סלולרי כשר? מה הקשר בין דת וטכנולוגיה?

האם אלוהים מקשיב לתפילות מהסמארטפון? איך הדת המוסלמית מתייחסת לזה? מה לנצרות וטכנולוגיה ואיזה הכשר מקבלים ביהדות שהופך סלולרי לכשר? כל ...

17:00
  /  
03.07.2016
  
מאת: צבי וורובל

לפני מספר שנים חשבתי כי רק בישראל ישנם טלפונים סלולאריים כשרים עבור המגזר היהודי-דתי. למי שלא זוכר, היו אלו דגמים טרום עידן הסמארטפון וגם לדת המוסלמית היו מכשירים סלולאריים ייעודיים, שהם היו אף קצת יותר משוכללים מאלו שהיו בשימוש אצל היהודים וכוללים תכונות המותאמות לחיי היומיום שלהם.

היבט לא פחות חשוב הוא זה הכלכלי. אוכלוסיות הדתות השונות, בעיקר הצעירים שלא רוצים לפגר מול חבריהם החילוניים, הן צרכניות טכנולוגיה בפוטנציה ואם אפשר אז למה לא להרוויח על חשבון הצרכים והדרישות המיוחדות שלהן.

יהודים, מוסלמים, נוצרים, בודהיסטים ואפילו מורמונים – מה קורה אצלם?

נתחיל בסיפור שהתרחש אולי באחד מבתי התפילה. במהלך תפילה, מכשיר סלולארי החל לצלצל, אך נראה שלא היה שייך לאף אחד מהמתפללים כי כולם נראו נבוכים ואף אחד לא העיז לענות; חלק חייכו ואף אחד לא כיבה אותו. מכיוון שהרב (הכומר או האימאם), הרגיש שלא בנוח עם צלצול הטלפון, אמר למאמיניו: "אנא ענו לקריאתו של אלוהים". כולם צחקו ואז בעל המכשיר הנייד ניצל בהיחבא את ההזדמנות לסגור אותו.
לכל הדתות יש בעיה זהה עם מכשירי הסלולר, הם מפריעים למתפללים בעת תפילה או חלקם מתעסקים בהם במקום להקשיב לדרשות.

האיסלאם והניידים

בזמנו כתבנו על "טלפון כשר….למגזר המוסלמי", אז היתה אפשרות לבחור בין שני דגמים של טלפונים ניידים שונים ולאחרונה אף יצאו דגמים חדשים, אך לא להתרגש, כי הם עדיין לא ממשפחת הסמארטפון. כנראה שפשטות התפעול וחיי סוללה ארוכים חשובים יותר משאר התכונות הלא רלוונטיות למשתמשים הדתיים, אוי ואבוי עם תיגמר הסוללה באמצע התפילה (ולא משנה של איזו דת). עפ"י עדכון של חברת ENMAC, בקרוב תושק גרסת סמארטפון.
כמו בטלפונים הניידים עודכנו גם הספרים הדיגיטאליים המשמשים "קוראן דיגיטאלי", שבעזרתם, כמו בטלפונים הניידים, ניתן לבדוק את שעת התפילה, מחשב לחישוב תשלום הזכאת (דמי הצדקה עפ"י האסלאם) והשתקה אוטומטית של הצלצול בזמני התפילות במסגד. בנוסף, ניתן למצוא בהם את ה"תפסיר" (פירושים), והקארי (דיקלום).

אפשר לקחת סמארטפון לשרותים?

באתר IslamiCity שאל אחד הקוראים האם זה בסדר לקחת איתו את הסמארטפון לשירותים, מכיוון שמותקן בו ספר הקוראן. התשובה שקיבל מהאימאם היא שהעניין מותר, מכיוון שהאיסור מתייחס לגירסה המודפסת על נייר.

הברית החדשה על הסמארטפון

מאז בחירתו של האפיפיור פרנציסקוס בשנת 2013, השתנתה מסורת הכנסייה. הגישה המודרנית של האפיפיור הפתיעה הן את הקתולים והן את אלו המאמינים בעלי הדעות הפחות שמרנית מאשר הדעות של קודמיו.
עם 19 מיליון עוקבים, האפיפיור פרנציסקוס הוא האישיות הפוליטית השנייה בפופולאריות בטוויטר. הציוצים שלו, מתורגמים לתשע שפות ואף לטינית, רובם הינם ויכוחים מקראיים, המזמינים את העוקבים להרהר בנושאים אקטואליים.

השימוש בטכנולוגיה קיבל תנופה לאחר השקת אפליקציית "תנ"ך" בחינם. נכון להיום היא הותקנה ב- 229.6 מיליון סמארטפונים וטאבלטים ותורגמה ל- 927 שפות (כולל עברית). היא בעלת 1277 גירסאות ומותאמת לכל מערכות ההפעלה למכשירים הניידים.

כך למשל, חברה אמריקאית מדאלאס השיקה לפני כמעט שנתיים, עבור הדת הנוצרית, טאבלט בשם "Biblezon" שהינו הטאבלט הראשון בעולם עבור המאמינים הנוצריים.

טאבלט Biblezon הדיגיטלי נועד לשמש את הנוצרים ללימוד ותרגול יומי של אמונתם.
הטאבלט מגיע טעון מראש עם 26 יישומים נוצריים (התנ"ך, פלפולים, קריאות יומיות, מַחְרוֹזֶת תְפִילָה, תפילות, ספרייה ועוד חומרים רבים). המשתמשים בטאבלט זה יכולים להתפלל יחד, לשאול שאלות על אמונתם ולבנות קהילה.

כפי שישנן מגבלות טכנולוגיות בדת היהודית (ראה בהמשך על פתרונות ניידים עבור הדת היהודית), גם כאן נמצא כמה מהן.
לטאבלט חיבור לרשת האלחוטית, לשם קבלת עדכוני גרסה או לשם חיבור לחנות האפליקציות הנוצריות הייעודית. חיבור לאינטרנט מוגבל ובשום פנים ואופן אין גישה לאתרים "לא קדושים", לדפדפני אינטרנט או ליישומי מדיה חברתיים (כולל לדת הפייסבוק). יש ממשק בשם Navigator (יישום), המאפשר לגשת לאתרים נוצריים מורשים אחרים.
אפילו לדואר האלקטרוני לא ניתן להתחבר וכל זאת, כאמור, בכדי למנוע מהמשתמש הסחת דעת ולסייע לו להתמקד באמונה בלבד.

לטאבלט, יש מפרט נמוך מאוד והוא בעל מסך 7 אינץ, עם זיכרון RAM של 512MB וזיכרון אחסון 8GB. יש אפשרות להכניס כרטיס זיכרון מסוג SD, לשם העלאת ספרים באמצעות אפליקציה לקריאת ספרים וגם תמונות ומסמכים אחרים.

לטאבלט יש אפילו חנות אפליקציות נוצריות ייעודית, ה- Biblezon Store, שם תוכלו למצוא אפליקציות בעלות תוכן דתי או הקשור לדת הנוצרית.

מחיר הטאבלט הוא 119 דולר לגירסת המבוגרים ו- 129 דולר לגירסה עבור ילדים ונוער.

בכדי לעלות את מודעות השימוש בטאבלט זה, Ryan Conklin, שהוא מנכ"ל חברת Mosongo Osong, ניצל את ההזדמנות בעת סיור האפיפיור פרנציסקוס בקרב מאמיניו, בזמן ששהה בשבוע שעבר בוותיקן לשם קבלת ברכה לכבוד נישואיו הטריים ומסר לו גרסת טאבלט ייחודית שיוצרה במיוחד עבורו.

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

כיום, הכנסיות משתמשות בסמארטפונים לענייני תפילה, גביית תרומות, הרשמה של מתנדבים ועוד.

על בודהיזם והינדואיזם

לא קל למצוא מידע בנושא השפעת הסלולר על הבודהיזם.

מצד שני מצאתי כי דווקא בעולם האפליקציות יש שיתוף פעולה, במיוחד בתחום המדיטציה.
הבודהיזם, ודרך שמונת הנתיבים, מדברים על אורח חיים מוסרי, מדיטציה נכונה וחוכמה נכונה.

לדעתי הפתרון הטוב ביותר למדיטציה הוא לכבות את הסמארטפון ועל ידי כך להקטין את הלחץ היומי שלנו, אך בלעדיו האפליקציה לא תפעל. הרי שימוש ביישום כדי לעזור מדיטציה מפספס את העניין בגדול. אולם יהיו כאלו שיגידו : במה שונה האפליקציה ממה שמושמע בכיתת מדיטציה.

אפליקציות מדיטציה אמורות לעזור ולהביא רוגע לחיינו. בחנויות האפליקציה תמצאו מגוון רחב של אפליקציות למדיטציה ובין המומלצות לנסיון עבור מערכת הפעלה אנדרואיד / iOS (חלקן בתשלום לאחר ההתנסות הראשונית) הן:

Headspace, ללימוד באינטרנט, מתי שאתה רוצה, בכל מקום שאתה נמצא, בהשקעה של 10 דקות ביום.
buddhify, באפליקציה זו מעל 80 סוגי מדיטציות מודרכות, המותאמות למקום הימצאותכם ולשימוש בזמן נסיעה, בעבודה, בבית, ולפני השינה.
Calm, אפליקציית מדיטציה פשוטה שמביאה בהירות ושקט נפשי אל תוך חייכם.

באפליקציה תפילה בודהיסטית פופולארית, המשתמש מנער את הטלפון על מנת לסובב את גלגל התפילה. בתרבות הבודהיזם וההינדואיזם לא רואים בעיות עם תפילות אלקטרוניות כמו בדתות המערביות, הרי הדלאי למה אמר כי מותר להשתמש באפליקציות לתפילה.
אפליקציית הינדו נוספת היא הפוג'ה הדיגיטאלית (תפילה).

החיים הפשוטים של המורמונים

גם עבור האיימיש אין הרבה מידע וקהילת האיימיש ידועה כקהילה שאינה משתמשת בטכנולוגיה. המושג חיים פשוטים כולל בתוכו מספר אמונות נפרדות, הנוגעות בדרכים לפשט את סגנון החיים של האנשים. דרך מסוימת יכולה להיות, לדוגמה, להמעיט את כמות הרכוש של אנשים.
למרות שהיום רוב התומכים בחיים פשוטים עושים זאת ממניעים שאינם דתיים דווקא, יש דמיון רב בין אלו הנמנעים מטכנולוגיה לקבוצות דתיות כגון האיימיש. אלו שתומכים בחיים פשוטים, אך לא מסתייגים מטכנולוגיה, רואים בדרך כלל בטכנולוגיות מהפכניות אפשרות לקדם את החיים הפשוטים לאנשים הממוצעים. לדוגמה, הם טוענים שהאינטרנט יכול להוריד את טביעת הרגל הפחמנית של האדם (תיאור של פליטות גזי חממה התורמים להתחממות הגלובלית), באמצעות הקטנת השימוש בנייר ועבודה מהבית. מקבלי טכנולוגיות, שתומכים בחיים פשוטים, מאמצים לקרבם, בין היתר, גם מחשבים.

למורמונים חשוב להעביר שיעורי דת באינטרנט, לכן תמצאו אפליקציית "הערוץ המורמוני" והוא ניתן להורדה עבור מערכת הפעלה אנדרואיד / iOS.
בערוץ המורמוני ישנם אלפי קטעי וידאו, מוזיקה 24 שעות ביממה, פוסטים בבלוגים, ותוכניות רדיו לקבלת השראה על היום, למשפחה, או לפגישות הכנסייה.

ומה אצלנו בדת היהודית?

 את היהודים השארנו לסוף. נושא זה נמצא במחלוקת מאז הכניסה של הטכנולוגיה לדת היהודית.

כידוע לכולנו, הסוגיה הראשונה בעולם החרדי הוא בענייני טכנולוגיה ושבת. כיום נדרש כמעט בכל מוצר טכנולוגי פתרון לשבת. בעולם המכשירים הניידים כגון מכשירים סלולאריים / סמארטפונים, טאבלטים ומחשבים הפתרון הוא קל – מכבים. אך מה לגבי שמירת הכשרות וקדושת התוכן?

לשם כך הוקמה בשנת 2004 ועדת הרבנים לענייני תקשורת במטרה לאשר טלפון סלולארי המשמש לשיחות בלבד, ללא תכונות אחרות, הקיימות במרבית הטלפונים הניידים החדשים, כגון מצלמה, אפשרות שימוש באינטרנט ושליחתמסרונים, לשימוש בלעדי בסוג זה של מכשירים בקרב הציבור החרדי.
חברי ועדת הרבנים לענייני תקשורת הם: הרב צבי פרידמן, הרב ישראל פישביין, הרב ברוך שרגא, הרב יוסף בנימין וואזנר והרב עמרם אופמן.

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

הכוונה למכשיר סלולארי "כשר" הוא למכשיר, הנמצא בשימוש נרחב בציבור החרדי. מכשירי סלולר אלו נועדו בעיקר לביצוע שיחות ואין בהם תכונות המצויות במכשירים הסלולאריים המתקדמים כגון גלישה ברשת האינטרנט, שימוש במצלמה, משחקים ומסרונים (SMS).

המכשיר הנייד הכשר הראשון בישראל נכנס בשנת 2005 והיה של חברת מירס (ז"ל) ללא שירותי תוכן, בלי חיבור אינטרנט, בלי אפשרות לשלוח מסרונים ועם חותמת כשרות של הרב. מיד לאחר מכן, גם חברות פלאפון, סלקום ופרטנר השיקו מסלולים מיוחדים לציבור החרדי, ללא SMS.

על מנת "להעניש" את המשתמש בטלפון כשר בשבת וחגים, התעריף לשיחה יוצאת היה כעשרה שקלים לדקה (פתרון למנוע מחילונים ליהנות ממחיר שיחות נמוך זה בכל ימות השבוע) אולם עם המעבר לחבילות של "הכל כלול", התמחור השונה בשבתות וחגים נעלם.

איך הופכים את המכשיר הסלולארי לכשר?
– חוסמים, ברמת החומרה והתוכנה, חלק מהמאפיינים.
– קו טלפון, אשר חסומים בו שירותיים לא רצויים. ניתן לקבל קו "כשר" רק עבור מכשיר "כשר", וכן לקידומת מספרית "כשרה".
– בחיוג למספרים שאינם כשרים נשמעת הודעה מוקלטת, המודיעה כי זהו "מספר לא מורשה".

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

 

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

כיום מופעלים מכשירים "כשרים" בארץ על ידי חברות הוט מובייל (תחת מותג העבר "מירס"), סלקום, פלאפון, רמי לוי תקשורת, פרטנר וגולן טלקום.

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

סמארטפון עבור איש עסקים חרדי
החל משנת 2011 הותר, ע"י נציגי ועדת הרבנים לענייני תקשורת, השימוש במגוון רחב של סמארטפונים וביניהם מכשירי בלאקברי כשרים, התומכים בשירות דואר אלקטרוני עבור אנשי עסקים, תוך כדי פיקוח שהמכשיר לא יימכר למי שאינם זקוקים לו לצורך עבודה ופרנסה בלבד.

מכשיר כשר שומר נגיעה
חברת סאני תקשורת ורשת סלקום היו הראשונות ,שהשיקו מכשיר עם מסך מגע צבעוני מדגם Samsung S3300 , אשר הוכרז כמכשיר "כשר" לשימוש על ידי וועדת הרבנים לענייני תקשורת ואף מוטבע על גב המכשיר סמל כשרות. בין התכונות הדתיות הייחודיות שהיו למכשיר זה הם היישומים הייחודיים והבלעדיים של זמני היום בהלכה, מועדים ותפילות ולוח השנה העברי, לנוחות המגזר החרדי. כמו כן הושק מגוון רינגטונים חסידיים לבחירה.

חברת סמסונג אף הגדילה את מבחר המכשירים והודיעה בשבוע שעבר כי ביחד עם חברת "עסקן" הישראלית היא החלה בשיתוף פעולה ראשון מסוגו במתן פתרון מובייל טכנולוגי מתקדם לקהל החרדי על גביי פלטפורמת Knox Customizationשל חברת סמסונג, עם הטכנולוגיה של סמסונג, תוך שמירה על כל פונקציות המכשיר וקבלת עדכונים מהאוויר (FOTA).

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

ל"עסקן" אפשרות להתאמה מודולארית בהתאם לצרכי המשתמש, כולל שני מסלולים בסיסיים: "המסלול המלא", עם גישה מלאה ליישומים ו"עסקן לחומרא" לשימוש מוגבל.

מערכת ההפעלה של "עסקן" וחנות היישומים שנבנתה במיוחד על ידי חברת מובייל גרופ יתמכו במכשירים תוצרת סמסונג בלבד מהדגמים הבאים: Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy A5 ו-Galaxy J1. המכשירים יוצעו לקהל הלקוחות במחירים דומים למחיר השוק, ללא תוספת עלות. השימוש בשירות "עסקן" הינו בתשלום חודשי ותלוי במסלול השירות – "עסקן כשר" (המלא) או מסלול "עסקן לחומרא" (המוגבל יותר).

כמו בכל מכשיר כשר, במכשירי ״עסקן״ אין דפדפן אינטרנט והכניסה לרשת האינטרנט מתאפשרת אך ורק דרך חנות האפליקציות – ״עסקןStore ". כל אפליקציה עוברת סט בדיקות מחמיר כדי לוודא שאינה כוללת תוכן פסול. בין האפליקציות שניתן למצוא בחנות הן: זמני היום בהלכה, מחשבון טהרה, בודק כשרות, ברכות הנהנין, ברכת המזון (נוסח עדות המזרח) ורבות אחרות. כמו כן, ניתן למצוא אפליקציות מוכרות, המשמשות גם את החילוניים כגון Waze, Gettaxi, Pango ושלל יישומי עסקים.

חברה זו איננה היחידה שעוסקת בתחום. ניתן למצוא גם את חברת נתיב, המציעה מגוון מכשירים מתוצרת LG, מכשירים מבוססי אנדרואיד 4.1.2, ותומכת בהפעלת כל אפליקציה לצורך עסקי. אפשור האפליקציות הינה לפי אישור וועדת הרבנים.

חברה נוספת, אפיק סלולר, משווקת מכשיר, המסופק ע"י חטיבת הכשר ב"רמי לוי תקשורת" ומספקת סמארטפון "מפוקח" ונשלט ע"י מערכת הפעלה של "אפיק סלולר", בפיקוח ועדת רבנים.

רכישת המכשיר מתבצעת ע"י הגשת בקשה (לאחר אישור רב) במערכת של "רמי לוי תקשורת", ויצירת קשר עם הלקוח לאחר אישור הבקשה מועדת הרבנים שלהם.

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

חברת מגן תקשורת מבוקרת.
ישנם גם מכשירים המוגדרים "מבוקר" – זה לא מכשיר "כשר" ולא "מאושר". מכשיר המבוקר נותן מענה מלא לצורך של ציבור גדול, אשר חייב את כל הפיתרונות הטכנולוגיים של זמננו לצורכי עבודה ועסקים בלבד. למעשה זהו מכשיר סמארטפון רגיל, שעקרו ממנו את כל האפליקציות המובנות במערכת ההפעלה שהן בעיתיות, כגון: דפדפן, יוטיוב, פייסבוק, גוגל פליי ועוד. כמו כן נחסמו כל היציאות האפשריות דרך הגדרות המכשיר לדפדפן. וכן נחסמה אופציית נקודה חמה ניידת והעברת נתונים דרך
Bluetooth וגם החיבור למחשב.

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

מבחר אפליקציות לדת היהודית
ניתן למצוא אפליקציות כשרות המיועדות רק לדת היהודית בחנות ה-Google Play ובאפסטור של אפל וניתן להתקינן לא רק במכשירים הסלולאריים שנסקרו לעיל אלא גם בטאבלט ובאייפד.
בין האפליקציות השימושיות iHagada, אומנם, מצד אחד, פותחים אותה פעם בשנה, אך מצד שני, גורמים לבני הנוער להתרכז בקריאה בהגדה.

האם אלוהים מקשיב לתפילות מהסמארטפון?

משתמש סמארטפון יהודי שאל האם אלוהים מקשיב לתפילות הנאמרת מתוך אפליקציית סמארטפון במקום סידור תפילה מודפס. רב אחד ענה כי התפילות תקפות, אך ישנם חסרונות מסוימים בפולחן דיגיטלי. מה שבטוח שאסור להתפלל עם סמארטפון בשבת וחגים.

ניווט כשר
גם תחום הניווט לא קופח, על אף שקל מאד ליישם אי שימוש באפליקציית ניווט, כי פשוט לא נוסעים בשבת.
חברת הניווט NNG הישראלית השיקה לפני מספר שנים גרסת מערכת ניווט כשרה ייחודית למגזר הדתי חרדי.

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

בנוסף להיותה תוכנת ניווט כשרה, היא כוללת גם מאגר של נקודות עניין ייחודיות, בעלות הקשר יהודי. היא מכילה פירוט של אלפי כתובות של בתי כנסת, מקוואות, מסעדות כשרות וכשרות למהדרין, כולל מספרי הטלפון שלהן.

כל מה שרצית לדעת על סלולאר והדת ולא העזת לשאול

חוץ מההתאמה למגזר הדתי, שהוזכרה מעלה, עם הדלקת התוכנה מתקבל מסך פתיחה המציג את תפילת הדרך עם לחיצה על אייקון "אמן", שמחליף את אייקון "אישור".

מכשירים "כשרים" בשאר העולם

כמו בישראל, גם בי"ד רבני אנגליה, הממוקם בלונדון החליט לאסור את השימוש במסרונים, בעקבות מספר פרשיות שהסעירו את הנוער בלונדון ויצירת קשרים דרך מסרונים.

את המכשירים האנגליים "מעקרים" במעבדות המתמחות בכך בארץ.
המכשירים באנגליה מזוהים בחתימה מיוחדת של בי"ד רבני לונדון, ולא של "ועדת הרבנים לענייני תקשורת" מישראל. דגמי המכשירים הם מתוצרת סמסונג ומוטורולה, ולא נוקיה (ז"ל).

אינטרנט כשר

גם שימוש באינטרנט הוא בעייתי בקרב הציבור הדתי בכלל והחרדי בפרט.
לשם כך הוקמו חברות המספקות שירותי "אינטרנט כשר", על ידי סינון אתרים ותכנים ועל ידי יכולתן לאפשר גישה רק לדפים, שעונים על צרכי הגולש הדתי והחרדי.

ספקי האינטרנט בישראל מצאו כי חייבים לתת פתרון לאוכלוסיה זו, ולאחר אישור מ"ועדת הרבנים לענייני תקשורת" התחילו לשווק שירותים ופתרונות לאוכלוסיה הדתית.

על אף שבקרב החרדים יש השוללים לחלוטין את השימוש ברשת האינטרנט, ישנם רבנים המשתמשים ברשת האינטרנט הכשרה להפצת דברי תורה, למטרות עסקיות ועוד.

בין החברות המספקות שירותי סינון ואינטרנט כשר נמצא את חברת נתיב המספקת אינטרנט מסונן ע"י תוכנת סינון המותקנת במחשב, חברת אתרוג המספקת אינטרנט מסונן ברמה פחות מחמירה משל חברת נתיב ולאחרונה הצטרפה חברת נט-צח, שהינה חברה המספקת פתרון חדש יחסית, אשר מפוקח ומוכר ע"י חסידות גור וחסידויות נוספות, המספקת מסלולים ייעודיים עבור אנשי החסידות, זאת לאחר שחסידות בעלז קיבלה היתר מהאדמו"ר להתחבר לאינטרנט לצרכי פרנסה בלבד.

החמרת הכשרות במחשבים ניידים

מוקד outנט , בנשיאות רבי בנימין פינקל שליט"א, פועל מזה כשנתיים בשליחות מרנן ורבנן גדולי הדור שליט"א, על מנת לאפשר לכל בעל מחשב נייד או נייח המעוניין בכך, ניתוק מוחלט מגישה לאינטרנט, ללא עלות.

הניתוק נעשה ע"י הסרת רכיב המודם האלחוטי (WIFI) מהמחשב (נייד ונייח) והתקנת תוכנת חסימה מוחלטת. הסרת המודם האלחוטי מהמחשב יחד עם תוכנת החסימה, מבטיחה חסימה מוחלטת לגלישה ברשת האינטרנט והיא עדיפה על פני התקנת תוכנת חסימה בלבד, אשר ישנן דרכים לעקיפתה או מחיקתה.

הציבור הדתי לאומי לעומת זאת אינו משתמש בסלולארי הכשר אלא בטלפונים סלולאריים רגילים.

ישנן דתות המחבקות טכנולוגיה יותר מאחרות וישנן כאלה שממשיכות לנסות ולמנוע אך נראה כי לא ניתן יהיה להתחמק מהטכנולוגיה לאורך זמן.

לדיון בנושא: סלולרי כשר? מה הקשר בין דת וטכנולוגיה?


17:00
  /  
3.7.2016
  
מאת: צבי וורובל

1