סרט לסופשבוע-ברש (Barash )

הפוסטר והטריילר של "ברש" ייגרמו לכם לשים אליו לב, הרעננות והריאליסטיות שלו ייגרמו לכם להתאהב בו.   

7:00
  /  
02.07.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

גיבורת הסרט היא נעמה ברש (סיוון נועם שמעון המצויינת), תיכוניסטית בת 17 שגרה בפרבר בורגני ומנומנם עם הוריה האטומים והמנותקים (דביר בנדק ועירית פשטן, שגונבים את ההצגה), אחותה החיילת (בר בן וקיל) שמייצרת דרמות כל שני וחמישי ואחיה הקטן (עמית מוכתר) ומבלה את רוב היום בלהסתובב עם החברות שלה ולחפש מה לעשות. יום אחד מגיעה לבית הספר תלמידה חדשה בשם דנה הרשקו (ג'ייד סקורי המעולה). הכריזמה והאנרגיות של דנה מכניסות חיים וצבע לשכונה וסוחפות גם את נעמה, שהחיים שלה עומדים להשתנות מהקצה אל הקצה.

סרט לסופשבוע-ברש (Barash )

לביקורת

"ברש" מוקרן כבר שבוע שלישי בבתי הקולנוע. הוא הגיע אלינו אחרי סבב פסטיבלים מרשים  ועטור שבחים ברחבי העולם, כולל זכיה בפרסי התסריט והמשחק בפסטיבל חיפה האחרון ובפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל outview היווני. הסרט זוכה ללא מעט ביקורות חיוביות בארץ ואחרי שראיתי אותו אני גם יכול להגיד למה. "ברש" הוא סרט צבעוני, רענן ומאוד ריאליסטי. הפוסטר והטריילר שלו גרמו לי לשים אליו לב, הצפייה בו כבר גרמה לי להתאהב.

סרט לסופשבוע-ברש (Barash )

ראשית כל,מדובר בסרט מהסוג שלא ממש עושים פה. הסרט שם במרכז שלו סיפור אהבה. במקרה הספציפי הזה מדובר בשתי נערות מתבגרות, אבל הסיפור כתוב כל-כך טוב כך שהוא מעורר הזדהות והוא נותן תחושה שזה יכול לקרות לכל אחד. הוא גם נותן הצצה מאוד ריאליסטית לחיי השגרה של בני מעמד הביניים הישראלים ובמיוחד של הנוער הישראלי. הבמאית והתסריטאית מיכל ויניק, שזהו סרטה הראשון, מספרת את הסיפור בצורה אמינה ומגישה אותו לצופים בצורה ישירה לפנים, ללא שום פילטרים או מתווכים. לפעמים זה לא ממש קל לראות את זה, אבל ההומור שבו ויניק משתמשת כדי להגחיך חלק מהרגעים ממתיק את הגלולה המרה. יש גם איזון מאוד יפה בין הדרמה הרצינית וה"כבדה", לרומנטיקה הנקייה והמינימליסטית ולהומור הקומי והקליל. הצילום הצבעוני, שמדגיש את הצבעוניות של הדמויות על רקע האפרוריות של השכונה בה הן חיות, העריכה הקצבית והפסקול האנרגטי והמגוון של דפנה קינן תורמים לרעננות ולתחושה הכיפית שהסרט משרה על הצופים. 

סרט לסופשבוע-ברש (Barash )

 אבל גולת הכותרת ב"ברש" זה המשחק. סיוון נועם שמעון, ש"ברש" הוא הסרט הראשון בו היא משחקת, נותנת הופעה מצויינת ומעוררת הזדהות בתפקיד נעמה. ג'ייד סקורי, שגם מופיעה פה בפעם הראשונה על המסך הגדול, מהפנטת בתור דנה והסצינות המשותפות בינה לבין שמעון יפות מאוד ומראות שאפשר לצלם רומנטיקה בצורה פשוטה ונקייה. דביר בנדק, שצילם את הסרט הרבה לפני הניתוח שהוא עבר גונב את ההצגה בתור אב המשפחה המנותק והאגוצנטרי, שגם מציג קריקטורה של הגבר הישראלי הממוצע. גם עירית פשטן מגישה הופעה טובה בתור אם המשפחה האדישה והתמימה. אני מאוד מקווה שהסרט יקבל מועמדויות לפרס "אופיר" השנה. אם זה אכן יקרה, אני צופה מועמדויות לפרס הסרט, למיכל ויניק על התסריט והבימוי, לסיוון נועם שמעון כשחקנית ראשית ולדביר בנדק כשחקן משנה, לצילום, לעריכה, לפסקול ולליהוק.

סרט לסופשבוע-ברש (Barash )

 לפני סיום. לא יוצא לי הרבה לפרגן לסרטים תוצרת כחול לבן, אבל כשאני כן מפרגן זה מכל הלב. תעשו לעצמכם טובה ולכו לראות את "ברש", זאת הפוגה מרעננת מכל הבלוקבאסטרים עתירי האפקטים והאנימציה הממוחשבת. בשבוע האחרון "ברש" עומד במרכזה של מיני סערה, אחרי שהצנזורה הגבילה את הסרט לגילאי 16 ומעלה בגלל כמה סצינות ספציפיות שמופיעות בו. תכל'ס, אני ממש לא מבין על מה המהומה, בני נוער וילדים רואים בטלוויזיה, בקולנוע ובאינטרנט דברים הרבה יותר חמורים מזה גם מבחינת אלימות וגם מבחינה מינית. אם אני הייתי בצנזורה הייתי מגביל אותו לצפיה מגיל 14 בליווי הורים ואף יותר מזה, הייתי מקרין אותו בבתי-ספר וגם מנהל דיון פעיל אחרי ההקרנה. זה סרט שהם יותר מצריכים לראות.

סרט לסופשבוע-ברש (Barash )

בקיצור-מומלץ.

סרט לסופשבוע-ברש (Barash )

"ברש"- ישראל 2016. 85 דקות. בימוי ותסריט: מיכל ויניק. שחקנים: סיוון נועם שמעון, ג'ייד סקורי, דביר בנדק, עירית פשטן, עמית מוכתר, בר בן-וקיל, רעות אקרמן. צילום תמונות יח"צ: שי פלג, ורד אדיר.

 

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-ברש (Barash )


7:00
  /  
2.7.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

1