מתנה לחגים: MBOT – הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

רובוט לבניה עצמית, מבוסס arduino נותן לילדים ללמוד תכנות באופן מעניין וייחודי. עפר לאור בנה, בדק ושיחק

7:00
  /  
04.10.2016
  
מאת: עפר לאור

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

חברת Makeblock איננה מוכרת עדיין לקהל הישראלי, אך מדובר בשחקן משמעותי בעולם הרובוטים הביתיים לבניה עצמית. המטרה של החברה הוא לחנך וללמד דור חדש של תוכניתנים על בסיס הרובוטים שלהם. בקיצור, החברה מיועדת ל "מייקרים" וממש מתבקש שלמי שיש מדפסת תלת מימד יהיה גם רובוט של Makeblock…

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

הרובוט שלקחנו לבדיקה מגיע בקופסא יפה מוכן לבניה. מן הסתם לקחתי את הבן שלי (בן 11) ובנינו אותו ביחד. לא מדובר במלאכת הרכבה מסובכת במיוחד וחלק מהעניין הוא בהחלט אלמנט הבניה.

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

הרובוט מגיע עם שלט, שסי (שעליו מרכיבים את כל האלמנטים), ומספר רכיבים שצריך להרכיב כגון רכיב ה-bluetooth. 

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

הכנסת רכיב ה-bluetooth לתוך כרטיס המח מבוסס Arduino.

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

לאחרי הרכבת מרבית החלקים הרובוט מוכן לפעולה. רק צריך להוסיף 4 בטריות AA בכדי להשלים את הבניה.

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

הרכבת הרובוט לקחה לנו בערך חצי שעה (שעה אם אתם ממש לא מוכשרים ברמה הטכנית). עם הסיום יש לכם רובוט שיודע להיות אוטונומי (להתמודד עם מכשולים) או נשלט בשלט IR שמסופק, או שניתן לתכנת אותו. כמובן שהבן שלי ישר שיחק איתו כרובוט על שלט, אבל כאן לא היתרון המעניין של הרובוט על כל אוטו RC פשוט…

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

הקטע המעניין של הרובוט הוא התכנות. ניתן לתכנת אותו או דרך BT בעזרת אפליקציית אייפד או במחשב בעזרת כבל USB. המח של הרובוט מבוסס על מעבד Arduino כך שבעצם ניתן לפתח עליו גם אפליקציות בשפת C. האמת שלא הגענו לרמה הזו והתמקדנו באפליקצית האייפד תחילה. שיטת העבודה דומה מאוד לשפת Scratch אשר נועדה להמחיש תכנות לילדים ולמי שלוקח את הצעדים הראשונים שלו בתכנות. שיטת העבודה מזכירה חיבור של דברים בלגו – יש רכיבים שונים שמאפשרים לכם לקבוע צעדים בתוכנה. 

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

החיבור לרובוט נעשה בעזרת BT LE, מה שאומר שפשוט לוחצים על כפתור החיבור ומדליקים את הרובוט ואפשר לתכנת אותו.

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

הרובוט מגיע עם כמה דוגמאות מאוד בסיסיות. אולי בסיסיות מדי, אבל זה דווקא הצליח במקרה שלנו. קל היה להבין כיצד לשלוט באלמנטים השונים של הרובוט. הרובוט מגיע עם לא מעט אלמנטים שניתן לתכנת. ניתן להגיד לו לזוז קדימה, לעצור, להסתובב, לשלוט על הצלילים שהוא מוציא, ועל שתי נורות ה-LED שבקודקודו. מבחינת כניסות, יש לו סנסור החזר אור תחתון שמאפשר לו לעקוב אחרי מסלול שתוכלו לצייר על הרצפה (מסופק מסלול מירוץ מעוקל בצורת 8 שניתן להריץ את הרובוט על גבו), וניתן לקרוא את שני חיישני הקירבה בקדמת הרובוט.MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

כאמור התכנות נעשה בבלוקים דומים לשפת Scratch. הבן שלי תפס את העניין מהר מאוד והבין כיצד ניתן לבנות תוכנית פשוטה, לשים אותה בלופ ולגרום לרובוט לנגן מוזיקה, לשנות צבעים ולהגיב לאירועים שהוא מרגיש סביבו. 

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

אבל למי שמתעייף מהתכנות הזה, ניתן לקחת את זה שלב משמעותי קדימה. MBOT מאפשרת לתכנת את הרובוט בסביבת פיתוח מורכבת יותר במחשב. שם כבר ניתן לעשות חישובים, לייצר משתנים ולעשות דברים מתוחכמים הרבה יותר. משימה אחת למשל שהטלתי על הבן שלי הוא לשנות את הצלילים וצבע האור כתלות ממרחק היד שלו מחיישן הקרבה של הרובוט. הוא עדיין עובד על לפצח את האתגר.

למתקדמים ממש, ניתן להשתמש ברובוט כאל רכיב Arduino לכל דבר. ההתחלה פשוטה למדי. גם כאן משתמשים ב-Scratch אלא שכאן יש הרבה מאוד כלים שבאייפד לא ניתן להשתמש. ניתן לייצר משתנים, כל מיני חישובים ולגשת לסנסורים שונים. 

האתגר שנתתי לבן שלי היה לזהות כמה רחוק הקיר לפני הרובוט ולשנות צבע לתאורה בהתאם. עבדנו על הפרוייקט ביחד – יצרנו משתנים, חישובים והגענו לתוצאות טובות מאלה שבמקור. בסוף התהליך אפשר להעביר את התוכנה ל-Arduino כך שהתוכנה היא התוכנה העיקרית של הרובוט.

MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

התוכנה במצב הזה כבר מתחילה להיות מתוחכמת. ניתן לקרוא את מד המרחק, מד עוצמת האור ואפילו לזהות פקודות מהשלט ולהגיב לכפתור ה-Reset על גופו של הרובוט. את התוכנה אפשר גם לערוך ברמת C אבל לא הגענו לשלב הזה – אם כי נותן די בקלות להבין כיצד לקחת את זה לשלב הבא.MBOT - הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת

הבסיס הזה מעולה למי שרוצה ללמוד תכנות ומגדיר את עצמו כ "מייקר".

גרסא 1.1 של MBOT יעלה לכם כ-100 דולר כולל רכיב ה-Bluetooth LE.

http://www.makeblock.com/mbot-v1-1-stem-educational-robot-kit

החברה גם מציעה רחפן ורובוט בתצורות שונות שגם הם ניתנים לתכנות. כל המכשירים של Makeblock זמינים לרכישה באתר שלהם ובאמאזון.

 

לדיון בנושא: מתנה לחגים: MBOT – הרובוט לבניה עצמית שתוכלו לתכנת


7:00
  /  
4.10.2016
  
מאת: עפר לאור

1