HTC VIVE – המציאות המדומה הכי מציאותית שיש היום. ביקורת ראשונה

מערכת המציאות המדומה המדוברת והמרשימה, HTC VIVE הגיעה אלינו ואלי חבוש בביקורת ראשונה בישראל. מדהימה, שונה אבל האם מתאימה לכולם?

7:00
  /  
12.06.2016
  
מאת: אלי חבוש

*** רוצים לדעת עוד? יש לכם שאלות ספציפיות שלא באו לידי ביטוי בכתבה? קפצו לשרשור בפורום בסוף הכתבה ותשאלו. נשמח לענות***

ניסיתם את המציאות המדומה דרך ה cardboard של גוגל? קניתם פעם משקפיים מדיל אקסטרים? או אולי אפילו קיבלתם משקפיים טובים יותר של סמסונג GearVR. תשכחו מכל מה שחוויתם כי אין שום קשר כלשהו למערכת המציאות של HTC.

את ה HTC VIVE, מערכת המציאות המדומה של חברת HTC, ראיתי וחוויתי לראשונה לפני כשנה וחצי במסגרת תערוכת MWC בברצלונה. למי שלא זוכר את המאמר (ויכול להיזכר כאן), יצאתי מההדגמה פעור פה ועיניים. אז, מערכות מציאות מדומה רק התחילו לצאת לשוק, האוקולוס עדיין לא יצא מסחרית ולי יצא להיות בין הראשונים שהתנסה בגרסה ראשונה של ה VIVE. התרשמתי.

ביקורת וידאו (חברי ערוץ הוידאו של האתר קיבלו הצצה ראשונה לביקורת וידאו שעות לפני שפורסמה. רוצים גם לצפות בסרטונים שלנו עוד לפני שעולים באתר? הירשמו כחברים בערוץ היוטיוב שלנו):

אז כשנקרתה ההזדמנות בדרכי לפני כשבועיים לרכוש את המערכת, כמעט ולא חשבתי פעמיים (ונדבר בהמשך על הכמעט הזה). גם אז, בחנות רשמית של HTC בטיוואן, עשרות קופסאות VIVE מונחות בערימה, ממתינות לרוכשים שהזמינו בהזמנה מוקדמת, לא ממש ניתן היה לרכוש את המערכת. פשוט אין. בכל טיוואן, מעוזה של HTC, לא נותרה ולו מערכת אחת לרפואה. רק לאחר שכנועים, תחינות ובקשות, הסכימו לחפש במערכת בחנות היכן יש מערכת VIVE ולבסוף נמצאה אחת, אחרונה. הייתי חושד שמדובר בתרגיל שיווקי כדי לגרום לי לרכוש מיד מערכת, אבל קולגות אחרים שהיו וניסו גם הם לרכוש, נתקלו בתשובה שלילית יותר ויצאו בידיים ריקות.

HTC VIVE

ה VIVE האחרון בטיוואן עד המלאי הבא. בצד – סטוק של מערכות המחכות להישלח ללקוחות ברי המזל

 

המערכת

הדבר הזה לא קטן. מערכת ה HTC VIVE מגיעה בתוך קופסא ענקית שבתוכה מונחם חלקי המערכת, כל אחד בתא נפרד מרופד בספוג על מנת שלא ייפגע.

HTC VIVE

מה הבאת לנו כאן? סנדוויצים?

 

הרכיב העיקרי בקופסא נראה מיד – קסדת המציאות המדומה. קסדה גדולה, שחורה, עם המון המון נקודות בחלקה הקדמי (אלו החיישנים) ועדשת מצלמה אחת. בראש הקסדה מחוברת צמה בעלת שלושה כבלים היוצאים ממנה. הצמה ארוכה מאוד וכוללת כבל HDMI, כבל USB וכבל מתח.

HTC VIVE

החלקים העיקיים המערכת – קסדה, משדר ובקר

 

שני בקרים מרשימים הנראים לקוחים מתוך סרט מדע בדיוני. השלטים למרבה המזל אלחוטיים.

שתי קוביות שידור + שני ספקי מתח לקוביות השידור + שני אביזרי תליה לקיר עבור קוביות השידור

בנוסף לכל אלה ניתן למצוא עוד – קופסת חיבורים, כבלים רבים, ספוג לקסדת המציאות עבור ראשים קטנים, מטלית ניקוי

HTC VIVE

תכולת הקופסא על הרצפה

המחשב

את כל המערכת מפעיל בסופו של דבר מחשב PC. החלק הזה קריטי שכן כרטיס המסך כאן חייב להיות כרטיס מסך בעל ביצועים מעולים ואם אין לכם כזה או לא מתכוונים לרכוש כזה, אל תשקיעו את הכסף סתם על ה VIVE. מערכת ה VIVE דורשנית למדי והביצועים במפרט נמוך יותר לא יספקו, אם ירוצו בכלל.

HTC ממליצה על כרטיס מסך מסוג GEFORCE 970 או דומה לו ומעלה. מבחינת שאר המפרט ממליצה HTC על מפרט בינוני למדי של מעבד i5 4590 לפחות, עם זיכרון RAM של 4GB ומעלה. יש לכם יותר? יותר טוב.

ההכנה וההתקנה

ניתן להשתמש במערכת בשני מצבים – הראשון במצב נייח בו אנחנו יושבים על כסא או עומדים ולא זזים מלבד תנועות ראש והמצב השני הוא מצב נייד בו אנחנו עומדים במרכז החדר וזזים לכל הכיוונים. אל תקנו את המערכת אם אתם מתכוונים להשתמש במצב הראשון.

על מנת להשתמש במצב השני, נצטרך חדר בגודל של כ-2 מטר על 1.5 מטר לפחות. ברור שעדיף חדר גדול הרבה יותר אולם חשוב לזכור שהמרחק בין שני המשדרים הוא 5 מטר במקסימום על מנת שיצליחו לכסות את כל שטח החדר.

HTC VIVE - מדהים מדהים. לא לכולם. ביקורת ראשונה

דוגמאות התקנה של מערכת ה VR שלכם

 

ראשית, נחבר את שני המשדרים. החיבור שלהם צריך להיות על גבי הקיר כשאחד מהם באחד מקירות החדר והשני יותקן בקיר הנגדי, בגובה של מעל 2 מטר ובזוית של כ-30 מעלות כלפי מטה. המרחק ביניהם חייב להיות 5 מטר מקסימום. מומלץ להשתמש במתקני התלייה שקיבלנו איתם אבל אין חובה.

כל אחד מהמשדרים מתחבר לחשמל ולכן חשוב שתהיה נקודת חשמל קרובה למשדר. זה לא דבר שכיח כשמתקינים אותם בגובה של 2 מטר. לאחר ההתקנה והחיבור לחשמל, המשדרים יידלקו. באחד אנחנו אמורים לראות את האות C ובשני צריך לראות את האות B + נורית ירוקה דלוקה. במצב הזה ההתקנה היתה טובה.

תפקיד 

HTC VIVE

אחד המשדרים. נורה ירוקה ואות C. הכל תקין

 

לאחר מכן יש לחבר את קופסת החיבורים למחשב. בקופסת החיבורים יש שני צדדי חיבור, צד אחד למחשב וצד שני לקסדה. הצד של המחשב מתחבר ב USB ו HDMI. לקופסא תחברו גם חיבור מתח חשמל.

הצד השני של הקופסא מתחבר לצמה המשולשת של הקסדה – HDMI, USB ומקור מתח.

למעשה, כאן אנחנו כבר מוכנים לצאת לדרך

התוכנה

באתר של HTC תוכלו למצוא את התוכנה להתקנה והגדרת המערכת. מורידים אותה ופשוט עוקבים אחר כל ההנחיות. התוכנה מעבירה אתכם שלב שלב, כולל שלב התקנת רכיבי המערכת בחדר ובסוף תתקין את תוכנת VIVE ותתקין את STEAM שגיימרים בוודאי מכירים אותה – מרכז משחקים דרכו ניתן להוריד משחקים ולשחק בהם.  ל STEAM יש גרסת תוכנה ל VR.

לאחר שהתוכנות ירדו, תתבקשו להגדיר את חלל החדר שלכם – הנחת האביזרים (קסדה ושני בקרים) על הרצפה במרכז החדר ולאחר מכן תצטרכו לצייר את גבולות החדר עם אחד הבקרים. זה יהיה מגרש המשחקים שלכם.

מיד עם ההפעלה הראשונה וחבישת האביזרים עליכם, תיכנסו לחלל מרשים של חדר סלון שיתפרק לכם מול העיניים בגרפיקה מרשימה ויופיע רובוט סייען שידריך אתכם על הכפתורים בבקרים והתנועות. ההדרכה מרשימה מאוד ותסייע לכם בהמשך. לא לדלג עליה.

את הכל כמעט תוכלו לנהל דרך הממשק עם הקסדה על הראש. תוכלו להריץ משחקים, לסיים משחק ולקפוץ למשחק אחר, להוריד משחקים חדשים, לצפות בסרטוני יוטיוב ואפילו לצפות במסך המחשב שלכם והכל מבלי להוריד את הקסדה מהראש. תוכלו אפילו לסנכרן ולצמד את הטלפון שלכם עם המכשיר, כך כשתתקבל הודעת טקסט, הודעת יומן או שיחת טלפון תוכלו לצפות בה בזמן המשחק ואפילו לבחור לענות לה באמצעות טקסטים מוגדרים מראש (גם בעברית).

לקסדה מותקנת מצלמה מקדימה כך שתוכלו אפילו לצפות בחלל החדר שלכם כשתרצו. אין ספק שנעשתה כאן עבודה קשה ורבה לתת למשתמש חוויה כוללת והתפעלתי מכמות הפרטים הקטנים המטופלים כאן.

חווית המציאות המדומה של ה VIVE

אמנם עדיין מוקדם מידי לתת ביקורת וחוויה כוללת על מערכת ה VIVE ובהחלט בטרם התנסינו במשחקים כבדים יותר. אולם בסופו של דבר, החוויה ב VIVE היא פשוט וואוו.

עוד לפני שנצלול למשחקים, נציין שהקסדה יושבת על הפרצוף בצורה כמעט מושלמת. אין מה להשוות בכלל למשקפי מציאות מדומה אחרים. הקסדה אוטמת את האור מבחוץ לחלוטין ויושבת בצורה נוחה מאוד שניתןלהתרגל אליה. מצאתי שכמה משקפי מציאות מדומה אחרים שהם מכאיבים במהלך הזמן על האף והפרצוף. לא כך כאן.

הקסדה מתאימה גם לבעלי משקפיים וגם כאן, אין שום בעיה, כאב או אי נוחות בחבישת הקסדה ביחד עם משקפי ראיה. לבעלי פרצוף קטן יותר, HTC צירפה מתאם ספוגי לקסדה. אצלנו בינתיים, גם הילדים, משתמשים במידה הרגילה.

HTC VIVE - המציאות המדומה הכי מציאותית שיש היום. ביקורת ראשונה

הגרפיקה נראית פשוט מעולה אך לא מושלמת. חדי העין באמת יוכלו כמובן להבחין בטשטוש פה ושם (במיוחד אם מסתכים בזוית העין) ופיקסלים קטנים. אבל שוב, מדובר בחדי עין ובהחלט שהדבר לא מפריע או מקלקל את חווית המשחק שנראית פשוט מעולה.

מערכת ה VIVE נותנת חוויה מדהימה וכוללת המכניסה אתכם ממש לתוך המציאות, המדומה כמובן, כשבשלב מסויים תוכלו להתבלבל ולחשוב שאתם באמת שם. באמת! כך למשל, במשחק מסויים שהיה בו שולחן, כמעט והנחתי עליו את הבקרים שיש לי ביד עד שנזכרתי שהשולחן הוא וירטואלי. נכון שהשולחן לא נראה אמיתי, אלא גרפיקה ברורה, אולם עדיין, אנחנו מקבלים חוויה אימרסית מדהימה וקל יהיה להתבלבל.

 

HTC VIVE - המציאות המדומה הכי מציאותית שיש היום. ביקורת ראשונה

 

אפשר ממש לצלול למשחק

HTC VIVE - המציאות המדומה הכי מציאותית שיש היום. ביקורת ראשונה

הדיוק של המערכת מרשים מאוד. השלטים שנמצאים ביד הופכים בראיה דרך הקסדה לכל דבר שהמשחק יחפוץ בו – ידיים, נשקים, מנפחי בלונים ועוד… הדיוק בתזוזה של השלטים מעורר השתאות וכך גם המבט שלנו דרך הקסדה. תוכל להזיז את הראש ימינה ושמאלה, למעלה למטה, להתכופף, לסובב את הראש לשחק עם השלטים ביד בכל כיוון שתרצו ולא יהיה איבוד או פספוס כלשהו באות (כל עוד התקנתם את המשדרים נכון) והכל בעזרת החיישנים הרבים שנמצאים על הקסדה והשלטים ומשדרי הלייזר שיודעים היכן אנחנו נמצאים בחדר ובאיזה מצב בדיוק בכל רגע נתון.

יש מתחרים?

בוודאי. המתחרה העיקרי של ה VIVE הוא ה – Oculus Rift. לא ניכנס כרגע לעומק של השוואה בין שתי המערכות אלא נציין מספר דברים ושיקולים עיקריים. שני המכשירים בעלי מפרט כמעט זהה, הן ברמת הרזולוציה והם ברמת הרענון (90HZ). ההבדל העיקרי ביניהם הוא שהריפט מיועד למשחקים סטטיים בלבד. לא תוכלו לטייל עם הריפט כמו עם ה VIVE, להתחמק, לקפוץ ולהנות מעולם VR אמיתי בעוד שעם ה VIVE תוכלו להשתמש גם במצב סטטי אם תרצו, כמו הריפט. הריפט לעומת זאת פחות מסורבל מה VIVE וכולל קסדה (ללא משדרי לייזר כמו ב VIVE שצריך להתקין) שמגיעה אפילו כבר עם אוזניות.

הבדל נוסף שיכול להוות שיקול הוא במחיר. בעוד שה VIVE עולה כ-800 דולר, הריפט עולה 200 דולר פחות.

התחרות האמיתית תהיה במגוון המשחקים שיצאו לפלטפורמות השונות שאלו יכריעו אם הפלטפורמה תישאר במשחק או תצא ממנו מושפלת. לריפט יש יתרון על ה VIVE כרגע בתחום הזה ולו בזכות העובדה שהם קיימים זמן רב יותר ומשולבים גם ב GEARVR של סמסונג. ה VIVE לעומתו אינו טומן ידו בצלחת ובעל מגוון רב של משחקים (מאות) ועם תמיכה של steam סביר להניח שהיא כאן בשביל להישאר.

ובכל זאת, מי שמחפש חווית מציאות מדומה עמוקה ואמיתית יותר, ימצא אותה ב VIVE.

המשחקים

המערכת מגיעה עם 3 משחקים הניתנים להורדה – ציור בחלל, משחק עבודה ומשחק בניית מכונות.

שלושת המשחקים הם משחקים חמודים ומהנים. את הציור בחלל (Tilt brush) הכרתי כבר מהניסיון לפני כשנה וחצי. במשחק אתם מציירים בחלל האויר, לכל הכיוונים, בתלת מימד. ניתן לשמור ולצלם את הציורים והשימוש מהנה למדי אבל לא יותר מכך. אין הרבה מה לעשות שם מלבד לראות את יכולות המערכת בציור חופשי בתלת מימד.

HTC VIVE

לצייר ברחבי החדר באמצעות tilt brush

 

המשחק השני מדמה קיוביקל בעבודה. כל דבר שם נגיש וניתן למשחק. תוכלו להחזיק את כוס הקפה, לשים אותה במכונה, ללחוץ על כפתור שיוציא קפה לכוס ולשתות אותו. להשתמש במהדק,במכונת הצילום ועוד. תקבלו משימות במהלך יום העבודה שלכם וניקוד על פי ההספק. חמוד, מצחיק ומהנה

המשחק השלישי הוא משחק מחשבה. המטרה כאן היא להביא כדור לפינה רחוקה במסך (שאינכם יכולים פשוט ללכת אליה) וזאת על ידי בניית מכונה שתסיע את הכדור לשם. יש לכם גלגל מסתובב, מוטות ועוד הניתן להחזקה, למשיכה, להארכה. המשחק כיפי ומאתגר.

מלבד שלושת המשחקים הללו ישנם משחקים מעולים אחרים. חלקם בחינם, חלקם בכמה דולרים בודדים וחלקם עולים עד 35 דולר. 

משחקים מעולים נוספים ששיחקתי הם Space Pirate trainer  – אתם עומדים על גג בחלל, מחזיקים נשק בכל יד וצריכים לירות בחלליות קנות המגיחות בגלים לעברכם. משחק מעולה בו אתם יכולים לצאת מזיעים ולו בשל העובדה שבכל פעם שיורים עליכם תצטרכו להתכופף, לקפוץ, לזוז ולירות בחזרה. ממכר וקשה מהצד האחד אך ימצה את עצמו כנראה לאחר תקופה משום שאין ממש לאן להתקדם חוץ מלירות בגלים חוזרים של חלליות.

HTC VIVE

 space pirate trainer. להיות ברוס וויליס

 

משחק מעולה נוסף בשם Hover Junkers זורק אתכם בעולם אפוקליפטי כשאתם מקבלים חללית בסיסית ומשפצרים אותה בהגנות מפח וגרוטאות. את החללית תניעו במרחב ותפגשו שחקנים נוספים, אמיתיים, המשחקים גם הם ב HTC VIVE והמטרה שלכם היא להרוג אותם כמובן. זה משחק רשת נגד אנשים אמיתיים שאפשר אפילו לדבר איתם קולית. משחק ממכר שלא נראה שישעמם בקרוב. עלות המשחק גבוהה יחסית למשחקי ה VIVE ועומדת על 35 דולר. אבל בהחלט שווה.

HTC VIVE - המציאות המדומה הכי מציאותית שיש היום. ביקורת ראשונה

משחק אחר נקרא The Lab – המשחק הזה חינמי ומגיע מהחברה עצמה. תמצאו את עצמכם במעבדה כלשהי, תסתובבו שם, תלטפו את הכלב הרובוטי, ותיכנסו לכל מיני עולמות שונים שיעניקו לכם משחקונים קטנים או חווית מציאות מדומה מעניינת. מדובר יותר בתצוגת יכולות מאשר משחק של ממש, אבל בהחלט תצוגת יכולות מרשימה מאוד שמשאירה את השחקן עם פה פעור.

HTC VIVE - המציאות המדומה הכי מציאותית שיש היום. ביקורת ראשונה

אבל לא רק כאלה, אחד המשחקים המתבקשים בסוג כזה של מערכת הוא משחק Light saber. המערכת פשוט דורשת שיהיה משחק כזה בו נחזיק חרב אור ונילחם. ויש כזה! במשחק, שעולה כ-3 דולר בלבד, אתם תהיו במעין חדר בחללית כשרובוט יאמן אתכם על ידי יריות שיכוונו אליכם והתפקיד שלכם הוא להגן עם חרב האור ולהחזיר את היריות חזרה אליו. המשחק מחקה בצורה כמעט מושלמת את המחשבה של להשתמש בחרב אור. התנועות, התזוזות והתחושה כאילו אתם מחזיקים בחרב כמעט ומושלמות. המשחק לעומת זאת חסר המשכיות וכולל כמה שלבים, בעלי קושי גדל, המתרכזים כולם בהגנה באמצעות חרב האור על גופכם. אל תפספסו את המשחק הזה, במיוחד אם אתם חובבי סטאר-וורס.

משחקים נוספים, גדולים יותר, יקרים יותר ומורכבים יותר, יעניקו לשחקן חווית הרפתקה במרחב. למשל הליכה ברחבי עולם פנטזיה בו תצטרכו לאסוף חפצים, להבין כיצד להשתמש בהם על מנת להמשיך, להילחם באורקים עם חרב, להפעיל שיקויים על ידי ערבוב חומרים ועוד המון משחקים שהמטרה שלהם היא לאתגר אתכם ולתת לכם להבין לבד מה לעשות שם.

השורה התחתונה

המערכת לא מתאימה לכל אחד בכלל ולמעשה אולי מתאימה לחלק קטן של האוכלוסייה. מערכת ה VIVE מדהימה ומרשימה ויכולה לספק שעות רבות של הנאה ובטח שתגרום לכל החברים שלכם לקנא ולרצות גם אחת כזו אולם היא לא חפה מחסרונות – המערכת דורשת חדר על מנת שניתן יהיה לשחק בה ושהחדר הזה יהיה נקי מחפצים בכל חלל המשחק. המערכת מסורבלת למדי, דורשת התקנה קבועה (משדרים על הקיר ומחשב נייח חזק) דבר שלא יאפשר לכם לנייד את המערכת החוצה מן הבית לחבר או אפילו לחדר אחר באופן זמני. חיברתם את המערכת? שם היא תישאר.

ההתקנה אינה קלה ודורשת זמן רב של התקנות, הורדות וסידור היקפי. המערכת עצמה מסורבלת למדי והצמה המחוברת בראש הקסדה מעצבנת פעמים רבות למרות שדי מהר ניתן להתרגל אליה, אך בהחלט תרצו קסדה אלחוטית לגמרי. הסרבול לא מתבטא רק בכך, אלא גם בספונטניות של משחק – בכל פעם שתרצו לשחק במשחק, תצטרכו להדליק את המחשב (אם כבוי), להריץ את תוכנת ה STEAM, לחבוש את הקסדה, לחבוש את האוזניות (לא מגיעות בערכה) ולגשש אחר שני השלטים ומשם להריץ אץ המשחק שאתם רוצים.

חיסרון משמעותי נוסף מבחינתי הוא הסוליסטיות במשחק הזה. השחקן חובש על עצמו קסדה ואוזניות ומנתק את עצמו מהסביבה. השחקן משחק לבד, עם עצמו כשלא ניתן אפילו לתקשר איתו.

השאלה הנוספת העיקרית מה יהיה אורך החיים של המערכת. אם ימשיכו לצאת עבורה משחקים טובים ומרשימים היא צפוייה להישאר בעולם זמן רב. ואנו מקווים מאוד שכך.

יחד עם זאת, המערכת מדוייקת להפליא, תיתן לכם חוויה מדהימה שלא רק שלא תגרום לכם להצטער על הקנייה אלא תגרום לכם לרצות עוד ועוד ולא להתנתק מהמציאות המדומה שלכם, המשחקים מרשימים וחלקם גם בחינם או בעלות נמוכה, אלא שכאמור היא לא תתאים לכולם, היא מסורבלת מעט, צריך ידע טכני/גיימרי בסיסי (לא מתאימה לסבים וסבתות ולא PLUG AND PLAY) ובמחיר של כ- 800 דולר (לא כולל המחשב כמובן), היא תתאים כרגע יותר למאמצים מקדימים. 

 

 

לדיון בנושא: HTC VIVE – המציאות המדומה הכי מציאותית שיש היום. ביקורת ראשונה


7:00
  /  
12.6.2016
  
מאת: אלי חבוש

1