סרט לסופשבוע – המעון של מיס פרגרין לילדים משונים

ב"המעון של מיס פרגרין לילדים משונים" טים ברטון חוזר למגרש הביתי שלו, פנטזיה בשילוב עם אלמנטים אפלים. בניגוד לסרטים הקודמים ...

6:00
  /  
30.09.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

הסרט "המעון של מיס פרגרין לילדים משונים" מבוסס על רב-מכר באותו השם שכתב רנסום ריגס. גיבור הסרט הוא ג'ייק (אסא באטרפילד), נער ביישן ומופנם שהוריו לא מבינים אותו והוא מוצא שפה משותפת עם סבו (טרנס סטאמפ). כאשר הסב האהוב נעלם, הוא משאיר לו רמזים שמובילים אותו למקום מיוחד בשם "המעון של מיס פרגרין לילדים משונים". הוא מגיע למקום, מכיר את דייריו ואת הכוחות המיוחדים שלהם ונסחף ביחד איתם להרפתקאה שמערבת עולמות, זמנים ומקומות שונים בעולם.

 סרט לחג-המעון של מיס פרגרין לילדים משונים (Miss Peregrine's Home for Peculia

לביקורת

את "המעון של מיס פרגרין לילדים משונים" ביים טים ברטון, אחד מהקולנוענים האהובים עלי. הוא ביים סרטים שהפכו לקלאסיקות כמו "ביטלג'וס", "המספריים של אדוארד", "צ'ארלי בממלכת השוקולד", "סליפי הולו", "אד ווד, "סיפורי דגים" ואת שני סרטי "באטמן" הראשונים עם מייקל קיטון. מה שכן, יש כאלה שמאוד אוהבים ויש כאלה שממש שונאים את הסגנון האמנותי שלו, שנוטה לכיוונים מאוד אפלים וקריפיים. בשנים האחרונות היה נדמה שברטון קצת התרכך הסרטים החדשים שלו לא היו מלהיבים במיוחד, כשהשיא הגיע כאשר ביים והפיק ביחד עם אולפני דיסני את הגרסא המחודשת ל"אליס בארץ הפלאות". הסרט הצליח בקופות, אבל היו כאלה שטענו שהוא יותר דיסני מברטון.  כאשר ראיתי בפעם הראשונה את הטריילר של "המעון של מיס פרגרין לילדים משונים", התלבטתי האם ללכת לראות אותו. עד כדי כך התלבטתי, שלא קראתי את הספר שעליו הוא מבוסס כדי להגיע לסרט ללא שום ציפיות. לשמחתי, דווקא נהניתי. "המעון של מיס פרגרין לילדים משונים" הוא סרט סוחף, מהנה, עשוי מצויין, קריפי במידה והכי חשוב, מוכיח שטים ברטון לא איבד מגדולתו. 

 סרט לחג-המעון של מיס פרגרין לילדים משונים (Miss Peregrine's Home for Peculia

מי שאוהב את ברטון ואת הסגנון שלו, יהנה מאוד מ"המעון של מיס פרגרין לילדים משונים". הסרט הוא סרט טים ברטון קלאסי מסצינת כותרות הפתיחה ועד לסיום. ברטון הוא במאי ששם דגש על הצד הויזואלי והאסתטי בסרטים שלו וב"המעון" הוא משתמש בכל הטריקים הידועים שהפכו אותו למה שהוא, כמו העיצוב הגראפי של הכותרות בפתיחת הסרט, הדגשה והבלטה של צבעים ,הבדלה בין העולם האמיתי לזה הדמיוני ושימוש נרחב באלמנטים אפלים.  הטריקים הללו עוזרים לצופים להיכנס לאווירה של הסיפור ולהיסחף לתוך הסרט. בניגוד ל"אליס", הפעם השימוש באנימציה ממוחשבת היה מזערי עד לא מורגש והתלת-מימד היה ידידותי לעיניים והבליט את הצד החזותי היפהפה של הסרט. אבל אם אתם לא מחובבי המשקפיים, אפשר גם לראות את הסרט בהקרנה רגילה. 

סרט לחג-המעון של מיס פרגרין לילדים משונים (Miss Peregrine's Home for Peculia

אני לא קראתי את הספר שעליו הסרט מבוסס, כך שאני לא יכול לדעת אם התסריט נאמן לספר או לא. מה שכן, הסרט סוחף ומצליח להשאיר את הצופים מרותקים לכסא לכל אורכו. הסרט נפתח מעולה, אבל ככל שהוא מתקדם יש בו כמה רגעים שבהם ברטון והשחקנים עובדים על טייס אוטומטי. לקראת הסוף הסרט עולה הילוך, בזכות סיקוונס אחד שבו ברטון משחרר כל רסן אפשרי ופשוט משתולל כמו ילד קטן בחנות צעצועים עם האפקטים, האנימציה והשחקנים. מבחינת השחקנים. הילדים עושים עבודה מצויינת, אבל המבוגרים קצת מחפפים. אווה גרין בתפקיד מיס פרגרין אמנם יפהפייה נורא אבל לא מספיק סמכותית או כריזמטית וסמואל אל .ג'קסון  מתאמץ מאוד להיות האיש הרע אבל לא מצליח. נקודות האור כאן הם טרנס סטמפ, שמגלם את הסבא שהוא בעצם ילד באופיו וכריס אודאוד שמגלם את אביו האדיש של הגיבור.  

 סרט לחג-המעון של מיס פרגרין לילדים משונים (Miss Peregrine's Home for Peculia

לפני סיום. גם אם אתם לא מעריצים של טים ברטון אבל חובבי פנטזיה, "המעון של מיס פרגרין לילדים משונים" הוא אופציה טובה לבילוי בחג הקרוב. רק טיפ קטן. הסרט הוא אמנם סרט פנטזיה ומתאים לכל המשפחה, אבל יש בו סצינות שיכולות להפחיד ילדים מאוד קטנים. כך שאם אתם לוקחים לסרט ילדים, עדיף שיהיו מגיל 9 ומעלה.

סרט לחג-המעון של מיס פרגרין לילדים משונים (Miss Peregrine's Home for Peculia

בקיצור-אפשר לראות.

סרט לחג-המעון של מיס פרגרין לילדים משונים (Miss Peregrine's Home for Peculia

"המעון של מיס פרגרין לילדים משונים"- ארצות-הברית/בריטניה/בלגיה 2016. 127 דקות. בימוי: טים ברטון. תסריט: ג'יין גולדמן. שחקנים: אסא באטרפילד, אווה גרין, סמואל אל.ג'קסון, ג'ודי דנץ', כריס אודאוד, טרנס סטמפ, אליסון ג'ני, אלה פורנל.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – המעון של מיס פרגרין לילדים משונים – Miss Peregrine's Home for Peculiar Children


6:00
  /  
30.9.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

1