סרט לסופשבוע-היום השלישי: התחדשות (Independence Day: Resurgence)

לקח לרונלד אמריך 20 שנה לעשות סרט המשך ללהיט הענק "היום השלישי". "היום השלישי: התחדשות" מוכיח שלא היה שווה להמתין ...

7:00
  /  
24.06.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

העלילה

"היום השלישי: התחדשות" הוא סרט ההמשך ל"היום השלישי" המצליח מ-1996, שהפך לאירוע קולנועי עולמי והחזיר למסכים את ז'אנר סרטי האסונות. עלילת הסרט החדש מתרחשת כ-20 שנה אחרי עלילת הסרט המקורי. לאחר אירועי הסרט הקודם, בני האדם אימצו את הטכנולוגיה של החייזרים והשתמשו בה כדי להגן על עצמם. כאשר גזע מתקדם ואכזרי יותר של חייזרים מגיע לכדור הארץ וזורע בו הרס במימדים עצומים, בני האדם מגייסים את כל מה שיש להם כדי להשיב מלחמה ולהציל את כדור הארץ ואת עצמם.

 

 סרט לסופשבוע-היום השלישי: התחדשות ( Independence Day: Resurgence)

 

 

לביקורת 

"היום השלישי" הוא סרט הקולנוע האהוב עלי ואחד הראשונים שבהם הייתה לי חווית צפייה . אני זוכר עד היום את אותם צהרי שבת באוגוסט 1996 שבהן צפיתי בסרט עם אבי ואחי הקטן באולם הגדול של קולנוע "רב-חן" בכיכר דיזנגוף בתל-אביב. אני זוכר את הרעש המטורף שבקע מהרמקולים בכותרות הפתיחה, את ההתלהבות השקטה מסצינות ההרס האפקטיביות, את הבהלה בסצינת ניתוח החייזר המצמררת ואת מחיאות הכפיים הספונטניות ומחרישות האזניים שיצאו מאיתנו כשדגל ישראל הופיע לכמה שניות על המסך. בשבוע שעבר צפיתי בו שוב כדי להכין את עצמי לסרט החדש והוא לא איבד מהקסם שלו, כי הוא מהסרטים הללו שלא משנה באיזו דרך אני אבחר לצפות בו, אני אהיה כל הצפיה עם חיוך גדול מרוח על הפנים.  כאשר שמעתי שהולך לצאת סרט המשך, ידעתי שהוא לא יהיה כמו הסרט הראשון ולכן החלטתי להנמיך ציפיות. אחרי שראיתי אותו אני יכול להגיד שני דברים. הראשון הוא ש-20 שנה זה הרבה זמן לחכות בין סרט לסרט. השני הוא שהוא ממש לא היה שווה את ההמתנה הארוכה.

סרט לסופשבוע-היום השלישי: התחדשות ( Independence Day: Resurgence)

מה שמאוד אהבתי בסרט הראשון הוא שלמרות שהוא היה מופרך ולעיתים גם לא אמין, הסיפור שלו היה הגיוני ומציאותי ושילב בתוכו גם לא מעט הומור. הסרט החדש משיק לסרט הראשון ומשלב בתוכו חלק מהדמויות שהיו בו, אבל סיפור המסגרת שלו נכתב בצורה חפיפניקית ובגלל שהוא נכתב ע"י כמה תסריטאים שונים הוא גם מתנהל בהתאם. ההתחלה של הסרט מקרטעת וארוכה ועד שהעניינים מתחילים להתחמם יש לפחות שעה. לקראת האמצע שלו הסרט מתחיל להעלות הילוך ואז הוא הופך להיות סיקוונס אחד גדול של אקשן. אז הוא גם מתחיל להיות מהנה, אבל רק לפרקים. חיסרון גדול נוסף של הסרט הוא העובדה שהוא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות. ההומור בסרט מגיע כאשר מופיעה על המסך דמותו של ג'וליוס לווינסון (ג'אד הירש), אביו של דיוויד המדען (ג'ף גולדבלום). הסצינות בהשתתפותו הן אמנם קצרות, אבל הן הכי טובות בסרט. חוץ ממנו, מביל פולמן הכריזמטי וברנט ספינר שחוזר לדמותו של חוקר החייזרים המטורלל ד"ר אוקון, שאר השחקנים משחקים ממש גרוע. ראויים לנזיפה ליאם המסוורת' האנמי  וג'ף גולדבלום, שלפי הבעות הפנים שלו נראה שהוא ממש לא רצה להצטלם לסרט הזה.

סרט לסופשבוע-היום השלישי: התחדשות ( Independence Day: Resurgence)

זה קצת חבל, כי מבחינה ויזואלית הסרט מושקע מאוד. אם יש משהו שרונלך אמריך יודע לעשות הכי טוב, זה לביים סצינות הרס גדולות ופוטוגניות. זה נראה נהדר על מסך הקולנוע הענקי, אבל זה לא גרם ללסת שלי ליפול או למחוא כפיים בהתלהבות כמו בסרט הראשון.  בעיצוב החיזרים לא הושקעה שום מקוריות והם ונראו כמו שילוב ממש לא טוב בין המלכה של "הנוסע השמיני" ל"טורף". מה שהיה דווקא סוחף ומעניין הן סצינות קרבות האוויר. אמריך נתן להן לוק של משחקי וידאו מפעם ובגלל העומק של משקפי התלת-מימד מתקבלת תחושה שהצופים נמצאים בתוך המטוס ביחד עם הטייסים. 

סרט לסופשבוע-היום השלישי: התחדשות ( Independence Day: Resurgence)

לפני סיום. למרות שהסרט מאוד מושקע ועשיר ויזואלית, הוא לא ממש הרשים אותי או עורר בי רצון להמליץ עליו. מצד שני, חבורת הילדים בני ה-13 שישבו שורה מאחורי בהקרנה שבה נכחתי אמרו שזה "הסרט הכי מדהים שהם ראו". מקווה מאוד שאחרי שהם יתבגרו הם יחשבו אחרת.

סרט לסופשבוע-היום השלישי: התחדשות ( Independence Day: Resurgence)

 

בקיצור-אפשר לוותר.

סרט לסופשבוע-היום השלישי: התחדשות ( Independence Day: Resurgence)

"היום השלישי: התחדשות"-ארצות-הברית 2016. 120 דקות.  בימוי: רונלד אמריך. תסריט: רונלד אמריך, דין דוולין, ניקולס רייט, ג'יימס א'. וודס, ג'יימס ונדרבילט. שחקנים: ליאם המסוורת', ג'ף גולדבלום, ביל פולמן, ג'סי טי.אשר, מלקה מונרו, שרלוט גינזבורג, סילה וורד, וויליאם פיצ'נר, ג'אד הירש, ברנט ספינר, ויויקה פוקס.

 

 

 

לדיון בנושא: סרט לסופשבוע-היום השלישי: התחדשות (Independence Day: Resurgence)


7:00
  /  
24.6.2016
  
מאת: איתמר נימרוד

1