Master & Dynamic – אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

ה- MH40 ו- MH30 הן כרטיס הכניסה של Master & Dynamic לשוק האוזניות התוסס. האם עוד חברה קטנה ולא מוכרת ...

7:00
  /  
31.07.2016
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

Master & Dynamic היא חברה קטנה חדשה למדי מניו יורק. הפילוסופיה של החברה היא תכנון ויצור מוצרים שיחזיקו עשורים של שימוש, וזה כולל השקעה בחומרים ברמה גבוהה ותכנון מוצרים עם חלקים קלים להחלפה. לחברה יש, נכון לזמן כתיבת המאמר, כארבעה דגמי אוזניות שונים: Over the Ear, On The Ear, אלחוטיות Over The Ear ו- IEM.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

על האוזניות

ה- MH40 ו- MH30 הן האוזניות "הסטנדרטיות" במבחר הנוכחי של Master & Dynamic. דגם אחד, ה- MH40, יושב מסביב לאוזן כלומר Over the Ear, ודגם שני, ה- MH30, יושב על האוזן כלומר On The Ear, אבל למעט העניין הזה, מדובר בבסיס דומה למדי ושתי האוזניות מגיעות במבנה סגור.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

שתי האוזניות, במיוחד ה- MH40 מעוצבות בצורה שנראית לי יותר כמו מוצר קלאסי של פעם מאשר עיצוב מודרני, ואני אוהב את זה. אגב, אנשים שהראתי להם את האוזניות בדר"כ העדיפו את המראה של ה- MH30 ואחד אפילו אמר שה- MH40 מזכירות לו את העיצוב של מיקרופונים באולפן הקלטות… היחידות שהגיעו למבחן היו בגימור כסוף/עור חום ואפור, אך ישנם צבעים אחרים לבחירה, כאשר שתי האוזניות מוצעות גם בגרסה שחורה עם קשת ופדים בגימור בד מסוג Alcantara.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

בכל הקשור לאיכות בניה, Master & Dynamic לא מתלוצצים. ישנו שימוש רחב בעור אמיתי ומתכת, וזה כולל שני סוגים של עור יחד עם שימוש גם בפלדה וגם באליומיניום. שתי האוזניות בנויות לתפארת והן גם מרגישות ככה. בכל הקשור לשימושיות, שתי האוזניות כוללות פדים מסתובבים, כאשר ה- MH30 כוללות גם מנגנון קיפול. החבילה כוללת שני כבלים, אחד קצר עם מיקרופון וכפתורים, ואחד ארוך שיותר מתאים לשימוש ביתי. לא רק זה, את הכבל ניתן לחבר או לצד שמאל או לצד ימין, איך שמתחשק. ה- MH40 גם כוללות בצד ימין כפתור Mute, שלמרבה הצחוק, באמת שימושי.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

החבילה של האוזניות אינה עשירה, אבל איכותית. הכבלים מגיעים בנרתיק עור נאה נפרד, יש נרתיק רך לאחסון האוזניות ומתאם ל- 6.35mm. החברה גם משווקת תוספות לאוזניות כגון מיקרופון בום מאליומיניום שמיועד יותר לסביבות רועשות, במקום המיקרופון שכלול בכבל הסטנדרטי, או למי שרוצה שישמעו אותו בצורה יותר איכותית, כאשר בנוסף מוצע גם סטנד גדול מפלדה. בכל אוזניה הפדים מתנתקים בקלות ומאפשרים החלפה פשוטה ומהירה בעת הצורך. מי שרוצה ללכת רחוק יותר יכול לרכוש את האוזניות עם ערכה שכוללת את האוזניות, המיקרופון והסטנד יחד עם נרתיק גדול ואיכותי תוצרת Zero Halliburton.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

בכל הקשור לנוחות השימוש, ה- MH40 הן אוזניות נוחות, לא לוחצות מעבר לרצוי ובמקרה שלי גם הקיפו את כל האפרכסת. מה שכן, הן מעניקות הרגשה "הרמטית" למדי, מה שגרם לכך שיכולתי לשמוע את הדופק שלי… ה- MH30 גם נוחות, אבל יחסית כבדות לאוזניות מהסוג הזה, ככה שמי שרוצה לזוז איתן, נניח במכון כושר, יצטרך להיזהר שהן לא יפלו מהראש.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

בהיבט הטכני, ה- MH40 עושות שימוש בדרייבר דינמי בקוטר 45mm, כאשר ב- MH40 ישנו דרייבר בקוטר 40mm. בשתי האוזניות העכבה עומדת על 32Ω ונתון הרגישות אינו מוצהר.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

מדידות

הגרף:

 • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
 • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

 • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
 • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
 • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

 • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
 • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
 • גרף שחור: מייצג את העכבה.

MH40

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

Frequency Response: תוצאה יחסית מאוזנת לאוזניות מהסוג הזה, כאשר כל הספקטרום יורד באופן מתון מהבס ועד לתדרים הגבוהים. ישנה התאמה לא מוצלחת בין צד שמאל וימין.

Impedance: עכבה יחסית יציבה אשר עומדת בממוצע על 35Ω ורק מעט גבוהה יותר מהמפרט הטכני.

MH30

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

Frequency Response: תוצאה לא מאוזנת, אבל יותר טובה ממה שאני רואה בדר"כ עם אוזניות בסגנון. ישנה התאמה סבירה בין צד שמאל וימין.

Impedance: עכבה יחסית יציבה אשר עומדת בממוצע על 35Ω ורק מעט גבוהה יותר מהמפרט הטכני.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

האזנה

ציוד:

 • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Burson audio HA-160D.
 • Samsung Note Edge.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

אמנם ה- MH40 ו- MH30 הן אחיות לאותה המשפחה, אבל שתיהן נשמעות שונה למדי. נתחיל ב- MH40 שאותן הייתי מגדיר כאוזניות הכי "לא מאוזנות מאוזנות" ששמעתי. רגע, מאוזנות או לא מאוזנות? קשה להסביר את זה… יש ל- MH40 חתימת סאונד מאוזנת בהשוואה להרבה אוזניות אחרות בסגנון, אבל הן לא נשמעות באמת מאוזן. מצד שני, יש באופי שלהן משהו טבעי שמאד אהבתי. פשוט כיף להאזין להן, עם כל תוכן, אבל בשום שלב לא מקבלים אוזניות שמנסות למשוך תשומת לב לאספקט כזה או אחר.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

ה- MH40 מפיקות ספקטרום מלא, כלומר הן לא חותכות בבס או בתדרים הגבוהים, לא נשמעות מנופחות או לחילופין יבשות מדי. הבס מלא ועמוק, המידריינג' לא מרוחק והגבוהים פשוט נמצאים שם, במקום טוב ולא קרוב מדי. אוזניות Allrounder? אני חושב שכן, אבל מי שמחפש אוזניות שמצטיינות במיוחד בז'אנר אחד כנראה יצטרך להמשיך לחפש, או לחילופין, לבדוק את ה- MH30.

עוד לא יצא לי לשמוע אוזניות On Ear באמת מאוזנות וה- MH30 אינן יוצאות דופן. יש להן נטייה לסאונד יותר "אופייני", כזה בעל אופי סלחני עם בס ומיד בס מודגשים. ישנו פאנץ' בשפע, מה שהולך יופי עם הקלטות מודרניות סטייל היפ הופ או אלקטרוני, אבל זה הרבה פחות מסתדר עם קטעים אינסטרומנטלים, ווקאלים או אטמוספרים. חשוב להבהיר, לא מדובר באוזניות "יבשות", כאלה שהאזנה בהן נעשית כאילו דרך פרגוד, אבל מצד שני פירוט זה גם לא הקטע פה. אני אמנם נשמע כאילו אני לא מתרשם, אבל אלו בעצם אוזניות ה- On Ear היותר טובות שיצא לי לשמוע מאלו שהיו אצלי למבחן עד עכשיו.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

האטימה הפאסיבית של ה- MH40 היא מצויינת, אך לא יוצאת דופן. בהאזנה לקטעים שקטים עדיין יכולתי לשמוע את הדופק שלי, אבל רק אם התייחסתי לזה. לא הייתי מתאר את ה- MH40 כמגבר שפורפרות בעולם של מגברים טרנזיסטורים, אבל מי שמכיר בטח מבין לאיפה אני חותר. במילים אחרות, לא הייתי משתמש בהן כרפרנס באולפן הקלטות, אבל זה מהנה והולך עם כל דבר, בזמן שה- MH30 הן יותר מתחרות "בוגרות" לאוזניות הראפרים למיניהן.

מבחינת התאמה לציוד, עם ה- Samsung Note Edge קיבלתי תוצאות טובות עם שתי האוזניות וכל היתרון של הגברה חיצונית התגלה רק בכל הקשור לרזרבות דינמיות. בסה"כ האוזניות תוכננו לשימוש נייד והן מצליחות בכך.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

מה לגבי המתחרים? במקרה של ה- MH40, הראשונות שקופצות לי לראש הן ה- MO-FI של Blue Microphones. ה- MO-FI יותר גדולות, יותר כבדות ופחות נוחות, אבל נשמעות יותר מאוזנות בהשוואה, עם בס יותר הדוק אך פחות "חם". ה- PM3 של OPPO מעט יותר נוחות, כאשר הן בעלות איזון טונלי יותר על הצד הסלחני. ה- H6 של B&O מעניקות איכות בניה ושימוש דומות, אבל נשמעות שונה למדי. יש להן איזון יותר מפורט ופתוח יחד עם בס יותר רך, במיוחד באוקטבות הממש נמוכות. בסה"כ כל האוזניות האלו מצויינות וזה באמת נופל על טעם אישי.

במקרה של ה- MH30, ה- Urbanite של Sennheiser מפיקות בס יותר מאוזן ועמוק, אבל נשמעות עוד יותר סלחניות בהשוואה. מבחינת עיצוב ואיכות בניה הן מצויינות, אבל ה- MH30 מעניקות תחושת יוקרתיות עדיפה בהרבה. ה- AH-MM300 של Denon אפילו עוד יותר סלחניות למי שמחפש את זה, אבל באופן כללי הן לא מתחרות לדעתי ב- MH30 בכל הקשור לאיכות בניה וסאונד. סיפור דומה מתרחש עם ה- Momentum M2 On Ear של Sennheiser. הן אמנם נראות פנטסטי ובנויות ברמה גבוהה, אבל ה- MH30 מפיקות מצגת עדיפה.

Master & Dynamic - אוזניות מעוצבות, הצעד הבא

סיכום

מי שעוקב אחרי שוק האוזניות מגלה, או בטח כבר גילה, כמה קשה לעקוב אחרי מבול הדגמים שיוצאים לשוק מרגע לרגע. האם Master & Dynamic הם עוד חברה שסתם רוצה לקחת חלק בשוק הריווחי הזה? לא, באמת שלא. אם כבר, Master & Dynamic מראים "בגרות" בכל הקשור לדרך שבה המוצרים שלהן נראים ונשמעים, למרות שמדובר בחברה יחסית חדשה.

ה- MH40 ו- MH30 הן אוזניות מושקעות, מעוצבות ובנויות ברמה גבוהה. ה- MH40 נשמעות פנטסטי ומהוות לדעתי את האוזניות הכי "מאוזנות לא מאוזנות" ששמעתי. זה סאונד מהנה, לא מוגזם מדי בשום אספקט, אבל גם לא אנליטי. ה- MH30 פחות הרשימו אותי, ולמרות שמצד אחד הן נשמעות לי פשוט כמו עוד זוג אוזניות לדור הסמארטפון, הן גם היו אחת מאוזניות ה- On Ear היותר טובות ששמעתי עד עכשיו.

 • Master & Dynamic MH40 – מחיר מומלץ לצרכן: 2,099 ש"ח.
 • Master & Dynamic MH30 – מחיר מומלץ לצרכן: 1,750 ש"ח.
 • מיקרופון בום MM800 – מחיר מומלץ לצרכן: 670 ש"ח.
 • סטנד לאוזניות MP1000 – מחיר מומלץ לצרכן: 330 ש"ח.

אוזניות Master & Dynamic משווקות בישראל על ידי "צור סחר".

לדיון בנושא: Master & Dynamic – אוזניות מעוצבות, הצעד הבא


7:00
  /  
31.7.2016
  
מאת: איתי חזום

1