Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

Sennheiser רצו לעשות משהו קצת שונה עם היצירה החדשה שלהם. התוצאה היא ה- HD630 VB, אוזניות סגורות גדולות ששמות את ...

7:00
  /  
16.05.2016
  
מאת: איתי חזום

על היצרן

Sennheiser Electronic GmbH & Co הוא יצרן אוזניות גרמני גדול וותיק אשר נוסד ב 1945 על ידי פריץ סנהייזר. היצרן מוכר כמובן בזכות המגוון הרחב של דגמי האוזניות שלו, אך ידוע בתחום המקצועי גם כיצרן מיקרופונים מתמחה. בכל הקשור לאוזניות, Sennheiser מכסים הכל – כפתור / IEM / ניידות / מתקפלות / בינוניות / גדולות / אלחוטיות, אולפניות ומי שמחפש אוזניות למטרה מסוימת ימצא אותן אצלם. אגב למי שלא יודע, Sennheiser עדיין נמצאת בבעלות פרטית.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

על האוזניות

Sennheiser, אחד מיצרני האוזניות המוכרים והגדולים בעולם, כבר עכשיו מציעים מגוון רחב של אוזניות שונות, אבל למה לא להוסיף עוד איזה דגם אחד? ה- HD630 VB נראות במבט ראשון כמו עוד זוג אוזניות סגורות וגדולות שמצטרפות למיליון אוזניות דומות אחרות שיש כבר בשוק, אבל נקודה מעניינת באוזניות האלו היא מנגנון ה- VB או Variable Bass.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

ה- HD630 VB מאפשרות, בעזרת חוגה גדולה באוזנייה הימנית, לשנות את עוצמת הבס שלהן. לכאורה זה נשמע כמו משהו טריוויאלי שגם ככה הרבה משתמשים עושים עם ה- EQ בטלפון/נגן שלהם, אז מה הקטע? הקטע, לדעתי בכל אופן, הוא פשטות השימוש. במקום להיכנס לתפריטים בטלפון ולשחק עם EQ, שגם ככה לא תמיד מפיק תוצאות טובות, פשוט משחקים עם החוגה שבאוזניות בזמן אמת. תהליך מהיר ויעיל.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

אני חושב שזה לא מקרי ש- Sennheiser בחרו דווקא ב- Variable Bass ולא ב- Variable Treble או Variable Midrange. בס זה אמנם תחום תדרים קטן, אך מאד דומיננטי בתוצר הסופי, והאפשרות לשחק איתו בצורה מהירה ופשוטה היא מסוג הדברים שגורמים לנו לתהות מדוע אין אותו בהרבה אוזניות אחרות. העניין בסיסי כמו שזה נשמע, מסובבים את החוגה לצד אחד בשביל להגביר את הבס, ולצד שני בשביל להנמיך אותו.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

ה- HD630 VB הן אוזניות גדולות ויחסית כבדות (400g), ולמרות זאת, באופן די ברור, קהל היעד שלהן הוא המשתמש הנייד ו- Sennheiser ממש לא מסתירים את זה. האוזניות גם מתקפלות וגם מסתובבות, מגיעות עם נרתיק אחסון/נשיאה גדול וקשיח, כוללות כבל קצר ולא נתיק בצד אחד, יחד עם מיקרופון ותקע 3.5mm (ישנו מתאם ל- 6.35mm בחבילה). הצד הימני של האוזניות מכיל מתגי שליטה בניגון מוזיקה/מענה לשיחות, וישנו מתג קטן נוסף בתחתית אשר מיועד לשפר את התאימות עם מכשיר הטלפון שלכם, אלו של אפל ואלו שמבוססים על אנדרואיד.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

מעבר לנושא ה- VB, ה- HD630 VB הן אוזניות די שגרתיות, אך עשויות היטב. מדובר בדגם בגודל מלא עם עיצוב מודרני ותעשייתי, זאת בשונה מהנגיעות האופנתיות של סדרת אוזניות אחרת של Sennheiser כמו ה- Momentum. האוזניות מציגות איכות בניה מצויינת, מרגישות קשוחות למדי, ולמרות משקלן, נוחות השימוש היתה טובה, אבל חלק מהמשתמשים יגלו שהפדים לא מקיפים לגמרי את האפרכסת שלהם. בנוסף, לא הייתי מתנגד לראות אופציה לפדים מבד כגון Velour אשר יותר יתאימו לקיץ הישראלי. בהיבט הטכני, ה- HD630 VB בעלות עכבה נמוכה של 23Ω ורגישות גבוהה של 114dB. טווח העוצמה של מנגנון ה- VB מוגדר כפלוס/מינוס 5dB ב- 50Hz.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

מדידות

הגרף:

 • Frequency Response: על היענות התדרים אפשר לקרוא כאן. ניתן לראות בגרף דברים כגון האיזון הטונאלי של האוזניות, כמה נמוך הן יורדות בבסים, האם ישנם רזוננסים לא רצויים, ועוד.
 • Impedance: על עכבה אפשר לקרוא כאן.

מקרא:

 • ציר מאוזן: ציר התדרים כאשר הבסים (Bass) מצד שמאל, מידריינג' (Midrange) באמצע, וטרבל (Treble) מצד ימין.
 • ציר מאונך שמאלי: הפרשי עוצמה בדציבלים (dB). המספרים בגרף אינם מעידים על העוצמה האמיתית, אלא רק על ההפרשים.
 • ציר מאונך ימני: נתון העכבה באום (Ω).

סוגי גרפים:

 • גרף אדום: מייצג את ה Frequency Response של צד ימין.
 • גרף כחול: מייצג את ה Frequency Response של צד שמאל.
 • גרף שחור: מייצג את העכבה.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

Frequency Response: המדידה נעשתה עם בורר ה- VB בנקודת ה- MAX. בסה"כ תוצאה לא מאוזנת במיוחד, אבל אופיינית לאוזניות בסגנון, כולל דגש בבס ושקע בתדרים הגבוהים. ישנה התאמה לא מוצלחת בין צד שמאל וימין.

Impedance: האוזניות מציגות עכבה יחסית יציבה עם נקודה מינימלית של- 24Ω ומקסימלית של- 34Ω.

השפעת מנגנון ה- Variable Bass

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

Frequency Response: פה אפשר לראות את השפעת בורר ה- VB באוזנייה הימנית. הירידה בעוצמה פחות או יותר תואמת למפרט הטכני, כאשר בנקודה המינימלית עדיין ישנו דגש באיזור המיד בס. בנוסף, הבורר גם משפיע מעט על איזור המידריינג'. השימוש בבורר אינו לינארי ורוב ההנחתה נעשית כבר בחצי הראשון של הירידה מנקודת ה- MAX.

Impedance: פה ניתן לראות שמנגנון ה- VB אינו מיועד בכלל להגביר את הבס, אלא רק להנחית, מה שאומר שבנקודת ה- MAX של הבורר, הבס באוזניות נמצא בעוצמה "הטבעית" שלו. הסיבה לכך נעוצה בעכבה הסטנדרטית שמקבלים בנקודת ה- MAX, והעובדה שהיא עולה בתדרים הנמוכים ככל שהבורר יורד למינימום, מה שמכריח את המגבר להוריד את העוצמה בבס.

הגרף הסגול מגיע ל- 100Ω ב- 20Hz ומייצג את העכבה כאשר הבורר במצב האמצעי שלו, והגרף הכתום מגיע ל- 235Ω ב- 20Hz ומייצג את העכבה כאשר הבורר במצב המינימלי שלו. הצבעים תואמים לאלו שבגרף ה- Frequency Response ככה שניתן לראות שרוב ההנחתה אכן נעשית בין נקודת ה- MAX לנקודת האמצע.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

האזנה

ציוד:

 • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Burson audio HA-160D.
 • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Apogee Groove.
 • ממיר DAC משולב מגבר אוזניות: Audeze Deckard.
 • Samsung Galaxy S3.

על מנת לתאר במילים יפות את חווית ההאזנה שלי, קיים פה ושם שימוש במונחים סובייקטיביים כמו בהיר/קטיפתי/חד/במה וכו', אלו נתונים לפרשנות אישית, ולכן אינם תמיד מתארים את מה שאתם חושבים שזה אומר. מדובר על הרשמים האישיים שלי, עם המוזיקה שאני בחרתי ועם הציוד שברשותי, ולמישהו אחר עם טעם מוזיקלי אחר וציוד אחר, האוזניות יכולות להישמע שונה לגמרי, אז נא לקחת את זה בחשבון. מי שרוצה לדעת אם האוזניות נשמעות לטעמו פשוט יצטרך ללכת ולהאזין להן.

לפני שמגיעים לנושא הסאונד, צריך להדגיש עניין מאד חשוב באוזניות הספציפיות האלו וזה נושא האטימה וההשפעה שלה על הסאונד המתקבל. ה- HD630 VB הן אמנם אוזניות נוחות, אבל אני לא קיבלתי איתן סאונד טוב ישר על ההתחלה ומצאתי את עצמי משחק עם המיקום על הראש/אוזניים עד שהשגתי את התוצאה הרצוייה, יותר מאוזניות אחרות שבחנתי. מיקום טוב על הראש, לפחות במקרה הזה, חייב לכלול אטימה טובה כי אם לא אז הסאונד, בעיקר הבס, מאד מושפע מזה, ולרעה. הדרך הכי פשוטה לוודא אטימה היא על ידי לחיצה קלה על האוזניות כנגד האוזניים בזמן האזנה, אם הסאונד לא משתנה, אז הגעתם לתוצאה הרצוייה.

במידה והאוזניות ממקומות כראוי, אז ה- HD630 VB נשמעות, לי בכל אופן, מאד דומה לאוזניות אחרות בסגנון רק עם טוויסט אחד גדול. הטוויסט הוא כמובן מנגנון ה- VB, שמאפשר לשחק עם התוצר המתקבל בבס, אבל לא רק. אני לא אגיד שהאוזניות הופכות ל- Master of all Trades תודות ל- VB, אבל זה בהחלט יותר ממה שיש להרבה אוזניות אחרות. קודם כל ה- HD630 VB הן אוזניות "סלחניות" שמיועדות לספק חתימת סאונד מהנה לדור הסמארטפון, אלו שנוהגים להאזין להקלטות פופ/אלקטרוני/שחורה מודרניות, בהירות ועשירות בבס. אם כבר נגענו בבס, ל- HD630 VB יש הרבה ממנו, פאנצ'י ועמוק. תלוי בתוכן לו מאזינים, זה יכול להיות יתרון גדול וזה יכול להיות חיסרון גדול, ולפה נכנס מנגנון ה- VB.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

בזמן האזנה, חוגת ה- VB הופכת, תרתי משמע, לחוגת ווליום שניה. הרי זה במרחק נגיעה, אז למה לא לבדוק איך מעדיפים את התוצאה, עם כל קטע וקטע… עם קטעים עדינים ויותר מאוזנים העדפתי את ה- VB על נקודת האמצע, כאשר עם קטעים אלקטרונים או פופ מודרני העדפתי אותו, רוב הזמן בכל אופן, על מקסימום או קרוב אליו. מה שכן, בשום סיטואציה לא השתמשתי ב- VB על מינימום, זה פשוט נשמע לי מוגזם מדי. מצד אחד, אם מאזינים לקונטרה בס כאשר ה- VB על מקסימום, כל העסק נשמע "קופסאתי" ומנופח, אבל מצד שני, משחק עם ה- VB מאזן את התוצאה. מאזן בצורה מושלמת? לא, למרות שהייתי רוצה לומר שכן, אבל היי, אתם לא יכולים לעשות זאת רוב האוזניות בשוק ככה שזה כבר משהו. אם אני מאזין לקטע קצבי כאשר ה- VB היה על נקודת האמצע ומטה, הסאונד היה "חסר", אבל הזזת החוגה למקסימום הוסיפה את מה שהיה צריך.

מבחינת שאר הספקטרום, כמו שכבר ציינתי, ה- HD630 VB הן אוזניות סלחניות. הקלטות בהירות שעלולות לעייף את האוזניים עם אוזניות אחרות, בסה"כ לא הפריעו כלל. למרות ששמעתי אוזניות יותר קיצוניות באספקט הזה שנשמעו לי מאד "אפלות", ה- HD630 VB לא היו כאלה. בנוסף, הורדה של חוגת ה- VB לעוצמה נמוכה מאפשרת לאוזניים לשים לב לדקויות הקטנות בצורה יותר טובה. זה לא הופך אותן לאוזניות מפורטות, אבל שוב פעם, זה משהו שאי אפשר לשחק איתו ברוב האוזניות האחרות בסגנון.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

מבחינת התאמה לציוד, ה- HD630 VB תוכננו לשימוש נייד ואפילו עם ה- Samsung S3, שנחשב לבעל יציאת אוזניות יחסית חלשה, התוצאה היתה מספקת. מצד שני, שידוך להגברה חיצונית גילה שיפור מסויים בכל הקשור לשליטה בבס, אבל רק בעוצמות יחסית גבוהות ורק כאשר חוגת ה- VB היתה על מקסימום.

מה לגבי המתחרים? עוד לא יצא לי לבחון אוזניות עם מנגנון Variable Bass דומה לזה של ה- HD 630 VB, אבל עדיין ישנן מתחרות מתאימות. בראש ובראשונה, גם כן מבית Sennheiser, יש את ה- Momentum M2 Over Ear. אלו אוזניות שמפיקות תוצר דומה, מעט יותר מפורט וגם כן מהנה. איכות הבניה שלהן טובה באותה המידה, אך הן קטנות יותר, נאות יותר ופחות בררניות בכל הקשור למיקום ואטימה על הראש, כאשר בנוסף, יש להן גרסה אלחוטית. ה- Urabnite, כן, גם כן מבית Sennheiser, הן אמנם אוזניות On Ear, אבל מספקות בס מעט יותר "איכותי" מזה של ה- HD630 VB, אבל האיזון הוא גם מעט יותר סלחני בהשוואה, מה שעלול להפוך אותן לאפלות מדי עבור חלק מהמאזינים. גם פה איכות הבניה טובה אבל ה- Urbanite יותר קומפקטיות ויותר קלות משקל.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

ה- OPPO PM3 מהוות אלטרנטיבה יותר מאוזנת ל- HD630 VB. הן לא מפיקות בס חזק ועמוק באותה המידה, אבל הוא הרבה יותר "נכון", כאשר שאר הספקטרום שלהן מעט יותר מפורט, אך עדיין חלק ויחסית סלחני, מה שאומר שהן עדיין מתאימות להקלטות פחות טובות. איכות הבניה דומה, אבל ה- HD630 VB יותר קשוחות, יותר שימושיות ויותר קלות להנעה. עוד אוזניות שיכולות להוות אלטרנטיבה יותר מאוזנת הן ה- B&O H6. יותר אופנתיות וקלות משקל, כאשר האיזון שלהן הרבה יותר מפורט ופתוח, יחד עם בס פחות פאנצ'י ומודגש, אך עדיין עמוק.

Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס

סיכום

עולם האוזניות לא הולך להשתנות תודות ל- HD630 VB, אבל כן קיבלנו פה משהו קצת שונה ויותר מעניין. אמנם ישנן כבר אוזניות בשוק שמאפשרות שליטה כזו או אחרת בבס, אבל הן מעטות למדי ובדר"כ כוללות מתגים במקום בורר בס שמאפשר כוונון מדוייק יותר. העיצוב ואיכות הבניה הם אופיניים לתוצרת של Sennheiser, כלומר מצויינים. השימושיות גבוהה תודות למתגי שליטה, מיקרופון, מנגנון קיפול וסיבוב יחד עם נרתיק נשיאה גדול, וכמובן, מנגנון ה- Variable Bass שלוקח משהו לא חדש, אבל הופך אותו לנגיש ומהיר לשימוש.

לא מדובר פה באוזניות קומפקטיות, וצריך לשים לב כאשר ממקמים אותן על הראש, אבל אם אתם מחפשים אוזניות שימושיות עם חתימת סאונד יחסית סלחנית ומהנה, שיכולות "לתת בראש", אבל גם מסוגלות להוריד הילוך כאשר אתם דורשים זאת, ה- HD630 VB הן מהבודדות שמסוגלות לעשות זאת.

Sennheiser HD630 VB – מחיר מומלץ לצרכן: 2,500 ש"ח.

מוצרי Sennhesier משווקים בישראל על ידי "שוחט סל המוסיקה בע"מ".

לדיון בנושא: Sennheiser HD630 VB – לשלוט בבס


7:00
  /  
16.5.2016
  
מאת: איתי חזום

1