סרט לסופשבוע-ג'ייסון בורן (Jason Bourne)

 "ג'ייסון בורן" ממשיך מאותו מקום שבו נגמר "זהות אבודה" לפני 10 שנים. זה טוב?, לא בהכרח.

16:00
  /  
28.07.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

ב"ג'ייסון בורן" מאט דיימון חוזר בפעם הרביעית לדמותו של מרגל העל, יציר דמיונו של הסופר רוברט לודלום. בסרט החדש בורן חוזר לפעולה אחרי זמן לא מבוטל במחתרת, כשהוא מתחיל להיזכר בדברים מהעבר שלו. הפעם הוא מנסה לגלות מה בעצם קרה לו, כשתוך כדי הוא מנסה להימלט מאנשי ה-c.i.a שמנסים להשתיק אותו.

 

 סרט לסופשבוע-ג'ייסון בורן (Jason Bourne)

לביקורת 

בסרט החדש מאט דיימון לא רק חוזר לדמותו של ג'ייסון בורן, אלא הוא גם חוזר לעבוד עם הבמאי פול גרינגראס. גרינגראס, שביים את דיימון ב"זהות במלכודת" מ-2004 וב"זהות אבודה" מ-2007, ידוע בסגנון הריאליסטי שבו הוא מביים את סרטיו. בשנים האחרונות הוא ביים את דיימון גם ב-green zone מ-2010 וגם ביים את טום הנקס ב"קפטן פיליפס" מ-2013, שמבוסס על סיפור אמיתי והיה מועמד ל-6 פרסי אוסקר. זה הסרט השלישי בסדרה שבו הם עובדים ביחד, הרביעי של דיימון בתור בורן והחמישי בסדרה אם סופרים גם את הניסיון לאתחל אותה עם "זהות גנובה" מ-2012 בכיכובו של ג'רמי רנר (שאותו ביים טוני גילרוי, שכתב ביחד עם גרינגראס את שני הסרטים הקודמים).

 סרט לסופשבוע-ג'ייסון בורן (Jason Bourne)

מהבחינה הכללית, דווקא טוב שגרינגראס מביים את הסרט. כי אם יש מישהו שיודע לביים אקשן, זה הוא. האקשן ב"ג'ייסון בורן" עשוי מצוין. הוא מסחרר וריאליסטי במידה כמו שאקשן צריך להיות.  גרינגראס מביים את האקשן במקצועיות ורותם את כל המאפיינים הקולנועיים שיש ברשותו (צילום, עריכה, סאונד, ניצבים ושחקנים) כדי שהכל יתקתק כמו שעון ויראה כמו שהוא רוצה. דוגמא טובה לכך היא סיקוונס המרדף של סוכני ה-c.i.a אחרי בורן ברחובות אתונה. בלי לנתח אותו יותר מדי כדי לא להרוס את הצפיה בסרט, הוא נותן בקלות פייט לאקשן של גיבורי העל ששטף את בתי הקולנוע השנה. .

 סרט לסופשבוע-ג'ייסון בורן (Jason Bourne)

הבעיה היא שהאקשן זה הדבר הכי טוב שיש ל"ג'ייסון בורן" להציע. מבחינה עלילתית, הסרט קצת צולע והעובדה שטוני גילרוי, שותפו הקבוע של גרינגראס לכתיבה נעדר הפעם מורגשת מאוד. הסרט מתחיל כמה שנים אחרי ש"זהות אבודה" מ-2007 מסתיים. מבחינה כרונולוגית, עברו מאז 10 שנים והיוצרים חושבים שהצופים יזכרו מה קרה בסרט הקודם. קצת קשה לדעת, לך תזכור מה היה לפני 10 שנים. כמו כן, אם יש משהו שגרינגראס צריך לדעת זה שהקולנוע השתנה בצורה דרסטית בעשור האחרון. הכל הרבה יותר מהיר והצופים מאבדים עניין בקלות וצריך להשקיע יותר כדי לרתק אותם למסך. גרינגראס מספר את הסיפור של הסרט בצורה מאוד איטית, לכל דבר יש זמן והסרט מעלה הילוך רק אחרי חצי שעה. חוץ מהסיפור המרכזי של בורן יש גם עלילות משנה שצריך להתייחס גם אליהן, אבל הן כתובות בצורה גנרית ומשעממת עד כדי כל שהצופים בהקרנה שבה נכחתי עברו להתעסק בטלפונים שלהם עד שתגיע עוד סצינת אקשן. לזה גם אפשר להוסיף את השחקנים, שחוץ מדיימון ומאליסיה וקינדר משחקים בצורה מאוד לא משכנעת. קצת חבל לראות את טומי-לי ג'ונס, שחקן אופי מצויין עם שורה של תפקידים מעולים אחד אחד, משחק בלי שום טיפה של חשק ונראה כבוי.

 סרט לסופשבוע-ג'ייסון בורן (Jason Bourne)

לפני סיום. אם אתם באים לסרטים הללו בעיקר בשביל האקשן, אתם יכולים ליהנות מ"ג'ייסון בורן". במידה ואתם מחפשים משהו שיגרום לכם להפעיל את המוח, לכו לסרט אחר.

 סרט לסופשבוע-ג'ייסון בורן (Jason Bourne)

בקיצור-אפשר לוותר.

 סרט לסופשבוע-ג'ייסון בורן (Jason Bourne)

"ג'ייסון בורן"– ארצות-הברית 2016. 123 דקות. בימוי: פול גרינגראס. תסריט: פול גרינגראס, כריסטופר רוז. שחקנים: מאט דיימון, טומי-לי ג'ונס, אליסיה ויקנדר, ג'וליה סטיילס, ונסן קאסל, ריז אחמד.

 

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-ג'ייסון בורן (Jason Bourne)


16:00
  /  
28.7.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

1