CHUWI HiBook – טאבלט היברידי בביקורת

ה-CHUWI HiBook, במחיר נמוך מ-$250, מציע לנו טאבלט-מחשב היברידי עם כל הפיצ'רים הנכונים, אך האם הוא באמת מצליח להרשים?

20:00
  /  
23.09.2016
  
מאת: IamEzio

הקדמה

היצרנים הסיניים הם חלק בלתי נפרד מתעשיית האלקטרוניקה כיום, בין אם זה מוצר ג'נרי שמופיע בעשרות וריאציות שונות, או בין אם זה חברה סינית שמנסה להשתלט על השוק עם מוצרים תקציביים ואיכותיים, שכן ראו איך יצרניות כגון ZTE, Xiami ו-Meizu התקדמו בשוק וכעת מתחרות בלא מעט שווקים ראש בראש, ביצרניות הגדולות כגון LG ו-סמסונג. ובמדינת ישראל שבא אחוז בלתי מבוטל מהמוצרים מגיעים ישירות מאתרי המכירות הסיניים, ודאי כבר יצא לכם להתקל בשם CHUWI, בין אם בעצמכם כשגללתם באתר המכירות הסיני הקבוע שלכם, או דרך המלצות בפורום כאשר ביקשתם טאבלט פשוט וזול, ועל המוצר שלה אנו נדבר היום.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

 

ה-CHUWI HiBook

ה-CHUWI HiBook, הוא טאבלט Dual-Boot, הכוונה היא – טאבלט אשר מריץ שתי מערכות הפעלה שהמשתמש בוחר בינן בזמן ההדלקה, הטאבלט מגיע עם Windows 10 Home בגרסת ה-64 ביט ובנוסף גרסה 5.1 (או Lollipop) של מערכת ההפעלה אנדרואיד.
כחלק מטרנד הטאבלטים והמחשבים ה-"היברידיים" הנוכחי, החברה מוכרת בנפרד מקלדת תואמת במטרה להפוך את הטאבלט למחשב נייד קטן מימדים, מחיר המקלדת הוא באזור ה-$40, כך שהחברה מביאה ללקוח את האופציה לרכוש את הטאבלט בלבד במחיר של כ-$200, או להוסיף את ה-$40 הנוספים ולקבל בנוסף מקלדת.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

 

הטאבלט עצמו, מציע לנו מפרט לא רע למחיר, אנחנו מקבלים כאן מעבד אטום (Cherry trail Z8300) מרובע ליבות במהירות של 1.44GHz, המבוסס על ארכיטקטורת ה-Braswell העדכנית של אינטל, מסך 1920X1200 עם פאנל IPS לזויות צפיה רחבות, יש 4GB של זיכרון RAM וגם איחסון מבוסס eMMC בגודל 64GB (עם אפשרות הרחבה בדמות כ.זיכרון mSD), נקודת בונוס נוספת היא חיבור ה-Type-C המשמש לטעינה, יש גם חיבור microUSB לשימוש בכבל OTG ויציאת microHDMI.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

המפרט

מראה חיצוני

ה-HiBook מעוצב בצורה מינימליסטית לגמרי, עם גוף מתכת כסוף בעל קצוות מוברשות, המקלדת ממשיכה את קו העיצוב והשימוש בחומרים של הטאבלט, עם מתכת בחלקה העליון, החלק התחתון מחליף את המתכת בפלסטיק מאט נעים למגע.
המיתוג היחידי על המכשיר נמצא בחלקו התחתון של גב הטאבלט, עם מספר פרטים כמו דגם, חברה, מספר סידורי והלוגו של אינטל, המידע רשום בצבע לבן, שלא בולט לעיין, בהחלט נחמד כאשר מחשבי PC עדיין מגיעים עם מאה ואחת מדבקות שונות עליהם.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

גב ה-HiBook

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

חזית ה-HiBook

מבחינת חיבוריות המכשיר מציע את רוב החיבורים הדרושים, microHDMI לחיבור לטלויזיה או מסך מחשב, microUSB2.0 לשימוש עם כבל OTG, מחבר USB Type C להטענה עם המטען המצורף ומכשירי USB בחיבור זה (אם כי לפי הרשת לא נראה שהחיבור תומך במהירות USB3.0 כמו שהיצרן מפרסם במפרט, משהו שלא יכולתי לוודא בעצמי עקב מחסור במתאם הדרוש).
הטאבט מכיל גם קורא כרטיסי MicroSD מובנה, חיבור אוזניות עם מיקרופון, על הטאבלט שלושה כפתורים עיקריים, נעילה, ווליום למלעה+למטה , כפתור נוסף על המכשיר הוא כפתור ה-"התחל" לצד ימין של המסך, אשר קרוב לוודאי נשמר מימי חלונות 8 ונשאר כדי להוזיל את העלות. על גזרת האודיו אחראים זוג רמקולים בשני צידי המכשיר, ביחד עם מיקרופון מובנה. ויש גם צמד מצלמות לשיחות וידאו, הקדמית 2MP והאחורית 5MP.
הרמקולים אגב, חזקים למדי אם כי הם דיי "רזים" ולא נשמאים איכותיים כל כך. המיקום גם לא אידיאלי שכן כאשר מחזיקים את הטאבלט לרוחב הידיים מכסות את הרמקולים.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

מבט על החיבורים במכשיר.

אם כבר נגענו במקלדת, המקלדת למרות היותה אביזר נלווה, לדעתי היא חלק בתי נפרד מחווית השימוש במכשיר, אפילו יותר כאשר המטרה המרכזית שלנו היא שימוש בסביבת חלונות, המקלדת מתחברת לטאבלט באמצעות מגנטים חזקים והעברת המידע נעשת באמצעות חמישה פיני פוגו במרכז המכשיר, ההעגינה של הטאלט במקדלת קלה, והמגנטים מיישרים את המכשיר לבד, בנוסף מחזיקים את המשקל של המקלדת ללא בעיה כאשר תופסים את הצמד על ידי הטאבלט בלבד. מנגד ניתוק הטאבלט מהמקדלת לפעמים דורש קצת יותר כוח ממה שתרצו, זווית ההטיה שהמקלדת מאפשרת לטאבלט גם מספקת מעל ומעבר.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

המקלדת.

המקדלת עצמה דיי צפופה, הכפתורים קטנים מאלו שתראו במקלדות בגודל מלא, אך בגודל בר השוואה למכשירים במימדים האלו, ובהחלט תדרוש לא מעט התסגלות מצד המשתמש, וה-Backspace קטנים מדי לטעמי, אבל גוף המקדלת בהחלט בנוי היטב, ורגליות הגומי בתחתית המקלדת מחזקים את תחשות היציבות שהמקלדת משדרת. על המקלדת קיימים גם שני מחברי USB 2.0 בגודל מלא, אם כי חשוב לציין שלא הצלחתי להפעיל כונן קשיח חיצוני בעזרת מחברי ה-USB על המקלדת, כונן שכן עבד ללא כל בעיה מחיבור ה-microUSB2.0 בעזרת כבל OTG על הטאבלט, ברשת יש דיווחים על כך שהבעיה תוקנה בסדרות יצור מאוחרות יותר, אך לא יכולתי לבדוק זאת בעצמי, כונני פלאש מנגד עבדו ללא בעיה.

גוף המקלדת גם כולל משטח מגע קטן בתחתית, משטח המגע מצופה בפלסטיק חלק ונעים למגע ומספק ברוחב, הבעיה מתחילה שמנסים ללחוץ על המשטח, במקום כפתור פיזי אחד בתחתית, משטח המגע משתמש בכפתור אחד בכל צד, כפתורים רכים ללא פידבק כלל שמקשים כאשר רוצים לעשות לחיצה פיזית, היבט נוסף שבו משטח המגע נופל הוא השימוש בדרייברים ג'נריים, אין שום פיצ'רים של Palm Rejection או שליטה על מחוות המגע של חלונות, קרה לי המון פעמים שבעת ההקלדה הסמן פשוט זז למקום אחר בטקסט בגלל נגיעה במשטח המגע, משהו שמאוד קשה להמנע ממנו בזמן ההקלדה בגלל גודל המקלדת, בנוסף בשימוש רגיל כתוצאה מהגודל הקטן של משטח המגע, המון פעמים נכנסו לפעולה מחוות של חלונות כמו לדוג' "מזעור" לכל החלונות הפתוחים כאשר מחליקים את משטח המגע מלמלעה משהו שממש יכול להפריע בשימוש רגיל, כתוצאה מהדרייברים הג'רניים שהחברה משתמשת בהם אין כל שליטה על משטח המגע, ביטול מחוות או שליטה על הרגישות, מינוס גדול לטעמי כאשר רוצים להשתמש במשטח המגע ולא בעכבר.

המסך

מכשירים זולים ומסכים גרועים הם צמד מילים שהיה מאוד נפוץ עד לפני כמה שנים, ועדיין נפוץ בהמון מחשבים ניידים המגיעים עם מסכי 768p בטכנולוגיית TN, מנגד נראה שהסינים, לפחות בפלח השוק הנמוך יותר, תמיד היו צעד קדימה מול התחרות מהבחינה הזאת, עם מסכים בטכנולוגיית IPS ורזולוציות גבוהות שהתחרו עם מכשירים יקרים משמעותית מול היצרניות המוכרות, ה-HiBook לפחות על הנייר לא שובר את הרצף הזה, הטאבלט כולל מסך IPS ברזולוציה גבוהה יחסית של 1920X1200 (יחס 16:10), בקצרה מדובר על פאנל IPS דיי ממוצע, הצבעים שמציג המסך נראים טוב, זויות הצפיה רחבות והקונטרסט נראה בתחום המצופה למסך בטכנולוגיה הזאת, ככה שבסך הכל, אנחנו מקבלים פה פאנל לא רע, במיוחד בשביל המחיר הנמוך שאנחנו משלמים, למרות זאת, המסך בהחלט לא מושלם וקיימים חסרונות שצריך להכיר בהם.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

גם בבהירות גבוהה אפשר עדיין להבחין בהשתקפות.

כמו שאפשר לראות, אחד החסרונות העיקריים של המסך, הוא המרחק של פאנל ה-LCD מציפוי הזכוכית החיצוני, המרווח הזה מגדיל משמעותית את כמות ההשתקפויות, וביחד עם הבהירות הבינונית למדי של המסך שוללת לגמרי שימוש מחוץ לבית, המסך אגב, לא מצופה ב-Gorilla glass, הטאבלט גם מגיע עם מגן מסך דק, שבהחלט כדי להשתמש בו במטרה לשמור על המסך לאורך זמן.

לצד ימין של המסך קיים כפתור התחל, שנראה מיותר מאז שמייקרוסופט החזירו את הסימן המוכר לשורת המשימות עם Windows 8.1, כאשר באנדרואיד משמש ככפתור בית נוסף. בצד שמאל מעל המסך נמצא חיישן עוצמת הארה, ונורת לד כתומה שדולקת בעת טעינה, במרכז אפשר למצוא את מצלמת ה-2.0MP הקדמית.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

אפשר לראות את המטבע משתקף מהזכוכית החיצונית וגם מפאנל ה-LCD הפנימי.

חומרה וביצועים

ה-HiBook מבוסס על על שבב ה-X5-Z8300, מדובר על מעבד ממשפחת ה-Cherry-Trail, וארכיטקטורת ה-Braswell בתהליך יצור של 14nm, שהושקה לפני למלעה משנה, ה-Z8300 הוא הדגם הזול ביותר בסדרה, המעבד מרובע ליבות, עם תדר בסיס של 1.44GHz שמסוגל לעלות ל-1.84GHz כאשר יש מאמץ חד ליבתי, אך מתייצב ב-1.6GHz בזמן שנעשה שימוש בכל הליבות במעבד. ה-Z8300 הוא שבב עם sTDP נמוך של 2W, אם כי הנתנון הזה מייצג מעטפת חום ממוצעת בשימוש רגיל, ולא בזמן מאמצים מסויימים שיכולים להביא לייצור חום רב הרבה יותר.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

 

מבחינת ביצועים, אנחנו מקבלים מעבד עם צריכת חשמל נמוכה כדי להתאים למעטפת החום שטאבלט דק ללא גוף קירור יכול לעמוד בו, אך הפשרה הגדולה פה היא הביצועים שמעבדי האטום האלו מפיקים, המעבד יספיק לשימוש כללי ו-"קל", גלישה באינטרנט, כתיבת מסמכים ובאופן כללי בעיקר צריכת מדיה, אל תצפו לפתוח עשרה טאבים בדפדפן האינטרנט מבלי שהמחשב יראה סימנים רציניים של האטה עד אשר יסיים את הפעולה.

כדי לקבל מדד ביצועים השתמתי בשני מבחנים סינטטים נפוצים בשוק , צירפתי לבדיקה גם טאבלט דומה של אסוס, ה-T100HA המגיע עם מעבד ה-Z8500 היקר במקצת ובעל התדרים הגבוהים יותר.

  • CineBench R15.0, במצב חד ליבתי ובמצב ריבוי ליבות – תוכנה המרנדרת סצנה תלת מימדית ובחונת את ביצועי המעבד
  • PCMark 8, מבחן ה-Home וה-Work במצב Accelereted – התוכנה משתמשת במבחנים המדמים שימושים שונים לפי המבחן הנבחר
CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

 

ה-Z8500 בטאבלט של ASUS מגיע לתדר בוסט מקסימלי של 2.24GHz מול 1.84GHz במעבד ה-Z8300, מדובר על תוספת של כ-21% לתדר המקסימלי, כאשר תוספת הביצועים שיקפה זאת יפה עם 20% שיפור במבחן החד ליבתי. במבחן הרב ליבתי הפער גדל לטובת ה-Z8500, כיוון שהשני מסוגל להפעיל את כל הליבות בו זמנית בתדר גבוהה מ-2GHz, מול ה-Z8300 שהיה מוגבל לתדר 1.6GHz לכל הליבות.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

 

גם ב-PCMARK8 הפער המשיך להיות דומה, במבחן ה-Home וגם במבחן ה-Work.
כדאי לציין שבזמן מבחן ה-Work, שני מעבדי האטום נתקעו כל אחד כמה עשרות דקות ארוכות על הקטע במבחן בו התוכנה פותחת טבלה גדולה ומנסה לעשות כמה פעולות פשוטות בתוכה, הרצת אותו הקטע מתוך המבחן על מעבד i5 ישן לוקחת פחות מכמה דקות בודדות מבדיקה שעשיתי, מה שבהחלט מראה (בצורה קצת מוקצנת) עד כמה הפלטפורמה הזאת זאת יכולה להגביל אותנו במשימות מסויימות.

מבחינת הליבה הגראפית המכשיר מגיע עם ליבת Intel HD Graphics מהדור ה-"שמיני", ליבה גראפית בטכנולוגיה דומה לזאת שבמעבדי ה-Broadwell (מעבדי ה-Core i של אינטל מהדור החמישי) עם 12 יחידות עיבוד ותדר מקסימלי של 500MHz, הליבה הגרפית לא חזקה במיוחד, וגם לא חסכונית בחשמל יותר מדי, ברגע שהיא עובדת הביצועים של המעבד לרוב מוגבלים לטובת מתן יותר חשמל לליבה הגרפאית, מה שמגביל עוד יותר את הביצועים מכיוון המעבד, אל תצפו להריץ פה משחקים PC מלאים, מנגד משחקי "מובייל" שניסיתי להריץ כגון Asphalt 8 על גבי אנדרואיד עבדו ללא כל בעיה. המכשיר התחמם במצב הזה קצת יותר ממה שרציתי, אבל נשאר בתחום הסביר.

היבט נוסף מבחינת ביצועים, הוא האם בכלל המכשיר יכול לשמור אותם לאורך זמן, במקרה של ה-HiBook, בקצרה – כן ולא.

לכן הרצתי כמה בדיקות בעזרת תוכנת ה-AIDA64 ומבחן המאמץ המובנה שנכללת איתה, בנוסף תוכנת ה-Heaven Benchmark שהיא מבחן גראפי כבד לכל כרטיס מסך, ועל כמה וכמה בשביל ליבה גראפית מובנת כמו ה-INTEL HD Graphics.

המבחן הראשון הוא מאמץ על המעבד בלבד, ואפילו אחרי חצי שעה של מאמץ, הטמפ' היו רחוקות מלגרום להאטה כלשהי, או לדאגה. תדר המעבד לכל הליבות עד סוף הבדיקה עמד על 1.6GHz, בנוסף התוכנה דיווחה על צריכת חשמל של כ-2.5W לחבילה כולה במהלך המבחן.
תוצאה בהחלט מעולה.

CHUWI HiBook - טאבלט היברידי בביקורת

בדיקת מאמץ למעבד בלבד.

כאשר נמשיך עם הבדיקה, אך הפעם עם הליבה הגראפית במרכז העניינים, התמונה כבר לא כל כך וורודה. כהתחלה, כשהפעלתי את תוכנת ה-Heaven Benchmark, מבחן ביצועים שידוע בכך שהוא מאמץ את החומרה (אם כי לא ברמה של Furmark שידוע כ-"שורף כרטיסי מסך"), כעבור בערך חמש דקות ה-HiBook פשוט נכבה, בלי הודעה מוקדמת, אחר כך פעמיים נוספות שבהם ניסיתי לעשות את הבדיקה הטאבלט עוד פעם נכבה, זאת היתה הפעם הראשונה שנתקלתי בתופעה, שעליה ארחיב מאוחר יותר. בפעם השלישית הצלחתי להריץ את התוכנה בלי בעיה.

הרצתי את המבחן כ-20 דקות, פרק זמן מספיק ממושך כדי להראות איך מתנהג הטאבלט בסיטואציה הזאת, ברגע שהתוכנה הפעילה עומס על הליבה הגראפית, מה שקיבלתי היה האטה כמעט מיידית של ליבות העיבוד ל-480MHz, כאשר התדר קפץ ממלעה וחזרה למטה במשך הבדיקה, והממוצע כעבור 20 דקות עמד על כ-850MHz, הרבה פחות מתדר הבסיס שעומד על 1.44GHz. הליבה הגראפית עבדה עיקר הזמן על 400MHz ולא בתדר המקסימלי שעומד על 500MHz, צריכת החשמל של הליבה הגראפית מעלה את ה-TDP של המעבד הרבה מעבר ל-sTDP (מעטפת חום שהמעבד מכוון אליה בשימוש רגיל) שעומד על 2W ולכן הליבה הגראפית נלחמת עם ליבות העיבוד במעבד על חלוקת החשמל ומעטפת החום. אפשר לראות בתמונה את צריכת החשמל המשוערת של הליבה הגראפית, שמגיע לכ-7W, מול כ-2.5W כאשר רק ליבות המעבד במאמץ, הטמפ' שמוציאה הליבה הגראפית לבד משפיע על כל השבב והחלק האחורי של הטאבלט חם משמעותית מול המבחן הקודם. ולמרות שהמחשב מצליח לשמור על הטמפ' בטווח הבטוח, הוא עושה זאת תוך כדי האטה משמעותית של המעבד וגם הרצה של הליבה הגראפית בתדר נמוך מהמקסימלי.

CHUWI HiBook - טאבלט היברידי בביקורת

מאמץ על הליבה הגראפית בלבד

למען הבדיקה, החלטתי לנסות להעמיס גם על הליבה הגראפית בעזרת Heaven Benchmark וגם על ליבות העיבוד בעזרת AIDA64 בו זמנית, להפתעתי דווקא הפעם לא ניתקלתי בתופעת הכיבוי שתיארתי לפני כן, במשך עשר הדקות שהרגשתי בנוח להריץ את הבדיקה לא היה האטה בתדרים כתוצאה מחום, ובגלל בדיקת המאמץ המעבד לא הואט ל-480MHz, אלה עבד ב-1.36GHz, והליבה הגראפית המשיכה לעבוד ב-400MHz, מדובר על עומס קיצוני שסביר שהטאבלט לא יראה בחיי היום יום, ואפילו בעומס כזה המערכת לא עברה את הטמפ' המותרות המקסימליות,אם כי גוף המכשיר היה מאוד חם למגע ובסיום הבדיקה, אחרי ההפעלה מחדש, למשך כמה דקות(וכמה הפעלות מחדש נוספות) כרטיס הרשת המובנה סירב לעבוד, עד שלבסוף חזר לתפקד בצורה מלאה. בסופו של דבר מדובר על עומס מאוד קיצוני על מעבד אטום בטאבלט עם קירור פאסיבי מינימלי, ככה שדווקא הייתי אומר שהטאבלט התנהג כמצופה וללא כל בעיות.

CHUWI HiBook - טאבלט היברידי בביקורת

בדיקת מאמץ למעבד ולליבה הגראפית בו זמנית.

בגזרת האיחסון ה-HiBook מגיע עם שבב eMMC בנפח 64GB, אנחנו לא מקבלים פה כונן SSD, אבל שבבי ה-eMMC בהחלט השתפרו לא מעט בשנים האחרונות, אנחנו מקבלים פה פתרון עם ביצועים מספקים בשביל המחיר, בלי ליפול הרבה מאחורי התחרות כגון ה-T100HA של ASUS.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

CHUWI HiBook

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

Asus T100HA

בגזרת קישוריות הרשת ה-HiBook מגיע עם כרטיס אלחוטי של Realtek, כ.הרשת תומך ב-802.11b/g/n ורק ב-2.4GHz ככה שמדובר על פתרון מאוד פשוט ונטול פיצ'רים, בקרבת נתב ה-TP Link 1043NDv2 שברשותי ראיתי קרוב ל-50Mbps תוך כדי העברה של קובץ גדול ברשת.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

בקרבת הנתב

כאשר מתרחקים, הטאבלט עדיין מצליח להחזיק חיבור יציב אך המהירות מתחילה ליפול, המהירות נמוכה במקצת ממכשירים אחרים, אבל מקובלת ולא פוגעת בחווית השימוש.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

במרחק של עשרה מטרים עם קירות בדרך

מצלמות

ה-HiBook מגיע עם זוג מצלמות, מצלמת 5.0MP אחורית, ומצלמת 2.0MP קדמית, המצלמות לא מדהימות בלשון המעטה, למעשה הן דיי גרועות, אבל למטרת שיחות וידאו הן יעבדו בסדר גמור.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

המצלמה האחורית

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

המצלמה הקדמית

חיי הסוללה

ה-HiBook מגיע עם סוללה בנפח של 6600mAh, כאשר הם מדרגים את המכשיר ל-8 שעות סוללה.
כדי לבדוק את חיי הסוללה האופטימליים שאפשר לצפות מהמכשיר, החלטתי להשתמש בסרטון 1080p30 שינוגן ב-Loop כאשר המסך מוגדר ל-50% מהבהירות וה-Wifi מכובה, בהתחלה השתמשתי ב-MPC HC, אחד מנגני המדיה הפופולאריים למערכת ההפעלה חלונות, אך להפתעתי הגעתי רק ל-4 שעות ניגון עד שהסוללה התרקונה והמכשיר נכבה, כמובן תוך כדי שימוש בפי'צר האצת החומרה, בשלב הזה החלטתי לנסות גם את נגן המדיה המובנה ב-Windows 10, אפלקציית ה-Movies & TV, נגן שלפי מייקרוסופט אמור להיות היעיל והחכסוני ביותר מבחינת זמן סוללה, עם אותם התנאים ושימוש בנגן המובנה זמן הסוללה התארך ב-50% ועלה ל-6 שעות ניגון. מי שמוכן להוריד את בהירות המסך ולהתעלם קצת מההשתקפויות יוכל כנראה לסחוט עוד קצת מהסוללה.

בשימוש כללי יותר, כמו גלישה באינטרנט ועריכת טקסטים, תוך כדי שהמסך על 50% בהירות הגעתי לסך הכל כ-5 שעות סוללה, לא חיי הסוללה שקיוויתי להם, אבל גם לא כל כך גרוע.

החסרון העקרי של ה-HiBook מבחינת הסוללה הוא דווקא זמן הטעינה הארוך מול זמן הסוללה הממוצע, במצב כבוי נדרש למכשיר יותר משלוש שעות להטען (03:20), מנגד טעינה עד ל-100% כשהמכשיר דלוק, לקחה קרוב ל-5 שעות, בנוסף נורית הטעינה נמצאת מעל המסך מיקום שלא מאפשר למשתמש לדעת על מצב הטעינה כאשר הטאבלט סגור במקלדת.

המטען המצורף נראה ג'נרי למדי, מדורג ל-5V-3A עם חיבור USB סטנדרטי, כבל ה-USB Type A ל-USB Type C שאיתו מתבצעת הטעינה מוגבל ל-USB2.0 וכולל פינות חדות למדי מה שתורם לתחושה זולה מהמטען והכבל המצורפים.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

המטען וכבל ה-USB Type C המצורף.

חווית שימוש

ה-HiBook מריץ שתי מערכות הפעלה, אז אני אתחיל עם חווית השימוש באנדרואיד.
הטאבלט מריץ גרסה 5.1 של מערכת ההפעלה הניידת, מערכת ההפעלה נקיה לגמרי מכל תוספות למיניהם, אנחנו מקבלים כאן גישה ל-Google Play Store, אם כי החברה לא התקינה אף אחד מהאפלקציות של גוגל כגון Play Music,Photos,Drive,Gmail וכו'. מקבלים כאן גרסה מאוד סטרילית של אנדרואיד, אפילו מדי, המערכת מגיבה היטב אך לא מרגישה חלקה לגמרי, באופן כללי, ההרגשה המתקבל מגרסת האנדרואיד היא שמדובר על תוספת של הרגע האחרון, בלי הרבה אופטימזציה, יצרו גירסה שעובדת ללא בעיות נראות לעיין והוסיפו את זה כתוספת, כאשר השימוש העיקרי במערכת יהיה בעזרת Windows, החברה צירפה כפתור באזור הקיצורים המהירים שמדליק את המחשב מחדש ישירות אל WIndows.

נעבור כעת ל-Windows 10.
מערכת ההפעלה דיי זרירה, ניווט בממשק ה-Modern UI או בממשק ה-Desktop הרגיל מגיב מספיק מהר, ההנפשות לא לגמרי חלקות, אבל לא ברמה מציקה או מפריע, הביצועים בתוכנות "כבדות יותר" כגון Chrome, ממש לא הרשימו אותי עם איטיות בין פעולות, וגלילה מאוד לא חלקה, אבל השימוש בתוכנות שמיועדות למערכות חלשות יותר, כגון Edge, היה משמעותית טוב יותר על ה-HiBook, עדיין היו אתרים כבדים יותר מאחרים אשר האיטו את הפעולה של הטאבלט במידה מסויימת, אבל בתמונה הכללית, גלישה, מייל, ומסמכים הם משהו שה-HiBook יעשה ללא בעיה, כנ"ל גם עם צריכת תוכן ב-1080p שנראה מעולה על המסך של ה-HiBook, עד כה סך הכל, בתור טאלבט/מחשב שנועד לשימושים "קלים" הוא עושה את העבודה מצויין, אבל זה עד שמתחילות הבעיות..

נסיון להשתמש בפיצ'ר איפוס ההגדרות של מערכת ההפעלה מבלי למחוק קבצים גרם למערכת להפסיק לעלות כליל, מה שהכריח אותי להתקין את מערכת ההפעלה מחדש בעזרת מדריכים מהפורומים של החברה. (משהו שכנאה נגרם כתוצאה מריבוי מערכות ההפעלה והדרך שבא הדבר מבוצע). בסך הכל מדובר מצב לא תקין שרוב האנשים לא ידעו איך להתמודד איתו.
לאחר מכן נתקלתי לראשונה בתופעת הכיבוי הפתאומית בזמן הרצת Heaven Benchmark שהזכרתי קודם לכן, מכאן הבעיות רק ממשיכות, באחד מן הימים מערכת ההפעלה עידכנה את עצמה עם עידכון ה-Anniversary Edition שיצא לאחרונה לחלונות 10, מה שגרם לפיתוח בעיית ריצודים מוזרה של התאורה האחורית במסך, להפתעתי הבעיה המשיכה גם לאנדרואיד, כאשר הפתרון היחיד היה להשתמש בפי'צר ה-"Roll Back to previous version" של חלונות, כדי לחזור לגרסה קודמת לפני העידכון הגדול,דבר הפתר את הבעיה כאילו לא היתה, גם בחלונות וגם באנדרואיד.
לבסוף ניקלתי שוב בבעית הכיבוי הפתאומית, הפעם כאשר הטענתי את הטאבלט מ-0% ל-30%, ניסיון להשתמש בטאבלט מחוץ למטען הביא לכיבויים חוזרים ופתאומיים של ה-HiBook, כאשר לא נראה שהדבר חזר כאשר הפעלתי את אנדרואיד במקום חלונות, התופעה נעלמה לבסוף אחרי טעינה מלאה של הסוללה ל-100%.

CHUWI HiBook, טאבלט היברידי בביקורת

 

לסיכום

מדובר על מחשב/טאבלט שנועד להתמודד עם משימות פשוטות שאנחנו עושים מדי יום, הטאבלט וגם המקלדת בנויים היטב, אולי אף יותר מחלק מהמתחרים היקרים יותר מבית שאר החברות, מבחינת המפרט התמורה למחיר כאן מצויינת, כשה-HiBook מתפקד כמו שצריך, בהחלט מדובר על מוצר מעולה, אך לצערי יותר מדי בעיות תוכנה וחסרונות קטנים גוררים את המכשיר הזה למטה ברמת האיכות הכללית שהוא משדר, בעיקר בעיות התאימות של המכשיר עם Windows ועידכונים לגרסאות חדשות יותר, כאשר הגרוע ביותר היא בעית הכיבוי הפתאומי. כל אלו והרגשת האכזבה הכללית ממכשיר שאמור היה להיות מנצח בקטגורית המחיר שלו, הופכות את ה-HiBook , לדעתי האישית לפחות, למכשיר פשוט לא מומלץ.

לינקים לעמודי המוצרים באתר Gearbest.com:
ה-CHUWI HiBook כ-$200
המקלדת התואמת כ-$40

קופון להורדת מחיר המחשב ל- $187 – htchuwi2 

לדיון בנושא: CHUWI HiBook – טאבלט היברידי בביקורת


20:00
  /  
23.9.2016
  
מאת: IamEzio

1