סרט לסופשבוע – בן חור (Ben-Hur)

הקלאסיקה מ1959 שזכתה ב11 אוסקרים חוזרת לאקרנים בגרסה חדשה, משעממת ומיותרת, ובהחלט לא כזו שמצליחה לשחזר את יצירת המופת.

15:00
  /  
25.08.2016
  
מאת: עמית לגו

העלילה

גרסת המאה 21 לסיפור המפורסם של לו וולאס מ- 1880, ולסרט עטור הפרסים שבא בעקבותיו בשנת 1959.

אציל בשם יהודה בן-חור (ג'ק יוסטון) מואשם על לא עוול בכפו בניסיון התנקשות בנציב הרומאי פונטיוס, עליו הגן אחיו המאומץ מסאלה (טובי קבל). הוא שורד שנים של עבדות תחת שלטון הרומאים, כאשר אילדרים (מורגן פרימן) מציל אותו ונותן לו הזדמנות לזכות שוב בכבודו. יהודה חוזר לירושלים ומנסה לנקום באחיו המאומץ באמצעות מירוץ מרכבות אדיר, ומשתנה לעד בזכות סדרת מפגשים עם ישו מנצרת.

סרט לסופשבוע - בן חור (Ben-Hur)

לביקורת

הסרט "בן חור" שואב את ההשראה שלו מאותו סרט שיצא בשנת 1959, רק שהפעם הסיכוים לקבל פרס אקדמיה הם נמוכים משמעותית. הסיפור והעלילה של הסרט מקנים לו בסיס מעולה להתחיל ממנו, וסיפור מנצח על אמונה ועל ההיסטוריה של המאה הראשונה בתקופת ישו, אך הסרט נכשל בלהביא את התהילה של קודמו למסך, ולא מצליח לממש את הפונטציאל שבו.

סרט לסופשבוע - בן חור (Ben-Hur)

הסרט מבוים ע"י טימור בקממבטוב שמנסה מאוד לשחזר כמה מהסצנות האיקוניות שאפיינו את הסרט הקודם, ועושה זאת בהצלחה רבה. סצנות האקשן בסרט, ובמיוחד סצנת הקרב בין מסאלה ליהודה מראות כמה הוליווד השתפרה בהפקת סצנות אקשן גדולות. סצנות כמו כמו קרב הסוסים, והסצנה של הקרב בין האימפריה הרומית לאימפריה היוונית בלב הים, מעוררות את הסרט מהמשחק והביצוע הגרוע. בסרט משחקים ג'ק יוסטון (יהודה בן-חור) וטובי קבל (מסאלה). מסאלה הוא רומאי שמשפחת בן-חור אימצה כאשר היה ילד, והוא ויהודה גדלו ביחד על מנת לשמש דוגמה לכך שהרומאים והיהודים יכולים לחיות יחדיו בשלום. אך כאשר מסאלה מתאהב באחותו של יהודה תירצה, ואמם נעמי, אותה מגלמת איילת זורר, מסרבת לכך, מסאלה יוצא להילחם עבור הצבא הרומאי, הרחק מביתו ומשפחתו. חשוב לציין שהמשחק הוא לא יותר מבינוני, כאשר טובי קבל (מסאלה) לוקח את רוב תשומת הלב, ובונה דמות בעלת מחלוקת עם עצמה, ונותן הופעה די אמינה, בעוד שג'ק (יהודה) לא מצליח להיראות בתור אדם שצמא לנקמה על מה שעשו לו, ואיילת זורר שמגלמת את האם נעמי, כמעט ולא מופיעה בסרט.

סרט לסופשבוע - בן חור (Ben-Hur)

הסרט אמנם קצר מקודמו, אך הוא עדיין משלב בתוכו דיאלוגים חסרי כל פואנטה שאינם תורמים כלל לסיפור. האקספוזיציה לקחה יותר מדי זמן, וסצנות האקשן שיכלו להפוך את הסרט לאייקוני מגיעות רק בשלב מאוחר יותר. אילדרים, המאופיין באמצעות הראסטות והבגדים המרהיבים שלו, אותו מגלם מורגן פרימן, מגיח לפתע באמצע הסרט כדי להציל את יהודה. אילדרים הוא מאלף סוסים שעוזר ליהודה להתכונן לקרב הגדול מול מסאלה. בנוסף, הסרט נותן דגש יותר ברור על דמותו של ישו (רודריגו סנטורו), בכך שהכותבים מנסים להעביר את המסר של האמונה, ושרק מחילה יכולה להציל את יהודה ולווא דווקא נקמה. תחילה ישו עוזר ליהודה, ואחר כך יהודה עוזר לישו, אך כמובן שכולנו יודעים איך הסיפור נגמר. צליבתו של ישו השפיעה על דמותו של יהודה רבות, ואולי זה מה שאפיין את הסוף של הסרט, שגם הוא לא הפתיע במיוחד ואף הצליח לבלבל. אם בכל זאת אתם הולכים לראות את "בן-חור" עדיף לראותו ב- IMAX על המסך הגדול וב3D, זאת כדי לחוות את סצנות האקשן בצורה האידיאלית ביותר.

סרט לסופשבוע - בן חור (Ben-Hur)

בקיצור-אפשר לוותר.

סרט לסופשבוע - בן חור (Ben-Hur)

"בן חור" – ארצות הברית 2016. 123 דקות. בימוי: טימור בקממבטוב. תסריט: קית' ר. קלארק, ג'ון רידלי. שחקניםאיילת זורר, ג'ק יוסטון, טובי קבל, מורגן פרימן, רודריגו סנטורו.

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע – בן חור (Ben-Hur)


15:00
  /  
25.8.2016
  
מאת: עמית לגו

1