Epson LS10000 – מקרן 4K לייזר לבית

בשנים האחרונות 4K בגדול היה החלום - קבלו חלום חדש: LS10000 מקרן לייזר 4K.

12:00
  /  
31.05.2016
  
מאת: עפר לאור

כתבת וידאו על המקרן

רקע

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור: יח"צ

היתרון היחסי של אפסון היה תמיד במקרני LCD שבמשך שנים רבות תפסו את מרבית השוק. עובדה זו הציבה את החברה בחזית הטכנולוגיה ותמיד בראש טבלאת המכירות. עם זאת, בשנים האחרונות השוק השתנה, סוני ו-JVC התחזקו עם טכנולוגיות SXRD ו-DILA בהתאם ו-4K הפך לדבר שכולם צריכים בכדי להצליח בתחום ה-High end.

אני זוכר ב-2010, שהוזמנתי לאירוע מיוחד בברלין לרגל השקת ה-R4000, הנסיון הראשון של אפסון בעולם מקרני ה-LCOS. אחרי עיכובים מרובים, אפילו הצלחנו לעשות על מקרן R4000 נסיוני אחד סוג של ביקורת ב-2011. בסופו של דבר, ה-R4000 מעולם לא הושק רשמית בעיקר בשל הקושי הרב לייצר סדרתית את הפאנלים הרפקלטיבים באופן אחיד מספיק.

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור: אפסון

מאז 2011, אפסון היו שקטים מאוד בנושא 3LCD רפלקטיבי – טכנולוגיה שבעיקרה הדפסת פאנל LCD על מצע קוורץ במקום על חומר שקוף. במקום שהאור יעבור דרך הפאנל – הפאנל משמש כמראה ומחזיר את האור – כאשר דרגת ההחזר מכל פיקסל תלויה כעת ברמת ההחשכה שאותו פיקסל מעביר.

הפתעה!

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור: יח"צ

מתברר שאפסון הכינה לנו הפתעה גדולה, היא ה-LS10000 – מקרן שכולל את כל מילות הבאז והטכנולוגיות שאפשר לדמיין (כמעט). נתחיל בכך שמדובר במקרן עם פאנל 1080P רפלקטיבי. בניגוד לסוני, החברה היחידה שמייצרת מקרנים עם פאנלים 4K מלאים, שתי המתחרות שלה בעולם הזה – JVC ואפסון בחרו בטכנולוגיה שונה. הסיבה לכך די פשוטה – ככל שהרזולוציה גדלה, ניתן או להשאיר את הפיקסלים בגודלם הקודם ולהגדיל את הפאנל פי 4 בגודל, או להשאיר את הפאנל בגודלו הקודם ולהקטין את הפיקסלים. הקטנת הפיקסלים פוגמת באיכות התמונה ובעיקר בקונטרסט. הגדלת הפאנל גורמת לעליה תלולה מאוד בגודל האופטיקה, ובעקבות זאת בגודל המקרן, במשקל שלו וכמובן בעלות הכוללת.

במקרה של סוני, נעשו פשרות בגזרה הזו – אך ככלל המקרנים שלה ב-4K גדולים משמעותית ממקרני ה-FHD מתוך רצון לשמור על איכות התמונה. 

4K – UHD במקרנים

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור: יח"צ

הגישה של JVC ואפסון מעט שונה. הם משתמשים באותו גודל פאנל עם אותה רזולוציה ועם מנוע פיזואטלקטרי קטן, הם יכולים להטות את הפאנל באופן מאוד עדין – חצי פיקסל הצידה ולמעלה. הפאנל מריץ וידאו בקצב כפול מכפי שהוא נדרש וכך ניתן לקבל תמונה בעלת רזולוציה אפקטיבית כפולה לרוחב וכפולה לגובה. האם מדובר בתמונת 4K אמיתית? לא. מדובר בפשרה שהיא בערך באמצע הדרך בין 2K (כלומר FHD) ל-4K. אפשר לקרוא לזה 3K, מכיוון שבאמת מדובר בכפליים רזולוציית FHD במקום 4 פעמים שיש ב-UHD.

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור: אפסון

במקרה שמדובר בתוכן 4K, הוא בעצם מתורגם לשתי תמונות FHD שמסונכרנות עם התמונה ואיכות התמונה תעלה משמעותית על תוכן FHD. במקרה של FHD, המקרן יעשה Upscaling ל-4K ואז יפעיל את הפונקציה הזו, כך שגם כאן מדובר באיכות תמונה גבוהה ממה שמתקבל במקרן FHD רגיל. איך זה יראה מול מקרן עם פאנל 4K מלא? עם כל המגבלות של תוכן, בתערוכה שביקרתי שבה הוצגו שני סוגי המקרנים יכולתי לראות הבדל קל לטובת מקרן עם פאנל 4K. היתרון לא היה של שמים וארץ אבל הוא בהחלט היה שם (למרות כל הסייגים של צפיה בתוכן מסוג שונה וכמובן שהמקרנים לא היו פעילים בו זמנית, כך שנושא הזיכרון החזותי משחק גם פה תפקיד). כדאי לציין שניתן לכבות את המנגנון ולהפוך את המקרן למקרן 4K רגיל, כאשר ההבדל הוא מורגש מאוד, והתמונה הופכת לדיגיטלית הרבה יותר והרבה פחות סינמטית.

המקרן יכול לקבל 4K כמקור, אבל אין למקרן תמיכה ב-HDMI 2.0A עדיין. הדעות חלוקות אם המקרן יוכל לקבל שדרוג קושחה שיאפשר תמיכה בכך. החשיבות של HDMI 2.0A היא בעיקר בנושא HDR – היכולת של המקרן לקבל מידע על הבהירות הנדרשת של התאורה מבלי לחשב את זה באופן אוטומטי. הדבר משפר מאוד את הטווח הדינמי של התמונה (קרי: קונטרסט) אך גם את טווח הצבעים והחדות הנתפסת של התמונה מה שאומר שהתמונה תשודרג באופן משמעותי. בבדיקות שנעשו – אנשים הרגישו בשיפור באיכות התמונה הרבה יותר בשל HDR מאשר פי 4 רזולוציה של 4K, כך שמדובר בשדרוג חשוב מאוד ובעצם בחסרון העיקרי של המקרן. אנחנו מקווים מאוד ששדרוג כזה יגיע בתוכנה ושלא נדרש שדרוג פיזי של כרטיס או של המקרן כולו.

כדאי לציין שבשיחות שערכתי עם מהנדסי אפסון בתערוכות שונות הם אמרו שבעתיד הנראה לעין ניתן יהיה לקחת את הטכנולוגיה הזו לצעד הבא ולא רק להציג שתי תמונות בתזוזה של חצי פיקסל, אלא שגם ניתן יהיה ליצור 4 תמונות בתזוזה מבוקרת, מה שיאפשר למקרן עתידי של החברה לייצר 4K מלא בשיטה הזו ללא שינוי בגודל הפאנל.

3LCD רפלקטיבי

מכיוון שמדובר בפאנל רפלקטיבי, הקונטרסט האפקטיבי של הפאנל של אפסון משמעותית גבוה ממה שאנחנו רגילים לראות עם מקרני LCD, התמונה פאנצ'ית וחדה כאחד. במקרן לא היה הוטספוטינג ובפרק המדידות ניתן לראות את האחידות של המקרן.

ההשפעה הגדולה של 4K על המערך האופטי מורגש מאוד בגודל הפיזי של המקרן. המקרן גדול מאוד – כ-55 ס"מ לרוחב ולאורך, וכ-22 ס"מ לגובה עם משקל של כ-18 ק"ג. הצורה שלו חללית מאוד והוא מכוסה פלסטיק בגוון שחור מט שבולט מאוד בחדר, אך בעת הצפיה בחדר חשוך נעלם לחלוטין – וזה בדיוק מה שאני מחפש במקרן.

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור: יח"צ

הזום החשמלי של המקרן מגיע מ-X1 ל-X2.1, עם throw ratio של 1.28:1 ועד 2.73:1 כך שבמקרה שלי לא היתה בעיה לכסות בקלות את כל שטח המסך. 

מבחינת חיבורים, מדובר במקרן עם הרבה מאוד חיבורים, החל שני חיבורי HDMI (ככל הנראה HDMI 2.0 עם HDCP 2.2, אבל אפסון לא מצהירים על כך באתר של המוצר), חיבור VGA, חיבור RS232, קומפוננט, קומפוזיט, שני חיבורי טריגר, וחיבור רשת חוטי.

לייזר כמקור תאורה

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור: אפסון

השדרוג המשמעותי השני של המקרן הוא ייחודי כרגע לחלוטין לאפסון וגם הוא הגיע בהפתעה מוחלטת. מדובר במקור אור לייזר, שעד היום הכרנו בעיקר בתחום של מקרנים מסחריים בלבד. המקרן כולל שני מקורות לייזר כחולים, האחד בשימוש ישיר, והשני הופך בעזרת גלגל פוספור מסתובב (בכדי למנוע נצנוץ שהוא תופעת לוואי של מקרני לייזר "טהורים") הופך למקורות אור אדום וירוק. כל אלה פועלים על הפאנל בו זמנית, כך שאין את אפקט קשת בענן שאנחנו מכירים מעולם ה-DLP. 

למקור אור לייזר יש הרבה מאוד יתרונות. הוא קר בהרבה ממקור UHP, כך שמערך הקירור פשוט יותר והמקרן חרישי למדי במצב הנורמלי וה-ECO שלו (מעט יותר רעשני במצב HIGH). מדובר במקור שניתן להדליק אותו מיידית ולכבות אותו מיידית, כך שאין את האפקט המסוכן של הדלקה וכיבוי שיכול לגרום להתנפצות של מנורת UHP. נעלמה הדקה הקבועה שאנחנו רגילים אליה כל כך מהרגע שמדליקים את המערכת ועד שהמנורה מספיק חמה בכדי להפיק את מלוא האור –  המקרן נדלק, והאור שלו נדלק עוד לפני שכל שאר המערכת מספיקה לפעול (במיוחד המסכים החשמלים שלי). לא עוזר ששמתי אותו אחרון במאקרו של הדלקת המקרן, הוא עדיין המהיר ביותר בתהליך…

כאמור, אין חשש להדליק או לכבות את המקרן מיידית, וגם החשש הקבוע של הפרעות חשמל יורד משמעותית עם מקור אור זה, שכן הסיכון לניפוץ המנורה יורד לאפס. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

 

מקור: אפסון

יתרון נוסף של מקור האור הזה הוא שאין צורך בצמצם – בעוד שבמנורת UHP אין דרך לעמעם את האור ולכן יש צורך בצמצם (IRIS) ולעיתים אפילו שני צמצמים לפני ואחרי הפאנל – כאן אין כל צורך בכך. מקור אור הלייזר הוא הצמצם של עצמו – ניתן לעמעם את עוצמתו או לכבותו באופן מיידי ללא כל השפעה על גוון האור שמתקבל. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

 

מקור: אפסון

הדבר גורם לכך שכאשר יש מסך שחור לחלוטין, הלייזר נכבה מיידית ואנחנו מקבלים חדר חשוך לחלוטין. כמובן שכאשר יש פסים שחורים או כשאנחנו מדברים על תמונה של חלל – אורות נקודתיים על רקע שחור, ניתן להבחין באור הרקע של המקרן שהוא גבוה מזה של מקרני סוני למשל, שמצליחים להגיע לקונטרסט ANSI וגם panel contrast גבוה ממקרן זה אך לא ברמה של שמים וארץ אלא יותר נצחון קל של נקודות. עם זאת, היתרון של השיטה ברור ועדיף – ללא צמצם אין שום ארטיפקטים שנוגעים לצמצם (בכל המקרנים האחרים שראיתי עד כה, הבחנתי באפקט של הצמצם למעט ב-LS10000). כמובן שגם אין את הרעש הקל שצמצם מכאני תמיד מייצר, שקט ככל שינסה להיות. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

 

מקור: אפסון

בהגדרות המקרן ניתן לבחור את עוצמת ה "צמצם" הדינמי, המהירות שלו וגם לקבוע אותו במצב מועדף חשוך יותר במידה והחדר חשוך וניתן להרוויח קונטרסט מוגבר. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

 

מקור: אפסון

אורך החיים של מקור לייזר הוא משמעותית גבוה מזה של UHP, כך שניתן להצהיר שזה מקרן שככל הנראה לעולם לא נצטרך להחליף לו את מקור האור… מדובר על בין 20-30,000 שעות להערכת אפסון, עד לתאורת חצי בהירות. אם תראו במקרן 3 שעות ביום בממוצע, אחרי 27 שנים בערך הוא יפיק חצי מעוצמת האור שהוא מפיק כיום… לשם ההשוואה, מקרן אופייני כולל מנורה בעלת אורך חיים של בין 3000-5000 שעות עבודה. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

 

מקור: אפסון

בעיה נוספת שנפתרת עם לייזר היא שינוי הגוון לאורך חיי המקרן. במקרה של UHP אפשר לחלק את חיי המנורה לשלושה חלקים עיקריים: כשהיא חדשה לחלוטין, אחרי כ-100 שעות (דעיכה משמעותית של עוצמת האור, ושינוי קל בגוון), ואז דעיכה מתמשכת בעוצמת האור ושינוי מתמשך בגוון המנורה. במקרה של לייזר, לא אמור להיות שינוי מהותי בגוון האור שמיוצר, וכן ההפרדה בין הגוונים השונים מורידה את התלות בגוונים של UHP. במקרה של לייזר, הדבר מאפשר הרחבת הגוונים לעבר DCI P3 (התקן של בתי קולנוע) ובעתיד הנראה לעין גם ל-REC2020, התקן שבעוד כמה שנים ככל הנראה יאפשר לנו לראות בשילוב עם HDR את איכות התמונה הטובה ביותר שניתן טכנולוגית לייצר כיום.

תכונות נוספות

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור: אפסון

היכולת של המקרן להטות את הפאנלים דרך ESHIFT מאפשרת לנו דיוק רב להפליא בתחום ה-panel alignment של המקרן. התוצאה: תמונה חדה מאין כמוה. התמונה חדה וכאשר מפעילים את פונקציית ה-4K (מה שנקרא אצל JVC אפקט ה-E-Shift) מקבלים תמונה מאוד חדה וקולנועית בעת ובעונה אחת. חדה במובן שרואים פרטים מאוד קטנים, וקולנועית – במובן שלא רואים פיקסלים בודדים במצב 4K.

המקרן חרישי לחלוטין במצב ECO. ככל שמגבירים את עוצמת התאורה שלו, כך יש רחש קל של אוויר. במצב נורמלי ובתלת מימד עוצמת התאורה משמעותית. כדאי לציין שהמקרן נותן תאורה של 1500 אנסי לומנס בשיטת המדידה של אפסון אשר מודדת את העוצמה לא רק על תאורה לבנה אלא גם בצבעים בודדים – כך שהמקרן הוא בהיר דיו בכדי לעשות בו שימוש גם במסכי הקרנה גדולים של 120" ומעלה. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור: אפסון

בנוגע לתלת מימד – המקרן משתמש בקצב הפריימים הכפול שלו לטובת התלת מימד ועדיין מאפשר לנו להשתמש בעיבוד frame interpolation. התוצאה מרהיבה – תלת מימד חד, מדוייק ועם הפרדה מצויינת. המקרן שקיבלתי לבדיקה לא כלל משקפי תלת מימד, אבל השיטה של המקרן היא Bluetooth כך שמשקפי תלת מימד קלילות של כל חברה יעבדו ללא כל קושי, והעלות שלהם כמובן היא נמוכה פי כמה מהעלות של הדורות הקודמים של משקפי תלת מימד.

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

כראוי למקרן כל כך טכנולוגי, כיול הפוקוס, ה-Lens shift והזום כולם נשלטים חשמלית דרך התפריטים וכמובן שיש סוגר עדשה חשמלי שמונע מאבק לחדור פנימה כאשר המקרן כבוי. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

לא די בכך, אלא שלמקרן יש זיכרון Lens, פיצ'ר שלמדתי בשנים האחרונות להעריך מאוד. בכל אחד מ-10 הזכרונות ניתן להציב זום, פוקוס ואפילו מיקום עדשה שונה והמקרן יגיע אליהם בדיוק רב. בשלט יש שני מקשים יעודיים לכך – LENS1 ו-LENS2. מה שהיה הופך את הפיצ'ר למושלם הוא תכונה שמאוד אהבתי בפנסוניק AE8000 והיא זיהוי ה-aspect ratio המקורי של התוכן (כולל פסים) וקפיצה ל-Lens memory מוגדר כשהוא מזהה אותו. כאן צריך לעבור ידנית, אלא אם פספסתי משהו מהותי בהגדרות כאן… 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

עיבוד התמונה של המקרן הוא מעולה – ומשתמש במנגנון שנקרא super resolution שבמהותו הוא משתמש במידע מפריימים קודמים בכדי ליצור עוד פרטים בפריים הנוכחי. ניתן להשתמש בו בעוצמות שונות בשני מצבים – האחד הוא ב-1080P ובגרסא יותר מעודנת שלו במצב 4K. למי שחובב אפקטים שמחדדים את התמונה, בסגנון של דרבי, יתכן ויאהב את הפיצ'ר הזה, אך אני השתדלתי לשים אותו על מצב נמוך למדי.

למקרן יש תכונת panel alignment שהיא ממש קריטית מכיוון שהפאנלים בשיטה הזו לעולם אינם בדיוק מכוונים באופן מושלם ולכן יש צורך לכיוון יותר מדוייק שלהם. ההבדל בחדות בין התמונה לפני הפעלת היכולת הזו לבין התמונה שמתקבלת לאחר הכיול הזה הוא דרמטי ביותר! 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

איכות התמונה

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

לצורך הבדיקה השתמשנו במקור Dune HD Solo 4K אשר יודע להוציא 2160P. החומר שנבדק היה מיקס של תוכן 1080P מבלוריי, וכן מיקס של תוכן 4K שעבר מאסטרינג ב-4K, החל מסרטים וכלה בשידורי Netflix ו-Amazon שצולמו ועברו את כל תהליך ה-4K המלא. לשמחתי הרבה גיליתי שממיר ה-HD BaseT שלי (מבית Valens) מעביר 4K ללא קושי, עכשיו האתגר הבא שלו יהיה להעביר HDR, אבל יתכן מאוד ששם כבר אזדקק לשדרוג חומרה, אבל מי יודע…

נתחיל מהשורה התחתונה – המקרן מדהים. הוא כמובן אינו מושלם – החדות שלו אינה כמו של מקרן עם 4K טבעי, אבל המקרן קולנועי מאוד, עם קונטרסט מעולה ותמונה פאנצ'ית ומאוד מהנה. לאורך הבדיקה לא היה אפשר שלא לחייך, והיה קל מאוד להכנס לסרט (או במקרה של תוכן כמו Game of thrones, לסדרה) ולהנות ממנה במקום להתעכב על ארטיפקטים, בעיות וכו'.

כמובן שתפקיד של ביקורת היא לא למצוא את הדברים הטובים, אלא דווקא לזהות את הבעיות, אז נתמקד לרגע בהן. הבעיות העיקריות שנראו הן בתחום השחורים. למרות שמדובר בפאנל רפלקטיבי שאמור לתת שחורים מעולים – נראה שאת העבודה הזו אפסון נותנת בעיקר לצמצם הוירטואלי דרך הלייזר. הקונטרסט הטבעי של הפאנל לא נראה דרמטית טוב ממקרנים אחרים של אפסון והוא בהחלט פחות (הדבר גם מתבטא במדידות) מזה של מקרנים של מתחרים כמו סוני. האם זה "deal breaker"? חס ושלום – התמונה בסופו של דבר מעולה וזה מה שקובע. מה שכן, זו בהחלט נקודה שאפסון צריכה לשפר במקרנים הבאים שלה בטכנולוגיה זו.

איכות התמונה עם תוכן 4K

the amazing spiderman 4K

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

סרט חביב, עם יחסית לא הרבה אקשן (אבל האקשן שכן קיים, קצבי ומהיר מאוד) אבל ה-4K נותן לו תחושה מאוד חדה ועניינית. אין ספק שקצב נתונים גבוה ורזולוציה עושים כאן את העבודה. 

the fifth element 4K בקצב נתונים גבוה במיוחד (ממוצע 70Mbps) בפורמט HEVC. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

עדיין פחות חד מכפי שהייתי מצפה מסרט כל כך חשוב. לטענת סוני, הסרט עבר תהליך מלא של מאסטרינג ב-4K והוא בהחלט נראה משמעותית טוב יותר מאשר גרסאת הבלוריי שלו. כזכור, היה מדובר באחד מהסרטים שנחשבו כרפרנס עד לפני כמה שנים, בעידן ה-DVD ולאחר מכן גם בתחילת עידן הבלוריי. כיום יש תכנים חדים בהרבה שאפשר להתייחס אליהם. עם זאת, השערה המפורסמת מסצינת הכפתור האדום עדיין בולטת במיוחד ועכשיו ב-4K רואים את השערה בבירור רב מאוד ואפילו אפשר לראות שהיא סינטתית ודבוקה לכפתור בשל חשמל סטטי…

Life of pi 4K – סרט שמהיום הראשון לו הוחלט שהוא יהיה ה-reference מכל בחינה טכנית אפשרית. חד כתער, מדהים על המקרן! מה שחסר לי הוא רק השילוב של 4K עם תלת מימד בשביל התמונה המושלמת… 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

the characters – סדרת נטפליקס 4K – הפורמט מעניין, ביצוע לא כזה להיט, אבל לראות את הדבר הזה על מקרן זה דבר די מדהים… חד כתער! 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Love – סדרת נטפליקס 4K חדשה של ג'אד אפאטו. איכות תמונה פחות חדה משאר הסדרות החדשות אבל עדיין מרגישים שהאיכות טובה יותר מבלוריי… 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Transparent – סדרה חדשה מבית אמאזון גם היא עברה את כל התהליך ב-4K. לטעמי התכנים של נטפליקס טובים יותר אבל זו סדרה די חדשנית ומוצלחת מאחיותיה האחרות של אמאזון. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

איכות התמונה מבלוריי ("רגיל")

סצינת הפתיחה של Dark Knight היא סצינת הפתיחה אהובה עלי במיוחד. היא משלבת תנועה, הרבה פירוט ולא מעט קטעים קונטרסטים קשים – והכל בצילום IMAX חד כתער. ההמרה כאן ל-4K מושלמת. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Inglorious basterds בבלוריי – טרנטינו במיטבו, חד כתער על המקרן. מדהים. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Sin City – תמונה קונטרסטית וחדה. הקונטרסט והגאמה משחקים כאן תפקיד מאוד חשוב. כאן כדאי לציין שבמצב הרגיל של המקרן (מצב Natural עם גאמה על ערך 0) נמדד סביב 2.03. בד"כ מדובר בגאמה מעט נמוכה, אך בסרט הזה בפירוש ניתן לראות שאם מעלים את הגאמה מעט, התמונה מאבדת פרטים באזורים החשוכים של התמונה. לכן השארתי את הגאמה במצב ברירת המחדל שלו והתוצאה באמת יצאה טובה. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

תלת מימד נראה מדהים. צפיתי בכמה סרטים, כולל סרטים באורך מלא והאיכות היא הטובה ביותר שראיתי במקרן עד כה. המקרן שקיבלתי לבדיקה לא כלל משקפי תלת מימד, אך מכיוון שהמקרן תואם BT (מה שנקרא משקפי RF אקטיביים), השתמשתי בזוג של חברה מובילה. 

חדות התמונה, ההפרדה והעיבוד התמונה (בפרט בתחום frame interpolation) היו מעולים. התמונה היתה נעימה, חדה להפליא וכאמור הטובה ביותר שראיתי עד כה מכל מקרן, כולל כזה של בית קולנוע.

מדידות

נתחיל מטווחי הצבע של המקרן. במצב Natural המקרן אמור להיות מכוייל לתקני HDTV רגילים (REC709).  ניתן לראות יש סטיה קלה ביותר – משהו שבקלות ניתן לכייל דרך תפריט RGBCMY. הצבע הלבן נמדד ב-6390K, קרוב למדי ליעד.

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

במצב Digital Cinema המקרן עובר לטווח צבעים (color gamut) מורחב של DCI-P3. מדובר בטווח צבעים זהה למה שקיים בקולנוע הדיגיטלי וזה טווח מורחב ביותר. כאן הכיול היה מעט פחות מדוייק – בעיקר במה שנוגע לירוקים, אבל זה עדיין מרשים ביותר.  מקרני לייזר הם היחידים שיש להם סיכוי להגיע למלוא הטווח של REC2020 ככל הנראה ונראה שהכיוון בהחלט חיובי כאן.

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

כאמור, בתחום הגאמה אנחנו רואים שהגאמה במצב 0 מניבה ערך של סביב 2.03 כאשר יש למקרן נטיה לחתוך בגוונים הבהירים (הגבעה המוזרה בסוף הגרף). זה גם מתבטא במדידות שערכתי, יש נטיה למקרן להוריד פרטים מהלבנים הבהירים. זו בעיה שניתן לפתור על ידי כיול קונטרסט לערך מעט נמוך מכפי שלרוב נהוג.

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

במצב גאמה מינוס 1, התוצאה המתקבלת היא 2.18. באופן נורמלי הייתי ממליץ להשתמש בגאמה הזו, אך נראה שבמצב זה ירדו מעט יותר מדי פרטים מהגוונים השחורים וההמלצה שלי היא דווקא לשמור על גאמה 0. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

עוצמת ההארה של המקרן היא סביב 135cd/m2 או 39.4fL במצב הכי בהיר. במצב נורמלי נמדד כ-102.8cd/m2 או 30fL, ובמצב ECO נמדד 73.3cd/m2 או 21.5fL. ההמלצה עם מסך סטנדרטי (גיין סביב 1-1.1) הוא להשתמש במצב Normal אלא אם אתם חובבי קונטרסט ובחדר חשוך לחלוטין. אגב, גם אורך החיים של הלייזר עולה מ-20,000 שעות במצב נורמלי לכ-30,000 שעות תוך שימוש במצב ECO.

כאשר סוגרים את הצמצם (הוירטואלי), ניתן להוריד את עוצמת האור בכ-28% (במצב מינוס 11). למקרן אין APM, מה שאומר שאין הבדל בתאורה במצב של ריבוע לבן על המסך לעומת מסך לבן מלא.

את ה-Ansi contrast מדדנו סביב 620:1 על הפאנל עצמו. לשם ההשוואה, ה-VW-300ES של סוני נמדד סביב 450:1.

בתחום הכיול יש למקרן כמה חסרונות. תחילה הירוקים שלו מכויילים נמוך מדי. טמפ' הצבע עדיין נשארת נכונה מכיוון שהכחולים והאדומים מכזזים אותו, אך בשביל כיול מושלם נדרשת עבודה לא פשוטה מצד המכייל. כמו כן, חסר אפשרות כיול 11 נקודות כמקובל במסכים ומקרנים ברמה הזו. שתי הנקודות הללו מפתיעות אותי מאוד.

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

כאן ניתן לראות שטמפ' הצבע יציבה מאוד. כדאי לשים לב שהמקרן שנבדק הוא מקרן שעבר לא מעט טלטלות ובדיקות ואינו מקרן שמיועד ללקוח סופי (זו יחידה למטרת הדגמות ובדיקות). בסריקה באינטרנט ראיתי שמבקרים אחרים דווקא כן קיבלו כיול מדוייק, כך שיתכן שמדובר בבעיה ביחידה הספציפית הזו.

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

את אחידות המסך אנחנו בוחנים בתנועת V – כלומר 16 נקודות מדידה שמתחילות בפינה השמאלית העליונה באלכסון עד למרכז המסך ואז בחזרה לפינה הימינית העליונה. לרוב אנחנו מצפים לתוצאה סביב 70% בפינות זה סביר, למעט נקודה אחת בפינה השמאלית של המסך, התקבל אחידות של 90% ומעלה! בקיצור, אחידות מצויינת!

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מקור אור ייחודי תמיד מעניין לבחון דרך החתימה הספקטרלית שלו. ניתן לראות שמקור האור הכחול הוא חד ביותר – הוא מתקבל ישירות מהלייזר. את שני הצבעים האחרים, שגם הם מופרדים ספקטרלית (גם יעיל מבחינה אופטית וחשמלית וגם עדיף מבחינת איכות התמונה) מתקבלים בעזרת לייזר נפרד שעובר דרך שכבת פוספורים. 

Epson LS10000 - מקרן 4K לייזר לבית

מדידת ה-Latency הגיע בין 130-180ms בהתאם להגדרות עיבוד התמונה. זה מספר גבוה למדי שדורש התאמה של lipsync מצד הרסיבר ואינו מתאים כל כך לתחום הגיימינג.

סיכום

האפסון LS10000 הינו מקרן יחודי בעולם של מקרני ה-High end שאנחנו חשופים אליו. הייחודיות של המקרן הוא במקור אור הלייזר שלו שכרגע אין לו מתחרה בשוק הביתי. לאור ההצלחה הגדולה של איכות התמונה המודל הזה, אין לי ספק שיקומו לו מעתיקנים בשנים הקרובות, אך כרגע הוא עומד לבד בחזית הטכנולוגיה. היתרונות הגלומים במקור הלייזר לא ניתנים לערעור – אורך חיים ארוך יותר, אמינות גבוהה יותר, חוסר בצורך בצמצם וטווח צבעים מורחב. 

מבחינת הפאנל – יש למקרן מספר מתחרים. ל-JVC מספר מודלים שכולם משתמשים בטכנולוגיית E-Shift שהיא מעשית זהה למה שאפסון עושים בנושא ה-4K. לסוני יש מספר מודלים עם פאנל 4K מלא, עם ובלי צמצם דינמי, כך שצפויה חדות גבוהה יותר מהמקרנים שלה, במיוחד כשמדובר בתוכן 4K טבעי.

איכות התמונה של המקרן מעולה, היתרון של הלייזר בולט כאן בהרבה מאוד דרכים: החל מזמן ההדלקה של המקרן שהוא שניות בודדות לעומת מקרנים רגילים שלוקח להם סביב 30 שניות להראות תמונה דהויה ומספר דקות עד שהם מיוצבות לחלוטין. אורך החיים של מקור האור הוא כזה שכנראה ימשיך לעבוד גם שנים רבות אחרי שהמקרן עצמו כבר לא יהיה רלוונטי… הקונטרסט הטבעי של הפאנל מעט פחות טוב מכפי שהייתי מצפה, אך הוא מפצה על כך עם מספר רב של פיצ'רים חזקים ונוחים כולל פוקוס חשמלי, זום חשמלי, תזוזת עדשה חשמלית, מגן עדשה חשמלי ועד 10 זכרונות עדשה. היתרון של זכרונות העדשה הוא בכך שבעצם תמיד אפשר להגדיר את התמונה כך שאין פסים שחורים שמציקים לכם בעין.

 הנקודה היחידה שמדאיגה אותי עם המקרן זה נושא התמיכה ב-HDR. קשה לדעת עד כמה הפיצ'ר הזה יהיה חשוב בישראל בשנים הקרובות שכן בלוריי 4K לא יהיה לנו בישראל, ובינתיים Netflix ואמאזון לא ממש מצליחים להתרומם כאן. גם תכנים לא חוקיים כרגע אין עם HDR, וגם סטרימרים עם HDR לא ממש בנמצא, כך שזו עדיין טכנולוגיה בחיתוליה.

ספציפיקציות

 • פאנל:3LCD 1080P רפלקטיבי עם תזוזת חצי פיקסל
 • רזולוציה מקסימלית: UHD
 • מקור אור: 1500 לומנס, לייזר כחול כפול
 • צמצם: אלקטרוני, דרך מקור אור הלייזר
 • תלת מימד: RF אקטיבי
 • תזוזת עדשה: חשמלי, 90% אנכי, 40% אופקי
 • זום: חשמלי מ-1 ועד 2.1
 • יחס זריקה: 1.28 ועד 2.73
 • גודל: 55 ס"מ, 55.3 ס"מ, 22 ס"מ
 • משקל: 18 ק"ג

ציונים

 • איכות בנייה: 9.5
 • עיצוב: 9.5
 • UHD איכות תמונה: 9
 • HDTV איכות תמונה: 9
 • תלת מימד: 10
 • שלט: 8.5
 • יכולות כיול: 8.5
 • חיבורים: 9 (עדיין לא ברור אם יש HDMI 2.0A)
 • ממשק: 8.5 (פשוט ומינימליסטי)
 • המרת 2D לתלת מימד: 9

קרדיט צילום: עפר לאור, יח"צ, אפסון

מחיר רשמי לצרכן: 50,000 ש"ח (מחירים בפועל משתנים מעת לעת בהתאם למבצעים עונתיים)

להשיג אצל חנויות מורשות דרך יבואנית מקרני אפסון: חברת ט.ר. אלקטרוסטריאו

לדיון בנושא: Epson LS10000 – מקרן 4K לייזר לבית


12:00
  /  
31.5.2016
  
מאת: עפר לאור

1