפת לנו שהוא בגודל 64GB ומיוצר ע"י Foresee:

Vorke V1

הפעלה ובדיקות

ההתקנה של המחשב קלה למדי, ובדומה למחשב נייד הנמכר עם Windows 10 המותקן עליו, יופיע בפעם הראשונה שתדליקו את המחשב חלון הרישום הבא, כאשר בהמשך יתחיל סבב עדכונים אוטומטיים של מיקרוסופט ומופע הפתיחה של Windows 10:

Vorke V1

מחשב זה, כאמור, לא מתיימר לתת ביצועים של מחשב חזק למשחקים עתירי עיבוד תלת מימד וגם לא נותן כאלו, אך תוצאות בדיקות המאמץ של PassMark מראות תוצאות לא רעות עבור מעבד שהוא לא Core i3 בעיבוד חישובי ודו מימדי: 

Vorke V1

Vorke V1

ואכן, הרצות תוכנות משרדיות כמו Office ומשחקי רשת לא כבדים עברו בהצלחה, כאשר בשני המשחקים שבדקתי, Diep ו-Slither, ניצול משאבי המעבד עומד רוב הזמן על כ-50%:

Vorke V1

Vorke V1

הכונן הפנימי מסוג mSATA, אשר כלול במחיר, נתן ביצועים טובים, המאפשרים עלייה והרצה מהירה יחסית של מערכת ההפעלה והתוכנות:  

Vorke V1

הודות לקירור האקטיבי שבמחשב, לא נתקלתי בבעיות התחממות, ולאחר מאמץ של ניגון תכני בלו ריי ומשחקי רשת ביום חם ללא מזגן פעיל, המקסימום שהגעתי אליו הוא כ-70 מעלות, כאשר בד"כ הטמפרטורות נעות סביב ה-50 מעלות פלוס במצב פעולה רגיל וממוצע. בתמונה ניתן לראות את תחום המקסימום חום שהצלחתי להגיע אליו:

Vorke V1

ביצועי מודול ה-Wi Fi המובנה ברשת 802.11n הם לא יותר מסבירים (יש לזכור שהמודול תומך גם ברשת 802.11ac, וייתכן שעם ראוטר התומך בה יתקבלו תוצאות טובות יותר), ומומלץ בחום להתחבר קווית אל שקע ה-Ethernet שלו, התומך במהירות 1 ג'יגה ביט על גבי ה-LAN. בהתחברות לרשת אלחוטית 802.11n בקשר עין של כ-5 מטר אל נתב HotBox הצלחתי להגיע למהירות העתקה של כ-20 מגה ביט לשנייה שהם כ-2.5 מגה בייט לשנייה:

Vorke V1

את מקלט ה-IR המובנה, כאמור, לא הצלחתי להפעיל בשום אופן, אך כשחיברתי אל המחשב מקלט MCE IR חיצוני לאחד משקעי ה-USB, יכולתי, כמובן בנוסף לשליטה מלאה על קודי, גם להדליק אותו ללא שום בעיה ממצבי Hibernate ו-Sleep. ממצב כיבוי מלא לא ניתן להדליק אותו, אלא רק ע"י כפתור ה-Power של המכשיר. לדעתי זה לא חסרון משמעותי, כי מצב Hibernate הינו חסכוני מאוד באנרגיה, וגם יציאת המחשב ממצב זה מהירה יחסית.

בניגוד לכמה ממתחריו באותה רמת מחיר, מי שיחפוץ בכך יוכל להתקין עליו גם לינוקס ו-LibreELEC (שמחליף את OpenELEC הפחות מתוחזק בימים אלה), הפצת הלינוקס הפופולרית הכוללת את התוכנה קודי מותקנת עליה. לקחתי כרטיס Micro SD ישן של 2GB, התקנתי עליו LibreELEC, והכנסתי אל החריץ המתאים ב-Vorke V1. מערכת ההפעלה והתוכנה קודי עלו בלי בעייה ותפקדו כמצופה ובביצועים פחות או יותר דומים לקודי שהותקן תחת מערכת ההפעלה Windows 10.

Vorke V1 - מחשב זעיר, זול ושימושי
ה-Vorke V1 לצד מקלט השידורים של VBOX ומעל HTPC במארז סלוני מסוג Antec Fusion

למעבד ה-J3160 וליציאת ה-HDMI 1.4 שבמחשב אין יכולת להוציא 4K ב-60FPS ו-HDR, והמקסימום האפשרי הוא 4K ב-30FPS ו/או פענוח HEVC ב-8 ביט, כאשר פענוח HEVC ב-10 ביט לא נתמך בפענוח חומרה ע"י הצ'יפ הגרפי, ואז המעבד לא מספיק חזק לפענוח תוכנה. למרות זאת, הצלחתי לנגן ללא קרטועים סרטון יוטיוב 4K ב-60FPS ב-downscale למסך 1080P (אין ברשותי מסך 4K), כאשר רמת ניצול המעבד עמדה על 30-50%.

כמו כן, כמו כל מעבדי אינטל שהם לא Core i3 ומעלה, ניתן לנגן תכני בלו ריי מלא רגיל ותכני 3D SBS, אך לא ניתן לנגן 3D ISO (בלו ריי מלא עם תלת מימד).

פורמטי אודיו מתקדמים – בלינוקס זה כן קורה, ב-Windows – בערך…

אחת התעלומות של מעבדי האטום, פנטיום והסלרון (כל מה שהוא לא Core i3 ומעלה) של אינטל היא היעדר התמיכה ב-Passthrough של פורמטי האודיו המתקדמים DTS-HD ו-Dolby TrueHD תחת Windows, כאשר DTS ו-Dolby Digital הותיקים יותר כן נתמכים. בלינוקס וב-LibreELEC, למרבה הפלא, פורמטי האודיו המתקדמים כן מועברים אל הרסיבר באופן מלא. עד היום, אף אחד לא יודע מדוע אין עבור Windows דרייבר התומך בפורמטים אלו, בעוד תחת לינוקס הכל עובד כמו שצריך. חלק טוענים שמדובר בבאג שמהנדסי התוכנה של אינטל טרם הצליחו לפתור, וחלק טוענים שזוהי קונספירציה של אינטל וזה נעשה בכוונה תחילה, כדי לקדם את מכירות המעבדים היקרים יותר – ולראייה, מעבדי ה-Core i3 ומעלה אכן תומכים באופן מלא בכל הפורמטים גם תחת Windows.

Vorke V1 - מחשב זעיר, זול ושימושי
ואיך הגודל לעומת מחשבים אחרים? מימין לשמאל: Giada Slim N10, ה-Vorke V1 ו-Minix Neo Z83-4

להפתעתי, כאשר בדקתי את הפורמטים השונים תחת Windows במחשב הזה, גיליתי פרט מעניין – פורמט האודיו המתקדם LPCM 7.1 דווקא כן עובד תחת Windows.

מה זה LPCM 7.1? זהו פורמט האודיו המלא שאליו למעשה הרסיבר מפענח את הפורמטים DTS-HD ו-Dolby TrueHD לקראת ההמרה הסופית מדיגיטלי לאנלוגי (DAC) שלפני מעגלי ההגברה. הפורמטים האלו נוצרו במקור כדי לחסוך מקום באיחסון המדיה, בין אם זה הקובץ עם הסרט או מדיית הבלו ריי שאתם מנגנים. ובאנלוגיה לעולם קבצי המוסיקה, ניתן להגיד ש-LPCM 7.1 זה כמו קובץ WAV לא דחוס, לעומת DTS-HD ו-Dolby TrueHD שהם כמו קובץ FLAC, והם מספקים דחיסה שהיא Lossless (ללא הפסדי איכות) לביטים שזורמים אל ה-DAC של הרסיבר לאחר הפענוח שלהם.

מהי משמעות הדבר? התוכנה קודי יודעת לעשות המרה בתוכנה מ-Dolby TrueHD ל-LPCM 7.1 ללא איבודי איכות. לכן, תוכלו לשמוע את הפורמט הזה ברסיבר שלכם מבלי להפסיד מהאיכות המלאה של הפורמט, כאשר במקום Dolby TrueHD יופיע על צג הרסיבר PCM/LPCM. ומה לגבי DTS-HD? פה המצב פחות טוב. לקודי אין יכולת לפענח DTS-HD, ולכן ההמרה בקודי תתבצע רק ל-DTS Core (הנמצא בפורמט זה עבור תמיכה ברסיברים ישנים יותר ע"י נגני בלוריי). למעשה, אין שום טעם להשתמש בהמרה הזו, אלא פשוט לתת לקודי לשלוף את ה-DTS Core מה-DTS-HD ולשלוח אותו ב-Passthrough כ-DTS אל הרסיבר.

אז מי שרוצה להישאר במחשב עם מעבד אינטל שהוא לא Core i3 ומעלה עם כל היתרונות ש-Windows נותן על לינוקס/LibreELEC, ההמלצה שלי היא להשאיר את ה-Windows (שגם ככה הרשיון החוקי שלו כלול במחיר ומגיע מותקן על כונן ה-SSD של ה-Vorke V1), ולנגן דרכו את כל תכני ה-DTS, Dolby Digital וכמובן גם Dolby TrueHD בהמרה ללא הפסדי איכות ל-LPCM 7.1. ואם לפעמים תרצו לנגן תוכן ב-DTS-HD וליהנות מאיכותו המקסימלית, פשוט תעשו ריסטרט למחשב ובחרו LibreELEC שהתקנתם מבעוד מועד. שם, תוכלו להעביר אל הרסיבר DTS-HD מלא.

סיכום

זהו, כמובן, אינו המיני PC היחידי המבוסס מעבד X86 של אינטל, וישנם מתחרים לא מעטים בשוק, אך מחירו זול יותר ממחשבי הכניסה של סדרת ה-NUC של אינטל, וכולל זכרון ואיחסון.

המחשב, מלבד השימוש האהוב כאן של ניגון מדיה עם קודי, יהיה טוב מאוד גם כמחשב לשימושי גלישה ומשרד שתופס מעט מאוד מקום (ניתן להזמין גם אביזר מתכת להצמדתו לאחורי המסך), עבור חדרי הילדים, עבור חדרי ישיבות (יציאת ה-VGA המאפשרת להתחבר למקרנים ישנים נותנת יתרון חשוב כאן), ועוד. וכמובן, הגעתו עם Windows 10 מותקן תקל על חייהם של רוב המשתמשים, שפשוט יכולים לחבר אותו לחשמל ולהתחיל לעבוד, כמו עם מחשב נייד.

Vorke V1 - מחשב זעיר, זול ושימושי
בחדר העבודה/ילדים. ניתן גם להצמיד את המחשב לאחורי המסך.

המחשב הזעיר הזה הוא אמנם גדול יותר מרוב המיני PC-ים הנמכרים כיום, אך בעיני הוא גם יפה יותר מהם ועדיין יחסוך מקום רב בכל חדר. פחות אהבתי את הבחירה במאוורר קטן לקירור האקטיבי שלו, שהוא פחות שקט מהמאוורר הגדול יחסית הנמצא במחשבי ה-NUC של אינטל, ואת מקלט ה-IR שלא הצלחתי להפעילו.

המעבד, כאמור, גם אם נותן רק כחצי מכוח העיבוד של Core i3-6100U, עדיין יהיה חזק יותר משמעותית ממעבדים חסכונים באנרגיה רבים הנמכרים כיום במחשבים האלה, כמו ה-N3050 וה-Z3735/6, מהם הוא חזק פי 2, וייתן חויית משתמש מהנה למדי עבור היישומים הביתיים הנפוצים של גלישה באינטרנט, תוכנות משרדיות ומשחקים ללא עיבוד 3D כבד.

מחיר מומלץ לצרכן (הכולל זכרון פנימי 4GB וכונן SSD 64GB פנימי, לא כולל מיסים ומכס): $199

ניתן לרכוש את המחשב מכאן, כאשר הקופון ZIUURJQN ייתן לכם הנחה של $40.

 

לדיון בנושא: Vorke V1 – מחשב זעיר, זול ושימושי


14:35
  /  
5.10.2016
  
מאת: דורון נמרוד

1