ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

ה- D1000 הן אוזניות מהבודדות בשוק שעובדות בתצורת 2way, כלומר עושות שימוש בשני אלמנטים בכל צד על מנת להפיק סאונד. ...

7:00
  /  
22.05.2016
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

ENIGMAcoustics, שילוב של "חידה" ואקוסטיקה במילה אחת למי שלא שם לב, היא חברה יחסית חדשה אשר יצרה לעצמה שם בעקבות טכנולוגיה אחת: ה- SBESL או Self-Biased Electrostatic Loudspeaker. הרעיון הוא דרייבר אשר שומר על היתרונות הסונים של רמקולים אלקטרוסטטים, אבל אינו מצריך את הסרבול שכרוך בהוספת מקור מתח חיצוני. המוצר הראשון שהתחיל הכל היה סופר טוויטר שנקרא Sopranino, אבל בהמשך נוספו זוג רמקולים מדפיים ואוזניות.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

על האוזניות

ה- Dharma D1000 הן, נכון לעכשיו, האוזניות היחידות של ENIGMAcoustics ומהבודדות בשוק אשר מגיעות בתצורת 2way. כמצופה מהחברה, ה- D1000 עושות שימוש בטכנולוגיית ה- SBESL שלהם. בתוך כל אוזניה ישנו דרייבר דינמי אשר עובד באופן סטנדרטי ומפיק את כל ספקטרום התדרים, אך בנוסף אליו ישנו דרייבר אלקטרוסטטי אשר עובד כסופר טוויטר ומתגבר את התדרים הגבוהים.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

אוזניות אלקטרוסטטיות הן לא דבר חדש או יחודי, אבל מה שמבדל את הדרייבר ב- D1000 הוא ההשמטה של מקור מתח חיצוני, שכן במקרה הזה הוא אינו נחוץ. הדרייבר עובד באופן דומה לממברנה במיקרופונים מסוג Electret, זו מצופה בחומר בעל מטען חשמלי סטטי אשר לא מתפוגג ולכן אינו דורש מקור מתח גבוה חיצוני כמו ברמקולים ואוזניות אלקטרוסטטיות סטנדרטיות. לפי היצרן, הדרייבר מתחיל לעבוד החל מאיזור ה- 12kHz ועד 40kHz. מגבלות טכניות, נכון לעכשיו, מונעות תכנון דרייבר אשר יהיה מסוגל לרדת יותר נמוך או להפיק את כל טווח התדרים.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

אוזניות, בשונה מרמקולים, הן "חלל סגור", או במילים אחרות, הדרייברים מפיקים סאונד לתוך חלל קטן ומאד לחוץ. מצד אחד מדובר ביתרון מכיון שלא נוצרות בעיות אקוסטיות שאופייניות לחדרים רגילים, ודרייבר אחד בודד יכול להפיק את כל הספקטרום השמיע באופן מספק תוך כדי חיסכון ברכיב כמו הקרוסאובר שמפצל את הסאונד בין הדרייברים השונים. הבעיה היא קודם כל ביתרונות, הרי בשביל מה לטרוח עם שני דרייברים אם אחד יכול לעשות יופי של עבודה? הבעיה השניה היא שיתוף הפעולה בין הדרייברים. בעוד שברמקולים, שרובם הם Multiway בצורה כזו או אחרת, חלק גדול מהסאונד מושפע מהחדר ויכול להסוות בעיות בחפיפה שבין הדרייברים השונים, אבל באוזניות הנושא כבר יותר בעייתי. אם ככה, אז למה ENIGMAcoustics הלכו דווקא על שני דרייברים? הסיבה פשוטה – לקחת את הקונספט הקיים ולהעניק לו דחיפה באמצעות טכנולוגיית ה- SBESL שעדיין אינה יכולה להחליף לגמרי את הדרייבר הדינמי.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

ה- D1000 הן אוזניות פתוחות גדולות אשר יושבות מסביב לאוזן, בעלות עיצוב מודרני אלגנטי ומגיעות בגימור שחור בלבד. איכות הבניה טובה, אך האוזניות אינן משדרות יוקרה סטייל "תסתכלו עלי". האריזה משמשת כתיבת אחסון, כאשר בחבילה מצורף כבל אחד עבה וארוך בעל ראש מסוג 6.35mm עם מתאם ל- 3.5mm.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

בכל הקשור לנוחות השימוש, ה- D1000 הן אוזניות נוחות, לא לוחצות מעבר לרצוי ובמקרה שלי גם הקיפו את כל האפרכסת. מה שכן, הן לא אוזניות קלות משקל שלא מרגישים אותן על הראש. מי שחושב על שימוש נייד, כדאי שיחשוב שוב, שכן לא רק מדובר באוזניות פתוחות שאינן מבודדות רעשים מהסביבה, אלא גם הכבל המצורף, והיחיד, אינו מתאים לשימוש נייד. בנוסף, היה נחמד לראות אופציה לפדים מבד כגון Velour אשר יותר יתאימו לקיץ הישראלי.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

בהיבט הטכני, ה- D1000 עושות שימוש בטוויטר ה- SBESL של החברה יחד עם דרייבר דינמי יחסית גדול בקוטר 52mm שבעל ממברנה מ- Washi או "נייר יפני" בתרגום חופשי, שבדר"כ משמש דווקא בתחום האמנותי. נתון העכבה עומד על 26Ω והרגישות היא 103dB.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

מדידות

הגרף:

  • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
  • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

  • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
  • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
  • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

  • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
  • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
  • גרף שחור: מייצג את העכבה.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

Frequency Response: תוצאה לא רעה ואופיינית לאוזניות בסגנון, כולל בס אשר יורד בעוצמה החל מ- 100Hz. ישנה התאמה טובה בין צד שמאל וימין.

Impedance: עכבה פחות יציבה ממה שנהוג לראות, סביר להניח כתוצאה משימוש בשני דרייברים. הנקודה הכי גבוהה נמצאת ב- 33Ω, כאשר הנמוכה נמצאת ב- 17Ω.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

האזנה

ציוד:

  • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Burson audio HA-160D.
  • Samsung Note Edge.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

מעולם לא בחנתי אוזניות עם יותר מדרייבר אחד, למעט אוזניות IEM עם דרייברים מסוג Balanced Armature, ומעולם לא בחנתי אוזניות אלקטרוסטטיות, ככה שה- D1000 צריכות, כביכול, להרוג פה שתי ציפורים במכה. ה- D1000 לדעתי אינן עובדות בתצורת 2way במובן הקלאסי, שכן תדר העבודה ההתחלתי של הטוויטר, 12kHz לפי היצרן, הוא תדר גבוה למדי, ואפילו בספקטרום הגבוה רוב "הבשר" נמצא באוקטבות נמוכות יותר, מה שאומר שדרייבר ה- SBESL יותר מיועד להוסיף מעט "אוויר" ועומק ולא ממש יכול לתרום תפקיד מרכזי במצגת הסופית, בטח לא כשהדרייבר הדינמי ממשיך לחפוף את דרייבר ה- SBESL באותם התדרים במקום לחתוך אותו עם פילטר Low pass כזה או אחר שהיה מעניק יותר דומיננטיות לטוויטר. השאלה היא האם מבחינים בזה. האמת? קשה לי לומר.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

אחד הדברים הראשונים שכן הבחנתי בהם עם ה- D1000 הוא הפתיחות שלהן והפירוט. אלו ממש לא אוזניות סלחניות ושומעים את זה. הספקטרום הגבוה נשמע די צלול ואוורירי, אבל פחות ממה שציפיתי לאור השימוש בטוויטר היחודי. יתרה מכך, אני אפילו חושב שהם היו יכולות לקבל מנה כזו או אחרת של עידון מסויים, אבל לא נראה לי שזה באשמת טוויטר ה- SBESL, אלא יותר תרומה מצד הדרייבר הדינמי. לא הייתי הולך רחוק מדי ומגדיר אותן כבהירות או מחוספסות, אבל חלקות כמו משי הן גם לא. בלי קשר, לאוזניות יש במה יחסית רחבה וזה בהחלט תורם, יחד עם יכולת מצויינת להבחין בדקויות הקטנות האלה שלפעמים נעלמות באוזניות אחרות.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

בכל הקשור לתחום התחתון יצאתי מעט מאוכזב. הבס ב- D1000 אמנם נשמע אופייני לאוזניות פתוחות סטנדרטיות, כלומר יורד בעוצמה החל מאיזור ה- 100Hz, אבל הרגשתי שיש משהו חסר. בהחלט הייתי מצפה ברמת המחיר הזו ליותר עומק ופאנץ נקי, בטח כאשר הספקטרום הגבוה כמעט גונב את כל ההצגה. אי שם באמצע, נמצא מידריינג' טוב ומאוזן, אבל לא יוצא דופן. האיזון הטונלי של ה- D1000 גרם לאוזניות, לדעתי בכל אופן, להישמע מצויין בעוצמות נמוכות, למעט בתחום הבס שהיה חסר, ככה שמי שמחפש אוזניות למטרה הזו יכול לשקול אותן.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

מבחינת התאמה לציוד, עם ה- Samsung Note Edge קיבלתי תוצאות מצויינות, למרות שאני באמת לא מצפה מרוכשי האוזניות האלו לשדך אותן לטלפון, בטח שלא עם הכבל הגדול והעבה שלהן. עם הגברה חיצונית היה שיפור ברזרבות הדינמיות, אבל לא שמעתי שיפור בתחום התחתון שזה היה מעט מאכזב. בנוסף, לאוזניות יש עכבה פחות יציבה ממה שבדר"כ רואים, ככה שצריך לשים לב במידה ומשדכים אותן להגברה בעלת עכבה מוצא גבוהה כי זו עלולה מעט לשנות את התוצר הסופית.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

מה לגבי המתחרים? האמת היא שלא מצאתי מתחרים ישירים בקבוצת המחיר של ה- D1000, לא מתוך האוזניות שבחנתי בכל אופן. אם אתם מחפשים אוזניות עם במה רחבה באופן דומה, אבל עם סאונד יותר מאוזן ובס בעל יותר נוכחות, יש את ה- ATH-R70x של Audio Technica. אם אתם מחפשים אוזניות בעלות מצגת דומה, אבל התקציב שלכם הרבה יותר לחוץ, אז ה- GMP 400 של GermanMAESTRO הן אופצייה מצויינת.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות

סיכום

ה- Dharma D1000 הן לא רק האוזניות הראשונות של ENIGMAcoustics, אלא גם אחת הבודדות בשוק שעושות שימוש בשני דרייברים והיחידות עם דרייבר מסוג SBESL. בהיבט הזה אני חייב למחוא כפיים ל- ENIGMAcoustics על האומץ, כי הם עדיין לקחו פה סוג מסויים של סיכון. ה- D1000 בנויות בצורה איכותית, נוחות ונשמעות מפורטות ופתוחות. אין להן עידון במובן האבסולוטי וגם אין להם בס בעל נוכחות מרשימה, אבל אם אתם מחפשים אוויר ומרחב במוזיקה שלכם, אז אלו אוזניות ששווה לבדוק.

ENIGMAcoustics Dharma D1000 – מחיר לפני משלוח ומיסים: $1,190

מוצרי ENIGMAcoustics זמינים אצל המשווקים המורשים ורשימה שלהם ניתן למצוא באתר היצרן.

לדיון בנושא: ENIGMAcoustics Dharma D1000 – שילוב כוחות


7:00
  /  
22.5.2016
  
מאת: איתי חזום

1