Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

החברה הסינית Xiaomi הציגה לאחרונה את ה- Yi, מצלמת אקשן לכל כיס, אך כדאי שלא תיקחו אותה לסקי.

12:00
  /  
05.05.2016
  
מאת: ufffnick

קצת על Xiaomi

חברת ענק סינית המוכרת לאנשי האנדרואיד מעולם הסלולר, אולם נוגעת בטווח רחב של מוצרים למשתמש הקצה, בעולם התקשורת. נוסדה ב2010 ומיד הכריזה על עבודה על MIUI, קושחה נבוססת אנדרואיד לסמארטפונים. עיקר העסקים שלה סביב סמארטפונים, אך לא רק. בארסנל המוצרים שלה ניתן למצוא מגוון גדול של מוצרי בית חכם, מצלמות רשת, נתבים, טלוויזיה חכמה ועוד. כאן אסקור את מצלמת האקשן של החברה, הבאה לתת תימחור אגרסיבי למצלמה לשימושי… אקסטרים.

מה בקופסא

הופתעתי מרמת האיבזור הראשונית, בקופסא מאוד נעימה ונוחה לפתיחה. מלבד המצלמה הסוללה וכבל טעינה ניתן למצוא שלט עטוף גומי מאוד נוח ונעים למגע, ו… מקל סלפי, שאם לומר בכנות הרבה יותר שימושי לצילום שהוא לא בהכרח סלפי, אלא כמוט אחיזה למצלמה בפעילות בבריכה.

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

 

ספסיפיקציות

המצלמה מפתיעה גם במה שמביאה לצרכן-

מידות:
רוחב 60.4 מ"מ, עומק 21.2 מ"מ, גובה 42 מ"מ
משקל מוצהר 76.6 גרם, משקל ביתי אכן אישר זאת

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

 

כאן שווה לציין כי למי שמתכנן לחבר אותה לרחפן, ומעדיף שתבלה בתוך מגן מים, המשקל יגיע יחד ל160 גרם. פריט מידע חשוב בתכנון המנועים וזמן הסוללה. כאמור עמידות למים עד 40 מטר, בתוך מארז ייעודי לכך, הנמכר בנפרד.

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

 

  • מעבד תמונה: Ambarella A7LS high-performance processor
  • חיישן: 16MP Sony EXMOR R CMOS BSI image sensor
  • עדשה: 155ᵒ ultra wide angle glass lens / F2.8 Aperture
  • יכולת דחיסה עם h.264 כאשר הconteiner הינו MP4. 

הסוללה כמובן שנטענת, בקיבולת של 1010mAh לפי אתר היצרן, בפועל על הסוללה עצמה רשום 990mAh. כמו כן על הסוללה רשום 3.66wh שזוהי מידת האנרגיה בסוללה, אולם במדידה מפריקה עד טעינה מלאה מצאתי כי מדובר יותר בכיוון של 4.8wh, כנראה הפרש של נצילות הטעינה. מה שכן היה עקבי ב3 מדידות שונות הוא זמן ממצב פרוק לטעינה מלאה של 1 שעה ו- 47 דקות. על פי היצרן עד כ90 דקות של הקלטת 1080p 60fps. על אף ההבדל בין ההצהרה לפרקטיקה, ועל אף שזה נשמע מעט, לא נתקלתי בסיטואציה בה לא היתה סוללה מספיק טעונה לשימוש מיידי, מלבד בסיטואציה של קור קיצוני (על כך בהמשך).

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

 

צבעים:
המצלמה מגיעה בשני צבעים (מבאסים יש לומר) – לבן או ירקרק-טורקיז.

כרטיס זיכרון עד 64 ג'יגה, ייתמך, טווח ווייפיי (לשם חיבור עם אפליקציה) עד 100 מטר, בלוטות' (לשלט) עד 10 מטרים.

חוויית שימוש

קיבלתי את המצלמה קצת לפני המסע ללפלנד, כך שממש התבקש לנסות אותה שם. מלבד קשיים טכניים אחרים, גיליתי דבר מאוד חשוב, על בשרי (שהגביל מאוד גם צלמי GoPro). מצלמות אקסטרים לא עובדות בטמפרטורה של 10 מעלות מתחת לאפס ומטה. למעשה אף מצלמה לא ממש עובדת. למה? הסוללה קופאת. לשימוש במצלמת הdslr נערכתי עם שתי סוללות, האחת מתחממת בכיס פנימי בזמן שהשנייה מצלמת עד קפיאה. בגלל המסה התרמית של הdslr היה לוקח לה כמה דקות צילום עד המוות של הסוללה (שנשארת טעונה, פשוט כשהיא קפואה הבקר של המצלמה מזהה אותה כריקה), החלפה ברוטציה בין הסוללות פתרה את הנושא.
הבעיה עם מצלמת אקסטרים – מסה תרמית נמוכה, מה שמשאיר כ 5-30 שניות (תלוי כמה קר) לנסות ולצלם משהו. מיותר לציין שלאחר מספר כישלונות ויתרתי, והחלטתי שאת מרבית הצילום אבצע כבר במדינה לבנטינית חמה יותר, בעיקר כדי לא לפספס את החווייה שם, בלפלנד.
אם תשימו לב, ביוטיוב תמצאו כמה צילומים ממצלמות אקשן, כאשר מזג האוויר היה נוח יותר לצילום (סביב ה0).

בארץ ההתחלה לוותה בקשיים טכניים, קושחה מיושנת ובעיות קישוריות. אולם כשהמצלמה מחוברת ועובדת, מפתיעה מאוד לטובה, הן ברמת הפיצ'רים שמציעה האפליקציה, העולים על הצהרת היצרן באתר של המצלמה, והן בקלות ונוחות התיפעול של המצלמה עם ובלי האפליקציה.

צילום

רזולוציה מקסימלית 4608×3456
יכולות ליצור צילום time-lapse בשתי תצורות, האחרת לצבור תמונות סטילס (לערוך אח"כ לסרט): 0.5-60 שניות אינטרוולי זמן ולצלם ללא מגבלת זמנים כמה שהסוללה מאפשרת. אופציה שנייה לצלם כוידאו (התוצר הסופי הינו קובץ וידאו) וכאן ניתן לבחור את אינטרוול הזמן (אותם טווחים), אורך הוידאו והרזולוציה. שואלים מה הרעיון מאחורי זה? ובכן, לשיטת הסטילס יש יתרון שבו במידה והסולה נגמרה בזמן הצילומים, נשארתם עם מה שצולם עד אותה נקודה. במידה וצולם בשיטת הוידאו (שחוסכת את זמן העריכה שלאחר הצילום), במידה ונגמרת הסוללה עשויים למצוא עצמכם עם קובץ שלא ניתן לשימוש. בכל אופן, גם כדי להתעצל ולהשתמש בוידאו, וגם כדי להצליח לצלם מעבר לשעתיים, מומלץ לחבר את המצלמה לסוללת גיבוי. המצלמה יכולה לצלם בהמשכיות גם כשהיא מחוברת למקור כוח חיצוני.

ישנה אפשרות לצילום brust שהינו לצלם עד 7 תמונות בשנייה, באופן מתמשך.

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

משמאל שיטת הסטילס, מימין שיטת הוידאו

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

כל מודי הצילום האפשריים, בתפריט מאוחד לוידאו וסטילס

וידאו 
באתר מצויין כי הרזולוציה המקסימלית היא 1080p ב- 60fps, אולם נראה שישנה אפשרות דרך האפליקציה להגיע לכדי 2k עם 30fps.

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

 

למה זה חשוב? ובכן – בתכל'ס לרובנו מספיק 30fps כדי לצפות ביצירה שהרגע צילמנו. כך שאם נסתכל על טבלת מספר הפריימים לשנייה, נגלה כי עבור 720p אפשר להגיע ל120fps, ועבור 480p אפשר להגיע ל240fps. כל זה נחמד למי שרוצה לצלם בקצב פריימים גבוהה וליצור ממנו slow motion.

אביזרים

המוט שמצורף לחבילה מאוד נוח לאחיזה ממושכת ביד, אם כי הצילום יוצא מעט מרצד, כדאי לזכור שיש מצלמה ביד ותנועות חדות לא מתקבלות כל כך בסלחנות. למצלמי הסלפי ימצאו את השלט מאוד שימושי, בתכל'ס לא מצאתי לו שימוש אחר, שכן כשהמצלמה ביד, אפשר להפעיל בכפתור, כשהמצלמה לא ביד, אפשר דרך האפליקציה. למבחן נוספה אף טבעת חיבור למוט שלא יצא לי להשתמש פשוט כי האופניים שלי נגנבו, היא תתאים מאוד לחיבר לכידון של אופנים או למזלג של אופנייםאופנוע, למי שמעוניין לצלם רכיבה. אגב רכיבה, חיבור רצועות הראש הרגיש לי מאוד לא נוח – הרצועות אמנם רחבות לחלוקת עומס ומבחינת מגע לא מציקות, אולם הקונספט של לסגור גומייה על הראש מספיק חזק כדי שהמצלמה לא תעוף בזמן פעילות (כי אני לא הולך סתם כך ברחוב עם מצלמה על הראש) מאוד לא נוח ויוצר לחץ לא נעים תוך דקות ספורות. על קסדה הרצועות לא מחזיקות. ניסיון לשים על קסדת אופניים של ילדה יצרה כ-20 שניות צילום. הבעיה בצילום על קסדה של ילדה היא התזזיתיות ועל כן אחסוך מכם את הבחילה שבסירטון, מה שכן – ניכר שלא לכך נועדו הרצועות ועל כן מי שמנסה – הייתי נזהר. רצועת הראש והן הטבעת (בתמונה מטה) מגיעות ללא מתאם המופיע בקופסא של המארז האטום למים, דבר שקצת מגביל ומאלץ לרכוש את המתאם בנפרד.

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

מימין: טבעצ אחיזה עם אלן וספוגיות הדבקה להגן על המוט.
משמאל רצועת ראש

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

מארז עמיד למים עם מתאם למצלמה

מארז אטום למים הוא אחד המוצלחים שבאביזרים הנלווים. הוא גם הכרחי כדי להתחבר לטבעת ולחגורת ראש. בסירטון אפשר לראות דוגמה לצילום במים ומחוץ למים לסירוגין. צולם ב720p 120fps כאשר בקטע הראשון הוא 30fps במהירות רגילה והקטע השני הוא 30fps ברבע ממהירות הצילום. במארז אוטם היטב את המצלמה אך כנראה שישנה מגבלת זמן לא מוצהרת, לאחר כחצי שעה בסביבת הבריכה ובמים לסירוגין למשך דקות ספורות בכל פעם החלה להיווצר התעבות בתוך המארז, כפי שניתן לראות בתמונה המצורפת. לדעתי, לשימוש משתמש ממוצע שרוצה לצלם במים כגון בריכה, שנירקולים, בים עם החבר'ה או הילדים – מספקת בהחלט את הסחורה.

Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!

ניתן לראות התעבות בצד ימין ושמאל וכן הרסיסי שנראים כמו אבק, ובכן, זה לא אבק.

סיכום

מדובר במצלמה קטנה, זולה, מתחרה ישירה בGoPro Hero session, גדולה ממנה ומכילה מגוון פיצ'רים מאוד דומה. המצלמה הינה מאוד קלה ונוחה לתפעול, עיקר קשיי הקישוריות שלה הגיעו לפיתרון עם קושחה חדשה ועדכנית של המצלמה. האפליקציה המזכירה מאוד את זו של GoPro באופן כמעט מחשיד, קלה מאוד לתפעול ממש ללא צורך בהדרכה או שייט בגוגל. באופן כללי, נראת כרכישה מוצלחת. נקודה קצת מטרידה היא המצלמה נוטה מאוד להתחמם בשימוש לאורך זמן עד כדי קושי לגעת בה עם סיום הפעילות. קשה לאמוד מה ההשפע של זה לחייה של המצלמה לאורך שימוש אינטנסיבי. לטעמי נקודת החולשה היא באיבזור הנלווה, שבחלקו השתמשתי, כשהחלש שבהם הן רצועות הראש, ועל אף שהמארז אטום למים בסך הכל עושה את העבודה, הייתי מצפה לרמה גבוהה יותר של איטום.

בסך הכל, מצלמה מאוד שימושית למחיר שלה, והייתי ממליץ למי שרוצה להתנסות במצלמת ספורט/אקסטרים כדי לחוש אם זה כלי רלוונטי לחיים שלו, להתחיל במצלמה זו כקרש קפיצה הלאה.

מחיר המצלמה: 399 ש"ח.
מחיר התקן לאופנים: 129 ש"ח.
מחיר כיסוי אטום למים: 199 ש"ח.
מחיר ידית אחיזה סלפי: 99 ש"ח.
מחיר רצועת ראש: 119 ש"ח.
מחיר מנשא חיות מחמד: 199 ש"ח.
לדף המותג באתר היבואן BUG.

לדיון בנושא: Xiaomi Yi מצלמת אקשן תקציבית!


12:00
  /  
5.5.2016
  
מאת: ufffnick

1