MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

MEE audio, אשר מוכרים לחלקכם בשמם הקודם – Meelectronics, ידועים בעיקר תודות לאוזניות שמיועדות קודם כל לספק תמורה גבוהה למחיר, ...

16:00
  /  
28.06.2016
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

MEE audio החלו את דרכם כ- Meelectronics בשנת 2005, כאשר בשנת 2009 הם שינו את שמם ל- MEE audio. ב- MEE הכוונה ל- Music Enjoyment for Everyone, וזה בהחלט הכיוון שאיתו הם הלכו במשך כל השנים. החברה מייצרת אוזניות רגילות ואוזניות IEM שמיועדות לספק תמורה גבוהה למחיר.

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

על האוזניות

ה- Pinnacle P1 הן אוזניות ה- IEM הראשונות של MEE audio שמכוונות מלכתחילה אל חובב האודיו הרציני. החברה מ- MEE audio לא חסכו באמצעים מצד אחד, אבל גם לא באו להציג זוג אוזניות במחיר אסטרונומי מצד שני. MEE audio לא קראו לאוזניות Pinnacle במקרה, שכן לטענתם, לאחר שנתיים של פיתוח, ה- P1 מהוות את הפסגה הגבוהה ביותר שהם כבשו עד כה. אז מה הן מכילות?

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

הדרייבר: ה- P1 עושות שימוש בדרייבר דינמי בקוטר 10mm. לפי היצרן, הסליל בדרייבר מצופה נחושת על מנת להפחית את המסה ולאפשר לממברנה לנוע יותר בשליטה תוך כדי שיפור הביצועים בתדרים הגבוהים.

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

הדיפיוזר: בתוך ה- P1 מותקן דיפיוזר יחודי אשר מיועד להשתמש בכיווניות הטבעית של התדרים הגבוהים על מנת לגרום לחלקם להדהד באופן מסויים לפני הגעתם אל חלל האוזן. הרעיון שעומד מאחורי זה הוא שימור של Treble פתוח ואוורירי, תוך כדי הימנעות מסאונד מחוספס ולא חלק.  

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

התיבה: התיבה של אוזניות ה- P1 עשויה מתרכובת אבץ יצוקה אשר לטענת MEE audio היא הראשונה מסוגה בתחום. התיבה עוברת ליטוש ידני ולהשגת מראה מצוחצח ונקי. MEE אומרים שהורגים פה שתי ציפורים במכה אחת, שכן תרכובת אבץ יותר קשיחה ועמידה מאליומיניום, אבל יותר קלת משקל מפלדת אל – חלד.

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

הכבל: כל P1 מסופקות עם שני כבלים נתיקים בעלי תקע MMCX. כל כבל בעל מבנה שזור, כאשר אחד מצופה כסף ויותר מיועד למקסימום איכות שמע, כאשר השני כולל מיקרופון ומתגי שליטה.

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

אז איך מרגישות אוזניות ה- IEM הרציניות הראשונות של MEE audio? אם המטרה שלהם היתה לספק תחושה יוקרתית עם ה- P1 אז הם הצליחו, ועוד איך הצליחו. כבר בשלב פתיחת האריזה מקבלים הרגשה של משהו מיוחד, כאשר לדעתי האוזניות עצמן גם מאד נאות וגם מרגישות יותר יוקרתיות ממה שרומז המחיר שלהן. החבילה עצמה עשירה כמצופה, ובנוסף לשני הכבלים המצורפים, מקבלים נרתיק נשיאה קשיח ואיכותי עם מספר סידורי חרוט בלייזר, מהדק לחולצה ו- 9 זוגות של ראשים שונים. בנוסף לראשי הסיליקון המוכרים, ישנם גם זוג ראשים עם Triple flange ושלושה זוגות של ראשים תוצרת Comply.

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

מבחינת נוחות, בהנחה שמצאתם את הראשים שמתאימים לכם, ה- P1 הן גם אוזניות נוחות וגם, תודות למבנה שלהן, מאפשרות שימוש רגיל ושימוש בו הכבל עובר מאחורי האוזן, רק צריך להפוך בין צד שמאל וימין על ידי החלפת הצדדים הכבל. בהיבט הטכני, ה- P1 בעלות עכבה יחסית גבוהה של 50Ω ב- 1kHz ורגישות יחסית נמוכה של 96dB פלוס מינוס 3dB ב- 1kHz.

מדידות

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה.

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

Frequency Response: ישנה התאמה יחסית טובה בין צד שמאל וימין.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה יציבה של 51Ω שמעט יורדת החל מ- 5kHz.

האזנה

ציוד:

  • ממיר DAC משולב עם קדם מגבר: Burson audio HA-160D
  • Samsung Galaxy S3.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

MEE audio טוענים שכיול ה- P1 היה לכיוון של סאונד פתוח ודינמי עם יכולת הבחנה בניואנסים הקטנים יחד עם בס מרשים, אך לא כזה שמשתלט על המוזיקה. בדר"כ אני לא נתקל בהתאמה בין תיאורי היצרן למה שאני שומע בפועל, אבל במקרה הזה אני מסכים איתם. ה- P1 ללא ספק כוילו לטעם יותר "איכותי" ולא כזה עם בס מודגש או לחילופין עם סאונד סופר מפורט שחותך את עור התוף. באמת יש להן את היכולת להישמע מפורטות ועדינות, אך ללא סימן של חספוס או "מתכתיות" בסאונד. הן גם לא מפורטות באופן יוצא דופן, אלא מספקות את הפרטים שצריך.

בכל הקשור לתדרים הנמוכים, גם פה מדובר בכיוון יותר מאוזן. הבס מסוגל לתת את הפאנץ' איפה שצריך, אבל הוא ממש לא משתלט על המוזיקה. יתרה מכך, הייתי אומר שאפילו לא הייתי מתנגד למעט יותר דגש ועומק בבס, לדעתי זה היה מעט מעשיר יותר את חתימת הסאונד שלהן. אין פה את הבס המאד הדוק שאני בדר"כ שומע מאוזניות שעושות שימוש בדרייברים מסוג Balanced Armature, אבל הוא גם לא "קופסאתי" או מנופח מדי, מה שגורם לכלים להישמע כבר לא טבעיים, למרות שפה ושם הוא נשמע יותר "עשיר" מאשר מאוזן. מצד שני, חובבי בס מודגש יאלצו לחפש פיתרון אחר, בטח אם הקטע שלכם זה מוזיקה אלקטרונית או שחורה.

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

האם הייתי מגדיר את ה- P1 כאוזניות Allrounder? לא יודע. אני חושב שהן הולכות על הגבול הזה שבין סאונד מאוזן וסאונד יותר מהנה, והנטיה הסופית תהיה תלויה בטעם האישי של המאזין. המידריינג' נמצא במקום טוב בתוך כל המצגת, נשמע מאד נקי ואולי מעט יותר שקוע מאשר מאוזן, מה שגורם לשאר הספקטרום להישמע מעט יותר "מלא". מה שכן, ה- P1 אינן אוזניות סלחניות ובעקבות זאת ירוויחו המון מהקלטות איכותיות מאשר הזן המודרני ומקומפרס שפה ושם עלולות להישמע מוגזם מדי. כבר שמעתי אוזניות שלא החמיאו להקלטות מודרניות, אבל לזכותן של ה- P1 יאמר שהן הרבה פחות מגזימות בנושא הזה. הן דווקא מסוגלות להישמע מהנה גם עם הקלטות פחות טובות, אבל מי שמחפש לקבל סאונד ממש "קטיפתי" עם הקלטות פחות איכותיות, לא בהכרח ימצא פה את מבוקשו.

מבחינת התאמה לציוד, ה- P1 הן אוזניות IEM יחסית פחות רגישות וקלות להנעה. ה- Samsung S3, שנחשב לבעל יציאת אוזניות חלשה, לא התקשה להגיע איתן לעוצמות האזנה נאות, אבל זה היה על מקסימום עוצמה במכשיר והקלטות חלשות פשוט לא ספקו את הסחורה. מפה, עוצמת השמע תהיה תלויה במכשיר שבשימוש, מה שהופך מגברים חיצוניים או נגנים ניידים טובים לפיתרון הגיוני, אבל מעבר לעומת השמע אני לא הרגשתי שיפור באיכות השמע עם שידוך להגברה חיצונית.

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

מה לגבי המתחרים? עוד לא יצא לי להאזין למגוון אוזניות In Ear בקבוצת המחיר הספציפית של ה- P1, אבל בתקציב גבוה יותר כן בחנתי אוזניות מתאימות. ה- LYRA מבית Campfire Audio נשמעות כמו גרסה יותר קיצונית ל- P1. גם הן עושות שימוש בדרייבר דינמי, כאשר חלק ממאפייני הסאונד דומים ואיכות הבניה מעט גבוהה יותר, אבל לא באופן שמצדיק קפיצה של כמעט פי 4 במחיר. ה- LYRA מסוגלות להישמע מפורטות תוך כדי הימנעות מחספוס בסאונד באופן דומה ל- P1, אבל הן עושות זאת בצורה יותר בולטת ופחות מאוזנת לדעתי. כמו כן, הבס שלהן יותר עמוק ורך, אספקט שדווקא העדפתי יותר פה מאשר ב- P1, אבל מבחינת איזון כללי לכל אורך הספקטרום, הייתי מגדיר את ה- P1 כיותר Allrounders. בנוסף, ה- LYRA יותר קלות להנעה.

בהשוואה לאוזניות מבוססות דרייברים מסוג Balanced Armature כמו ה- UE900s מבית Ultimate Ears, ה- P1 לדעתי מספקות תוצר שונה, אך לא בהכרח יותר או פחות מוצלח. אמנם ל- UE900s יש בס יותר הדוק וגם מעט יותר עמוק, אבל המידריינג' והתדרים הגבוהים אינם טובים כמו ב- P1. ה- UE900s נשמעות יותר מפורטות ומאוזנות לאורך כל הספקטרום, אבל הן נוטות לצד הבהיר בעוד שה- P1 מסוגלות לשמור על עידון. בסה"כ מי שזקוק לסאונד יותר מאוזן כנראה יעדיף את ה- UE900s, כאשר מעבר לזה מדובר בטעם אישי ושתי האוזניות באמת נשמעות מצויין. מצד שני, ה UE900s עולות כפול, אבל מציגות איכות בניה הרבה פחות מרשימה מזו של ה- P1, למרות שאפשר להבין זאת עקב עלותם היותר גבוהה של שמונת הדרייברים באוזניות האלה.

MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה

סיכום

אני כבר שנים מכיר את MEE audio, אבל הם אף פעם לא לכדו את תשומת הלב שלי. ה- Pinnacle P1 שינו את זה. אני אוהב לראות יצרנים קטנים שמשקיעים קצת יותר בהשוואה לשמות הגדולים והמוכרים ולא מנסים סתם לדחוף עוד מוצר לארסנל שלהם, וזה בדיוק מה ש- MEE audio עשו עם ה- P1.

בתור חובב של אוזניות סטנדרטיות גדולות, אני בדר"כ לא מתרשם בצורה יוצאת דופן מהסאונד של אוזניות IEM, אבל ה- P1 הן מאלו שהשאירו אצלי טעם לעוד. העיצוב ואיכות הבניה המרשימים, יחד עם החבילה והסאונד המוצלח הופכים אותן לדעתי לתמורה מצויינת למחיר, מה שאומר ש- MEE audio הצליחו להיכנס לעולם האודיו הרציני וזאת מבלי לנטוש את המטרות המקוריות שלהם.

Mee Audio Pinnacle P1 – מחיר מומלץ לצרכן: 800 ש"ח.

מוצרי MEE audio משווקים בישראל על ידי DIGIZ.

לדיון בנושא: MEE audio Pinnacle P1 – הגיע הזמן לעלות מדרגה


16:00
  /  
28.6.2016
  
מאת: איתי חזום

1