המלצה לסדרה: יש חיים אחרי המוות!

או לפחות כך טוענת הסדרה "המקום הטוב" שהתחילה השבוע ברשת NBC. אלינור (קריסטן בל) מגיעה לעולם הבא, והוא משהו מיוחד. ...

7:00
  /  
23.09.2016
  
מאת: אודין
לפני שאספר לכם על הסדרה, אני חייבת להתחיל בגילוי נאות:
יש לי גירל קראש רציני על קריסטן בל. אני מדברת איתכם ברמה של לראות שידורים חוזרים של ורוניקה מארס. כן, כן, כל שלושת העונות. וכעת משעברנו את המשוכה הזאת, בואו נדבר על "המקום הטוב".

את הסדרה יצר מייק שור (אשר הפיק גם את הסדרות הנפלאות "המשרד" האמריקאי ו"מחלקת גנים ונוף" ) ואת המוצר המוכן קטפה רשת NBC שמתחילה להפתיע לטובה בשנים האחרונות. זו כבר התחלה מצויינת. בעיקר כשמדברים על קומדיה.

העלילה

בל, בתפקיד אלינור שלסטרופ, מגיעה לאחר שנהרגה בצורה מביכה בעולמנו, לעולם הבא. ה"בוס" בעולם הבא, הוא מייקל (טד דנסון), שהוא בעצם איזשהו יצור שמיימי שלובש דמות אדם, כנראה כדי לתקשר טוב יותר עם הנשמות העולות השמיימה.
אלינור, כך מסביר לה מייקל, הגיעה למקום ה"טוב". (בניגוד למקום ה"רע"). סוג של גן עדן אליטיסטי לאנשים ממש אבל ממש טובים. אלו שמקדישים את חייהם להיטיב את העולם, בהתנדבויות והקרבה אין קץ.
ובהתחלה באמת הכל נראה נפלא. במקום הטוב למשל, כל אחד מוצא את הנפש התאומה שלו לבלות איתה את הנצח. אין קשיי שפה כי כל אחד מתורגם מיד לשפה המובנית ע"י האדם השני. הבית בו אתה חי, הוא בית חלומותיך, ובעצם כל מה שאתה רוצה מתגשם. אתה אפילו יכול לעוף! ויש הרבה מאוד פרוזן יוגורט. גן עדן במלוא מובן המילה.

נשמע מגניב לא?
אבל יש בעיה אחת קטנטונת. באמת, שולית.

אלינור הגיעה למקום הטוב בטעות. אמנם היא חולקת שם עם אותה קדושה עושת טוב-מקריבה-מושיעה-מרפאת-ילדים-באפריקה, אבל השם זה הדבר היחיד המשותף להן.
אלינור שלנו ממש לא אמורה להיות במקום הטוב. בחייה, כמו במותה, שלסטרופ היא אדם אנוכי מפונק ביקורתי גס רוח ובעצם להציל את העולם אפילו לא נכנס לסוף הרשימה שלה.

היא חולקת את סוד ה"טעות" הקטנה עם צ'ידי (ויליאם ג'קסון הארפר), מי שאמור היה להצתוות כנפש התאומה של אלינור הקדושה, אבל "נתקע" בטעות עם אלינור שלנו, הנוכלת המפוקפקת. היא מבקשת מצ'ידי ללמד אותה איך להיות טובה כדי שלא יעלו על הפקשוש וישלחו אותה למקום ה"רע" שעל אף שאנחנו לא רואים אותו עדיין, גם אלינור וגם אנחנו מבינים שזה לא מקום שכדאי להשלח אליו.
עמוק בפנים אלינור היא לא אדם "רע", היא אפילו די כמונו. ואפילו די כובשת.

אז זו בעצם העלילה. תוסיפו עוד כמה דמויות צבעוניות ומשעשעות ויש לכם אחלה סיטקום.

יש חיים אחרי המוות!

צרות בגן עדן?

הביקורת

נתחיל מהטוב:
הסדרה ציורית להפליא, הצבעים, המבנים, האנשים, יש בה וייב מאוד סבנטיז- מי שהמציא את זה לא היה צלול בדעתו שכזה. וזה כייף ואופטימי ותענוג לעין. השחקנים מצויינים, בעיקר בל, למרות שביססנו את זה שאני לא אובייקטיבית (ורוניקה לנצח!) ומערכת היחסים בין הדמויות מרתקת ומשעשעת בו זמנית.

מצד אחד זה משהו שלא רואים כל יום. הכינו לנו מצע לעולם שכל החוקיות בו היא אחרת ומשתנה. יש הרבה כיוונים חדשים ודברים לחקור בעולם האוטופי הזה. הכל מרחף בין ההגיוני לביזארי, מהמטופש למבריק, מציאות שאנחנו קצת מכירים מעורבבת עם דברים שלא היינו חושבים עליהם אפילו. הרבה מקום להומור העקום והמופלא של שור.

מצד שני (וזה הקטע שאני גולשת לחלק של ה"רע" בביקורת, אז נסו להשאר איתי) כן מרגישים כאן משהו מוכר מאוד. אז אם בזמן צפיית הפיילוט, עולה בכם תחושת דה ז'ה וו, אני אחסוך לכם ואזכיר לכם כבר עכשיו איפה ראיתם את רעיון ה"גבר-מתקן-אשה" הזה. ב2014 היתה סדרה חמודה ודומה בשם "סלפי", על אלייזה דולי השטחית מעט פרחית, מלכת האינסטוש והפייסוש, ונסיונותיו הרבים של הנרי להפוך אותה לבחורה הגונה, ואם אתם רוצים ללכת יותר רחוק – אז גם "סלפי" מבוסס בחופשיות על "גבירתי הנאווה". אבל בואו נחזור רגע לימינו אנו. אמנם אלינור היא לא אינסטושית, והמגרעות שלה יותר נוטות לכיוון האגואיזם ושנאת האדם, אבל ההחזרה בתשובה דומה להפליא. כמו שהנרי מלמד את אלייזה להתעניין באחרים ולא רק בעצמה, כך עושה גם צ'ידי עם אלינור בשיעורם הראשון (שזה עדיין עדיף על "גבירתי הנאווה" בה למדה המסכנה לדבר עם שבע גולות בפה)

לסיכום – יש פה המון פוטנציאל. המון צבע, דמיון והומור הושקעו ביצירה הזו ובשל מעורבותם של צוות כל כך אהוב, אני מאחלת לסדרה הזו לעשות סטרייק, ולא לסטות לתעלה כפי שקרה לקודמתה "סלפי".

צפייה שמיימית!

יש חיים אחרי המוות!

בלונדיניות נהנות מהחיים (בעולם הבא) יותר!

לדיון בנושא: המלצה לסדרה: יש חיים אחרי המוות!


7:00
  /  
23.9.2016
  
מאת: אודין

1