סרט לסופשבוע-מים לא שקטים (The Shallows)

"מים לא שקטים" כל-כך מנסה להידמות ל"מלתעות", שהוא מאבד בגלל זה את הייחוד שלו. כתוצאה מזה, הסרט יותר משעמם ממותח.

11:00
  /  
19.08.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

ננסי אדמס (בלייק לייבלי) היא צעירה אמריקאית, שנוסעת למקסיקו במטרה להגיע לחוף ים מבודד שבו אימה המנוחה נהגה לבלות בצעירותה. כאשר היא מגיעה לחוף ורואה אותו בפעם הראשונה, היא מבינה שמדובר בגן-עדן ומתחילה להתמכר לנוף, לשקט, לשמיים הכחולים ולגלים. גן-העדן הזה מתחיל להיות מסוכן כאשר ננסי עוברת תאונת גלישה, שמעמתת אותה עם כריש ענק ואכזרי, שמסתובב במים ותוקף את כל מי שנמצא בטווח הראייה שלו. כשהיא נמצאת כ-200 מטרים מהחוף, ננסי צריכה להילחם ולתת את כל מה שהיא יכולה במטרה להתחמק מהכריש ולהגיע אל החוף.

 סרט לסופשבוע-מים לא שקטים (The Shallows)

 

לביקורת

כאשר ראיתי את הטריילר של "מים לא שקטים", היה לי ברור שהוא שואב השראה מ"מלתעות". סרטו הקלאסי של ספילברג, שיחגוג בשנה הבאה יום-הולדת 40 לצאתו, גרם ללא מעט אנשים לא להיכנס לים אחרי שראו אותו ועדיין מפחיד בכל צפייה מחדש. הבעיה היא ש"מים לא שקטים" כל-כך מתאמץ להידמות ל"מלתעות", עד כדי כך שהוא מאבד את הייחוד שלו ובגלל זה הוא הרבה יותר משעמם ממותח.

סרט לסופשבוע-מים לא שקטים (The Shallows)

וחבל, כי כשהסתכלתי על רשימת הקרדיטים שלו היו לי ציפיות שהסרט יהיה מעניין. הבמאי של הסרט הוא ז'אומה קולט-סרה הספרדי, שאז שהתחיל לעבוד בהוליווד לפני כ-12 שנים, הוא הפך לקבלן סרטים שמוציא כל שנה סרט אקשן חדש. הסרטים שלו לא הכי הגיוניים מהבחינה העלילתית, אבל הם מקצועיים, יעילים ומציגים אקשן כיפי ולא מזיק. גם הפעם, הבימוי הדינמי שלו מורגש מאוד בכל פריים ופריים על המסך. בתפקיד הראשי מככבת בלייק לייבלי, שחוץ מזה שהיא מאוד יפה היא גם שחקנית טובה שבוחרת בפינצטה את הסרטים שבהם היא משחקת. דווקא לייבלי משחקת בסרט הזה לא רע, הבעיה האמיתית פה היא בתסריט. כאשר למדתי תסריטאות בתור נער אמרו לנו בשיעור הראשון שסרט טוב מתחיל בתסריט, מסתבר שהם צודקים  

סרט לסופשבוע-מים לא שקטים (The Shallows)

הסרט מתחיל באקספוזיציה ארוכה ומתישה, שמכילה המון תוכן שיווקי וכוללת המון צילומי נוף מדהימים ושוטים סמי אומנותיים של בלייק לייבלי גולשת/מחייכת/מתפעלת מהנוף/מדברת עם המשפחה שלה/מנסה לדבר בספרדית עילגת. זה לא רע כל-כך, אבל אני אישית חושב שאחרי 5 דקות הצופים כבר הבינו את הפואנטה. החלק שאמור להיות היותר מעניין בסרט מגיע אחרי קרוב לחצי שעה. אז הסרט מתחיל להתנהל כמו גרף. הוא נע בין חיקוי גרוע ל"מלתעות", שמנסה להפחיד את הצופים אבל בתכל'ס לא מצליח אפילו להקפיץ, לבין סצינות הישרדות אפקטיביות ומצמררות סטייל "127 שעות" עם ג'יימס פרנקו, שבהן המשחק של לייבלי ממש טוב, לבין קטעים משעממים ומאוד קלישאתיים. לקראת הסוף הסרט עולה הילוך, אבל הסיום הצפוי שלו הרס את הסרט סופית. קצת חבל, כי לסרט הזה היה פוטנציאל להיות ממש טוב. יש לי תחושה שלהתסריטאים היה דד-ליין כל-כך לחוץ להגיש את התסריט, שהם בחרו בדרך הכי מהירה לכתוב אותו והחליטו ללכת על כל קלישאה קולנועית אפשרית. מה שיצא להם היה תסריט כל-כך גרוע, שאפילו הבימוי הדינמי של קולט-סרה, הצילום היצירתי והאפקטים לא הצליחו להציל אותו. כשיצאתי מהאולם חשבתי לעצמי  מה היה קורה עם במאי מהסוג של ג'יימס ואן היה מקבל לידיים שלו את התסריט הזה?. כנראה שזה היה הרבה יותר טוב מ"מים לא שקטים". לא נורא, בינתיים אשאר עם "מלתעות".

סרט לסופשבוע-מים לא שקטים (The Shallows)

בקיצור-אפשר לוותר.

 סרט לסופשבוע-מים לא שקטים (The Shallows)

"מים לא שקטים"-ארצות הברית 2016. 86 דקות. בימוי: ז'אומה קולט-סרה. תסריט: אנת'וני יסינסקי. שחקנים: בלייק לייבלי, אוסקר יאחנדה, אנג'לו חוזה, לורנצו קורצו, ברט קאלן.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-מים לא שקטים (The Shallows)


11:00
  /  
19.8.2016
  
מאת: איתמר נימרוד