'מקרן חכם' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

מיני מקרן, שאפשר להחזיק ביד אחת, לקחת לכל מקום ולהציג סרטים וסדרות או אפליקציות אנדרואיד שונות, הכל בגודל של למעלה ...

17:00
  /  
26.07.2016
  
מאת: תומר הוברמן

הקדמה

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

מיני מקרן, שאפשר להחזיק ביד אחת, לקחת לכל מקום ולהציג נטפליקס, סרטים וסדרות בקודי או אפליקציות אנדרואיד שונות, הכל בגודל של למעלה מ-100 אינץ', זאת ההבטחה של החברה הישראלית MIM והמקרן הקטן שלה.

על החברה

חברת Media in Movement היא חברה חדשה, והיא משלנו, חברה ישראלית עם משרדים בתל אביב ובאתר האינטרנט שלהם מפורסם המקרן המסוקר.

על המקרן

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

נראה שלצד המקרנים הגדולים, החזקים ובעלי איכויות התצוגה המרשימות, יש פריחה בתחום המכשירים הקטנים, הניידים – המיני מקרנים. המקרן של MIM הוא אחד מהם, והוא מבטיח המון דברים תחת אריזה אחת – מכשיר שאפשר לנייד מחדר לחדר בקלות, בעל חיבוריות גבוהה, עם מערכת הפעלה אנדרואיד עם אפליקציות מתאימות, נורת לד עם אורך חיים גבוה מאוד ובקיצור – כל מה שצריך במכשיר מדיה אחד.

עם כל כך הרבה יתרונות בגודל כל כך קטן, יש צורך בכמה פשרות. המקרן הוא בעל רזולוציית WXGA (קצת יותר מ-720P) ותומך בוידאו עד 1080P. הבהירות שלו היא רק 500 lumens, כלומר שחדר מואר מדי יפגע באיכות ההקרנה. הוא יכול להקרין עד לגודל של 128 אינץ', אבל ברזולוציה והבהירות בה הוא תומך 90 אינץ' נראה כמו המקסימום לקבל אות איכותי.

יש למקרן גם אפשרויות 3D, כאשר הוא מתואר כ- 3D-Ready, אך לא קיבלתי משקפיים מתאימות ובכלל, האופציה הזו הולכת והופכת לשולית, במיוחד ברזולוציות הקרנה נמוכות.

ה-PDS-103 מזכיר במעט את המכשיר שסקרתי כאן לאחרונה, ה-Cube בניידות, בגודל ובנורת הלד שלו, מצד שני ל-PDS-103 יש הרבה תוספות שאין ב-cube ובהמשך תהיה גם השוואה ביניהם.

אז מה יש לנו מתחת למכסה המנוע?

מפרט טכני מלא:

 

אביזרים

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

יחד עם המקרן מגיעים מספר אביזרים סטנדרטיים כמו כבלים לחיבורים שונים – VGA, חיבורי סאונד וכבלי חשמל. בחבילה שאני קיבלתי לא היה כבל HDMI, משהו שהיה צריך להגיע כסטנדרט למכשיר כמו מקרן.

נוסף על כבלי החיבור השונים, מגיע עם המקרן גם חצובה קטנה ונחמדה שמאפשרת להטות אותו בזויות שונות להקרנה נוחה. גם שלט קטן ופונקציונלי מצורף לאריזה ובחבילה שהתקבלה מהיבואן הגיע אפילו עכבר אלחוטי לחיבור ושליטה מרחוק.

חיבור והתקנה

חיבור ראשוני של המקרן תלוי במה שתרצו להציג. זה פשוט כמו לחבר כבל HDMI לסטרימר או מקור אחר ולהציג בעזרת האפליקציה המתאימה למקרן או מסובך כמו להתקין קודי או נטפליקס ולהזרים דרכם סדרות וסרטים. התאמה אישית זה הרעיון במקרן החכם ותלוי עד כמה נרצה לנצל את "חוכמתו" של המקרן, נראה זאת בהמשך.

חיבורים וכפתורים

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

מקדימה נראית נורת הלד המקרינה, לידה רמקולים קטנים ופתחי אוורור.

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

למעלה נמצאים מספר כפתורי שליטה עיקריים במקרן כמו חצי שליטה, בחירת מקור, כפתור OK וכמובן כפתור ההפעלה. בנוסף מספר נורות לד לחיווי. ליד הנורה ניתן לראות את מחוון השליטה בפוקוס ובצד השני את לוגו החברה.

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

מאחורי המקרן ניתן לראות את כל החיבורים האפשריים למקרן כאשר בצד השמאלי ביותר נמצאת נורת IR לשליטה במקרן. מימינה אנו רואים חיבורי USB או מיני USB לחיבורים שונים או אם אתם מעדיפים להעביר את התכנים אחרת ניתן לעשות זאת גם על כרטיס SD. משמאלם רואים את חיבורי הסאונד ו-VGA השונים ואחרון חביב חיבור ה-HDMI.

ליד נורת הלד, אנו יכולים לראות את מכוון הפוקוס שניתן לשחק איתו בכמה רמות עד להשגת מיקוד מדוייק.

'מקרן חכם' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

מערכת הפעלה

 

המקרן מגיע מותקן עם אנדרואיד 4.2 שמותאם למקרן, עם אפשרויות WiFi ו – BT 4.0 מאופשרות והתפריט הראשי מינימלי ופשוט ומראה את האפשרויות הראשיות של המקרן.

 

ניתן להציג את התכנים המקומיים בהתקנים שמחוברים למקרן או לגלוש באינטרנט, שני דברים שפחות עניינו אותי במקרן, במקרן נייד וחכם אני כנראה לא ארצה להיסחב עם כרטיסים או דיסקים חיצוניים שיש להטעין אותם בתכנים, כמו כן באינטרנט ארצה לגלוש במחשב ופחות במרכז הבידורי של החדר.

בצד ימין של המסך ניתן לראות את האייקונים שמציגים תוכנות אופיס בהם ניתן להשתמש להראות מצגות במשרד או בלימודים, ניתן להיכנס לאתרי חדשות או לבחון את ההורדות האחרונות כמו גם להפעיל את ההגדרות השונות של מערכת ההפעלה.

במרכז נמצא את האפשרויות המרכזיות שהן צפייה בווידאו או טלוויזיה אונליין, שאלו בעצם אוסף אפליקציות מותאמות להזרמת התוכן והפעלת האפליקציות השונות שמגיעות עם המקרן או אלה שנוריד בשבילו.

הגדרות

 

במסך ההגדרות של המקרן ניתן לשנות את הגדרות התצוגה – בהירות, ניגודיות וכו' כמו גם את אפשרויות ה-keystone לכוונון המקרן לפי המיקום שלו.

סרטים/ טלוויזיה אונליין

 

מסך זה מרכז את כל האפליקציות שניתן להזרים איתן סרטים, סדרות או שידורי טלוויזיה ברשת. על המקרן שקיבלתי לסקירה הותקנו כבר אפליקציות של ערוץ 1, מאקו ואפילו נטפליקס. בנוסף ניתן למצוא כמובן את YouTube ואפליקציות להצגת ווידאו.

אפליקציות

 

כמו בכל מערכת אנדרואיד יש אפליקציות וניתן להוריד כאלו מחנות האפליקציות של גוגל. אני לא מצאתי הרבה תועלת בהפעלת משחקים לאנדרואיד בשימוש במקרן, ללא התקן מתאים ועם עכבר זה לא בדיוק החוויה שאתה מצפה ממשחק, לכן גם לא בחנתי את זה.

אפליקציות מתאימות יותר היו כאלה שהתאימו לתצוגה והזרמת תוכן, כמו למשל קודי.

 

התקנת קודי הצליחה, אבל לא ללא קשיים. המעבד של המקרן כנראה שאינו חזק מאוד בהתאמה לגודלו הקומפקטי ולקח לו הרבה זמן להתקין ולא מעט אתחולים עד שהקודי עלה כמו שצריך. למרות הקשיים בהתחלה, הוא בהחלט עובד, רשמים בהמשך.

אז איך רואים?

הגדרתי את גודל ההקרנה על הקיר ב-90 אינץ', נראה שיחס הגודל/איכות הוא האופטימלי בגודל הזה זאת כמובן בחדר חשוך יחסית. גדול יותר ומאבדים פרטים ובהירות, קטן יותר ומאבדים את היתרון של תמונה גדולה על מקרן. הרזולוציה האמיתית של המקרן הינה קרובה ל-720P בלבד, אבל סה"כ רואים היטב.

התחלתי בנטפליקס שקיבלתי מותקן ומוגדר. האפליקציה עולה מהר ומתפקדת נהדר על המקרן, בחרתי בין שלל הסרטים והסדרות והפעלתי בקלות.

 

הסרט הוצג בצורה יפה וטובה, זרם ללא בעיות דרך ה-Wi-Fi של הבית ולא הורגשו קפיצות או הפרעות. יש לציין שהראוטר הראשי של הבית נמצא בסלון, בסמוך למקרן.

מרוצה מקלות ההפעלה עליתי שלב והחלטתי להגדיר קודי, ביחד עם ההתקנה המצויינת של TheWiz לאנדרואיד .
כמו שכתבתי קודם, ההתקנה עברה בהצלחה, אבל לא בקלות, הרבה בגלל יכולת העיבוד החלשה יחסית של המקרן. מומלץ להתקין עם ההגדרות הרזות האפשריות ולבחור ב-Skin המינימלי בשביל להציג כמו שצריך ולהימנע מתקיעות ועצירות של המכשיר.

 

ובכל זאת, לאחר שההתקנה עברה בהצלחה, הקודי מוכן ומזומן להציג מה שתבחרו.

 

חיפשתי בסרטים ובסדרות האפשריות ובחרתי בכמה מהם. גם כאן ההזרמה רצה חלק, כולל הרצה קדימה ואחורה והסרטים ניגנו בצורה טובה ללא בעיות.

 

ואיך שומעים? – אודיו

כמו ברוב המקרנים הניידים, אודיו זו בהחלט לא מהנקודות החזקות שלו. עם שני רמקולים קטנטנים של 1W הסיכוי לשמע נורמלי הוא קטן מאוד.
בכל זאת כאשר מפעילים את הרמקולים נשמע סאונד בחדר ואפשר להגביר לרמה נורמלית אבל אז מגיעים העיוותים והמקרן מעט צווח. ההמלצה היא לחבר למקרן רמקולים נורמליים לחוויה מיטבית ועם המקרן מגיעים גם חיבורים מתאימים.

מתחרים

לא מזמן סקרתי באתר מקרן נייד, ה-Cube של RIF6 ושניהם מתחרים בנישה דומה של מקרני מיני.

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

מבחינת גודל הקובייה מנצחת בגדול, כזכור לכם גודלה לא רחוק ממטבע של 5 שקל. מצד שני, גם ה PDS-103 אינו גדול וניתן להחזיקו ביד אחת בלי להרגיש אותו כלל.
הרזולוציה הטבעית של ה-PDS מובילה וכך גם עוצמת ההארה וזה מורגש, ניתן לפתוח מסך יותר גדול ולא להרגיש נפילה באיכות. גם בנושא החיבוריות ה-PDS לוקח בקלות מאחר ולקובייה אין אפשרויות אלחוטיות כלל.
עוד פרמטר חשוב בהחלט הוא המחיר ופה הקובייה זולה כמעט בחצי, זה בהחלט מובן בהינתן הפרמטרים השונים.
לסיכום ההשוואה, אומנם מדובר בתחום זהה, אבל מדובר בשני מכשירים שונים. הקובייה הקטנה מיועדת לניידות מלאה, ניגון מהיר מהתקנים חיצוניים במחיר נוח יחסית בעוד ה-PDS-103 מיועד להיות מרכז בידורי אחד, שמכיל את כל החיבוריות הנדרשת ומאפשר התקנת אפליקציות שונות וניצול יכולות מערכת ההפעלה של אנדרואיד, לכן כל אחד צריך לעשות את השיקול שיתאים לצרכים שלו.

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

סיכום

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

ה-PDS-103 מבטיח את מה שהוא מקיים. הוא בהחלט מקרן קטן וחכם. למרות שהוא צריך חיבור חשמל קבוע, הוא קל ונייד וניתן להעביר אותו בקלות מחדר לחדר ולהקרין בקלות על מסך מלוא הגודל. אומנם הרזולוציה שלו לא הכי טובה בשוק ואיכות הווידאו לא יכולה להתחרות במקרנים גדולים ורציניים, ניתן לראות היטב בגודל יפה של 90 אינץ'.
יש לו מבחר רב של אפשרויות הצגה והזרמה, אם זה בעזרת התקנים חיצוניים, אפליקציות מותאמות להצגת ווידאו או בעזרת אפליקציות הזרמת תוכן שונות ואפילו בעזרת מרכז המדיה של קודי.
הזרמת תכנים בעזרת ה- WiFi עובדת ללא דופי, פרט חשוב מאוד במקרן חכם ולא נתקלתי בבעיות הזרמה וצפיה.

בסופו של יום, כמקרן שנועד לניידות, קלות וחיבוריות עם פשרות קלות בנושא גודל ואיכות וידאו הוא עונה על הציפיות שיש לנו ממיני מקרן.

מחיר: 3490 ש"ח

כרגע יש מבצע במחיר של 2,490 ש"ח – כאן.

אתר היבואן: MIM

 

 

''מקרן חכם'' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM

 

לדיון בנושא: 'מקרן חכם' – מקרן נייד PDS-103 מבית MIM


17:00
  /  
26.7.2016
  
מאת: תומר הוברמן

1