האייפון 7 בביקורת. האם לשדרג?

האייפון 7 הוא מכשיר מעולה לכשעצמו עם עמידות למים וחומרה משודרגת. אבל האם כדאי לשדרג? מה עם שקע האוזניות החסר ואיך ...

7:00
  /  
04.10.2016
  
מאת: אלי חבוש

האייפון שהגיע אלינו לביקורת, מחנות iStore, היה האייפון 7 הרגיל בצבע השחור מט והחלטנו לבדוק האם בכלל כדאי לשדרג את המכשיר מגרסה קודמת ( 6/6S) או להישאר ולהמתין לגרסה הבאה.

ביקורת וידאו האייפון 7:

בנייה

אחד הדברים המבאסים במכשיר בגרסה חדשה זה שהחברה לא משנה דבר מהמראה החיצוני שלו. למה זה אתם שואלים? ובכן, כשאני משקיע אלפי שקלים על מכשיר חדש, הייתי רוצה להרגיש שאני מחזיק מכשיר חדש ביד ולא את המכשיר הקודם שלי. וכן, שגם הסביבה תראה ותקנא בדגם החדש שלי. ככה זה ברכבים וככה זה גם במכשירי סלולר.

אז האייפון 7 הוא מאכזב בנישה הזאת. אפל אמנם משתדלת לשנות מראה מכשיר בכל קפיצת ספרת דגם אך הפעם היא ויתרה על העניין והאייפון 7 נראה זהה לחלוטין למכשיר בדגם הקודם. טוב, למעט פס האנטנה מאחור ועדשת המצלמה שהקוטר שלה גדל מעט. לגבי הסממן העיקרי, שקע האוזניות, נדבר כבר בהמשך.

האייפון 7 בביקורת. האם לשדרג?

מבחינת גודל, המכשיר נותר באותו הגודל בדיוק יחסית לאייפון 6S ועומד על 138.3X67.1X7.1 מ"מ אך הפך לקל יותר (בגלל שקע האוזניות החסר?) בחמישה גרם בלבד. (שימו לב שהאייפון 6 קצת דק יותר וקל יותר).

האייפון 7 בביקורת. האם לשדרג?

אותו הגודל, כפתורים באותו המקום

חומרה

אז למרות שמבחינת הבנייה דבר לא השתנה, בתוך המכשיר הרבה השתנה – המעבד הוא מעבד A10 החדש בהשוואה ל A9 באייפון 6S ו-A8 באייפון 6. לדברי אפל השדרוג נותן חיסכון בסוללה וביצועים מהירים יותר. בכל הקשור לזיכרון, אפל זנחה את גדלי 16GB ומתחילה ישר בגודל 32GB, מהלך בהחלט מתבקש לאור העובדה שהמכשיר פשוט נסתם מהר.

הסוללה במכשיר אמורה להחזיק מעמד שעתיים יותר מהמכשיר בגרסה הקודמת. בבדיקה שלנו המכשיר באמת הצליח להחזיק מעמד עד שעות הלילה המאוחרות אך חשוב להזכיר שמדובר במכשיר חדש, נתון שמשפיע מאוד על חיי סוללה.

מבחינת מסך, אנחנו מקבלים את אותו גודל מסך, 4.7 אינץ ברזולוציה של 1334X750 עם 326 פיקסלים לאינץ. נתון זהה לאייפון 6S (גודל מסך האייפון 6 זהה גם הוא). לדברי אפל, במסך של האייפון 7 נקבל בהירות גדולה יותר ב 25%. ואכן, המסך היה בהיר יחסית וקריא גם באור שמש.

האייפון 7 בביקורת. האם לשדרג?

25% בהיר יותר. עדיין 4.7 אינץ

המצלמות

גם כאן נמצא שינויי חומרה בין האייםון 7 לקודמיו. כך למשל העדשה האחורית היא 12 מגה פיקסל והקדמית 7 מגה פיקסל בעוד שבאייפון 6S העדשה האחורית אמנם אותו הדבר אך הקדמית היא 5 מגה פיקסל. לאייפון 7 נוסף גם מייצב תמונה שאמור לבטל את הרעידות בצילום וידאו.

שאר המאפיינים כמו צילום FHD וצילום 4K נותרו כשהיו.

האייפון 7 בביקורת. האם לשדרג?

סלפי במים

האייפון 7 בביקורת. האם לשדרג?

צילום קרוב ממצלמה אחורית

קשה להאמין שתצליחו למצוא הבדלים משמעותיים או בכלל בצילום בין ה 7 ל 6S, אמנם התמונות בשני המכשירים יוצאים נהדרים ולשניהם יש גם את מאפיין ה Live photos אך סביר להניח שהעין שלכם לא תבחין בכך. במעבר זריז לגרסת האייפון פלוס נגיד שדווקא שם סביר להניח שתזהו שדרוג לאיכות הצילום, במיוחד במצב של שימוש בשתי המצלמות לצפייה באובייקט הקדמי חד בעוד הרקע מטושטש.

התוכנה

באייפון 7 יש את גרסת ה IOS10 החדשה, מלאה בפיצרים מעניינים. לא נתעכב עליה כאן ואתם מוזמנים לקרוא את המאמר המפורט של עפר לאור על מערכת ההפעלה החדשה כאן.

רק נציין שגם באייפון 7 וגם באייפון 6S (ואפילו ב 6) ניתן להתקין את ה IOS10 החדשה. כמובן שככל שנתקדם בגרסאות המכשירים ומערכות ההפעלה, כך התמיכה אחורה תהיה מוגבלת ואיטית יותר.

לא מצאנו את החור

כן, כמו שאתם בוודאי כבר יודעים, לאייפון 7 אין חור אוזניות (3.5מ"מ) והעולם התחלק לשניים – אלה שהתרעמו על הענייין ושונאים את זה וחובבי אפל שטוענים שאין צורך בחור אוזניות ואפשר להשתמש באוזניות אלחוטיות או במתאם.

ומה דעתי? אמנם לכל דבר ניתן להתרגל ואם אפל תחליט שזה הסטנדרט החדש ולא תחזור אחורה עוד, אז סביר להניח שכולנו נתרגל למכשירים ללא כניסת אוזניות כי בעצם מי מאיתנו לא מעדיף אוזניות אלחוטיות על פני אוזניות עם כבל משתלשל? טוב, חוץ מאלה שרכשו אוזניות יקרות באלפי שקלים וחוץ מאלה, כמוני, שמשתמשים במכשיר גם עם מיקרופון. והרעיון של שימוש במתאם כדי שניתן יהיה להשתמש באוזניות הרגילות שלי או כדי לטעון את המכשיר במקביל? מצמרר.

אז לא, זה אחד השינויים שפחות אהבתי ולצערי נראה שגם חברות אחרות ילכו בכיוון הזה, לפחות בכמה דגמים הבאים.

בתחום השמע הוסיפה אפל שמע סטראופוני כלשהו… מדובר בתוספת שמע היוצאת מרמקול האוזן בצידו העליון של האייפון ליצירת אפקט סטראופוני בזמן האזנה במצב אופקי.  בתחתית נותר הרמקול התחתי המסתתר מאחורי הגריל הימני  הגריל השמאלי הוא סתם לאפקט ויזואלי שווה ואין מאחוריו רמקול  

האייפון 7 בביקורת. האם לשדרג?

אין חור אוזניות. מבאס

לצלול איתו

אפל כרגיל מאמצת מאפיינים שהיו נחלתם של מכשירים אחרים, מאוחר למדי אך חייבים לציין שהיא עושה זאת טוב, לפעמים טוב יותר. עם האייפון 7 אנחנו מקבלים מכשיר שהוא נגד מים בתקן של IP67, מה שאומר "צלילה" לעומק של מטר אחד למשך חצי שעה.

אז קצת על התקן הזה וההגבלה:

מדוע אם כבר ניתן להכניס את המכשיר למים, זה משנה לאיזה עומק? מתחת למים יש לחצים אדירים. ככל שנצלול, כך נרגיש את לחץ המים מופעל לנו על האוזניים. אותו דבר גם במכשירים. ומכשירים שאינם עומדים בלחץ גבוה יותר, האטימות שלהם תיפגם מהר יותר.

האייפון 7 בהחלט עמיד למים. הוא טבל בבריכה ומתחת לברז ועבד בצורה תקינה לגמרי לאחר מכן. האייפון 7 הצליח אפילו לצלם וידאו מתחת למים, משימה שהיתה כמעט בלתי אפשרית עם מכשיר הגלקסי למשל משום שהנגיעה במים דימתה מגע במסך וכך כל הזמן הפסיקה לנו את צילום הוידאו.

הכפתור הוירטואלי

אפל החליטה לשנות את כפתור הבית. חלק מהסיבות היו בשל הרצון להפוך את המכשיר למוגן מים ועם כפתור פיזי זה כנראה קשה יותר. כפתור הבית כבר אינו כפתור פיזי מכני, הכפתור לא ישקע פנימה כשתלחצו עליו אלא הוא כפתור מגע דיגיטלי שלחיצה עליו תתן לנו פידבק של רטט על מנת שנרגיש שלחצנו עליו. אבל אם תלחצו עליו עם הציפורן, הוא לא יילחץ. גם כשהמכשיר כבוי, לא תוכלו ללחוץ ולהרגיש לחיצה, פשוט כי לא תקבלו את אפקט הרטט.

לוקח קצת זמן להתרגל לכפתור הזה אבל בסופו של דבר התחושה הופכת לטבעית כמעט ואילו נוחה. 

אז לשדרג או לא?

האייפון 7 הוא מכשיר מעולה, נוח לשימוש בדיוק כמו במכשירים הקודמים והגודל שלו אידאלי. האייפון מוציא תמונות נהדרות ובעל ביצועים מעולים. למרות זאת הקפיצה בין ה 6S ואפילו ה 6 לצורך העניין אינם כאלה משמעותיים או לפחות לא כאלה שנרגיש בהם. העמידות למים היא עניין חשוב אך סובייקטיבי והורדת שקע האוזניות מעצבנת יותר משתורמת.

על כן, למי שיש את האייפון 6S, לא נמליץ לשדרג כרגע, גם בעלי אייפון 6 יכולים לשקול פעמיים לפני. אם אין לכם אייפון בכלל או יש לכם את אחד הדגמים הישנים יותר, האייפון 7 הוא מכשיר מצויין לכשעצמו.

לדיון בנושא: האייפון 7 בביקורת. האם לשדרג?


7:00
  /  
4.10.2016
  
מאת: אלי חבוש

1