שידור ישיר בפייסבוק – המדריך המלא

איך מתחילים שידור ישיר בפייסבוק? איזה טיפים חשוב לדעת לפני שמתחילים ובאיזה ציוד כדאי להצטייד כדי לקבל שידור איכותי? כל ...

11:00
  /  
20.06.2016
  
מאת: Geva Telem

אילו אפשרויות קיימות לשידור ישיר בפייסבוק?

בואו נעשה קצת סדר. הדרך הכי פשוטה לעלות לשידור ישיר בפייסבוק היא באמצעות הטלפון הסלולרי. זה מיידי, נייד וזמין לנו כמעט בכל רגע נתון. אבל מה עושים כשרוצים לעשות את זה טיפה יותר מקצועי? עם מצלמת וידאו איכותית ואפילו יותר מאחת כדי להעביר לצופים שלכם חוויית טלוויזיה איכותית בפייסבוק? בואו נרד לפרטים.

שידור ישיר בפייסבוק מהסלולרי

למרות שהדבר זמין כבר זמן רב למשתמשי אייפון בפרופיל הפרטי שלהם, במקביל ליכולת לשדר בדפים עסקיים, אצלי היא הופיעה רק לאחרונה. עד להופעתה השתמשתי באפליקציית Facebook Pages הזמינה לאנדרואיד ואייפון כדי להעביר שידורים בעמודי הפייסבוק שבניהולי, אך לא יכולתי לשדר לפרופיל הפרטי שלי. כדי לעלות לשידור דרך אפליקציית ניהול העמודים של פייסבוק כל שתצטרכו לעשות הוא להיכנס לעמוד אותו אתם מנהלים ובו אתם רוצים לשדר וללחוץ על הכפתור ליצירת פוסט חדש. מיד אח"כ ייפתח בפניכם מסך שבו תראו בדיוק איזו מצלמה מעבירה את השידור וכמובן להחליף בין המצלמה הקדמית לאחורית (כמו בצילום המסך). כל שנשאר לכם לעשות הוא לכתוב את הטקסט שילווה את השידור הישיר וללחוץ על Go Live כדי לעלות לשידור.

שידור ישיר בפייסבוק - המדריך המלא

 

איך משדרים וידאו בשידור ישיר בפייסבוק דרך מחשב?

מוקדם יותר השנה הכריזה פייסבוק על פתיחת ה-API שלה למפתחים ויצרני מצלמות צד שלישי על מנת שיתממשקו עם היכולות של שידור חי במכשירים שהם לא סלולר, אבל זה לא בהכרח אומר שזה מאפשר לנו לשדר ישירות לפייסבוק בקלות כמו דרך הסלולר. על מנת לשדר דרך מחשב בראש ובראשונה עלינו להצטייד בתוכנת קידוד (ובמחשב, כן?). תפקידה של תוכנת הקידוד הוא לקחת את זרם הוידאו אותו אתם מצלמים ולחבר אותו לעמוד הפייסבוק בו אתם רוצים לשדר ולפוסט שפתחתם לשידור הישיר (נגיע לזה בהמשך). תוכנה מומלצת לקידוד היא OBS החינמית שפשוטה יחסית להפעלה. לאחר ההורדה וההתקנה אלו השלבים שתצטרכו לעשות כדי להכין אותה לפעולה:

בחלון שייפתח לאחר הפעלת התוכנה, לחצו עם הלחצן הימני בתוך תיבת Sources (דוגמה למטה) ובחרו Add על מנת להוסיף אמצעי צילום. לאחר הלחיצה תיפתח לכם רשימה שבה תצטרכו לבחור מה אתם רוצים לשדר (את מסך המחשב, מצלמת וידאו, משחק, טקסט, מצגת ועוד) ואם אתם רוצים לשדר וידאו ממצלמת וידאו חיצונית עליכם לבחור Video Capture Device. לאחר הבחירה תתבקשו לתת שם למקור ההזרמה (חשוב בעיקר אם יש כמה מקורות) ולאחר בחירת שם ייפתח מסך הגדרות שבו תצטרכו לבחור את המצלמה שאתם רוצים להוסיף. חשוב לוודא שהמצלמה הזו מחוברת למחשב ומוגדרת היטב כדי שהתוכנה תזהה אותה ותדע להוסיף אותה כמקור. שמירה של ההגדרות תוסיף לכם מקור בקוביית Sources בתחתית המסך הראשי.

אם תסתכלו טוב ברשימת המקורות שלכם עכשיו (אחרי שהוספתם בהצלחה כמובן) תראו את שם המקור עם ריבוע קטן לידו. אם הריבוע מסומן, כשתתחילו לשדר מקור הצילום הזה יתחיל לפעול. כך ניתן לסמן מספר מקורות של מצלמות שמחוברות למחשב שלכם ולעלות לשידור עם מספר מצלמות ואף להחליף ביניהן ע"י ביטול או סימון על ה-V בתיבה. זה עובד, אם כי מומלץ לשחק עם זה ולעשות נסיונות "על יבש" כדי לראות איך זה עובד.

עכשיו, כאן מגיע החלק של חיבור זרם הוידאו שלכם לפייסבוק.
ממש לאחרונה פרסמה פייסבוק את המדריך שלה לשידור ישיר באמצעות המחשב, התהליך פשוט מאוד: היכנסו לכלי הפרסום בעמוד שלכם (Publishing Tools), שם בחרו Live Videos (כמו בדוגמה מטה) ולחצו על Create כדי לעלות שידור חי חדש.

שידור ישיר בפייסבוק - המדריך המלא

 

המסך הבא שייפתח הוא מסך חשוב וממנו תצטרכו לעשות העתק הדבק לתוכנת הקידוד כדי לגרום לפייסבוק לקבל את הוידאו שאתם מנסים להזרים ממקור חיצוני. במסך שנפתח (ראו מטה) לכם תראו מספר שדות. עליכם להעתיק את הטקסט בשתי השורות שתחת הכותרת Separate Fields. הטקסט הראשון, Server URL, הינו קבוע ולא תצטרכו להזין אותו מעבר לפעם הראשונה. הטקסט השני הוא זה שבעצם מחבר בין הפוסט שאתם רוצים לשדר בו לבין מקור הזרמת השידור (Stream Key).

שידור ישיר בפייסבוק - המדריך המלא

 

את הטקסטים מהחלון למעלה עליכם להדביק בתוכנת הקידוד. לחצו על Settings במסך הראשי של התוכנה ומשם על Broadcast Settings שם תראו שתי שורות שבהן ניתן להדביק טקסט, זה המקום להדביק את השורות שהעתקתם, העליונה לעליונה והתחתונה לתחתונה. שמרו את ההגדרות בתוכנה ואתם מוכנים לצאת לדרך. לחיצה על Preview בפייסבוק תעביר אתכם למסך שבו תוכלו לכתוב את הסטטוס ולראות את הוידאו שאתם רוצים להעביר ואיך הוא נראה עוד לפני העלייה לאוויר. היתרון הגדול של שידור דרך המחשב הוא שבפוסט שמעלים אפשר לתת כותרת לוידאו, לתייג חברים או לעשות צ'ק אין במיקום מסוים, בניגוד לשידור בסלולרי, שם אפשרויות אלו לא מוצגות. אם אתם לא רואים וידאו, אל דאגה, החלק החשוב בכל התהליך הזה הוא לחיצה על כפתור Start Streaming במסך הראשי בתוכנת הקידוד ולהתחיל להזרים וידאו לפייסבוק. עכשיו, במסך הפייסבוק שלכם צריך להתחיל לרוץ הוידאו שאתם מזרימים בתצוגה מקדימה.

שידור ישיר בפייסבוק - המדריך המלא

כך נראה מסך ניהול הוידאו בזמן אמת

שימו לב: תקלה נפוצה בתוכנת הקידוד– אם לא נתתם לה נתיב מדויק (פוסט פייסבוק) בהגדרות לאן לשדר את הוידאו, היא תיעצר אחרי מספר שניות ותיתן לכם הודעת שגיאה. בהודעה זו היא מבקשת לקבל שרת שאליו יש להעביר את השידור. ההודעה מתקבלת אם לחצתם על התחלת שידור בלי לספק לתוכנה את הלינקים מהתמונה למעלה, שאומרים לה לאן לשדר. יכול מאוד להיות גם שמשהו לא עבר נכון בהעתק-הדבק שעשיתם, לכן אם קיבלתם הודעת שגיאה למרות שנתתם לתוכנה את כל הפרטים, תחזרו עליהם שוב ושימו שלא התפסס אף תו באחד הטקסטים, דבר שיפיל את השידור.

פתרון נוסף לשדר דרך המחשב הוא באמצעות האפליקצייה של אור פיאלקוב, מנכ"ל פיאלקוב דיגיטל וגורו אמיתי לשיווק דיגיטלי. האפליקציה של אור היא חינמית וגם איתה חייבים לעבוד עם תוכנת קידוד. כדי לעלות לשידור תוכלו ללכת לטאב של השידור הישיר וללחוץ על הכפתור האדום Go Live אחרי שתבחרו באיזה מהעמודים שלכם לשדר, כמובן. באפליקציה של אור האפשרויות טיפה יותר מתקדמות ותוכלו לבחור לשדר בפרופיל הפרטי שלכם, בעמוד בניהולכם או בקבוצה שבה אתם חברים. לחיצה על Next לאחר שבחרתם איפה בדיוק לשדר מעבירה אתכם לאותו חלון כמו בצעד הקודם שביצענו ישירות דרך פייסבוק ושם תקבלו את הטקסטים שיש להעתיק לתוכנת הקידוד.

איזה מצלמות יעבדו? כל מצלמה שהמחשב שלכם יודע לחבר, בעיקר מצלמות רשת. פייסבוק בונה על שידורים איכותיים מאוד וכבר עכשיו ניתן להזמין את המצלמה של MEVO שהיא הראשונה שיודעת להתממשק עם שידור חי לפייסבוק, היא צפויה להגיע לשוק ביולי 2016 והגרסה הבסיסית שלה עולה 299$ למזמינים מראש (אח"כ המחיר קופץ ל-399$).

טיפים לשידור ישיר מוצלח בפייסבוק

בחודשים האחרונים, מאז השיקה פייסבוק את יכולות השידור הישיר לפרופילים אישיים ועמודים לא מאומתים, זמן רב אחרי שהשיקה את האופציה הזו לסלבריטאים, שואלים את עצמם מנהלי עמודי פייסבוק רבים, "מה אני צריך את זה בכלל?"

השאלה לגיטימית. כי למה לא לצלם סרטון, לערוך אותו, לוודא שאין שום דבר שאנחנו לא רוצים שייראו, לשים לו פתיח וסגיר מושקעים ולשדר לעולם? התשובה טמונה באינטסטינקט האנושי שנקרא "סקרנות", ואם תוסיפו לו את העם היושב בציון, שמכור לחדשות ולעדכונים על כל דבר שקורה במדינה ורגיל לצרוך חדשות אחת לשעה לפחות, הרי ששידור ישיר בפייסבוק הוא סוג של הכרח. נכון שמבחינה שיווקית ותדמיתית היה יותר נכון לערוך סרטון מושקע ובתקציב גבוה, אבל הערך המיידי והחדשותי שאתם נותנים לאוהדי העמוד שלכם, שיכולים לחוות אירוע שאתם עושים או התרחשות חדשותית שקשורה אליכם יכולה לעשות עבורכם עבודה טובה יותר ולתת לוידאו שאתם משדרים אמינות רבה יותר.

שידור ישיר בפייסבוק - המדריך המלא

Photo by: The Next Web

אז מה צריך לעשות כדי להעביר שידור ישיר בפייסבוק לעוקבים שלכם?

 • נסו לחשוב מראש על תוכן שיעניין את העוקבים שלכם ולא לחפש הזדמנות שנראית לכם מעניינת רק כי בא לכם לשדר, אבל אין מי שיצפה. אם התוכן לא איכותי, אתם עושים את הפעולה ההפוכה ממה שניסיתם לעשות.
 • הודיעו מראש לעוקבים שלכם, באמצעות פוסט מקדים או יצירת אירוע בפייסבוק על השידור, כך שאנשים יוכלו לשים לעצמם תזכורת, או לדעת שבקרוב תשדרו משהו שמעניין אותם. אפשר ואף מומלץ לפרסם את זה גם ברשתות חברתיות אחרות בהן אתם פעילים כדי להגדיל את מעגל החשיפה.
 • נסחו מראש את הטקסט שאיתו תרצו לעלות לאוויר, זה חשוב כי לרוב, התמונה שיקבלו העוקבים שלכם בעמוד לא בהכרח תייצג את מה שרואים באמת בשידור והטקסט יכול בהחלט לסייע לאסוף צופים.
 • אל תשכחו לצלם במאונך! זה אולי מצחיק אבל אם תסובבו את הטלפון שלכם למצב מאוזן, תתקבל תמונה הפוכה על הצד.
 • צריך לקחת בחשבון שכשאתם משדרים בפייסבוק ונכנסת שיחה, היא מקבלת תיעדוף ולכן השידור ייעצר כאילו יצאתם מהאפליקציה. כאן יש שתי אופציות- לעבור למצב טיסה ולהתחבר ל-WIFI או להפעיל אפליקציה לסינון שיחות חכם שתדאג לתת התראות מי חיפש אתכם בזמן השידור הישיר כדי שתוכלו לחזור אליו בסיום.
 • וודאו שיש לכם חיבור אינטרנט חזק. WIFI איכותי שיחזיק לאורך כל השידור ולא ייפול בגלל עומס אנשים בסביבתכם. אם יש ספק, תוודאו מראש להקצות לעצמכם רשת מוגנת בסיסמה. גם אם חלילה השידור נופל בגלל חיבור חלש, זה לא סוף העולם, המערכת מזהה שעצרתם בפתאומיות ולא מבחירה ותאפשר לכם לחזור לאוויר לאותו סרטון. במידה ולא תחזרו לאוויר הוידאו יישמר על קיר הפייסבוק שלכם.
 • מומלץ להשתמש בסלולרי עם מצלמה טובה, ולא טלפון שזרוק לכם במגירה כי לא בא לכם לפספס הודעות וואטסאפ. עוד באותו נושא- גבו את עצמכם עם סלולרי משני למקרה שמשהו לא עובד. שימו לב! שימוש במצלמה טובה לא מבטיח איכות שידור חלקה, לשם כך חשוב שיהיה חיבור איכותי ויציב לאינטרנט.
 • מחשב נייד, במידת האפשר, זה חובה. כך תוכלו לשתף את הלינק לשידור בקבוצות או בעמודים אחרים, לענות בקלות לתגובות ושאלות שעולות תוך כדי שידור ולערוך את הטקסט של הפוסט במידת הצורך.
 • אל תעבירו שידור ישיר כשאתם מחזיקים את הטלפון ביד. אתם עושים לעצמכם נזק כשאתם משדרים וידאו רועד ולא אחיד. חצובה היא חובה ומתאם לטלפון עולה כמה שקלים ששווים את ההשקעה. אלא אם כן זה אירוע חשוב שאין סיכוי שאפשר להעביר עם חצובה, ואז יש פתרונות שיודעים לייצב את הטלפון גם באחיזה ידנית. גם אם הטלפון על חצובה, חשוב לא לעשות תנועות מהירות וחדות כשמשנים זוית צילום, זה לרוב ייצור מריחה או תקיעה בשידור. אפשר לשנות זווית או לעקוב אחרי דובר מסוים שמסתובב בחדר, אבל לעשות את זה לאט ובעדינות.
 • שימו לב שהרקע שלכם לא בהיר מידי. מצלמות הסלולרי מתאימות את התאורה אוטומטית, ואם התמונה המתקבלת היא בהירה מידי, הדמויות מקדימה יהיו חשוכות. אם יש רקע מאוד בהיר ובולט, מומלץ להתרחק קצת כדי שהרקע לא יהיה דומיננטי מידי בפריים ויאפשר למצלמה לבחור חשיפה מאוזנת יותר.
 • היו מקוריים, עד כדי יצירת תוכן במיוחד לשידור ישיר. תציעו הטבה בשידור ישיר (קופון) למי שיצפה בכם, כך תוכלו לצ'פר את מי שבחר לצפות בכם ותתנו לו ערך ממשי, חשוב גם לבקש מהצופים אחת לכמה דקות לעשות Subscribe כך שיקבלו נוטיפיקציה בפייסבוק כל פעם שתעלו לאוויר ויוכלו לתפוס את השידור בתחילתו.
 • היו חברתיים, במידת האפשר. גולשים אוהבים שמציינים את שמם, אם אתם מעבירים שידור ויש לכם אפשרות לענות תוך כדי לאנשים שיוצרים איתכם אינטראקציה, תענו להם על שאלות ותגידו להם שלום כשהם כותבים לכם תגובה, זה רק יגדיל את כמות הצופים והתגובות.
 • אל תתייאשו אם אחרי שתי דקות אף אחד לא צופה בשידור שלכם. אצלי לדוגמה, בעמוד עם 26,000 עוקבים, לקח לא מעט זמן עד שהצטרפו הצופים הראשונים, אבל אחרי שהם הצטרפו, הגיעו עוד. זה ויראלי, ככל שיש יותר צופים ופעילות (לייקים, תגובות וכו') ככה עולה החשיפה לפוסט ויצטרפו צופים חדשים. תתחשבו גם בצופים שהצטרפו במהלך השידור ובמידת האפשר דאגו לתזכר אותם במה עוסק השידור כדי לחבר אותם לתוכן.
 • לאחר שתעלו לאוויר, המסך יתפצל לשניים: החצי העליון מציג את השידור ומספר הצופים בזמן אמת והחלק התחתון יראה לכם את התגובות שנכתבות תוך כדי שידור. בסוף השידור תקבלו אפשרות למחוק את הוידאו או פשוט להשאיר אותו על קיר עמוד הפייסבוק שלכם, שייראה כמו פוסט וידאו רגיל עם מספר צפיות. מיד בסיום השידור תוכלו לראות כמה אנשים צפו בשידור הישיר שלכם לאורך כל השידור, הצפיות ממשיכות לעלות ככל שאנשים יראו את הסרטון בעמוד, גם אחרי שירדתם מהאוויר.
 • ודאו שיש לכם סאונד טוב. יש מיקרופונים מיוחדים שיודעים להתחבר לחיבור האוזניות ושווה להשקיע בהם כדי לקבל סאונד איכותי ולא סתם סאונד של מי שהכי קרוב לסלולרי המצלם. ניתן לחבר כך מיקרופון דינמי לראיונות או מיקרופון אלחוטי להרצאות שמצלמים מרחוק. תעשו את הבדיקות מבעוד מועד, אל תחכו לעלייה לאוויר כדי להבין שהסאונד שלכם לא עובד. שימו לב שלא כל סוגי הסלולריים יודעים לקבל מיקרופון חיצוני, ניתן לחבר גם לכניסת המיקרו USB באנדרויד באמצעות חיבור OTG (on the go).
 • אחד הטיפים החשובים הוא לנסות הכל לפני שעולים לאוויר. תפתחו עמוד פיקטיבי שרק אתם מכירים ותעשו את כל הניסויים שם, כך תוכלו לוודא שהכל עובד ותקטינו את הסיכוי לתקלות.
 • אל תתביישו לראות מה עושים עמודי פייסבוק אחרים כדי ללמוד מהצלחות וטעויות שלהם, לפעמים תקבלו רעיונות מעולים ולפעמים תיראו פאדיחה מביכה שתדעו שצריך למנוע מראש. בשידור ישיר מאוד קשה לשלוט על דברים בלתי צפויים. אפשר גם לראות שידורים ישירים של פרופילים מרחבי העולם באמצעות המפה האינטראקטיבית של פייסבוק

איך עושים את זה נכון?

דוגמה טובה לסרטון ש"שבר את האינטרט" תוכלו למצוא באתר באזפיד, ששידרו בשידור ישיר פיצוץ של אבטיח באמצעות גומיות[/url]. זה נשמע הזוי, וזה היה הזוי לצפות בזה, אבל במשך דקות ארוכות הצליחו בבאזפיד לרתק לשידור שלהם 600,000 אלף צופים במקביל שחיכו לרגע הפיצוץ של האבטיח תוך נסיונות לנחש כמה גומיות יידרשו לכך, כדי לא להפסיד את רגע הפיצוץ בשידור ישיר. נסו ליצור ריגוש וציפייה שתגרום לצופים שלכם להיות מרותקים לשידור. מצד שני, אל תחפשו סתם סיבות לשידור חי, אם אתם לא נותנים ערך מוסף בשידור שלכם, אל תעלו אותו לאוויר.
יש לכם טיפים נוספים שלא כתבתי? הוסיפו בתגובות!

אם יש לכם 45 דקות פנויות לצפות בגומיות מפוצצות אבטיח. אם לא, פשוט תריצו לסוף כי זה ממש מגניב.

שאלות? בעיות? מוזמנים לשאול בתגובות.

לדיון בנושא: שידור ישיר בפייסבוק – המדריך המלא

גבע תלם הינו מנהל שיווק ובעל בלוג החדשנות Geekstyle


11:00
  /  
20.6.2016
  
מאת: Geva Telem

1