מה חשבנו על: סוני אקספריה X

סוני נעלמה קצת מהרדאר אך חוזרת עם סדרת ה X שלה. האקספריה X הוא מכשיר ראוי אך משעמם ויקר. בדקנו

7:00
  /  
31.07.2016
  
מאת: אלי חבוש

סוני הציגה לפני מספר חודשים את סדרת ה X החדשה שלה במסגרת תערוכת MWC בברצלונה ובה מכשיר ה XA בעל המפרט הנמוך, ה X עם המפרט הבינוני וה X Performance בעל מפרט שדומה למדי ל X למעט שינוי במעבד ובעמידות למים עליה נדבר בהמשך.

סוני שנעלמה קצת מהרדאר בתקופה האחרונה, בעיקר בכל הקשור לסמארטפונים, מציגה הפעם סדרה משעממת למדי, הן מבחינת העיצוב והן מבחינת המפרט.

האקספריה X שקיבלנו מעוצב בצורה מרובעת למדי ובכלל לא מלהיבה ונראה שלא הושקעה כלל מחשבה על עיצוב המכשיר שנראה ומרגיש קובייתי בכף היד. יחד עם זאת, הבנייה מרגישה איכותית וטובה. מבחינת מיקומי כפתורים, השכילה סוני לעשות והציבה אותם במקומות נוחים לשימוש. מצד ימין נקבל את כפתורי הווליום, כפתור הצילום הפיזי וכפתור ה PWR.

כפתור הצילום הפיזי, שראינו כבר במכשירים קודמים של סוני, הוא כפתור יעיל שמייתר לנו את ההקשה על המסך ובאמצעות חצי לחיצה נקבל פוקוס ולחיצה מלאה תבצע צילום.

כפתור ההדלקה של המכשיר שונה ממכשירים קודמים של סוני. בסדרת ה Z נהגה סוני להציב כפתורים בולטים, אפילו בולטים מאוד שלא התכתבו נכון עם עיצוב המכשיר אך הפעם אנחנו מקבלים כפתור בעל חתימה בלתי מורגשת, שקוע בתוך גוף המכשיר כשהוא משלב בתוכו גם חיישן טביעות אצבע שעובד טוב למדי. הכפתור השקוע קצת נחבא בתוך המכשיר ולפעמים צריך לגשש עם האצבעות למצוא אותו.

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

כחיישן, מיקום הכפתור מעולה ופותר את החסרונות שיש במכשירים שמציבים את החישן בקדמת המכשיר (סמסונג/אפל) וכן את המכשירים המציבים את החיישן באחורי המכשיר (וואווי/LG) וככה ניתן להדליק את המכשיר בצורה נוחה כשתופסים אותו ועדיין להדליק אותו גם כשהוא מונח על השולחן בלי הצורך להרים אותו. אהבנו.

המסך וביצועים

מסך ה X בגודל של 5" עם רזולוציה של 1080X1920 וצפיפות פיקסלים של 441 פיקסלים לאינץ. המסך נראה טוב למדי ובאור השמש נראה באופן סביר.

המסך לא מגיע ממש לשוליים והמסגרת גדולה למדי וחסרת שימוש.

בעית מסך/ביצועים ששמנו לב אליה בזמן השימוש היא שבפעמים רבות, כשהיה צורך להחליק את המסך (לכל צד שהוא), הנחת האצבע וניסיון החלקה דווקא הריצה את האפליקציה או הלינק שהיה תחת האצבע באותו הרגע. נראה כאילו לוקח למכשיר מאית השנייה להבין שאנחנו רוצים לבצע החלקה ובזמן הזה הוא פשוט מחשיב את הנגיעה כלחיצה על המסך ולא כהחלקה.

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

מסך יפה וחד. מידי פעם מפספס החלקות אצבע

 

מלבד זאת, ביצועי המכשיר סבירים ולא יותר מזה. עם מעבד Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 משושה ליבות וזיכרון RAM של 3GB, הביצועים שלו היו טובים למדי עם שיהוקים פה ושם בעבודה לא מכבידה יותר מידי אך למשימות הפשוטות הוא בהחלט יספק.

המצלמה

המצלמה מוציאה תמונות סבירות ולא מעולות כשהתמונות אמנם חדות ויפות באור יום, אך פחות בתאורה חלשה יותר. לא תקבלו כאן את המצלמה הטובה ביותר אלא מצלמה בינונית שתספיק לכם לצילומי חוץ באור יום ושימוש בתמונות לאינטרנט ורשתות חברתיות. ממשק המצלמה מיושן למדי ומשתמש במאפיינים שסוני הציגה כבר לפני כמה שנים, כולל אפשרות ה AR בה ניתן להציב סצנות על גבי התמונה המצולמת. המאפיין הזה כבר אבד עליו הכלח וגם הוא, לא עובד בצורה מספיק טובה ומהירה במכשיר.

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

 

ממשק הצילום. אולי ה AR של הפוקימון GO ישיב את עדנת ה AR של סוני

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

 

מצלמה אחורית 23 מגה פיקסל

 

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

מצלמה קדמית 13 מגה פיקסל

 

אחד מהמאפיינים שסוני מדגישה אותם בכל הקשור למצלמה זה האפשרות לצלם אובייקט בתנועה מבלי שייצא מטושטש באמצעות עקיבה אחר האובייקט. סוני מדגישה ומבטיחה, אז בדקנו. אפשר להגיד שבמקרים מסויימים בהחלט יצא לנו אובייקט חד ולא מטושטש אך במקרים אחרים, האובייקט יצא מטושטש. לא ניתן היה להבין מדוע פעם אחת כך ופעם אחת כך, מה גם שגם במצלמות סמארטפון אחרות ניתן להגיע לתוצאות של צילום בתנועה חד למדי.

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

 

חדה וטובה באור יום

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

 

צבעים חמים

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

 

לא תמיד תופסת תנועה חדה

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

 

סלפי

 

המצלמה מצלמת באיכות של 23 מגה פיקסים למצלמה האורית ו-5 מגה פיקסלים למצלמה הקדמית. המצלמה יודעת לצלם וידאו ברזולוציה FHD וכן לצלם וידאו בהילוך איטי 120 פריימים לשניה.

הסוללה

הסוללה במכשיר הפתיעה לטובה אך לא היו לה ביצועים עקביים. ברוב הפעמים הסוללה הספיקה עד לסוף היום ובפעמים אחרות גם עד למחרת היום (שעות הבוקר). בפעמים מסויימות הסוללה הספיקה עד שעות הערב. ברור שההבדלים נעוצים גם בסוג השימוש שלנו, אך הקפיצות היו קיצוניות מידי כשבשורה התחתונה ניתן להגיד שביצועי הסוללה טובים ומספקים אף יותר ממכשירים מתחרים.

קיבולת הסוללה: 2620 מילי אמפר

סיכום:

בסופו של יום אנחנו מקבלים מכשיר טוב שעובד אך הוא גם קצת משעמם, הן מבחינה עיצובית שאינה מרגשת כלל את המשתמש והן מבחינת מפרט שהוא מפרט בינוני פלוס ללא כל נקודת אור מעניינת. גם את סימן ההיכר של סוני, העמידות למים, הסירה החברה מדגם ה X וניתן למצוא אותו רק בדגם הפרימיום שלה וחבל. ה X הוא עוד מכשיר שאמנם עובד בצורה טובה למדי אך עם תג מחיר של 3,000 ש"ח, הוא יתאים אולי למי שהמותג "סוני" והממשק שלה חשובים.

 

 

מה חשבנו על: סוני אקספריה X

 

 

 

 

 

לדיון בנושא: מה חשבנו על: סוני אקספריה X


7:00
  /  
31.7.2016
  
מאת: אלי חבוש

1