סרט לסופשבוע-סטארטרק: אל האינסוף (Star Trek Beyond)

ל"סטארטרק: אל האינסוף" יש רגעים טובים, אבל חוסר האחידות שלו מעורר געגועים לג'יי ג'יי אברהמס.

7:00
  /  
26.08.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"סטארטרק: אל האינסוף" הוא הסרט השלישי בסדרת הסרטים החדשה, שבמסגרתה אנחנו חוזרים אל הרפתקאותיהם של צוות האנטרפרייז שבו חברים קפטן ג'יימס קירק (כריס פיין), ספוק (זכארי קווינטו), אוהרה (זואי סלדנה), ד"ר בונז (קארל אורבן), היקארו סולו (ג'ון צ'ו), צ'כוב (אנטון ילצין המנוח, שזהו סרטו האחרון) וסקוטי (סיימון פג, שגם כתב את התסריט) ואל משימתם לחקור עולמות חדשים ותרבויות לא מוכרות. בסרט הנוכחי הספינה מותקפת באחד המסעות ומתרסקת בכוכב לא מוכר, כשחברי הצוות מפוצלים ללא היכולת לתקשר ביניהם. חברי הצוות מנסים להתאחד ולהציל את עצמם, כשתוך כדי הם נלחמים מול אוייב חדש ומסתורי (שאותו מגלם אידריס אלבה) שרוצה להשמיד את כדור הארץ ואת יתר החברים בפדרציה.

סרט לסופשבוע-סטארטרק: אל האינסוף (Star Trek Beyond)

 

לביקורת 

"סטארטרק: אל האינסוף" מגיע 3 שנים אחרי "האוייב בתוכנו", שהיה הסרט הכי טוב של קיץ 2013 וגם אחד מסרטי השנה שלי. ג'יי ג'יי אברהמס, שביים אותו וביים גם את הסרט הראשון ב-2009, היה אמור לביים גם את "אל האינסוף", אך כמה חודשים לאחר הצלחת "האוייב בתוכנו" הוא קיבל טלפון מלוקאספילם, עם הצעה לביים את הסרט החדש בסדרת "מלחמת הכוכבים". אברהמס, שיודע שלהצעות כאלו אסור לסרב, החליט להיענות לה. הוא נשאר ב"סטארטרק" בתור מפיק בכיר והפקיד את מושכות הבימוי בידיו של ג'סטין לין, שמוכר יותר כבמאי שהחזיר לחיים את סדרת סרטי "מהיר ועצבני" וכאחד המקצוענים בכל מה שקשור לסרטים עתירי תקציב ולאקשן בפרט. בנוסף, מי שחתום על התסריט הוא סיימון פג, שמשחק בסרט בתפקיד סקוטי ונחשב לגאון קומי שחתום כתסריטאי על קומדיות מעולות כמו ""מת על המתים", "שוטרים לוהטים" ו"סוף העולם". כששמעתי שמקצוענים כאלו חתומים על הסרט נשמתי לרווחה, אבל אחרי שיצאתי מהאולם בהקרנה שבה נכחתי, די התאכזבתי. מסתבר ש"סטארטרק: אל האינסוף" הוא לא הסרט שציפיתי לו, אבל הוא גם לא סרט גרוע . הוא סובל מחוסר אחידות, נע בין רגעים ממש טובים לרעים ובעיקר מעורר געגועים עזים לג'יי ג'יי אברהמס.

 סרט לסופשבוע-סטארטרק: אל האינסוף (Star Trek Beyond)

הדבר שהכי אהבתי בעבודות של ג'יי ג'יי לאורך השנים, זה שבגלל שהוא היה גם במאי וגם תסריטאי, הוא ידע לספר סיפור בצורה מאוד מרתקת. הוא גם ידע לנצל לטובתו, בדיוק כמו הבמאים הנערצים עליו, את המאפיינים הקולנועיים כדי שישרתו את מה שהוא התכוון להעביר לצופים. התסריט שסיימון פג כתב דווקא בסדר ויש בתוכו לא מעט רגעים עם פוטנציאל קומי מצויין, אבל כדי שהתסריט יעבור למסך בצורה חלקה צריך את הבמאי. ג'סטין לין הוא במאי אקשן מעולה, אבל במאי שחקנים גרוע. בגלל זה הסרט מתחלק בין סצינות אקשן מסחררות שנראות נהדר על המסך ומצליחות ממש להלהיב את הצופים (כולל אחת ממש טובה, שצריך ללמוד ממנה מה התפקיד של הפסקול והעריכה המוזיקלית בסרט), לבין שאר הסצינות שנראות כאילו הודבקו לתסריט במטרה לתת לצופים מרחב נשימה בין סצינות האקשן.

סרט לסופשבוע-סטארטרק: אל האינסוף (Star Trek Beyond)

קצת קשה לי לראות את שצוות השחקנים המגובש, ששיחקו נהדר בשני הסרטים הקודמים, די מאבדים את עצמם בסרט הזה. בסרטים הקודמים הם היו מאוד משוחררים ותיקשרו נהדר ביחד, הפעם הם היו עציים, אנמיים ובעיקר ניסו להצחיק בכוח. את זכארי קווינטו אני מבין כי הדמות של ספוק תמיד הייתה כזאת, אבל כריס פיין וקרל אורבן שיש להם הפעם תפקידים יותר גדולים, מאוד איכזבו אותי. לדמויות של ג'ון צ'ו וזואי סלדנה אין בכלל נוכחות בסרט ועל אידריס אלבה בתפקיד הנבל, שנותן כאן הופעה דומה לזאת שנתן אוסקר אייזק ב"אקס-מן" אפוקליפסה" (כלומר, עם המון איפור וקול עטוף בכמות בלתי הגיונית של באסים), אני ממש לא רוצה לדבר כי זה רק יוריד מהכבוד שיש לי אליו. מי שמצילים את המצב הם סיימון פג ואנטון ילצין המנוח, שגם הפעם מספקים את האתנחתא הקומית והם מצטיינים בזה ושחקנית צעירה בשם סופיה בוטלה, בתפקיד משנה קטן שתורם לעלילת הסרט.  

סרט לסופשבוע-סטארטרק: אל האינסוף (Star Trek Beyond)

בקיצור-אפשר לראות. 

 סרט לסופשבוע-סטארטרק: אל האינסוף (Star Trek Beyond)

"סטארטרק: אל האינסוף". ארצות-הברית 2016. 122 דקות. בימוי: ג'סטין לין. תסריט: סיימון פג, דאג יונג. שחקנים: כריס פיין, זכארי קווינטו, זואי סלדנה, קארל אורבן, סיימון פג, ג'ון צ'ו, אנטון ילצ'ין, אידריס אלבה, סופיה בוטלה.

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-סטארטרק: אל האינסוף (Star Trek Beyond)


7:00
  /  
26.8.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

1