ביקורת מקרן Sony VPL-HW65ES

חיכינו לו רבות והוא סוף סוף כאן לביקורת. הסוני VPL-HW65ES, המחליף של להיט המכירות הסוני 55. האם הוא עומד בציפיות ...

7:00
  /  
26.06.2016
  
מאת: יניב דיין

הקדמה

סוני, אחת ממובילות שוק המקרנים בעולם והיחידה המחזיקה כיום במקרנים ברזולוציה טבעית של 4K המיועדים לשוק הביתי, לא זונחת עדיין את שוק ה FHD ולשמחתנו שחררה מקרן חדש שהוא בעצם עדכון למקרן הפופולרי הסוני 55 בין השנתיים.

המקרן הינו תואם מוחלט של הסדרה האחרונה והשוני היחיד הנראה לעין, הוא בפאנל החיבורים עליו נדבר בהמשך. בקרביים, סוני השתמשה במעבד ה Reality Creatioin הנמצא במקרני ה 4K שלה, דבר המוביל את המקרן ליכולת עיבוד תמונה פנטסטיות.

שינויים נוספים הבולטים במקרן הם יכולות ה IP Control. שליטה במקרן דרך המחשב, כולל יכולות כיול דרך תוכנה חיצונית המשווקת בחינם למפיצים.
תכונות חדשות נוספות הן יכולת עדכון קושחה בעזרת חיבור USB. בהירות המקרן שופרה מ 1700 אנסי ל 1800 אנסי. זמן התגובה שופר משמעותית ל 22 מילי שניות (עובדה ההופכת את המקרן, למקרן גיימינג מצויין) וסוף סוף תדרי רדיו (RF) במקום אור אינפרא אדום (IR) לסנכרון משקפע התלת מימד, מה שאומר, משקפיים קלים יותר, זולים והרבה יותר נוחים לעיניים.

מבנה המקרן

הערה: לצורך חיסכון בזמן כתיבה, החלקים הזהים הועתקו מהמאמר על הסוני 55

סוני שומרת על עיצוב ומבנה חיצוני זהה של המקרן כבר מספר דורות ולומר את האמת, אין באמת סיבה לשנות מוצר שנראה ומרגיש מצויין. ניתן להשיג את המקרן בצבע לבן מבריק ומרשים המתאים לסלון או בצבע שחור פיאנו המתאים מאוד לחדרים יעודיים. לצורך הבדיקה קיבלנו את המקרן השחור.

בחזית המקרן ובמרכז נמצא מכלול העדשה. מעט מאכזב שמקרן ברמה הזו עדיין משתמש במכלול ידני (זום, פוקוס, תזוזה בשני צירים) מה שגם אומר שאין זכרון עדשה מלא. העדשה היא בזום של 1.6, וזה מאפשר חופש התקנה סביר. מימין לעדשה נמצא חיישן האינפרה-אדום לשלט. משני צידי העדשה ובזווית של כ-20 מעלות נמצאים פתחי יציאת האוויר החם אשר ממשיכים לצד שמאל ולצד ימין.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

חזית המקרן

בחלקו העליון של המקרן נמצאות שתי חוגות להזזת כל מכלול העדשה בציר האופקי (25 אחוז מהתמונה לכל צד) והאנכי (71 אחוז מהתמונה). שתי נוריות הבקרה נמצאות בסמוך לחוגות.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

מכלול העדשה והחוגות

צידו השמאלי של המקרן מכיל את פנל הבקרה המכיל לחיץ D-PAD בעל 4 כיוונים, לחיץ אשרור, כיבוי/הדלקה של המקרן, בחירת יציאת וידאו וכניסה לתפריטים.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

פנל הבקרה

מתחת לפאנל זה נמצא הפאנל הראשי של כניסות הוידיאו והחיבור לחשמל. השנה בחרה סוני להיפטר לחלוטין מהחיבורים האנלוגיים ולמקרן רק שתי כניסות HDM ! שינוי נוסף הוא כניסת רשת שעכשיו משמשת לצורכי IP Control להבדיל מהדגם הקודם ששימשה למשדר RF חיצוני. פירוט מלא של הכניסות במפרט הטכני.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

פאנל החיבורים

בחלקו האחורי של המקרן נמצאים פתחי כניסת האוויר, משמע שהמקרן בכל סוג של התקנה צריך להיות לפחות במרחק של 10 ס"מ מהקיר.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

 

מכלול הנורה נמצא בתחתית המקרן ומשוחרר ע"י בורג אחד. הדבר מעט מגביל עבור מי שמתקין את המקרן על התקרה מכיוון שזה מצריך הורדה של המקרן לצורך החלפת הנורה.

בית הפילטר גם הוא נמצא בתחתית המקרן סמוך לרגליות. השחרור הוא פשוט ע"י לחיצה על שני קליפסים.

השלט

השלט הוא אותו שלט נהדר של סוני למקרנים, המוכר לנו מדורות קודמים. הוא גדול, מרווח ומרגיש נוח ביד. בלחיצת כפתור פינתי (שזוהר בחושך), כפתוריו יוארו מאחור בצבע כתום (דור קודם היה כחול). הוא מכיל גישה ישירה לכל הפונקציות החשובות של המקרן, מה שחוסך הרבה חיפושים בתפריטים. ישנה אפשרות בלחיצת כפתור לגשת לכל תשעת מצבי התמונה (שאחד מהם הוא העדפת המשתמש), גישה ישירה לתפריט התלת מימד, החלקת התמונה, הצמצם, טמפרטורת צבע, גאמה ועוד ועוד. הבהירות, הניגודיות והחדות זכו ללחיצים דו כיווניים.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

 

משקפי תלת מימד

בניגוד למקרנים מדורות קודמים, המקרן אינו מסופק עם זוגות משקפי תלת מימד אבל לשמחתנו מעכשיו, כל מקרני סוני החדשים תומכים בתקן RF (מה שאומר שאין הפרעות אינפרא אדום בחדר בזמן הקרנה בתלת מימד). חברת סוני חברה ביוזמה לתקן אחיד למשקפי תלת מימד, לכן משקפיים של חברות רבות כמו אפסון, פנסוניק, סמסונג ועוד יעבדו עם המקרן. לצורך הבדיקה השתמשנו במשקפי RF של סמסונג שהסתנכרנו ללא כל קושי עם המקרן.

תפריטים

לצערי גם הפעם אין שום שינוי בתפריטי המקרן למעט תוספת של ה IP Control. החלוקה לנושאים היא פשוטה הגיונית, כמו גם תתי התפריטים, אבל הם מאוד אפורים וחסרים עזרים לכיול מתקדם של המקרן.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

 

כיול ומדידות

את הבדיקות למקרן עשינו כרגיל במצב Reference. טמפרטורת הצבע כוונה ל D65. הנורה בבדיקות הייתה במצב Low.

במצב Reference, טמפרטורת הצבע בהגדרת D65 היתה 6377 קלויין מעט נמוך מהתקן. במצב Cinema film 1, המצב השתפר והגיע ל-6450K – קרוב מאוד ליעד. מדידות צבעי הבסיס היו מצוינות (בול על הגרף),

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

גרף מושלם של צבעי ה-color gamut במצב Reference

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

החתימה הספקטרלית של המקרן

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

כיול RGB מושלם של המקרן

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

 

בדיקת ה Panel Alignment הראתה סטייה קלה של רבע פיקסל בכחולים.
כניסה לתפריט כיול ה Panel Alignment והבאנו את המקרן למצב כיול מושלם גם בצידי התמונה וגם במרכזה. גם במקרן זה כמו ה -55 לאחר כיול הפאנל, ה-Convergence הוא קרוב למושלם. עם זאת, לפיקסלים הכחולים היה מין הילה (blooming) עדינה, שככל הנראה מעט פוגעת בחדות המקרן. ממרחק של מספר סנטימטר התופעה די נעלמת.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

כיול ה Panel Alignment

בתחום הגאמה, המקרן הוגדר ב-2.4 אך נמדד 2.18. כאשר אנחנו מבטלים לחלוטין את תיקון הגמאה (פיצ'ר מוזר ככשלעצמו) קיבלנו תוצאה של 1.9.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

תפריט תיקון הגאמא

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

גרף הגאמא שקיבלנו

בתחום הגאמה, המקרן הוגדר ב-2.4 אך נמדד 2.18. כאשר אנחנו מבטלים לחלוטין את תיקון הגמאה (פיצ'ר מוזר ככשלעצמו) קיבלנו תוצאה של 1.9. סוני מכריזה על המקרן כבעל עוצמת אור של 1800 Ansi Lumens (שיפור של 100 אנסי לומנס מה-55) שייצרו לנו עוצמת אור מקסימלית של כמעט 95cd/m2 (כ-28fL) של אור במצב המכויל שלו (Reference). הנתון מפתיע מאוד כי למעשה זה בדיוק מה שקיבלנו מהסוני 55. האמת שציפינו לתמונה יותר בהירה בהתחשב בנתונים המוצהרים, אבל קיבלנו תוצאה כמעט זהה. עם זאת, בניגוד לפעם הקודמת, הפעם קיבלנו יחידה שהיתה בשימוש ברחבי העולם, כך שיתכן שזה מסביר את ההפרש. סוני מכריזה על יחס ניגודיות דינמי של 120,000:1 בעזרת צמצם שכמו תמיד אצל סוני כולל מספר הגדרות ואפילו הגדרת מצב ידנית (אישית אני נוהג להוריד את מפתח הצמצם ל 95 אחוז).

במצב ECO, הנתון יורד ל-50cd/m2 (כלומר 14FL), כמחצית מהתקן שאנחנו שואפים אליו. כמובן שהדבר מקפיץ את הקונטרסט ומשפר את השחורים.

בדיקות האחידות (uniformity) נתנו ממוצע של מעל 90%. לא זכור לי מקרן כל כך אחיד לאורך המסך שלו – גרף כזה מושלם נדיר ביותר בעולם התצוגות כולו. הפאנל היה נקי לגמרי מקצה אחד לקצה השני.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

גרף האחידות המושלם

מדידת ה- LAG – הזמן שלוקח מהרגע שיוצא סיגנל HDMI ועד שהוא מופיע על המסך שלנו. מדידה זו משפיעה על שני דברים עיקריים: זמן תגובה עבור משחקי מחשב, והפרשי זמן עבור Audio Lipsync (תופעה שבה הקול והתמונה אינם בדיוק תואמים זה לזה בשל הפרשים בעיבוד וידאו וסאונד).

במדידה זו במצב Reference קיבלנו תוצאה של 100ms ובמצב Gaming תוצאה מעולה של 21.7ms, משמע, המקרן מצויין לגיימינג ! זהו אחד השיפורים שסוני הצהירה עליהם כשיפור לדגם ה-55, וכמו שאתם רואים, היא באמת עומדת במילה.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

עפר דוגמן הבית בעת מדידית LAG

עיבוד תמונה ( Contrast Enhencer ,Motion Flow, Reality Creation)

לסוני שלושה מנגנוני עיבוד תמונה מרכזיים שונים, ששילוב של שלושתם מביא את המקרן לתמונה קולנועית מושלמת (ואף מעבר !)

מנגנון ה Motion Flow שתפקידו "להחליק" את התנועה ע"י יצירת תמונה חדשה על בסיס התמונות הקודמות והבאות ברצף והכנסתה בניהם. המטרה היא לייצר תנועה חלקה ותמונה חדה יותר בעת תנועה של המצלמה ולמנוע ארטיפקטים ורעידות (Judder).

לסוני 65 ארבעה מצבים, Off, True Cinema, Smooth Low and Smooth High. העדין מבין המצבים הוא ה- True Cinema. הוא מצליח במעט בהחלקת הרעידות בתמונה, הוא בהחלט לא מפריע למי שאינו אוהב את האפקט, והוא מומלץ לסרטים. במצב Smooth Low כבר יש למנגנון השפעה דרמטית והרעידות כמעט ונעלמות (זה אגב המצב המועדף עלי).

את ההפתעה הגדולה קיבלנו במצב Smooth High. בעבר, כאשר השתמשנו בערכי הקיצון של המנגנונים האלה, קיבלנו תמונה מלאכותית ובלתי נסבלת. הפעם, הפעלנו את התבניות הכי קשות, קטעי הווידאו הכי מאתגרים והמנגנון הצליח להוציא תוצאות מופלאות בכולם. החלקת התמונה הייתה מושלמת. זה גם מאוד מטעה, כי זה נותן מעין אפקט של "חידוד" – הרזולוציה בתנועה השתפרה באופן דרמטי. זו הפעם הראשונה שאני אומר שכדאי לבדוק את המצב הזה ויש מצב שתרצו להישאר איתו.

בבדיקת ה Jaggies התוצאה שקיבלנו הייתה מצוינת באזור ה-4-5 מעלות שזו תוצאה מצויינת

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

 

מנגנון ה Reality Creation שתפקידו לנתח את התמונה ולשפר אותה באספקט של חדות וקונטרסט בעזרת אלגוריתמים מאוד מתוחכמים שופר גם הוא (למעשה הוא נלקח ממקרני ה 4K של סוני). המנגנון ממש יודע להבדיל בין אובייקטים שונים בתמונה, למשל דשא, מול שחקן כדורגל, מול הכדור ולתת לכל אחד מהם טיפול שונה.

למנגנון יש מצבי שליטה ברזולוציה – כלומר, התמונה "תתחדד" ככל שנגדיל את הערך. ההמלצה שלי להשאיר על 20. אני לא אתפלא שצופים (חובבי דארבי למשל) יעלו את הערך אפילו ל 50. האפקט על התמונה הוא דרמטי ובהחלט מרשים.

למנגנון ה Contrast Enhancer שתפקידו "להרים" ולשפר את ה Shadow Details יש שלושה מצבים Low, Medium or High. ההמלצה שלנו לשים אותו על מצב Low. הוא משפר מאוד את הפרטים בסצנות בעייתיות (לדוגמה בסרט Sin City). במצבים הגבוהים יותר שלו, יש תחושה של עיבוד יתר.

הקרנה בדו מימד

המקרן מספק תמונה קולנועית, יפיפייה, גווני עור טבעיים, Shasow Details מצוינים. השילוב עם מנגנוני עיבוד התמונה של סוני מביא אותנו לביצועים שלא ראינו בשום מקרן בטווח המחירים הזה. החדות והפאנצ'יות שנותן מנגנון ה Reality Creation המשופר, נותן לנו תמונה כמעט תלת מימדית.

ה Motion Flow פשוט נהדר, גם במצב הגבוה וגם בסצנות קשות מאוד לעיבוד, נותן תמונה חלקה, חדה, מציאותית. מרשים !

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

 

הקרנה בתלת מימד

סוני סוף סוף החליטו להיפטר ממשקפי ה IR ועברו ל RF. כמו שציינתי, לא קיבלתי משקפיים עם המקרן ולכן השתמשתי במשקפי RF של סמסונג שהסתנכרנו ללא קושי.

התמונה בתלת מימד כמעט מושלמת. ראיתי סרטים מלאים (לא קטעים). לעיתים בתחילת הסרט יש תחושת הבהוב קלה (בסצנות בהירות) שנעלמת לאחר מספר שניות עד אשר העיניים מתרגלים לשידור.

לא נצפו תופעות כגון Ghosting או Crosstalk. הבהירות טובה, שחזור הצבעים מצויין וכמובן שכל מנגנוני עיבוד התמונה פעילים.

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

ביקורת מקרן סוני VPL-HW65ES

 

מפרט טכני

מערכת הקרנה: 3 פאנלי SXRD ברזולוציה טבעית של 1920×1080 ונורה מסוג UHP בעלת הספק של 215 וואט ואורך חיים של 6000 שעות.
עוצמת תאורה: 1800 אנסי לומנס.
קונטרסט:1:120,000

חיבורים:

 • 2 כניסות HDMI בתקן 1.4
 • כניסת USB לצרכי עדכון קושחה
 • כניסת רשת לצרכי IP Control
 • כניסת SERIAL להתקני בית חכם

עדשה: זום/פוקוס ידנית זום של X1.6, יכולת תזוזה ידנית בציר האופקי והאנכי.
מידות: רוחב 41 ס"מ X גובה 18 ס"מ X עומק 46 ס"מ.
משקל: 9.6 ק"ג

סיכום וציונים

בטווח המחירים הזה מדובר במקרן הקולנוע הביתי הטוב ביותר ! התמונה של המקרן נהדרת, פאנצי'ית, עיבוד תמונה פנטסטי ששופר מקודמו ה- 55. מקרן מעולה לגיימינג, הלאג הכי נמוך שמדדנו אי פעם. זה לא מפתיע לאור העובדה שסוני התחזקה מאוד בעולם הגיימינג עם ה-PS4 בשנה האחרונה.

מגנוני עיבוד תמונה שיכולים בהחלט להוות reference למקרנים אחרים. Shadow Details מצויינים. מורגש שיפור גם בצמצם החדש ביחד לדור הקודם: HW55. המעבר בין צמצם פתוח לסגור נעשה מהר יותר, שקט יותר ומורגש פחות. השיפור הזה לא הוכרז בשום מקום, אבל חשים בהבדל מהדור הקודם. גם במצב תלת מימד או במצב נורה HIGH, המקרן חרישי לחלוטין. תלת המימד מעולה, והמעבר ל-RF עשה למקרן טוב. חבל רק שסוני לא מספקים משקפי תלת מימד עם המקרן.

האם כדאי לשדרג? מי שמחפש מקרן מהדור האחרון שהוא בעל יחס עלות תועלת גבוה, ימצא את ה-HW65 ברמה הגבוהה ביותר של מקרני FHD שניתן להשיג כיום. למי שיש HW55, השדרוג פחות משמעותי – יש שיפור ב-LAG, שחורים מעט כהים יותר הודות לצמצם טוב יותר, ועיבוד תמונה טוב יותר, תלת מימד ב-RF. יש כאן שדרוגים, אבל בשורה התחתונה הם לא קפיצת מדרגה ביחס ל-HW55 שעדיין מצליח לשמור על מיצובו כאחד המקרנים המוצלחים של השנים האחרונות.

 • עיצוב: 10 – מקרן יפהפה במארז סקסי שמגיע בשני צבעים, שחור או לבן.
 • איכות בנייה: 9.5
 • נוחות שימוש והתקנה: 8 – מכלול עדשה לא חשמלי, עדשת זום רק של X1.6 , יכולת תזוזה של עדשה מוגבלת ל 25 אחוז בצדדים ו 71 אחוז לגובה וזאת להבדיל ממקרנים אחרים שמאפשרים תזוזה הרבה יותר גדולה.
 • תפריטים: 8 – גם בדור הנוכחי, מדובר בתפריטים סטנדרטיים, שחור לבן, ללא תבניות כיול וללא כלים העוזרים בכיול.
 • איכות תמונה בדו מימד: 10 – בתג המחיר הזה אין לו מתחרים.
 • איכות תמונה בתלת מימד: 9 – שיפור מה- 55, בתכנים בהירים ניתן להרגיש בהבהוב, מעבר למשקפי RF עושה רק טוב.
 • שלט: 9.5 – שלט נהדר, נוח ביד, מכיל את כל הפונקציות הנדרשות. מואר באור כתום.
 • חיבורים: 9, הציון נשאר זהה למרות הורדת הכניסות האנלוגיות שמבחינתי כיום מיותרות לחלוטין. תוספת של USB לעדכוני קושחה קלים וכניסת רשת לצרכי IP Control וכיול ע"י תוכנה.
מחיר יבואן רשמי למקרן: 18,900 ש"ח.
 • משתתף במבצע יורו 2016 שלט לוגיטק הרמוני במתנה
 • למקרן 3 שנות אחריות. שנה אחריות על הנורה (או 1000 שעות הקודם מבינהם). המקרן מגיע ללא משקפי תלת מימד. את המקרן ניתן להשיג בצבעים שחור ולבן.

לדיון בנושא: ביקורת מקרן Sony VPL-HW65ES


7:00
  /  
26.6.2016
  
מאת: יניב דיין

1