מרצדס E-Class החדשה – Masterpiece of Intelligence

כלמוביל, היבואנית הרשמית של מרצדס, השיקה את סדרת ה- E-Class החדשה. פחות לנהוג, יותר להתרשם מהטכנולוגיות החדשות. ויש כאלה. אנחנו ...

21:00
  /  
30.06.2016
  
מאת: לירן רובין

רקע

פרויקט "פרומתיאוס" החל בשנות ה-80 במטרה לייצר רכב אוטונומי, שיכול להסיע אותנו לבד ממקום למקום, להפחית את תאונות הדרכים ולהקל על מלאכת הנהיגה. מרצדס המשיכה עם הפרויקט הזה ויחד עם התקדמות הטכנולוגיה בשלושים השנים שעברו מאז, מציגה כעת רכב מתקדם ביותר בעל יכולות טכנולוגיות ופיצ'רים לא פחות ממדהימים. לא סתם בחרו להשיק אותה תחת הסלוגן Masterpiece of Intelligence.

מרצדס E-Class החדשה - Masterpiece of Intelligence

 

עמית הראל, מנהל המוצר בחברת כלמוביל, יבואנית מרצדס, הציג בפנינו את הדור החדש והעשירי של מרצדס E-Class החדשה. לא בכדי מרצדס בחרה לשלב את כל הטכנולוגיה הזו דווקא ב-E Class ולהפוך אותה לרכב המתקדם ביותר שלה, יותר מה- S Class הבכירה יותר. סדרה E היא הסדרה המובילה של מרצדס מבחינת מכירות – מעל 13 מיליון יחידות נמכרו משנת 1953 ועד היום, ולכן מאוד חשובה מבחינתה. מדובר ברכב מרשים לכל הדעות, איכות הגימור גבוהה ומרשימה כמצופה מרכב שתג המחיר שלו מתחיל בכחצי מיליון שקל, וכשנכנסים לרכב מבינים שמדובר גם בכלי טכנולוגי ביותר, גאדג'ט על גלגלים אם תרצו, המתממשק לטלפון באופן מלא, בעל מסך של 12.3 אינץ' וכפתורי טאצ' לשליטה במערכות הרכב. אבל לא רק זה.

הרכב הינו רכב אוטונומי לחלוטין ומאושר לפעול ככזה בנוואדה ללא כל התאמות או תוספות שנדרשו על ידי הגופים המנהלתיים כפי שנדרש מהרכב של גוגל או מובילאיי. במרבית העולם, וגם בישראל, הרכב אינו יכול באמת לפעול כרכב אוטונומי בעקבות רגולציה אך לא בטוח שאנחנו בני האדם בכלל מוכנים לכך שנשב במכונית והיא תסיע אותנו לבד ממקום למקום. אני יודע שלפחות אני לא.
הדור העשירי של ה-E Class עבר הרבה מאוד על מנת להציג את המוצר המוגמר שלפנינו – 1,200 מהנדסים בנו 1,200 אבי-טיפוס שבמשך 4 שנים נסעו 12 מיליון ק"מ וביצעו 5,000 מעברי נתיב אוטונומיים על פני 4 יבשות.

מרצדס E-Class החדשה - Masterpiece of Intelligence

אחד מאבי הטיפוס שביצעו את נסיעות המבחן

מערכות הבטיחות

במהלך השנים מרצדס הציגה לא מעט פיתוחים כמו כריות האוויר, ABS, ומערכות נוספות לסיוע בבלימה ובקרת יציבות וכעת היא מוסיפה לרשימה מספר מערכות נוספות בהן Drive Pilot, Pre Safe ומערכת בלימה אוטונומית. מערכות אלה ומערכות נוספות מתממשקות בינן לבין עצמן ובמצבים מסוימים פועלות בסנכרון על מנת להימנע מתאונות, פגיעות ואיבוד שליטה. בחלקה העליון של שמשת הרכב מותקנות שתי מצלמות תלת מימד ובגריל הקדמי הסמל של מרצדס הוא מכ"מ. המצלמות והמכ"מ פועלים יחד למיפוי שטחים מתים, זיהוי נתיבים, זיהוי הולכי רגל, אופנועים שעוקפים מימין ומשמאל וגורמי סיכון אחרים ומשדרים למערכות האחרות.

מערכת ה-Drive Pilot הינה בקרת שיוט אוטונומית המאפשרת לרכב לנסוע באופן אוטונומי תוך שמירה על מרחק מרכבים שנמצאים מלפנים, לעבור בין נתיבים ולהפעיל איתות בעת הצורך. מערכת ה-Pre Safe מגינה על נוסעי הרכב על ידי זיהוי מראש של מצבי תאונה והזזת המושבים, מתיחת החגורות והשמעת צלילי אזהרה. מערכת הבלימה האוטונומית מזהה הולכי רגל על ידי זיהוי דפוס ההליכה של בני אדם ובעת הצורך מזהירה את הנהג ואף יכולה לבצע בלימת חירום. בתאונות דרכים פעמים רבות הרעש החזק שנוצר פוגע בשמיעה ויוצר צלצולים באוזניים. כאשר המערכת מזהה מצב בו לא ניתן להתחמק מתאונת דרכים, היא מפיקה צליל שגורם לגופנו להפעיל שריר שאוטם את הממברנה באוזן וכך מונע או מפחית פגיעה בשמיעה וצלצולים.

מרצדס E-Class החדשה - Masterpiece of Intelligence

עמית הראל מסביר על המערכת לזיהוי הולכי רגל באמצעות זיהוי דפוס הליכה

מערכת נוספת הקיימת ברכב עוזרת בהתחמקות ממכשול ופועלת בסנכרון עם מערכת הבלימה האוטונומית. מערכת זו, Evasive Steering Assist, מזהה סיכונים שונים במצבי נהיגה ולפני שמאבדים אחיזה על הרכב היא מכינה אותו לייצוב, מפחיתה את מהירות הנסיעה עד 60% ומאפשרת לסטות ולהתחמק מהמכשול מבלי לאבד אחיזה. ברירת המחדל של המערכת היא לעצור את הרכב לחלוטין כאשר הדבר אפשרי ואין אפשרות להתחמק מהמכשול.
כמו כן, כאשר נוהגים בכביש רטוב במקביל למנגנון שמפעיל את המגבים קיים מנגנון שמנקה את רפידות הבלם על מנת לאפשר מרחק בלימה קצר יותר גם בכביש רטוב.

גאדג'טים נוספים

כפי שכבר כתבנו, הרכב מצויד בטכנולוגיה לעילא ולעילא.

קיימת אפליקציה למכשירים סלולריים המאפשרת ביצוע פעולות מסוימות באמצעות מכשיר הסלולר כמו כניסה ויציאה לחנייה, קירור או חימום הרכב טרם כניסה אליו ופונקציות נוספות. האפליקציה דורשת העברת מידע מאוד גדולה ומהירה ולכן מחייבת שרת מקומי. משיקולים של אבטחת מידע כרגע לא קיים שרת באזורנו והאפשרויות באמצעות האפליקציה חסומות כרגע בישראל.

מערכת המולטימדיה המובנית ברכב כוללת נווט GPS מובנה ברמת דיוק גבוהה, אפשרות חיבור ל-Android Auto ול- Apple CarPlay, מערכת האודיו ברכב כבר מוכנה לאודיופילים וכוללת מערכת של חברת Burmester – חברה גרמנית שמייסדה נפטר שנה שעברה.
תאורת פנים הרכב ניתנת לשליטה במספר אזורים שונים ובעלת 64 גוונים שונים לבחירה.

מרצדס E-Class החדשה - Masterpiece of Intelligence

תאורת הרכב ומערכת הניווט

מרצדס E-Class החדשה - Masterpiece of Intelligence

ממשק הבחירה בין Android ו- Apple CarPlay

מרצדס E-Class החדשה - Masterpiece of Intelligence

מערכת הרמקולים מפוזרת ברכב לרבות בכל אחת מהדלתות

כמו כן, קיים ברכב נתב WiFi אליו יכולים להתחבר מספר מכשירים ולהשתמש באינטרנט, וכן אפשרות טעינה אלחוטית וצימוד מכשיר הסמארטפון לרכב באמצעות בלוטות' ו-NFC.

עוד קצת…

עוד כמה תמונות של ה"קוקפיט"

מרצדס E-Class החדשה - Masterpiece of Intelligence

מרצדס E-Class החדשה - Masterpiece of Intelligence

מרצדס E-Class החדשה - Masterpiece of Intelligence

לדיון בנושא: מרצדס E-Class החדשה – Masterpiece of Intelligence


21:00
  /  
30.6.2016
  
מאת: לירן רובין

1