Zeppelin Wireless – רמקול BT יוקרתי מבית Bowers & Wilkins

הרמקול החדש מסדרת Zeppelin של חברת Bowers & Wilkins הוא רמקול אלגנטי, מעוצב, עם עוצמה מפתיעה - ומחיר הולם.

14:00
  /  
13.07.2016
  
מאת: דן חיים

הקדמה

קיבלנו לידינו את רמקול ה-Zeppelin Wireless מבית Bowers & Wilkins. ה-Zeppelin Wireless הוא המוצר החדש של החברה בסדרת ה-Zeppelin, והוא היורש הרשמי של ה-Zeppelin Air. שם הסדרה נבחר בגלל העיצוב האלגנטי, בצורת צפלין, המאפיין את הרמקול. הדבר הראשון שרואים, ועשוי להבהיל, הוא המחיר – 3,399 ש"ח. אין ספק שמדובר במוצר יוקרה, אך עדיין מעניין האם הרמקול מייצג היטב את המותג שלו ומהווה תמורה שווה למחיר. (אמ;לק – בהחלט כן, למי שאוהב איכות סאונד).

ה-Zeppelin Wireless גדול במעט מקודמו, גודלו הוא 18x66x18 ס"מ (משקל המוצר הוא 6.5 ק"ג), אך הוא עדיין משתלב יפה בסלון, ונראה חלק טבעי ממנו. מי שמכיר את ה-Zeppelin Air ישים לב שתחנת העגינה לאייפון שהייתה בו, נעלמה, וטוב שכך. (באופן כללי, ובמבט לאחור, נראה שמדובר בטרנד זמני שחלף). רמקול ה-Zeppelin Wireless החדש שומר על פרונט חלק ונקי שאינו מושך את העין מהסיבות הלא נכונות.

מה מכילה הקופסה

בקופסה שקיבלנו מצאנו את הרמקול, כבל חיבור לחשמל (למעשה שניים, אבל רק אחד מהם מתאים לישראל), מספר עלוני פרסומת ומדריך התקנה קצר.

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

אריזת המוצר

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

תכולת האריזה

החיבורים הקיימים נמצאים בחלק האחורי של הרמקול, שם נוכל למצוא כפתור הפעלה, חיבור רשת, חיבור חשמל, כניסת אודיו, חיבור USB (המשמש לעדכון קושחה בלבד) וכפתור איפוס להגדרות היצרן.

ראוי לציין בנקודה זו שה-Zeppelin Wireless אינו רמקול נייד (ואינו מתיימר להיות כזה). המכשיר אינו כולל סוללה, ודורש חיבור קבוע לחשמל (בפרק של איכות השמע נבין גם בדיוק למה). בנוסף, מידותיו ומשקלו אינם מאפשרים לשאת אותו לטיולים. עם זאת, הוא מגיע כיחידה אחת ואינו מקובע, כך שבהחלט ניתן לקחת אותו מדי פעם לחברים במידת הצורך.

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

חיבורים אחוריים

תכונות

ניתן להבין מהשם Zeppelin Wireless, וכן מהיעלמות תחנת העגינה, שהדגש העיקרי של המוצר החדש הוא על חיבור אלחוטי. ספציפית מדובר ב-AirPlay, פרוטוקול מבית Apple המאפשר הזרמת אודיו בדחיפה דרך הרשת (ווידאו – למכשירים בעלי מסך). למעשה מדובר בפונקציה שעבור רבים תזכיר מאוד את החיבור לרמקול BlueTooth, אולם חובבי הסאונד ישמחו לדעת שה-AirPlay אינו משתמש ב-Lossy Compression, ולכן אינו פוגע כלל באיכות השמע של הדיסקים וקבצי ה-FLAC שלכם.
בנוסף ה-AirPlay עובר דרך הרשת הביתית, ואינו דורש חיבור אלחוטי ישיר בין הנגן לבין הרמקול, דבר המגדיל את טווח השידור לכל טווח הגישה לרשת. למעשה, על ידי שימוש במגדילי טווח ניתן להזרים אודיו לרמקול מכל מקום.
מכיוון ש-AirPlay הוא מנגנון הזרמה של Apple, הוא מגיע מובנה במכשירי אייפון ומחשבי מקינטוש. אפליקציות צד ג' מאפשרות שימוש בפרוטוקול גם מאנדרואיד ו-PC, אולם התכונה אינה מובנית. לפי המפרט שלו, ה-Zeppelin Wireless אמור לתמוך גם בהשמעת מוזיקה ישירות משירות Spotify באמצעות Spotify Connect, אולם מכיוון שהשירות אינו פעיל בישראל, אפשרות זו לא נבדקה.

בניגוד לקודמו, ה-Zeppelin Wireless תומך גם בחיבור BlueTooth סטנדרטי שיעבוד עם כל מכשיר, ויכול להוות אלטרנטיבה סבירה לבעלי מכשירי אנדרואיד שמוכנים לסבול את הפגיעה באיכות הנגרמת מ-BlueTooth. נציין גם שהמוצר תומך ב-AAC וב-aptX בשימוש ב-BlueTooth, כך שהפגיעה באיכות השמע גם במצב זה היא מידתית – אם הנגן שלכם גם הוא תומך בקידודים אלה.
בנוסף, קיימת במכשיר כניסת אודיו 3.5mm אנלוגית סטנדרטית המאפשרת לחבר את הרמקול באופן קווי לכל נגן בעל חיבור אוזניות, על ידי כבל AUX סטנדרטי, כך שלמעשה ניתן להפעיל את הרמקול עם כל נגן. יש לציין שכבל ה-AUX אינו כלול באריזה.

בשלב זה ראוי לציין כי המכשיר אינו כולל נגן מובנה – כניסת ה-USB משמשת לעדכון קושחה בלבד (גם לא ל-DAC), ולא ניתן לחבר אליו Disk on Key באופן ישיר. הפעלת הרמקול אפשרית רק על ידי נגן חיצוני.

התקנה

עם ההפעלה הראשונית של המוצר, הוא נכנס אוטומטית למצב Network Configuration לצורך חיבור לרשת. להתקנה קלה, מומלץ להשתמש באפליקציית התקנה ייעודית הזמינה לאייפון ב-App Store. קיימת גם גרסה שלה ל-PC באתר החברה, אולם באופן מפתיע האפליקציה אינה זמינה כלל בפלטפורמת אנדרואיד. ההתקנה הראשונית דורשת גם חיבור WiFi ישיר לרמקול, כך שגם גרסת ה-PC מיועדת בעיקר למחשבים ניידים. נציין כי גם באייפון האפליקציה משמשת להתקנה והגדרה של הרמקול בלבד. השמעת המוזיקה עצמה מתבצעת דרך פוצקיונליות ה-AirPlay המובנית באייפון, כך שלאחר ההגדרה הראשונית ניתן להסיר את האפליקציה.
ניתן לעקוף את הצורך באפליקציה על ידי חיבור ידני לרשת WiFi זמנית שהרמקול יוצר, והגדרת החיבור באמצעות הדפדפן (מה שעשינו). קיימות הוראות מפורטות לביצוע הגדרה זו במדריך המלא למשתמש, אשר אינו מגיע עם המוצר, אולם זמין להורדה מאתר החברה. הפרוצדורה עצמה אינה קשה כלל, כך שזה לא מה שאמור להרתיע משתמשי אנדרואיד. ניתן גם לדלג על הגדרת הרשת כליל, אולם במקרה כזה אפשרות ה-AirPlay לא תהיה זמינה, כך שהדבר מומלץ רק אם אתם יודעים מראש שלא תשתמשו באפשרות הזאת.

ממשק ה-Web הוא מינימליסטי וכולל בעיקר את הגדרות הרשת. המוצר יכול להתחבר לכל רשת WiFi פתוחה או עם אבטחה ביתית (לרבות רשת עם שם מוסתר). הוא אינו יכול להתחבר לרשת עם אבטחה ארגונית, אבל לשם כך קיימת אפשרות לחיבור קווי. גם ברשת ביתית החיבור הקווי יכול להוות יתרון, שכן הוא מאפשר הזרמת מוזיקה לרמקול באופן חלק, גם בסביבה אלחוטית רועשת.
הממשק מאפשר גם קביעת סיסמה ל-AirPlay, דבר שיהיה שימושי בעיקר אם אתם חולקים את הרשת האלחוטית שלכם עם משתמש נוסף, ואינכם רוצים שהוא יוכל להשמיע את המוזיקה שלו דרך הרמקול שלכם. כמו כן, הממשק מאפשר גם לאתחל את המוצר למצב שירות לצורך עדכון קושחה, דרך כניסת ה-USB האחורית. עם זאת, מוזר מעט שלא ניתן כלל לעדכן את הקושחה דרך הרשת.

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

ממשק ההגדרה של הרמקול

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

התקנה קלה דרך אפליקציה – באייפון בלבד

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

האפליקציה משמשת להתקנת והגדרת הרמקול

הגדרת ה-BlueTooth קלה וסטנדרטית. הרמקול כולל כפתור BlueTooth המוסתר באופן אלגנטי בתחתית המכשיר. לחיצה ארוכה עליו תכניס את הרמקול למצב Pairing, ומשם ניתן להתחבר אליו ב-BlueTooth באופן סטנדרטי לחלוטין.

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

לחצן ה-BlueTooth

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

לחצנים תחתונים

הפעלה

השמעת מוזיקה דרך הרמקול פשוטה להפליא: מתחילים להשמיע מוזיקה בנגן תומך AirPlay, והרמקול יזהה זאת ויתחיל לנגן את המוזיקה באופן אוטומטי. לרמקול יש את כפתור ה-BlueTooth שתואר לעיל, וכן כפתור AUX תואם בצדו השני. לחיצה קצרה עליהם אמורה להעביר את המכשיר למצב השמעה מ-BlueTooth או מ-AUX, בהתאמה.
הניסיון שלי מראה שלמעט שלב ה-Pairing ב-BlueTooth אין צורך להשתמש בכפתורים אלה כלל, הרמקול יודע לזהות שמע הנכנס גם בערוצים אלה באופן אוטומטי, ומתחיל להשמיע ללא מגע.
כל עוד מדובר ב-AirPlay וב-BlueTooth, הרמקול יוכל לזהות את הנגן, ולהתחיל השמעה אוטומטית אפילו כשהוא במצב StandBy. המקרה היחיד שבו תצטרכו לגשת אל הרמקול וללחוץ על כפתור ההפעלה הוא לצורך השמעת מוזיקה מכניסת ה-AUX כאשר הרמקול כבוי.

בגב המכשיר, מצדו העליון, ניתן למצוא את לחצני עוצמת הקול, וכן כפתור Play/Pause שעובד גם ב-AirPlay וגם ב-BlueTooth, אם הנגן תומך בכך. הכפתורים אינם בולטים כלל, ואינם פוגעים בחזית המכשיר.

 

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

צידו האחורי של הרמקול

איכות השמע

אם עד עכשיו תהיתם למה להוציא סכום כסף גדול על מכשיר שמעוצב יפה, אבל חוץ מ-AirPlay אין לו אף תכונה יוצאת דופן, אז כאן תקבלו את התשובה המיוחלת. חברת Bowers & Wilkins אינה ענקית אלקטרוניקה וגימיקים, היא ידועה בדבר אחד – התמחות באיכות שמע מעולה, ומכך השם שלה מוכר מאוד בקרב חובבי Hi-Fi.

מבט על המפרט הטכני של הרמקול אינו מותיר שום צל של ספק שכל המחיר היקר של המוצר מושקע ברכיבי הסאונד הפנימיים של הרמקול, שבהם לא חסכו דבר. מתחת למכסה המעוצב, מסתתרת מפלצת סאונד של ממש.
מדובר למעשה בלא פחות מחמישה רמקולים באריזה אחת – שני מידריינג'ים בקוטר 90mm כל אחד, שני טוויטרים בקוטר 25mm כל אחד וסאב-וופר בקוטר 150mm. כל אחד מהרמקולים מחובר למגבר נפרד בעוצמה של 25W, והסאב-וופר מחובר למגבר בעוצמה של 50W, כך שאין הפרעות בין הרמקולים השונים. הרמקול מגיע לטווח תדרים שבין 40Hz ל-28KHz (הרבה מעבר לתחום השמיעה האנושית). לגבי עוצמת הקול המקסימלית, לא הצלחתי להגיע אליה, אבל נאמר שאם יש לכם שכנים ו/או אתם אוהבים את חוש השמיעה שלכם, כנראה גם אתם לא תצליחו. המוצר כולל גם DSP מובנה ובניגון דיגיטלי (AirPlay או BlueTooth) המוזיקה עוברת Upsample ל-192Kbps / 24KHz לכל הפחות. בעוד ש-DSP יהיה תמיד קיים ברמקול דיגיטלי, זהו אחד המקרים הבודדים שברור שהיצרן לא ניסה לחסוך כסף ברכיב זה, ואיכות השמע בהתאם.

התוצאה היא סאונד עשיר במיוחד שממלא את כל החדר באופן שלעולם לא הייתם מצפים מרמקול בודד בגודל כזה. השימוש ב-DSP ובמגבר נפרד לסאב-וופר מאפשר לבסים להישמע חלק לחלוטין, גם בעוצמות קול גבוהות מאוד, ומצד שני, ראוי לציין שהרמקול אינו "ממציא" בס היכן שהוא לא קיים. הרמקול אינו כולל אקולייזר מובנה, אולם הדיוק המופתי שלו בהשמעה מאפשר שימוש באקולייזר של הנגן ללא בעיות.
אוכל אפילו להוסיף ולומר שהרמקול מצליח להעניק עוצמה ואיכות שנותנות תחרות טובה אפילו למערכות קולנוע ביתיות.

לצערי, איני יכול לתת לכם את הדוגמה לתכונה המשמעותית ביותר של המוצר, ונותר לקוות רק שניתן יהיה לשמוע אותו בתצוגה בחנות, כדי שיהיה ברור שמדובר במוצר סאונד מהשורה הראשונה.

 

Zeppelin Wireless - מוצר חדש מבית Bowers & Wilkins

מתחת לכיסוי של הרמקול – סאב וופר במרכז, טוויטרים בקצוות, מידריינג'ים ביניהם

לסיכום

רמקול ה-Bowers & Wilkins הוא מוצר נהדר לחובבי Hi-Fi שמחפשים רמקול שלא מתפשר על איכות הסאונד, מצד אחד , אבל אינם יכולים להרשות לעצמם התקנת מערכת סאונד שלמה, ו/או לא רוצים להתקין רמקול בולט מאוד בסלון. הוא פחות מתאים לחובבי גימיקים מיותרים.

יתרונות:

 • איכות שמע מעולה מהשורה הראשונה, אפילו ביחס למערכות הרבה יותר גדולות.
 • עוצמת שמע חזקה במיוחד.
 • בסים נשמעים חלק אפילו בעוצמת שמע גבוהה.
 • קטן וקומפקטי יחסית לאיכות שלו.
 • אינו בולט לעין ומשתלב בסלון מבלי להפריע.
 • תמיכה מלאה ב-AirPlay ו-Spotify.
 • תמיכה ב-BlueTooth לרבות קידודי שמע AAC / aptX הממזערים את הפגיעה באיכות השמע.
 • חיבור AUX סטנדרטי למקרה הצורך.
 • חיבור קל לרשת אלחוטית, אפשרות לחיבור קווי במידת הצורך.
 • התקנה קלה במיוחד באמצעות אפליקצייה ייעודית לאייפון ו-PC.

חסרונות:

 • אינו כולל נגן מובנה כלל.
 • הרמקול מאוד מכוון אייפון – התמיכה באנדרואיד לוקה בחסר ועשויה לדרוש אפליקציות צד ג'.
 • כניסת ה-USB משמשת לעדכון קושחה בלבד – אינו תומך ב-DAC.
 • אין אפשרות לעדכון קושחה מהרשת, חובה חיבור למחשב ב-USB.
 • אפליקציית ההתקנה אינה זמינה כלל לאנדרואיד (ניתן לעקוף את הצורך בה אבל זה פחות אינטואיטיבי).

Bowers & Wilkins Zeppelin Wireless – להשיג ברשת "באג",
מחיר: 3399 ₪

לדיון בנושא: Zeppelin Wireless – רמקול BT יוקרתי מבית Bowers & Wilkins

 

עריכת לשון: יעל פרנסס | Almah Translations


14:00
  /  
13.7.2016
  
מאת: דן חיים

1