SSD – למי יש נפח יותר גדול?

כמות המידע שאנחנו צוברים מדי יום הולכת וגדלה וזאת בעקבות גידול בשימוש במצלמת הטלפון החכם והורדת שירים, לשם שמירת של ...

18:00
  /  
14.08.2016
  
מאת: צבי וורובל

עם תחילת שנת 2016 התבשרנו על ידי חברת Fixstars על השקת מספר דגמי SSD במספר נפחים החל מ- 6 , 10 ו- TB13 כאשר מחיר כונן זה הוא 19 אלף דולר.
החברה מייעדת את המוצרים שלה לעולם של הזרמת תוכן, עיבוד אפקטים דיגיטליים ועריכת וידאו.

SSD – למי יש יותר גדול?

בשבוע האחרון, בכנס Flash Memory Summit הודיעו החברות המובילות בייצור התקני אחסון מסוג SSD על דגמים חדשים בעלי נפחים גדולים במיוחד.

ברור שרובם לא ישווקו ממחר בבוקר, אבל ביום ההשקה המחירים שלהם יהיו בשמיים.

אז מי החברה שהודיעה על הנפח האחסון הגדול ביותר? בואו ונראה.

סמסונג SSD 15.36 TB
השבוע הודיעה חברת סמסונג כי על פי נתונים של אנליסטים היא כיום הספק מספר אחד בעולם של כונני SSD לעולם העסקי, בעיקר ליישומים במרכזי נתונים ארגוניים ועיבוד נתונים. עם שליטה של 34% במכירות של כונני SSD ברבעון הראשון של 2016 (לחברה במקום השני 16.9% מהמכירות) שהינו גידול משמעותי מול מכירות של 22% ברבעון האחרון של 2015.

להבדיל משאר היצרנים, ה-SSD של סמסונג מדגם PM1633a בנפח של 15.36TB, שהוכרז במרץ שנה זו, נמצא למכירה אצל הקמעונים במחיר שיא של 10,311.99 דולר.

הגודל הפיזי (Form Factor) של SSD חדש זה הוא 2.5 אינץ', מבוסס על ממשק SAS 12Gb/s (מחבר 29 pin internal SAS) התומך ב- 1 (DWPD) Drive Writes Per Day ובשפה פשוטה "דירוג סיבולת" שהיצרן מספק ללקוח תלוי האם האחסון מיועד לשימוש צרכני או עסקי, בו נדרשת רמת סיבולת גבוהה במיוחד. בנוסף הוא כולל את טכנולוגיית 3D V-NAND עבור אמינות גבוהה יותר.

ל– SSD זה ביצועים גבוהים והוא בעל מהירויות קריאה וכתיבה אקראיות של עד 200,000 ו 32,000 IOPS  בהתאמה. קצב קריאה וכתיבה של נתונים עד Mb/s 1,200. צריכת החשמל בזמן עבודה הוא 12 וואט ובזמן המתנה – 4 וואט. ה- MTBF (זמן ממוצע בין תקלות) של ה- SSD הוא 2 מיליון שעות.

אם נסתכל בפורטפוליו של החברה, נראה כי יש לה 18 משפחות שונות של SSD, הן לעולם הצרכני והן לעולם העסקי, עם יותר ממאה דגמים שונים.

שימו לב כי SSD זה הוא הראשון שעבר את מחסום ה- 10TB הנמצא למכירה עבור שימושים עסקיים.

SSD – למי יש יותר גדול?

לנובו 48TB
חברת לנובו מרחיבה את מבחר התקני ה- SSD בפורטפוליו שלה ובאמצע השנה הבאה היא מתכוונת להוציא לשוק SSD בנפח של TB48 עבור שרתים המריצים יישומים של מסדי נתונים וניתוח מידע.

הגודל הפיזי (FF) של SSD חדש זה יהיה 2.5 אינץ.

תחת פרויקט בשם "ספארק" משתפת לנובו פעולה עם החברות טושיבה, סיגייט, NxGn Data  ואמפנול לפיתוח טכנולוגיה עבור SSD זה.

בכנס Flash Memory Summit הוצג אבטיפוס של "פרויקט ספארק" עם DRAM בנפח של 6TB

SSD – למי יש יותר גדול?

סיגייט 60TB
חברת סיגייט השיקה SSD בנפח של TB60, לשם המחשה ניתן לשמור בו כ- 400 מיליון תמונות או כ- 12,000 סרטי DVD.

להבדיל מכל המותגים שהזכרנו עד כה, הגודל הפיזי (FF) של SSD זה יהיה 3.5 אינץ. כרגע אין נתונים טכניים זמינים כגון מהירות כתיבה / קריאה אבל ידוע כי משתמשים בזיכרונות מסוג NAND, בעל צפיפות גבוהה במיוחד, המיוצר על ידי חברת Micron ובחיבור SAS – Serial Attached SCSI.

את ה-SSD תשווק החברה במהלך שנת 2017.

ביחד עם SSD זה החברה השיקה גם את ה- 8TB NVMe SSD.

SSD – למי יש יותר גדול?

והזוכה היא …

טושיבה 100TB
ה-SDD של טושיבה הוא בעל הנפח הגדול ביותר שהוכרז עד היום.

חברת טושיבה היפנית הודיעה כי היא מכינה יחידות SSD בנפח שיא של 100TB בטכנולוגיית QLCQuad) Level Cell). בטכנולוגיה זו, כל תא זיכרון מאחסן bits 4 של מידע תוך כדי הגדלת צפיפות האחסון בשליש מבלי להסתבך בעלויות הגבוהות של פתרונות של זיכרונות מבוססים בטכנולוגיית ה- NAND 3D החדשנית של מתחריה.

בכנס Flash Memory Summit הציגה טושיבה אבטיפוס של כונן בנפח 100TB וחיבור ל-  PCIe gen 3
לפי הנתונים שנמסרו, רוחב פס לקריאה הוא 3GB/sec  ורוחב פס לכתיבה 1GB/sec.

לסיכום, מעניין יהיה לדעת האם ההימור של חברת טושיבה, ללכת עם טכנולוגיית QLC, הייתה נכונה מול טכנולוגיית ה- D3 Flash NAND של סמסונג ומיקרון. מה שבטוח הוא שעלות הייצור נמוכה יותר.

SSD – למי יש יותר גדול?

לדיון בנושא: SSD – למי יש נפח יותר גדול?


18:00
  /  
14.8.2016
  
מאת: צבי וורובל

1