לנטר סוכרת באמצעות חפיץ המפיק גלי מיקרוגל במקום דקירות

לא רחוק היום שחולי סוכרת ישכחו את הדקירות והשתמשו בחפיץ המפיק גלי מיקרוגל לשם המדידה והמעקב אחר רמת האינסולין בדם.

7:00
  /  
10.05.2016
  
מאת: צבי וורובל

מספר חולי הסוכרת נמצא בעלייה מהירה הן בארצות מפותחות והן בארצות מתפתחות. בין הגורמים לעלייה ניתן למנות את הזדקנות האוכלוסייה, עלייה במספר האנשים עם גורמי סיכון למחלה, כולל בעלי עודף משקל ואלה שאינם עוסקים בפעילות גופנית.
סימני הסוכרת, הן הרס עצמי של תאי β מפרישי האינסולין בלבלב, ומחייבת מתן אינסולין חיצוני, דומה ככל הניתן למיוצר בגוף, לאיזון הסוכר בדם ולמניעת סיבוכים.

אוניברסיטת קרדיף שבבריטניה, הציגה מכשיר הנצמד לגוף בכדי לעזור לחולי סוכרת לנטר את מצבם אשר במקום דקירות, כשש פעמים ביום, הוא באמצעות בגלי מיקרוגל בתדר נמוך פי אלף מאלו הנפלטים ממכשיר הסמארטפון. התדר אפילו לא קרוב לזה שבמכשיר המיקרוגל לבישול ביתי.

המידע שהמכשיר מנטר נשמר בזיכרון המכשיר שניצמד לגוף ומאוחר יותר ניתן להורדה ולסנכרן במחשב או לשלוח לסמארטפון ולנהל את המידע באמצעות אפליקציה.

מכשיר ניטור סוכרת זה נצמד על העור באמצעות דבק מיוחד, שאינו מכיל כימיקלים, בעל חיי מדף של יותר משלושים שנה.
בכדי לכייל את המכשיר בפעם הראשונה, יש לבצע "רק" דקירה אחת.

המכשיר נמצא בניסוי אצל 50 נסיינים ומניתוח ראשוני של התוצאות נראה כפתרון מושלם, במיוחד שהמטופלים מרוצים  שכן רובם שונא לדקור את האצבע מספר פעמים ביום.

אם חושבים על הסיכון בשימוש המכשיר בעל גלי מיקרוגל מול התועלת עבור אנשים עם סוכרת, במיוחד מסוג 1, המוכרת גם בשם "סוכרת נעורים" אך יכולה להופיע בכל גיל, חשיפת המיקרוגל מזערית ועשויה להיות פשרה מול הצורך לדקור את אצבע שוב ושוב.

עם זאת, צוות הפיתוח צופה כי ההשקה המסחרית תהיה בתוך כחמש שנים, שכן עדיין יש לשפר את עיצוב המכשיר ולעקוב ולסיים ניתוח התוצאות של הנסיינים.

מקור – BBC

לדיון בנושא: לנטר סוכרת באמצעות חפיץ המפיק גלי מיקרוגל במקום דקירות


7:00
  /  
10.5.2016
  
מאת: צבי וורובל

1