Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

בשוק כל כך רווי, כל ניואנס קטן יכול להבליט סט אוזניות אחד מאחרים. הניואנס של Beyerdynamic מגיע בדמות סדרת ה- ...

9:00
  /  
06.09.2016
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

Beyerdynamic הוא יצרן גרמני אשר נוסד ב- 1924, ממוקם בברלין ועדיין נמצא בבעלות משפחתית. החברה מתמחה בתכנון ויצור של אוזניות, מיקרופונים ומערכות ועידה קולית. לחובב האודיו הביתי, Beyerdynamic מוכרים בעיקר תודות לאוזניות שלהם ובמיוחד סדרת ה- DT.

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

על האוזניות

סדרת ה- Custom מיועדת להיות האופציה האופנתית לשימוש נייד של Beyerdynamic, והגיע הזמן שכן לכולם כבר יש משהו בסגנון. הסדרה מורכבת משלושה דגמים סגורים, שניים גדולים שיושבים מסביב לאוזן כלומר Over the Ear, ואחד קומפקטי שיושב על האוזן כלומר On the Ear. במאמר אנחנו נסקור שניים מהשלושה, ה- Custom One Pro Plus וה- Custom Street.

אז מה כל כך Custom באוזניות האלו אתם בטח שואלים? ובכן, זה מתחלק לשני אלמנטים, אחד שקשור למראה חיצוני ואחד שקשור לסאונד. בהיבט הויזואלי, סדרת ה- Custom מאפשרת למשתמש לעשות מספר דברים על מנת להתאים את עיצוב האוזניות לטעמו האישי, מן הסתם, עד לגבול מסויים. כל דגם מגיע עם מבחר נאה של כיסויים חיצוניים אשר מיועדים להחליף את הכיסוי הסטנדרטי המשעמם, כאשר בנוסף אפשר לרכוש טבעות צבעוניות אשר מחליפות את הטבעות שמתלבשות מעל לכל כיסוי חיצוני באוזניות. זה לא נגמר פה, כי בבסיס האוזניות גם מוצעות בצבע לבן או שחור, אבל המשתמש יכול גם לרכוש פדים וכיסוי קשת בצבעים שונים (למעט בדגם ה- Street). כל זה אמור לתת לאוזניות מראה שונה אצל כל משתמש.

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

בהיבט הסוני של אלמנט ה- Custom, מדובר במנגנון אשר מיועד לשנות את הסאונד, ובעיקר הבס, לפי טעמו האישי של המאזין. השליטה נעשית על ידי משחק עם מתגים בצד כל אוזנייה אשר פותחים/סוגרים Ports בתיבה של האוזניות. כן, פתחי Ports בדומה לאלו שיש ברמקולים. דגם ה- One מעניק שליטה בארבעה מצבים בעוד שדגם ה- Street מסתפק בשלושה. במקרה של ה- One המצבים מתחלקים ל- Light Bass, Linear, Vibrant Bass, Heavy Bass, כאשר ב- Street הם מתחלקים ל- Linear, Standard, Heavy Bass.

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישיתפורטים סגורים בצד ימין ופתוחים לגמרי בצד שמאל

איכות הבניה של שתי האוזניות טובה, אבל לא יוצאת דופן. האוזניות אינן משדרות שום סוג סוג של יוקרה ובהיבט העיצובי, זה בהחלט מדליק שאפשר לשנות הרבה אלמנטים חיצוניים באוזניות, אבל הן, ספציפית ה- One Pro Plus, עדיין נראות לדעתי כמו זוג אוזניות אולפניות, לא משנה כמה משחקים עם הכיסויים שלהן. בשתי האוזניות הכבל נתיק, כאשר בחבילה מסופקים שני כבלים (אחד עם מיקרופון). במקרה של דגם ה- Street, האוזניות גם מתקפלות ומסתובבות, מצורף נרתיק אחסון ואף ניתן לחבר את הכבל לאיזה צד שרוצים, כאשר הצד הפנוי יכול לשמש לשידוך עם זוג נוסף של Street על מנת לחלוק את המוזיקה עם עוד מישהו. אגב, למי שזה משנה, ה- One Pro Plus מיוצרות בגרמניה, כאשר ה- Street מיוצרות בסין.

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

בכל הקשור לנוחות השימוש, ה- Custom One Pro Plus הן אוזניות נוחות, לא לוחצות מעבר לרצוי ומקיפות את כל האפרכסת, כאשר מי שמעוניין יכול להחליף את הפדים שלהם לכאלו מ- Velour. ה- Custom Street גם כן נוחות, אבל יותר לוחצות על הראש, וכמו כל אוזניות ה- On the Ear, עלולות לחמם את האוזניים לאחר זמן מה. בשתי האוזניות החלפה של הכיסויים החיצוניים דורשת קצת התעסקות עם הברגות, כאשר שינוי של מצב מתגי הסאונד הוא פשוט ונוח, אבל אם נוהגים להשתמש בו הרבה זה כבר מתחיל להיות לא נוח.

בהיבט הטכני, ה- Custom One Pro Plus בעלות עכבה של  16Ω ונתון רגישות של 96dB, כאשר ה- Custom Street בעלות עכבה של  38Ω ונתון רגישות של 103dB.

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישיתגרף ה- Custom Sound של ה- Custom One Pro Plus

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית
גרף ה- Custom Sound של ה- Custom Street

מדידות

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה.

 

Custom One Pro Plus

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

Frequency Response: הגרף הנ"ל נעשה עם מתג הבס במצב 2 או Linear. האוזניות היו יכולות לקבל ציון מצטיין אלמלא השקע המאסיבי בתדרים הגבוהים… ישנה התאמה טובה בין צד שמאל לימין.

Impedance: עכבה פחות יציבה ממה שנהוג לראות. הנקודה הכי גבוהה נמצאת ב- 34Ω, כאשר הנמוכה נמצאת ב- 17Ω.

Custom One Pro Plus – השפעת מתג הבס

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

Frequency Response: פה ניתן לראות שמתג הבס עושה את מה שהוא אמור לעשות ונראה די דומה בצורה לגרף שפרסם היצרן. המתג אגב, כמעט ואינו משפיע על העכבה של האוזניות.

Custom Street

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

Frequency Response: הגרף הנ"ל נעשה עם מתג הבס במצב 2 או Standard. האוזניות מפיקות תוצאה לא מאוזנת, אבל אופיינית לאוזניות בסגנון, כולל בס מודגש, שקע במידריינג' ותדרים גבוהים עם שקעים וגבעות. ישנה התאמה סבירה בין צד שמאל לימין.

Impedance: עכבה יחסית יציבה עם ערך מינימלי ב- 43Ω ומקסימלי ב- 52Ω.

Custom Street – השפעת מתג הבס

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

Frequency Response: פה ניתן לראות שמתג הבס עושה את מה שהוא אמור לעשות ונראה די דומה בצורה לגרף שפרסם היצרן.  השפעת המתג מגיעה לאיזור המידריינג' באופן יותר קיצוני יחסית לדגם ה- One Pro Plus. דווקא במצב 1 או Linear, הבס והמידריינג' הם הכי מאוזנים, אבל ישמעו מעט חלשים יחסית לשאר הספקטרום. המתג אגב, כמעט ואינו משפיע על העכבה של האוזניות.

האזנה

ציוד:

  • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Burson audio HA-160D.
  • Samsung Note Edge

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

 

Custom One Pro Plus – ה- One לדעתי הן בסה"כ אוזניות יחסית מאוזנות אשר נופלות על הצד הסלחני של הספקטרום. מתג הסאונד משפיע בעיקר על הבס, עושה זאת בטעם טוב וללא השפעה מוגזמת על תחום המידריינג'. הצד הסלחני של האוזניות אינו "יבש" כמו שיצא לי לשמוע בהרבה אוזניות אחרות, אלא יותר כמו לשבת כמה שורות אחורה במופע. הקלטות שעלולות להישמע בהירות או מחוספסות מדי נשמעו רגועות למדי על ה- One, אבל זה לא אומר שהקלטות אחרות נשמעו חסרות אויר. כן, לא היה מזיק עם האוזניות היו מעט יותר מפורטות במקומות הנכונים, אבל לא מדובר ב- Deal Breaker מבחינתי.

הבס של האוזניות הוא איכותי למדי, אבל זה כמובן תלוי איפה מתג הסאונד נמצא. במצב 1, הבס פשוט חלש מדי לטעמי, כאשר במצב 4 נותן כבר יותר מדי דגש במיד בס מה שמעניק מצדגת מעט "בומית". 99% מהזמן מצאתי את עצמי משתמש במצבים 2 ו 3. מצב 2 היה מועיל במיוחד בקטעים שרציתי בס מעט יותר מאוזן יחסית לשאר הספקטרום, כאשר מצב 3 היה מועיל בכל הפעמים שרציתי קצת יותר עומק וחבטה בבס. כאמור, בשני המצבים האלו הבס היה איכותי למדי, רך, לא פאנצ'י במיוחד, אבל מהנה, גם בעוצמות גבוהות.

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

בחלק מהקטעים להם האזנתי היתה תחושה שהמידריינג' מעט נמצא בקדמת הבמה, מה שנתן תחושה של ישיבה בשורה הראשונה רק ללא הפירוט שיכול להתלוות לזה. התוצאה היתה שלפעמים רציתי להאזין בעוצמה גבוהה יותר, אבל המידריינג' מעט הכביד. ה- One קולעות לקהל היעד שלהן ומי שמחפש אוזניות "שפותחות" הקלטות לא יקבל את מבוקשו, שכן אלו יותר מכוילות להקלטות מודרניות. מתג הסאונד מאפשר לשחק עם התוצר הסופי ויכול להעניק אופי יותר מהנה להקלטות שללא המתג הייתם מחליפים בשבילן אוזניות.

מבחינת התאמה לציוד, עם ה- Samsung Note Edge קיבלתי תוצאה טובה, אבל לא מחרישת אוזניים. מכשיר אחר יעניק תוצאה שונה, כאשר הגברה חיצונית התגלתה כיותר טובה רק בכל הקשור לרזרבות דינמיות ועוצמה כללית. בסה"כ האוזניות תוכננו לשימוש נייד והן מצליחות בכך.

מה לגבי המתחרים? המתחרות שישר קופצות לי לראש הן כמובן ה- Sennheiser HD630 VB. גם פה מדובר באוזניות שכוללות מנגנון שמאפשר משחק עם הסאונד ובעיקר הבס. מבחינת סאונד, ה- HD630 יותר סלחניות בהשוואה ל- One וגם מעט פחות מאוזנות, אבל הבס שלהן גם מסוגל לחבוט הרבה יותר חזק למי שאוהב את זה. ה- One יותר נוחות בהשוואה וגם דורשות הרבה פחות משחק עם המיקום על הראש על מנת לקבל בס ראוי. מצד שני, ה- HD630 כוללות בורר בס שמאפשר כיוון הרבה יותר מדוייק וגם הרבה יותר נוח לשימוש. הן גם נאות יותר ובעלות איכות בניה גבוהה יותר, אבל נמצאות בקבוצת מחיר הרבה יותר גבוהה.

ה- Plantronics Backbeat Pro יכולות להוות אלטרנטיבה אלחוטית נאה ל- One. הן פחות נוחות ופחות נאות, אבל הן אלחוטיות, כוללות הסרת רעשים ובעלות חתימת סאונד יותר מהנה, אבל ללא משחק בפרופיל של הסאונד. מי שמחפש סאונד דומה, אבל מעט יותר מאוזן יכול לקבל זאת עם ה- Oppo PM-3. גם הן אוזניות סלחניות, אבל מעלות מצגת יותר טובה לאורך הספקטרום. מצד שני, הן לא מאפשרות משחק עם פרופיל הסאונד וגם נמצאות בקבוצת מחיר יותר גבוהה.

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

Custom Street – אם ה- Custom One Pro Plus היו לטעמי יחסית מאוזנות על הצד הסלחני, אז ה- Custom Street הן, לצערי, כבר בלאגן גדול… לזכותן יאמר שבמצבים 1 ו- 2 יש להן בס חזק, עמוק ופאנצ'י, אבל שאר הספקטרום היה מאכזב. קודם כל לתדרים הגבוהים, וגם לחלק מתחום המידריינג', יש מן אופי מהדהד כאילו האוזניות רחוקות מהאוזניים. לזה מצרפים חתימה מעט מתכתית והתוצאה הסופית תתאים רק למאזינים עם טעם ספציפי. דווקא במצב 1 הבס והמידריינג' הרבה יותר מאוזנים, אבל הספקטרום הגבוה עדיין מפריע והבס עצמו נשמע חלש מדי. למעט מי שמחפש אוזניות On the Ear עם בס דומיננטי, אני הייתי מעדיף את ה- Custom One Pro Plus.

מבחינת התאמה לציוד, עם ה- Samsung Note Edge קיבלתי תוצאה סבירות, אבל כמובן שזה יהיה תלוי במכשיר שבשימוש. למרבה הצחוק, עוצמת השמע היתה עדיפה דווקא עם ה- Custom One pro Plus הגדולות יותר. מגבר חיצוני כבר הוציא מהן את מה שהיה חסר, אבל נראה לי מעט מיותר עם אוזניות שכאלו.

מה לגבי המתחרים? עוד לא יצא לי לשמוע אוזניות On the Ear שממש אהבתי, אבל אם חייבים אז ה- Master & Dynamic MH30 יכולות להוות אלטרנטיבה טובה. אמנם לא מדובר באוזניות מאוזנות באופן כללי, אבל בהשוואה ל- Street התוצר שלהן עדיף לטעמי. הן גם יותר נאות ובעלות איכות בניה עדיפה, אבל כל זה מגיע בתמורה למחיר הרבה יותר גבוה.

Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית

סיכום

Beyerdynamic סוף סוף הצטרפו לשוק האוזניות האופנתיות ולשמחתנו דאגו לא להוציא לשוק "עוד זוג אוזניות", אלא משהו עם קצת ייחוד. סדרת ה- Custom מביאה איתה עיצוב בהתאמה אישית עם מגוון רחב של כיסויים ותוספות חיצוניות שמאפשרות למשתמש לתת לאוזניות שלו מראה יותר יוצא דופן, כאשר בנוסף ישנו מתג הסאונד אשר מאפשר למאזין לשחק עם התוצאה הסופית ללא עזרים חיצוניים.

ה- Custom One Pro Plus הן אוזניות בגודל מלא ובעלות המגוון הכי רחב בסדרה של אופציות ויזואליות, כאשר הן מפיקות סאונד יחסית מאוזן על הצד הסלחני, בעוד שדגם ה- Street הן אוזניות מתקפלות קומפקטיות שיותר יתאימו למי שמוגבל במקום ומחפש מקסימום בס. הבחירה, או הרבה בחירות אם נדייק, שלכם.

Beyerdynamic Custom One Pro Plus – מחיר מומלץ לצרכן: 1,199 ש"ח.
Beyerdynamic Custom Street
– מחיר מומלץ לצרכן: 629 ש"ח.

אוזניות Beyerdynamic משווקות בישראל על ידי "חלילית".

לדיון בנושא: Beyerdynamic Custom – אוזניות בהתאמה אישית


9:00
  /  
6.9.2016
  
מאת: איתי חזום

1