סרט לסופשבוע-מכסחות השדים (Ghostbusters)

"מכסחות השדים" לא גרוע כמו שחשבתי שהוא יהיה. הוא דווקא קליל ומהנה, אם לא משווים אותו כל פעם לסרט המקורי ...

7:00
  /  
22.07.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"מכסחות השדים" הוא אתחול מחודש של "מכסחי השדים", קומדיית האימה מ-1984 שביים איוון רייטמן וכיכבו בה ביל מאריי, דן אקרויד, הארולד ראמיס המנוח, סיגורני וויבר, ריק מוראניס וארני הדסון. גיבורות הסרט הן צמד חוקרות על טבעי בשם ארין גילברט (קירסטן וויג) ואבי ייטס (מליסה מקארת'י), מהנדסת גרעין בשם ג'יליאן הולצמן (קייט מקינון) ועובדת בסאבווי בשם פאטי (לזלי ג'ונס), שמתאחדות כדי להציל את ניו-יורק ממתקפה של שדים שמנסים להשתלט עליה.

סרט לסופשבוע-מכסחות השדים (Ghostbusters)

לביקורת

לפני הביקורת, שאלה קטנה?. מכירים את הסרטים הללו, שאחרי שאתם רואים את הטריילר שלהם אתם חושבים שהם יהיו גרועים ואז אתם הולכים לראות אותם ומבינים שזה לא כזה נורא?. "מכסחות השדים" שייך לסוג הסרטים הזה. עוד לפני שהסרט בכלל הופק, הוא נקטל ע"י לא מעט אנשי מקצוע ומעריצים של הסרט המקורי בכל מדיה אפשרית. הטריילר הפושר שעשו לו הכתיר אותו רשמית כאחד הפלופים הגדולים של 2016. אבל אז הסרט נחשף בהקרנות מוקדמות בארה"ב, שלאחריהן אנשים התחילו לכתוב ברשתות החברתיות ובאמצעי התקשורת שהוא לא כ"כ גרוע כמו שכולם חשבו שהוא יהיה. הסרט יצא לבתי הקולנוע בארצות-הברית בשישי שעבר ועשה בסוף-השבוע הראשון שלו בקופות 50.000.000 דולר. אמנם הוא לא החזיר ישר את כל הכסף שהושקע בו, אבל זה סכום סביר בהחלט, שגרם ללובשי החליפות באולפני "קולומביה" להכריז על הפקת סרט המשך. אחרי שראיתי אותו, אני יכול לומר שגם אני טעיתי. "מכסחות השדים" לא גרוע כמו שחשבתי אלא להיפך. הוא קליל, מהנה ומצחיק יחסית, אם לא משווים אותו כל פעם לסרט המקורי.

סרט לסופשבוע-מכסחות השדים (Ghostbusters)

זה גם מה שגרם לכולם להכריז שהסרט הזה יהיה כישלון. אני מבין, פול פייג הוא לא איוון רייטמן, אבל הוא במאי ותסריטאי קומי מיומן שהוציא תחת ידיו סרטים מצליחים וטובים כמו "מסיבת רווקות", "עצבניות אש" ו"מרגלת", שם הוא הוכיח שהוא יודע לביים גם סצינות אקשן גדולות. את "מכסחות השדים" הוא מביים במקצועיות. הוא מצליח לדלג בין סצינות עמוסות באפקטים ואנימציה ממוחשבת, סצינות קומיות וגם סצינות עם אופי יותר אימתי, שהצליחו להקפיץ את הקהל הצעיר באולם. כמו כן, כמעריץ של "מכסחי השדים" הוא הכניס לא מעט מחוות לסרט המקורי מ-1984. המחוות הללו לא משפיעות על העלילה,  אבל הן יעצימו את ההנאה עבור אלו שכן מכירים אותו. ההקרנה שבה נכחתי התקיימה באולם האיימקס ביס פלאנט בראשל"צ. התלת-מימד היה דווקא נחמד והזכיר לי את הסרטים שהיו מקרינים פעם באולם דמוי הפירמידה באילת, שבהם כל דבר יצא מהמסך והוציא קריאות של "וואו" מהצופים. האם זה תורם לסרט?,  לא ממש. אפשר לוותר על המשקפיים ולראות את הסרט בהקרנה רגילה.

סרט לסופשבוע-מכסחות השדים (Ghostbusters)

דבר נוסף שנותן לסרט את החן שלו הוא הקאסט הנשי, שממלא את ארבעת התפקידים הראשיים. אז נכון, מליסה מקארת'י היא לא ביל מאריי וקירסטן וויג היא לא דן אקרוייד, אבל הן עושות עבודה טובה וביחד עם לזלי ג'ונס וקייט מקינון המפתיעות לטובה הן בונות את אחד האנסמבלים היותר טובים שראיתי הקיץ על המסך. הן משלימות אחת את השניה וגם נותנות לכל אחת מרווח להצחיק את הקהל בעצמה. דווקא מליסה מקארת'י, שבסרטים הקודמים שהיא צילמה ביחד עם פייג גנבה את ההצגה, הייתה עצורה במקצת ולא הצליחה להעלות הילוך. ציפיתי ממנה ליותר, אבל כשהיא ביחד עם וויג, מקינון וג'ונס זה לא מורגש וזה לא פוגם בהנאה מהסרט. חוץ מהן אפשר לציין לטובה גם את כריס המסוורת', שמראה שהוא לא רק חתיך אלא שיש לו גם כישרון קומי לא מבוטל. את אנדי גרסיה, שמגלם את ראש העיר התחמן וגם חלק משחקני הסרט המקורי, שמגיחים להופעות אורח קצרצרות.

סרט לסופשבוע-מכסחות השדים (Ghostbusters)

לפני סיום. "מכסחי השדים" מ-1984 כבר הפך מזמן קלאסיקה מודרנית. האם "מכסחות השדים" יילך בעקבותיו?, ימים יגידו. בינתיים אפשר לומר שהוא סרט קליל, כיפי, מצחיק לעיתים ולא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות. בדיוק מה שצריך בשביל בילוי של קיץ עם החברים, בני הזוג או הילדים (מגיל 9 ומעלה).

סרט לסופשבוע-מכסחות השדים (Ghostbusters)

בקיצור-אפשר לראות.  

סרט לסופשבוע-מכסחות השדים (Ghostbusters)

 

"מכסחות השדים"-ארצות-הברית 2016. 116 דקות. בימוי: פול פייג. תסריט: פול פייג, קייטי דיפולד. שחקנים: מליסה מקארת'י, קירסטן וויג, לזלי ג'ונס, קייט מקינון. כריס המסוורת', צ'ארלס דאנס, אד בגלי ג'וניור, אנדי גרסיה, ניל קייסי.

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-מכסחות השדים (Ghostbusters)


7:00
  /  
22.7.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

1